• Χενφα ερωτησεις

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #69392  από nikolaras
 Δευ Μαρ 26, 2012 11:40 pm
Καλησπερα παιδια ελπιζω να ειστε καλα εσεις οι "ανοιγμενοι" :obscene-buttmoon:

Επειδη με ψησανε 2 παιδια να ψαχτω για την χενφα και το βλεπω ως τελευταια λυση γιατι πραγματικα παιδια η κατασταση αν φτασει λιγο ακομα πατο θα κανω καμια τρελα :teasing-neener:

Κ εδω και 2 μερες διαβαζω και διαβαζω κ επηξε ο εγκεφαλος μου
θα θελα οσοι εχετε κανει την εγχειρηση να μου πειτε εντυπωσεις πως εισασταν πριν απ αυτη κ πως ειστε τωρα μετα το ανοιγμα ...

Μετα απο ποσο καιρο ξαναπηγατε για ανοιγμα κ εξεταση και αν ειδατε κατι χειροτερο πανω σας .

Θελω πραγματικα γνωμες αγαπουλες κ οχι μαλακιες γτ στα 23 περπαταω ελαχιστα αν ειναι να το κανω κ να καω τελειως γαματο καλυτερα να μεινω οπως ειμαι

Περιμενω απαντησεις.. Αν θυμηθω καποια αλλη ερωτηση θα την κανω στην πορεια προς το παρων περιμενω τις απαντησεις σας
 #69393  από kate2002
 Δευ Μαρ 26, 2012 11:51 pm
viewtopic.php?f=29&t=1091

καλή επιτυχια!
 #69394  από Biskoto10
 Τρί Μαρ 27, 2012 4:45 am
Δεν νομιζω να καεις, απλα το πολυ πολυ να μην δεις διαφορα. Ρωτα τα παιδια που ξερουν και πες μας και μας μετα τι εγινε.
 #69398  από maraki12
 Τρί Μαρ 27, 2012 11:30 am
Νίκο, το διαβασμα δεν το γλυτώνεις. Αλλά πολύ περιληπτικά για μένα να σου πω, ότι είδα μικρή διαφορά γιατι δεν είχα και τίποτα τρελό από συμπτώματα. Σταμάτησαν σίγουρα οι διαπεραστικοί πονοκέφαλοι.

Πιο πολύ το έκανα για να σταματήσω την κατρακύλα, το οποίο πιστεύω ότι ισχύει γιατί πιστεύω στη λογική της θεωρίας.

Απο κει και πέρα λένε ότι βοηθάει πολύ στα προβλήματα της κύστης αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατι δεν ειχα τετοιο θέμα.. Για να βελτιώσει το περπάτημά σου, αν δεν είσαι σε φάση ώσης, δε νομίζω ότι θα κάνει μεγάλη διαφορά. Πιστεύω όμως οτι θα σου σταματήσει την επιδείνωση και με πολλές φυσιοθεραπείες ίσως να κάνεις κάτι.

Δεν είναι δεδομένο ότι θα χρειαστείς και 2ο γύρο. Βλέποντας και κάνοντας.

Συγγνώμη που στα λέω έτσι ωμά. Ζήτησες πραγματικές γνώμες.

Το θέμα που αναδύεται σε διαφορες μελέτες είναι ότι έχει βελτιωτική επίδραση, όσο πιο κοντα χρονικά είσαι στη διάγνωση. Όσο περνάει ο καιρός και εγκαθιστανται νευρολογικές βλάβες τόσο πιο δύσκολο είναι. Θα πω και 3η φορά, με κίνδυνο να γίνω κουραστική, ότι και μόνο για το σταματημα της επιδείνωσης αξίζει τον κόπο.

Καλή τύχη!

(Το πόσο μου τη σπάει που γράφω αυτά τα πράγματα σε έναν 23χρονο, δε λέγεται..)
 #69402  από soulla
 Τρί Μαρ 27, 2012 11:39 am
συμφωνώ με το μαράκι,εγω ειμαισχεδόν στα 2 χρόνια και είμαι αρκετα καλύτερα εχτός από ενα επεισόδιο που τυφλώθηκε το ματι,αλλά συχνά νιωθω την ανάγκη για λίγη κορτιζόνη με τον φόβο να μην χειροτερέψει και το αλλο ματι..κατά τα άλλα τα κινητικά μου τα οποία και φοβάμαι περισσότερα έχουν γινει και καλύτερα και έχουν σταματήσει προς το παρων(η ελπίδα να μην σβήσει και κυρίως να μην μας βγει ξυνη)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soulla την Τρί Μαρ 27, 2012 11:48 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #69405  από maraki12
 Τρί Μαρ 27, 2012 12:53 pm
Όχι. Την αρχική διάγνωση της ΣΚΠ. Μετάφραση, όσο πιο λίγα έχει προλάβει να σου πειράξει.
 #69452  από Biskoto10
 Τετ Μαρ 28, 2012 4:37 am
Hans Chr. Andersen έγραψε: 2. ο μόνος τρόπος, αυτή τη στιγμή, να αντιμετωπιστεί η ΧΕΝΦΑ είναι η επέμβαση.
Εχω ξαναρωτησει και αλλου, τι γινεται με την ΧΕΦΝΑ στην Ελλαδα? Υπαρχουν εκπαιδευμενοι γιατροι 'η παλι θα λεμε οτι δεν ξερανε να κανουν σωστα τις επεμβασεις?