• EΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΙΔΗΡΟΥ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #69926  από petros
 Πέμ Απρ 05, 2012 6:13 pm
Θα ηθελα την αποψη των παιδιων που ειναι λιγο ψαγμενοι με την χενφα:
Η γυναικα μου εκανε αιματολογικες εξετασεις στο ασχετο και της βρηκαν χαμηλο αιματοκριτη 29,5. Ο παθολογος φυσικα συνεστησε την κλασικη λυση με το συμπληρωμα σιδηρου(αμπουλες) για ενα μηνα.Εφοσον εχει αποδειχθει οτι ο σιδηρος ειναι τοξικος σε υψηλες συγκεντρωσεις αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει ΧΕΝΦΑ ειναι "επικυνδυνο" να λαμβανει συμπληρωματα σιδηρου? Εννοω μπορει να οδηγησει σε καποια υποτροπη κλπ?
Μπορει να ακουγεται κουτη η απορια αλλα θα εκτιμουσα την αποψη σας.Thanx...
 #69937  από petros
 Πέμ Απρ 05, 2012 8:06 pm
[quote="podiki"]

Δεδομένου οτι ο σίδηρος συγκεντρώνεται και αποτελεί δείκτη αναπηρίας στη σκπ , εγώ προσωπικά αν και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα , χαμηλό αιματοκρίτη και φερριτίνη στα χαμηλότερα όρια δεν παίρνω συμπληρώματα για κανένα λόγο .
Τώρα να σου πω παραπέρα δεν το έχω ερευνήσει αλλά εκνευρίζομαι όταν ακούω να προτείνουν σε ασθενείς με σκπ και χενφα να παίρνουν έξτρα σίδηρο .
[quote]
Καταρχην ευχαριστω για την περιεκτικη απαντηση. Ο γιατρος δεν ξερει τιποτα περι σκπ και δεν εχουμε τσεκαρει τις φλεβες μας ακομα ωστε να σου πω για χενφα (θα μου πεις κουταμαρα απλα επειδη ειναι καλα σωματικα δεν εχουμε κανει ακομα κινηση).Απλα εμενα ο 29,5 αιματοκριτης μου φανηκε χαμηλος.Πως να τον αντιμετωπισεις? Με διατροφη μονο? Εσυ ας πουμε με χαμηλα επιπεδα φεριτινης δεν νοιωθεις αδυναμια η κοπωση κλπ?
 #69946  από litsa
 Πέμ Απρ 05, 2012 9:28 pm
εγώ που έχω χαμηλό σίδηρο και 2-3 φεριτίνη πηρα σίδηρο... κανονικότατα !!!
 #69947  από kate2002
 Πέμ Απρ 05, 2012 10:21 pm
aπορία: η εγκυμοσυνη-λεν- ειναι επιφοβη για υποτροπη. και σε μενα , και στις 2 τελευταιες εγκυμοσυνες, συνεβη υποτροπη.... λετε να παιζει ρολο τα...κιλά σιδερο που κατεβαζα καθημερινα;;;
 #69952  από elina
 Πέμ Απρ 05, 2012 10:51 pm
Mitsos83 έγραψε:Kai h kopela mou eixe problhma me xamhlh feritinh kai kata to parelthon (prin arxisei h istoria me thn MS) ths eixan dwsei diafora sublhrwmata sidhrou...Xamhlo aimatokrith den nomizw na eixe pote giati htan ethelontria aimodotria.

Kserei kaneis kati perissotero-pio ekseidikeumeno gia feritinh kai MS?
Για φεριτίνη και ΣΚΠ δεν ξέρω, αλλά ξέρω να σου πω για τον άντρα μου που είναι πάρα πολλά χρόνια αιμοδότης, με πάρα πολύ καλό αιματοκρίτη αλλά (όπως αποδείχθηκε τυχαία σε κάποιες εξετάσεις), απίστευτα χαμηλή φεριτίνη (και πολύ χαμηλό σίδηρο επίσης). Αποκλείστηκαν οι πιθανότητες για κάτι άλλο, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η φεριτίνη έπεσε τόσο πολύ λόγω της χρόνιας αιμοδοσίας. Αν φτάσει στο σημείο να πειραχτεί και ο αιματοκρίτης μιλάμε για σιδηροπενική αναιμία, η χαμηλή φεριτίνη από μόνη της (στον άντρα μου) προκάλεσε σιδηροπενία. Η φεριτίνη είναι οι αποθήκες του οργανισμού σε σίδηρο. Με πολύ χαμηλή φεριτίνη (και σίδηρο), και καλός να είναι ο αιματοκρίτης, έχεις τρομερά σημάδια αδυναμίας και κόπωσης. Επί 6 μήνες με διατροφή και συμπληρώματα σιδήρου προσπαθήσαμε να την ανεβάσουμε, με το ζόρι ανέβηκε. Δεν τον αφήνουν να ξαναδώσει αίμα για τουλάχιστον ένα χρόνο (ήταν αιμοδότης για πάνω από 20 χρόνια με 2-3 φορές το χρόνο).
Όσοι είστε αιμοδότες να τσεκάρετε συχνά, εκτός από τον αιματοκρίτη σας και τον σίδηρο αλλά και τη φεριτίνη (κάτι που πρέπει να λένε στις αιμοδοσίες, αλλά δεν το κάνει κανείς).
 #69960  από petros
 Παρ Απρ 06, 2012 10:46 am
kate2002 έγραψε:aπορία: η εγκυμοσυνη-λεν- ειναι επιφοβη για υποτροπη. και σε μενα , και στις 2 τελευταιες εγκυμοσυνες, συνεβη υποτροπη.... λετε να παιζει ρολο τα...κιλά σιδερο που κατεβαζα καθημερινα;;;
Να σου πω την αληθεια ηταν μια απορια που ειχα και εγω.Απο οσο γνωριζω στην διαρκεια της εγκυμοσυνης οι πιθανοτητες υποτροπης της νοσου ελαχιστοποιουνται και ουσιαστικα οταν εσκασε το θεμα με την χενφα ,περι σιδηρου κλπ, με εβαλε σε σκεψεις γιατι και μενα στην γυναικα μου οταν ηταν εγκυος της εδωσαν σιδηρο και φυλλικο οξυ γιατι ο αιματοκριτης ειχε χτυπησει ναδιρ.Ετσι οπως τοτε,και τωρα δεν ξερω ποσο "σοφο" ειναι να κατεβαζεις 2 αμπουλες σιδηρο την ημερα εξου και η ερωτηση μου.
Μαλλον και εδω ισχυει κατι που ελεγε μια ψυχη:"Η δοση κανει το δηλητηριο". Ουτε πολυ σιδηρο ουτε λιγο....
 #69962  από soulla
 Παρ Απρ 06, 2012 11:16 am
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΕΠΙΦΟΒΗ ΠΕΡΙΟΔΟς..

ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΛΕΤΗ..ΑΛΛΑ ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ????
 #69964  από petros
 Παρ Απρ 06, 2012 11:41 am
podiki έγραψε:
petros έγραψε:
podiki έγραψε:
Καταρχην ευχαριστω για την περιεκτικη απαντηση. Ο γιατρος δεν ξερει τιποτα περι σκπ και δεν εχουμε τσεκαρει τις φλεβες μας ακομα ωστε να σου πω για χενφα (θα μου πεις κουταμαρα απλα επειδη ειναι καλα σωματικα δεν εχουμε κανει ακομα κινηση).Απλα εμενα ο 29,5 αιματοκριτης μου φανηκε χαμηλος.Πως να τον αντιμετωπισεις? Με διατροφη μονο? Εσυ ας πουμε με χαμηλα επιπεδα φεριτινης δεν νοιωθεις αδυναμια η κοπωση κλπ?
Νιώθω αρκετές φορές και κόπωση και αδυναμία , ιδιαίτερα μετά την έμμηνο ρύση είμαι χάλια . Προσπαθώ να τρώω εκείνες τις μέρες κρέας και πίνω καμιά πορτοκαλάδα παραπάνω , δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο . Μακάρι να μην είχα ποτέ φλεβικό πρόβλημα ώστε να έπαιρνα όποιο συμπλήρωμα ήθελα και για όσο καιρό χρειαζόταν , προτιμώ όμως να μην το ρισκάρω .
Κι εγώ καλά είμαι σωματικά , άμα με δεις δεν φαίνεται απολύτως τίποτα από την όλη υπόθεση , αυτό δεν σημαίνει κάτι . Το έψαξα και με αυτό που είδα στις φλέβες μου κατάλαβα πως δεν θα ήμουν έτσι και στο μέλλον , προτίμησα να σώσω ότι έχω παρά να περιμένω να το χάσω και μετά να κάνω κινήσεις .
Ετσι ειναι .Πολυ καλα εκανες.