• Νερολογία-ΧΕΝΦΑ-Σκλήρυνση

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #68357  από maria72
 Παρ Μαρ 02, 2012 3:14 pm
Γιαννη , Κατερινα55 και Αννα 59 ,
ειχα σκοπο να σας γραψω π.μ και να απολογηθω για τυχον δυσνοητα γραφομενα απο μερους μου ,
επειδη λοιπόν με πρόλαβε ο χανς ( και με εκανε δημοσια "ντα" ) σας ζητω δημόσια συγνωμη(οπως και σε όσους άλλους ενοιωσαν το ιδιο με εσας) και ελπίζω να κατανοείται γιατί "εγραψα" πιο "επιστημονικα" στην συγκεκριμενη "συνομιλία".
Απο δω και περα θα προσπαθησω να μαι οσο γινεται πιο απλη .

χανς
Όσον αφορα το "θεαματικο" κατηγορητηριο σου για την ιατρικη ορολογια δεν ειμαι παραμυθου (παρολο που λατρευω οπως και συ τον Ευγενιο) και δεν θα μπορουσα να πω αλλιως τα σχολια μου, πανω στα σχολια σου , πανω στα σχολια μου :confusion-seeingstars: για την ερευνα (του 1980) που ΕΣΥ παρεθεσες . :lol:
 #68359  από κατερινα 55
 Παρ Μαρ 02, 2012 3:36 pm
Εικόνα
 #68363  από maria72
 Παρ Μαρ 02, 2012 9:31 pm
Hans Chr. Andersen έγραψε:Εικόνα
Έτσι θα ήταν οι φλέβες μέσα στο κεφάλι (εξαιτίας των χενφικών στενώσεων στις έξω από το κεφάλι φλέβες) αν το κρανίο ήταν λαστιχένιο ή φτιαγμένο από κάποιο υλικό που μπορεί να παραμορφωθεί όπως το δέρμα σε αυτή τη φωτο χρόνιας φλεβικής ανεπάρκειας των κάτω άκρων. Όμως το κρανίο είναι οστά, δεν μπορεί να παραμορωθεί κι' έτσι η πίεση που ασκεί το αίμα στις ενδοκρανιακές φλέβες εξαιτίας της ΧΕΝΦΑ δεν μπορεί να εκτονωθεί στο κρανίο. ..............................
Και όλα αυτα τα προκαλουν οι στενωσεις -δυσμορφιες-ανωμαλες βαλβιδες κ.λ.π των εξωκρανιακων φλεβων.
και γιατι τοτε ο λαιμος μας ( στον οποιο πορευονται οι σφαγιτιδες και το πιθανο παράπλευρο /ή και ανατομικές παραλλαγές μας) δεν ειναι φουσκωμένος;;Γιατί δεν φαίνονται οι φλέβες "φουσκωμένες"/διατεταμένες ;;;
Οι βαλβιδες των φλεβων προωθούν το αιμα προς την καρδια.Στα κάτω άκρα το στέλνουν από κάτω προς τα πάνω στην καρδιά ,ενώ στο κεφάλι - σφαγίτιδες και άλλες φλέβες-το στέλνουν απο πάνω προς τα κάτω (στην καρδιά).
Όταν ανεπαρκούν στα κάτω άκρα έχουμε την τρομακτική εικόνα που μας έδωσε ο φιλος χανς ....οταν ανεπαρκούν/έχουν στενώσεις κλπ στον τράχηλο=λαιμός (πραγμα που πρωτοαναφέρει/υποθέτει η χενφα-η οποία δεν υπήρχε και για πολλούς δεν υπάρχει ακόμα ως νοσολογικη οντότητα), ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΙΜΑ θα επρεπε να λιμναζει/μαζευεται στην περιοχη .Για να γυρναει πισω και να προκαλεί σκλήρυνση όπως ο χανς την εξηγεί και για να ισχυεί το παράδειγμα του θα έπρεπε να περπατάμε με το κεφάλι , τουλάχιστον ετσι νομίζω εγώ.
υ.γ Χανς ποσες φορες πρεπει να σου πω ότι δεν ασχολουμαι με την ισχυ ή οχι της αυτοανοσιας ???δεν σημαινει ότι την ασπάζομαι !!!κουραστηκα να το γραφω.. :) και συ να γραφεις "δωσε μου μιση ερευνα που να την αποδεικνυει" :)..........
 #68971  από maria72
 Κυρ Μαρ 18, 2012 8:33 pm
xans έγραψε:Μα ένα από τα παθολογικά χαρακτηριστικά της ΧΕΝΦΑ είναι η παλινδρόμηση, δηλαδή στη ΧΕΝΦΑ, το αίμα στις εξωκρανιακές φλέβες (που λες ότι θα έπρεπε να είναι φουσκωμένες), παλινδρομεί (πρός τις ενδοκρανιακές φλέβες), πως θα είναι φουσκωμένες οι φλέβες στο λαιμό, αφού το αίμα παλινδρομεί, δηλαδή φεύγει από αυτές;
σκεψου το λιγο:
υπάρχει μια στενωση σε μια φλεβα στο λαιμο και δεν υπαρχει προστενωτικη διαταση ?
και ο οργανισμός αντιρροπει το εμποδιο στη ροης ........στέλνοντας το αίμα πίσω στα ενδοκράνια τριχοειδή( παλινρομηση)???
xans έγραψε:Αλλά ακόμα και να μην παλινδρομούσε το αίμα προς τις ενδοκρανιακές, είπαμε η ΧΕΝΦΑ μειώνει την ροή (και άρα και την ποσότητα) του αίματος πού μπαίνει από τα αρτηρίδια στα τριχοειδή και άρα από τα τριχοειδή στα φλεβίδια και άρα από τα φλεβίδια στις ενδοκρανιακές φλέβες και άρα από τις ενδοκρανιακές φλέβες στις εξωκρανιακές πως να φουσκώσουν οι εξωκρανιακές;
Η ερώτησή σου γιατί δεν φουσκώνουν οι χενφικές εξωκρανιακές φλέβες είναι μία ακόμα ένδειξη ότι η ΧΕΝΦΑ προκαλεί χαμηλή ροή αρτηριακού αίματος στο ΚΝΣ, αν ήταν κανονική η ροή του αρτηριακού αίματος στο ΚΝΣ, θα ήταν φουσκωμένες και οι εξωκρανιακές επίμαχες φλέβες (αν δεν συνέβαινε παλινδρόμηση).
και αφού όπως λες προκαλεί παλινδρόμηση και μειωμενη ροη αίματος γιατι δεν προκαλεί εικόνα μικροαγγειοπάθειας/μικροισχαιμικης αιτιολογίας???
xans έγραψε:Κάτσε διάβασε υδροδυναμική και ψάξε και τον μαθηματικό τύπο που δίνει την σχέση της πίεσης στα τριχοειδή με τις πιέσεις στα αρτηρίδια και σα φλεβίδια έχοντας υπόψη σου πως το κρανίο δεν είναι παραμορφώσιμο ούτε διασταλτό ώστε να εκτονώνει ότι πίεση αναπτύσσεται μέσα του, αν θες να το καταλάβεις, αν δεν θες, μην διαβάζεις, μην ψάχνεις
αλλά πως εκφέρεις γνώμη για την επιστημονική ορθότητα μιας θεωρίας που δεν καταλαβαίνεις;
στο κρανίο όμως υπάρχουν πολλες ποικίλου μεγεθους φλεβες .Κάποιες είναι υποδόριες .Ουτε αυτες φουσκωνουν?Α!δημιουργειται και εκτεταμένο παραπλευρο δίκτυο άμα χρειαστεί!Α! και στον καθε άνθρωπο η φλεβική ανατομία δεν ειναι τυποποιημένη .
Ο καθένας μπορει να λέει την γνωμη του ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???(για την απορια για το πως εκφέρω γνώμη)
xans έγραψε:Υ.ΓΑφού δεν ασπάζεσαι την θεωρία της αυτοανοσίας, δεν θα συμβούλευες κανένα που θέλει να κόψει τα ανοσοτροποποιητικά, να τα συνεχίσει, έτσι δεν είναι; ούτε θα συμβούλευες κάποιον που δεν θέλει ή έχει τις αντιρρήσεις του να πάρει, να ξεκινήσει φαρμακευτική αγωγή;
και άντε να το δεχτώ ότι δεν νομίζεις ότι η αυτοανοσία είναι σωστή
για την θεωρία της ΧΕΝΦΑ τι νομίζεις; ότι είναι σωστή ή λάθος;
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΑΝΟΣΙΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Ή ΛΑΘΟΣ,οπως επισης σου ειπα επανειλλημμενα ότι δεν ψαχνω να αποδειξω την ισχυ της ή όχι.
Γιατι όμως δεν σας λένε να σταματησετε τις ΑΝΟΣΟθεραπείες σας????αφου το ΑΙΤΙΟ το έχουν θεραπευσει.....
ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΤΕ Η ΧΕΝΦΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΚΠ Ή ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ??
 #69017  από maria72
 Δευ Μαρ 19, 2012 4:27 pm
Hans Chr. Andersen έγραψε:
maria72 έγραψε:και αφού όπως λες προκαλεί παλινδρόμηση και μειωμενη ροη αίματος γιατι δεν προκαλεί εικόνα μικροαγγειοπάθειας/μικροισχαιμικης αιτιολογίας???
Η ΧΕΝΦΑ προκαλεί
ή υποαίματωση (=μικροισχαιμία) και κανονική πίεση μέσα στα τριχοειδή
ή διάρρηξη του αιματοεγκεφαλικού φραγμού (=μικροαγγειοπάθεια)
ή και τα δύο (= και μικροισχαιμία και μικροαγγειοπάθεια)
maria72 έγραψε: ok τωρα καταλαβα .Εισαι περα απο την επιστημη!
maria72 έγραψε:στο κρανίο όμως υπάρχουν πολλες ποικίλου μεγεθους φλεβες .Κάποιες είναι υποδόριες .Ουτε αυτες φουσκωνουν?Α!δημιουργειται και εκτεταμένο παραπλευρο δίκτυο άμα χρειαστεί!Α! και στον καθε άνθρωπο η φλεβική ανατομία δεν ειναι τυποποιημένη .
Ο καθένας μπορει να λέει την γνωμη του ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???(για την απορια για το πως εκφέρω γνώμη)
E δεν είναι δυνατόν να έχει σπουδάσει κάποιος ιατρική και να μην ξέρει ότι αυτές οι υποδόριες φλέβες που λες αποχετεύουν στις εξωτερικές σφαγίτιδες, δεν έχουν πρόβλημα οι εξωτερικές σφαγίτιδες στην ΧΕΝΦΑ, οι εσωτερικές έχουν.
maria72 έγραψε: οποιος και νασαι , αφου υποστηριζεις οτι δεν ξερω (ΚΑΙ ΣΥ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ...).........θα μου πεις ΑΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΙ ΔΥΟ ΣΦΑΓΙΤΙΔΕΣ(ΕΣΩ και ΕΞΩ?),
ΣΕ ΠΟΙΟ/ΠΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟ/Α ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?
ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΑΣΤΟΜΩΣΕΙΣ?
ΣΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΑΠΟΡΟΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΩ ΣΦΑΓΙΤΙΔΑ ΠΟΙΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΟΔΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ?
 #69028  από maria72
 Δευ Μαρ 19, 2012 7:44 pm
απο μόνος σου δειχνεις καποια απο τα παραπλευρα...μάλλον εσύ πρέπει να ρωτήσεις υδραυλικό ....
εγω ΔΕΝ εχω να ξεμπερδεψω τιποτα ,εσυ προσπαθεις να μπερδεψεις τους αλλους.
εγω το παραθετω απλως
http://www.cirse.org/files/File/CIRSE_CCSVI_final.pdf
ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΟΨΗ των επεμβατικών που εσύ θέλεις να ξεκινήσουν να κάνουν τις επεμβάσεις ....
 #69064  από soulla
 Τρί Μαρ 20, 2012 7:03 pm
εμπρός λοιπόν όλοι στα όπλα :violence-uzi: :violence-uzi: :violence-uzi: :violence-uzi: :violence-uzi:
νομίζω πέτρο αφου δεν μας συστηθηκες διχνει οτι θελεις απλά πόλεμο.......έχω άδικο??????
εδω γινεται ένας διάλογος...μεταξύ ασθενών...άσχετα αν εγω δεν τον διαβάζω ...και άσχετα με το τι πιστεύω και θέλω να ισχυει :greetings-waveyellow:
 #69079  από soulla
 Τρί Μαρ 20, 2012 10:11 pm
ΕΣΥ ΝΑ ΔΕΙς!
 #69110  από billios
 Τετ Μαρ 21, 2012 9:30 pm
Απο που ξεφυτρωσες εσυ ρε φιλαραααακ!
 #69329  από maria72
 Κυρ Μαρ 25, 2012 9:12 pm
Χανς,
Η ραχιαία της ρινός φλέβα αναστομωνεται με την προσωπικη φλέβα(η προσωπική φλέβα μαζι με την επιπολης κροταφική φλέβα αποτελουν υποδόριες φλέβες που παροχετευονται/εκβαλλουν στην έξω σφαγίτιδα)
Η αναστόμωση μεταξυ της πρόσθιας προσωπικής φλέβας (κλάδος της οφθαλμικής φλεβας) και της ραχιαίας της ρινός φλέβας είναι σημαντική , γιατί αποτελεί οδό αμεσου επικοινωνίας της οφθαλμικής φλέβας (εξω σφαγιτιδα ) με τον σηραγγωδη φλεβωδη κόλπο ( έσω σφαγίτιδα )

οσο λοιπον μικρη και να θεωρηθει αυτη η αναστομωση σε περιπτωση αναγκης θα λειτουργησει και θα διαταθουν έστω οι υποδοριες φλεβες..

παμε παρακάτω :
οι φλεβώδεις κόλποι του εγκεφαλου(στους οποιους καταληγει το αιμα απο τις φλέβες του εγκεφαλου και μεσω αυτων καταλήγει τελικά στις εσω σφαγίτιδες)
επικοινωνουν αμεσα με τις εξωκρανιακες φλέβες μεσω φλεβων της διπλόης (του κρανίου)-diploic veins .
Eπίσης ενα αλλο παραπλευρο /αναστόμωση είναι με τις επικουρικες (emissary veins) φλέβες
οι οποίες επικουρικες δεν είναι σταθερες στον αριθμό ή την θεση ή την πορεια τους , αλλα η "δουλεια " τους είναι να συνδεουν τις ενδοεγκεφαλικες με τις εξωεγκεφαλικές φλέβες

και συνεχίζω :
το επόμενο "παραπλευρο" ( το βάζω σε εισαγωγικα γιατι δεν ειναι αληθες παραπλευρο ) είναι η έσω σφαγιτιδα της άλλης πλευράς ( για την οποία εχει προνοήσει η θεωρία της χενφα και γιαυτό θέτει τα κριτήρια )

δεν χρειάζεται να συνεχίσω και να σου πω για τις αναστομώσεις ανάμεσα στις επιπολής ενδοεγκεφαλικές και τις εσω εγκεφαλικες και τις εξωκρανιακες φλεβες

τωρα γιατί το αίμα εχει πρόβλημα να φύγει από τις σφαγίτιδες και παλινδρομει φτανοντας ως τα ενδοεγκεφαλικα τριχοειδη(φευγει δηλ απο την σφαγιτιδα ,παλινδρομεί στους φλεβώδεις κόλπους, στις επιπολείς και στις εν τω βαθει εγκεφαλικές φλέβες, πάει στις μικρότερες φλέβες και μετά στα μικρότερα φλεβίδια και τελικά στα τριχοειδή ) και προκαλεί την απομυελίνωση και δεν ακολουθεί αυτες τις οδους , που όπως ελπίζω να κατάλαβες αφορούν και την έξω σφαγιτιδα (εναλλακτικες οδοι απορροης του φλεβικου αιματος ) ....
υ.γ1
απολογουμε ειλικρινα στους υπολοιπους αλλα επρεπε να αναφερω ολο αυτο το δικτυο μπας και καταλαβει ο "χανς" τι εννοω ... :)
υ.γ2
Petro!!!!!
γιατι ναμην το συνεχισω?????
διασύρομαι?απέναντι σε ποιόν?τι έχεις /έχετε όλοι καταλάβει για τις προθέσεις μου?
υγ3
έκανα και γω το triplex (όχι στον γνωστο, αλλά χωρις να δωσω το στίγμα μου για το τι πιστευω...)
και ΔΕΝ έχω παλινδρόμηση ....αλλά ξέρω ...δεν μετράει , μάλλον δεν ειχε σωστη τεχνική ο συνάδελφος.....
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13