• Τρία νέα φαρμακευτικά σκευάσματα :

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #23695  από aoratos
 Τετ Μαρ 31, 2010 10:32 am
Μια απορία.

Αν και νομίζω ότι λίγο-πολύ είναι μύθος ότι δεν μπορείς να κάνεις μαγνητική εάν έχεις στεντ, τι γίνεται στην περίπτωση αυτή?
 #23704  από swt
 Τετ Μαρ 31, 2010 1:55 pm
@κωστας
Ο καθ. Ζαμπόνι δεν τοποθέτησε κανένα στεντ στις έσω σφαγίτιδες γιατί υπάρχει κίνδυνος να φύγουν από τη θέση τους. Έκανε μόνο αγγειοπλαστική με μπαλονάκι.

@aoratos
Έχει μεγάλη σημασία το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το στεντ. Αν το υλικό είναι του στεντ είναι ανοξείδωτος χάλυβας σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν υλικά πάντως που δεν εμποδίζουν τη χρήση μαγνητικού τομογράφου
 #23784  από κωστας
 Πέμ Απρ 01, 2010 12:06 pm
προφανως το stent το τοποθετουν μηπως μελλοντικα δημιουργηθει παλι στενωση στο ιδιο σημειο αρα εφοσον υπαρχουν τετοιες πιθανοτητες που προαναφερατε θα το αποφυγω!ευχαριστω!
 #23792  από dont
 Πέμ Απρ 01, 2010 1:08 pm
κωστας έγραψε:προφανως το stent το τοποθετουν μηπως μελλοντικα δημιουργηθει παλι στενωση στο ιδιο σημειο αρα εφοσον υπαρχουν τετοιες πιθανοτητες που προαναφερατε θα το αποφυγω!ευχαριστω!
ο καθενας κανει οτι νομιζει καλο για εκεινον.και εδω δεν ρωταμε τι κανει ο καθενας προσωπικα.
 #23795  από κωστας
 Πέμ Απρ 01, 2010 1:42 pm
ειναι μια διαδικασια εντελως αγνωστη για ολους μας και ρωτησα τους ποιο εμπειρους να μου πουν την γνωμη τους συμφωνα παντα με την θεωρια του zamboni και επιβαλλετε να ρωτησω τον σταυρο ειδικα εφοσον ειναι και ο μοναδικος ισως που το εχει κανει για καποιες πληροφοριες!πως θα κανω κατι που δεν γνωριζω εγω καθολου ακομα και οι γιατροι δεν εχουν ιδεα να μου πουν και δεν μπορω απο αλλου να ενημερωθω !γιατι dod να μην ρωτησω ποιο ειναι το προβλημα?α!και εδω απο τις περισσοτερες συζητησεις ρωταει ο ενας τον αλλο τι κανει!
 #23805  από κωστας
 Πέμ Απρ 01, 2010 3:29 pm
μετα τα αποτελεσματα των μαγνητικων θα συζητησω με τον αγγειοχειρουργο μου για την μεθοδο που θα ακολουθησω,βεβαια αρχικα μου ειχε μιλησει για τοποθετηση stent γι'αυτο και ρωτησα ,γενικως ειμαι αντιθετος στην τοποθετηση καποιου αντικειμενου στον οργανισμο,ισως και να με φοβιζει λιγο,γι'αυτο θελω και να αποφυγω καποια πιθανη επιπλοκη-κατι αρνητικο τελος παντον πριν κανω οτι κανω!ελπιζω πολυ σε αυτην τη μεθοδο στο να με βοηθησει εστω και λιγο στην σπαστικοτητα για να αποφυγω καποια επεμβαση(τοποθετηση αντλιας χορηγησης μπακλοφενης) η οποια ειναι και μοναδικη λυση στην πολυ εντονη δυσκαμψια αφου εχω δοκιμασει τα παντα(bottox,μυοχαλαρωτικα,φυσιοθεραπειες,κολυμβητηριο,πρακτικους γιατρους κτλ) και δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη διαφορα μονο μικρη και προσωρινη!
 #23806  από κωστας
 Πέμ Απρ 01, 2010 3:35 pm
φιλε dont θα κανω τις ερωτησεις μου με προσ.μηνυματα αν ενοχλει απλα νομιζω οτι αυτο το θεμα μας αφορα ολους!να'σαι καλα!
 #23807  από kate2002
 Πέμ Απρ 01, 2010 4:01 pm
εγω ρε παιδια ενδιαφερομαι να μαθαινω... νομιζω πως υπαρχουν θεματα που ο καθενας επιλεγει αν θελει να τα διαβασει η οχι. εγω προσωπικα δε γνωριζα πολλά απαυτα που κατα καιρους λέγονται, και μου λύθηκαν πολλες αποριες που απεκτησα με την ....γνωση της καταστασης μου. Και απο που αλλου θα μαθαινουμε για εξελιξεις στο συγκεκριμένο θεμα, αν οχι απο ανθρωπους που συμπασχουν και δοκιμασαν ή θελουν να δοκιμασουν κατι που για μερικους δεν ειναι εφικτο; και ο καθενας μπορει να έχει την κριση του, τη γνωμη του και την αποψη του, και να το ψαξει και παραπέρα!
 #23808  από Μαριάννα
 Πέμ Απρ 01, 2010 4:01 pm
Πάντως εγω θέλω να διαβάζω αυτα που γράφει ο καθένας και είπαμε οτι είμαστε μεγάλοι για να καταλαβαίνουμε πιο είναι καλό για μας! Αλλωστε αν δεν γράφει ο καθενας την εμπειρία του πως να μάθουμε Και ΟΛΟΙ θελουμε να βρεθει μια λύση!!!!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7