• Τρία νέα φαρμακευτικά σκευάσματα :

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #23182  από ΜΙΜΙΚΑ
 Παρ Μαρ 26, 2010 10:14 am
Παιδιά, αποφάσισα να μιλήσω σοβαρότατα στο νευρολόγο μου και να επιμείνω για να κάνω τη διερεύνηση που απαιτείται. Πρέπει να μιλήσω σ'εκείνον γιατί τα φάρμακα που έχω πάρει τα τελευταία 2,5 χρόνια είναι πολύ σοβαρά (μιτοξαδρόνη, εντοξάν, σελσεπτ) και όλα πρέπει να γίνουν σε συνεργασία μαζί του.
 #23185  από κωστας
 Παρ Μαρ 26, 2010 10:39 am
γιατι δεν κανεις την διερευνηση χωρις να του το πεις για αρχη και αν βρεις κατι μετα του το λες!και εγω εκανα μιτοξανδρονη και επαιρνα σελ-σεπτ τα οποια τα εκοψα σε λιγους μηνες λογω παρενεργειων!με την μιτοξανδρονη ειχα ταχυπαλμιες το καλοκαιρι οταν εκανα μπανιο με κρυο νερο και με το σελ-σεπτ κρυωνα συνεχεια ειναι κριμα οταν πας να ρυθμισεις το ΚΝΣ να χαλας κατι αλλο που ειναι υγειες!εγω δεν εχω πει τιποτα γιατι σκεφτομαι την αντιδραση της δεν υπερχει λογος αλλωστε και αρνητικη να ειναι εγω θα συνεχισω ετσι και αλλιως μονο copaxone κανω!
 #23191  από Κατερίνα
 Παρ Μαρ 26, 2010 12:05 pm
Κώστα καλή επιτυχία κι απο μένα!!!Όχι μόνο καλό,κάτι πάρα πολύ καλό υπάρχει!!!Μιμίκα μου να το ψάξεις και όσο πιο γρήγορα μπορείς!!!!!!Κι εγώ θέλω να κάνω την αρχή με την εξέταση,στον νευρολόγο δε λέω τπτ!Μια φορά ζήτησα τη γνώμη του γι'αυτή την θεωρία και άλλαξε αμέσως θέμα...
Το οτι θα ερχόταν η μέρα που θα παρακαλούσα να έχω βουλωμένες φλέβες,δεν το περίμενα!!! :lol:
Θέλω τη ζωή μου πίσω και θα παλέψω να την πάρω!!!!!Δεν θα ακούσω κανέναν νευρολόγο που μου παίρνει 100 ευρώ για είκοσι λεπτα,απλά για να με κοπανήσει με το σφυράκι...
 #23192  από basiliki
 Παρ Μαρ 26, 2010 12:12 pm
Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος με το όνομα vasiliki. Πάσχω από ΣΚΠ πάνω από 24 χρόνια, και περπατάω ακόμη, αλλά για μικρές αποστάσεις και κουτσένοντας. Για πρώτη φορά ελπίζω σε βελτίωση της κατάστασης όλων μας εξ' αιτίας της θεωρίας του Ζαμπόνι. Δυσκολεύομαι αφάνταστα να δεχτώ ότι ενώ υπάρχει κάτι πραγματικά ελπιδοφόρο, που είναι πολύ πιθανό να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής μας, και δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για τον οποιοδήποτε λόγο, υπαρκτό ή ανύπαρκτο. Εννοώ, το ότι δεν μπορούμε να κλείσουμε ραντεβού με τον Ζαμπόνι και την ομάδα του, που είναι σίγουρο ότι μπορούν να βρούν τις στενώσεις και να τις διανοίξουν. Με ενοχλεί επίσης το ότι δεν ξεκίνησε αμέσως η εκπαίδευση ακτινολόγων και αγγειοχειρουργών , ώστε να μην πέφτουν πάνω τους όλοι οι ασθενείς του κόσμου. Ας μην αναφερθώ στα εμπόδια που θα ορθώσουν οι φαρμακευτικές. Θα ήθελα την εμπειρία όσων προσπάθησαν να πλησιάσουν τον Ζαμπόνι. εάν είναι δυνατόν. Επίσης εκτιμώ την προσπάθεια των Ελλήνων γιατρών που ασχολήθηκαν με το θέμα, αλλά θα ήθελα περισσότερα για τα αποτελέσματα της δουλειάς τους. Λυπάμαι αν ακούγομαι αρνητική και δύσπιστη , αλλά σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να καεί και αυτό το χαρτί από πιθανή κακή χρήση που μπορεί να κάνει κάποιος γιατρός, που παρά τις καλές του προθέσεις δεν έχει εκπαιδευτεί για κάτι τέτοιο. Εύχομαι τα καλλίτερα σε όλους μας.
 #23200  από βάλια
 Παρ Μαρ 26, 2010 1:39 pm
καλησπέρα κώστα :) είπες ότι στο ακτινολογικό κέντρο που πήγες δεν πλήρωσες.Έχω κι εγώ ταμείο δημοσίου,πήρα τηλ. και μου είπαν ότι η σειρά των εξετάσεων κοστίζει 450 ευρώ και δε δικαιολογείται από το ταμείο.... :?
 #23201  από soulla
 Παρ Μαρ 26, 2010 2:45 pm
βάλια ρώτησες για τις εξετάσεις και είναι μόνο 450 ευρώ :?: κάποιος νομίζω έγραψε για 12000 ή μιλούσε για άνοιγμα στις φλέβες :?: ότι μάθετε μας το λέτε δεν θα το ψάξω καθόλου στην κύπρο θα με κοιτάζουν κάπως έτσι :o
πες και άλλες λεπτομέριες κώστα πότε θα κάνεις διάνειξη :?:
καλωσόρισες βασιλική εύχομαι να σαι πάντα καλά εδώ περνάμε καλά και μοιραζόμαστε πολλά εξελήξεις σκέψεις κ.λ.π keep walking και εγώ πιστεύω ότι κάτι καλό υπάαρχει εδώ γιατί όχι απλά θα περιμένουμε θα διαβάζουμε τις εξελήξεις και πάντα θα ελπίζουμε :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soulla την Παρ Μαρ 26, 2010 2:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #23202  από anni
 Παρ Μαρ 26, 2010 2:49 pm
καλωσηρθες Βασιλικη..... :P
Να σαι παντα καλα..........
 #23286  από daughter1979
 Σάβ Μαρ 27, 2010 1:56 pm
Παιδια καλημέρα διαβασα όλα αυτά που γράφτηκαν οσο αφορα τις φλέβες και θυμήθυκα οτί οταν νοσηλευτηκε η μαμά μου και εγιναν όλεσ οι εξετάσεις(προκλητικα δυναμικά,παρακέντηση κλπ)της είχαν κάνει και εναν υπέρηχο καρδιάς και έναν έλεγχο για καποιεσ φλέβες.πήρα λοιπόν το σημείωμα του νοσοκομείου και διαβάζωντας διαπίστωσα ότι πράγματι έχουν κανει καποια εξέταση ''doppler ενδοκρανίων αγγείων'' και ''εξωκρανία μοιρα καρωτίδων και σπονδυλικων '' βεβαια αναφέρουν και στις 2 περιπτώσεισ οτι δεν υπάρχει στένωση.

ειναι κατι σχετικό με αυτή την εξέταση που αναφέρετε ή ειναι εντελώς άσχετο?
εχεί συμβεί και σε κάποιον άλλον οταν πρωτονοσηλεύτικε να του κάνουν τέτοιου είδους εξέταση?
ή μήπως ειναι μεν σχετικό αλλα πολύ λιγο σε σχέση με αυτή την εξέταση που έκανε ο Κώστασ σε συτο το κέντρο που πήγε?
 #23310  από ΜΙΜΙΚΑ
 Σάβ Μαρ 27, 2010 8:22 pm
Μίλησα με το νευρολόγο μου και μου είπε πως θεωρεί ότι δεν έχει σχέση με τη ΣΚΠ, αλλά εάν θέλω να το κοιτάξω ας το κοιτάξω.
Ετσι λοιπόν αποφάσισα τη Δευτέρα να τηλεφωνήσω στον αγγειοχειρουργό που περιμένω να μου συστήσει γιατρός εμπιστοσύνης μου και να κλείσω ραντεβού μαζί του για να δούμε πώς μπορούμε να δρομολογήσουμε το θέμα (σε συνεργασία βέβαια με το νευρολόγο μου γιατί ο αγγειοχειρουργός σίγουρα θα χρειαστεί λεπτομερή στοιχεία των φαρμακευτικών αγωγών που μου έχουν γίνει όλα αυτά τα χρόνια).

Προσπαθώ -όσο είναι δυνατό- να μην "επενδύσω" σ'αυτό, να τιθασεύσω τη νοοτροπία μου: "θέλω να γίνει ΧΘΕΣ", αλλά να κάνω ήσυχα ήσυχα τη διερεύνησή μου και ό,τι είναι να γίνει ας γίνει.
 #23312  από daughter1979
 Σάβ Μαρ 27, 2010 8:45 pm
ναι πράγματι sou μαλλον εχεις δίκιο για αρτηριες πρέπει να ήταν γιατί η εξέταση αφορούσε κυρίως τη καρωτίδα(απλά ξέρεις το συνδύασε και σκέφτηκα να το ρωτήσω)

τώρα όσον αφορά αν η εξέταση αφορα κάτι άλλο δεν ξέρω γιατί η μαμά μου είναι 53 χρόνών και μάλλον έκαναν εξετάσεισ και για εγκεφαλικό.

οι εξετάσεισ αυτές έγιναν στην θεσ/κη στο αχέπα το μαιο του 2009
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7