• ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ?

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #11915  από mary_d_ath
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 12:34 pm
Ένας Ιταλός γιατρός με το όνομα Paolo Zamboni βρήκε κάτι πολύ ενδιαφέρον, το οποίο αποπροσανατολίζει την αιτία της ΣΚΠ από την αυτοάνοση και επικρατέστερη ως τώρα θεωρία της:

http://www.healthzone.ca/health/newsfea ... s-patients

Εν συντομία: έχει παρατηρηθεί ότι σε ασθενείς με ΣΚΠ, υπάρχει υψηλή συγκέντρωση σιδήρου στον εγκέφαλό τους. Ο ιταλός αυτός γιατρός, θεωρώντας ότι ο σίδηρος είναι εκείνος που προκαλεί την κατάσταση που ονομάζουμε ΣΚΠ, υπέθεσε ότι αυτή η υψηλή συγκέντρωση μπορεί να οφείλεται σε κάποιες μπλοκαρισμένες φλέβες κάπου στο λαιμό.
Ο ίδιος αναφέρει ότι με χειρουργικές επεμβάσεις σε 120 Ιταλούς ασθενείς, συμπεριλαμβανομένης και της γυναίκας του, κατάφερε να αλλάξει τη ζωή τους προς το καλύτερο, σα να έχουν ξαναγεννηθεί χωρίς ΣΚΠ.

(Άντε να πειραματιστούν και με αυτό και μακάρι να 'ναι κάτι πολύ θετικό...)
 #11921  από mary_d_ath
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 3:01 pm
:arrow: http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/s ... pStoriesV2

Δείτε και το βίντεο που έχει πάνω-πάνω, πρέπει πρώτα αναγκαστικά να παίξει η διαφήμιση και μετά ξεκινά. Είναι και μια καλή εξάσκηση για τ' αγγλικά μας!! :lol: :lol:
 #11928  από Κατερίνα
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 4:15 pm
Δηλαδή μπορούμε να πούμε οτι είμαστε τόσο κοντά στην θεραπεία? Μακάρι βρε παιδιά!!! Τι να πω?
Είναι νωρίς βέβαια,αλλά έχουμε μια ελπίδα να σκεφτόμαστε όταν μας παίρνει απο κάτω...
 #11937  από sofi
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 5:52 pm
να ελπιζουμε οτι θα ερθουν καλυτερες μερες?
το αξιζουμε ετσι δεν ειναι?
 #11947  από Fotis
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 8:55 pm
Είδα τα video στο site του καναλιού και έχω πάθει ψιλο-πλάκα...Δείχνει αρκετά σοβαρή και η έρευνα του καναλιού για να είναι ψέμα. Επίσης είνα φοβερό να βλέπεις πραγματικούς ασθενείς με τέτοια διαφορά.

Βέβαια, δύσκολα θα αφήσουν οι φαρμακευτικές να προχωρήσει μια τέτοιου είδους θεραπεία. Επίσης, για εμένα που δεν είμαι γιατρός, δείχνει να έχει μία βάση η θεωρία. Άλλωστε τώρα τελευταία, ότι δεν μπορούν να εξηγήσουν, το βαφτίζουν "αυτοάνοσο" και ξεμπερδεύουν.

Ας ελπίσουμε να είναι πραγματικότητα.
 #11950  από sia_thessal
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 9:43 pm
Δηλαδή τι εγχείρηση κάνει αυτός ο γιατρός... στο κεφάλι??? δεν μπορούν με φαρμακευτική αγωγή άραγε να κατέβουν τα επίπεδα σιδήρου? Δεν είμαι καλή στα Αγγλικά και παρά τις προσπάθειές μου δεν κατάφερα να καταλάβω και πολλά πράγματα. Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει τι λένε γιατροί και δημοσιογράφοι? Εύχομαι να είναι αυτό διότι αν βρεθεί η αιτία θα βρεθεί και η θεραπεία...... ΜΑΚΑΡΙ!!!! :)
 #11952  από Fotis
 Κυρ Νοέμ 22, 2009 9:58 pm
Η θεωρία του λέει ότι σε κάποιες φλέβες στον λαιμό, υπάρχει κάποια στένωση για κάποιον λόγο. Αυτός ο λόγος μπορεί να είναι κάποια δυσπλασία ή λόγω πίεσης από κάποιο οστό κλπ. Δηλαδή κάτι αντίστοιχο με την φλεβίτιδα στα πόδια, αλλά σε φλέβες του λαιμού, μέσω από τις οποίες φεύγει το αίμα από τον εγκέφαλο. Λόγω λοιπόν αυτής της στένωσης, το αίμα δεν απομακρύνεται γρήγορα από τον εγκαίφαλο, με αποτέλεσμα να εμποδίνει την οξυγόνωση, αλλά και να προκαλεί κατακράτηση σιδήρου στον εγκέφαλο. Ο σίδηρος με την σειρά του προκαλεί βλάβες στον εγκέφαλο.

Με την επέμβαση καταφέρνουν να "ανοίγουν" τις φλέβες αυτές στα σημεία που υπάρχει στένωση, με αποτέλεσμα το αίμα να ρέει πλέον κανονικά. Στην πράξη τοποθετούν ένα μπαλονάκι για να "ανοίξουν" τις φλέβες.

Από όσο κατάλαβα, στο αμέσως επόμενο διάστημα θα δημοσιευτούν επίσημα σε επιστημονικά περιοδικά τα αποτελέσματα της έρευνας.

Εάν όντως είναι έτσι τα πράγματα, προβλέπεται να γίνει χαμός! (Εάν δεν τον "φάνε" οι φαρμακευτικές :evil:

Καλό θα ήταν να μας τα εξηγήσει και κάποιος πιο σχετικός με την ιατρική, μιας και εγώ ως μηχανικός, η μόνη σχέση που έχω είναι ως ασθενής.
 #11963  από nikolaras
 Δευ Νοέμ 23, 2009 1:31 am
Paidia kata thn apopsh mou mn xairestai makari na einai ayth h 8erapeia gia tin SKP ... Alla gia fantastite pws 8a pesoun panw t ta korakia pou kanoun tosa xronia ereunes gia tin as8eneia k 8a lene pws dn isxuei aytos o tropos na ginei kapoios kala ... Makari omws na einai ayto to telos :)
 #11964  από LL--MM
 Δευ Νοέμ 23, 2009 1:57 am
Συγγνώμη, αλλά έχει ήδη ειπωθεί ότι η σκπ είναι πολυαιτιακή αρρώστια. Αν ο ΜΟΝΟΣ λόγος υπάρξεώς της ήταν η στένωση των αρτηριών του λαιμού, το (κοινό) στοιχείο αυτό θα είχε ήδη ερευνηθεί από καιρό...

Επίσης, για έρευνες που παρα-έγιναν πρόσφατα πολυπληθείς, η νευροτοξικότητα τών μετάλλων, μολονότι αναμφισβήτητη, δεν είναι, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, ένα σημείο στο οποίο οι "σοφοί" να έχουν μπορεσει να αποδώσουν την οποιαδήποτε "αιτιώδη συνάφεια" με κάποιες γνωστές ή και άγνωστες ασθένειες, οσοδήποτε νευροεκφυλιστικές.
 #11967  από petros
 Δευ Νοέμ 23, 2009 9:59 am
ΜΗΠΩΣ...ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ....ΑΥΤΗ Η ΕΡΕΥΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΒΑΣΗ? Π.Χ: ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΟΙ ΩΣΕΙΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΣΚΠ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ Η ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΠΙΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΣΙΔΗΡΟΥ ΛΟΓΩ ΑΝΑΓΚΩΝ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΠΟΥ Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΕΑΣ ΩΣΗΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ...

ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΗ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΠ....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8