• Νερολογία-ΧΕΝΦΑ-Σκλήρυνση

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #69334  από swt
 Κυρ Μαρ 25, 2012 11:23 pm
CCSVI, angiographic findings and liberaition procedure
Glasgow Conference, CCSVI ‐ The Way Forward
Glasgow, United Kingdom, 29th & 30th October 2010
DR MAMOON AL‐OMARI,MD
INTERVENTIONAL RADIOLOGIST
JORDAN

http://www.essentialhealthclinic.com/we ... -omari.pdf
(μέγεθος 35,6ΜΒ)

Στην παραπάνω παρουσίαση, υποστηρίζεται ότι όταν υπάρχει ΧΕΝΦΑ, κάποιες υποδόριες φλέβες εμφανίζονται όντως διεσταλμένες. (σελ. 54-57)

Επίσης κάτι παρόμοιο αναφέρει μεταξύ πολλών άλλων κι ο καθ. Σάλβι στο παρακάτω βίντεο κατά το 9ο λεπτό
Fabrizio Salvi, MD [Clinical Manifestations of CCSVI | CCSVI Symposium 2011 - 9 of 46]
 #69364  από Ευανθία Καμινάρη
 Δευ Μαρ 26, 2012 2:48 pm
Γειά σας κι από μένα! :greetings-waveyellow: Ελπίζω να σας βρίσκω όλους σε μια καλή κατάσταση, όσο γίνεται για τον καθένα.Λοιπόν...Ολοι οι επιστήμονες,με ελάχιστες εξαιρέσεις είμαστε εντελώς στενόμυαλοι κι εγωιστές :violence-hammer: Σημασία έχει να αποδειχθεί ότι έχουμε δίκιο κι όχι να βγάλουμε κάποια άκρη στο πρόβλημα αυτό και πολλά άλλα που απασχολούν τον κόσμο γενικά. Και ναι,ας πούμε ότι όντως η ΧΕΝΦΑ ευθύνεται για την ΠΣ. Οντως ο εγκέφαλος είναι εξαιρετικά ευαίσθητος σε οποιαδήποτε διαταραχή της αιμάτωσής του. Ομως μπορεί το αποτέλεσμα της προβληματικής αιμάτωσης να δημιουργεί παραπροιόντα του μεταβολισμού που να ευθύνονται για την αυτοάνοση απάντηση του οργανισμού (δημιουργία αντισωμάτων σε κάτι που θεωρείται επιβλαβές από τον οργανισμό μια χημική ουσία ή οτιδήποτε άλλο). Οπότε μπορεί η ΠΣ να έχει και αυτοάνοση αιτιολογία. Γι αυτό αν μου επιτρέπεται την ταπεινή μου γνώμη , πρέπει να γίνει ΕΡΕΥΝΑ, με συνεργασία πολλών ειδικοτήτων, με σκοπό να βρεθεί λύση, όχι να τρώμε τα μουστάκια μας :teasing-neener: Μπορεί όλοι να έχουμε δίκιο και άδικο.Ποτέ ένα πρόβλημα δεν είναι απλό ακόμη κι αν φαίνεται απλό. Οσο για το προσδόκιμο, έχω ασθενή με καρκίνο(την πλέον θανατηφόρο ανίατη νόσο), ογδόντα ετών που οι γιατροί του έδιναν χρόνο ζωής πριν τέσσερα χρόνια, έξι μήνες. Τα πάντα είναι στο χέρι μας και στη θέλησή μας. Κι αν βρεθεί κάποιος που να μου υπογράψει χαρτί πόσα χρόνια θα ζήσω με ή χωρίς την πάθηση, θα του πουλάω δωρεάν φάρμακα, μέχρι να πεθάνω.(Θα έχει και ημερομηνία λήξης της συνεργασίας) :sad-roulette: Καλό μεσημέρι σε όλους :romance-kisscheek:
 #69395  από Ευανθία Καμινάρη
 Τρί Μαρ 27, 2012 9:14 am
Καλημέρα και πάλι. Καλέ μου Hans η δική σου απάντηση οδηγεί μόνο σε ένα συμπέρασμα που επιβεβαιώνει την αρχική μου υπόθεση. Οτι όλοι οι επιστήμονες (ή όσοι νομίζουν ότι είναι επιστήμονες),με ελάχιστες εξαιρέσεις είμαστε στενόμυαλοι κι εγωιστές.Και ξέρεις γιατί; Τα παραπροιόντα του μεταβολισμού δεν είναι απαραίτητα επιβλαβή για τον οργανισμό. Μπορεί να μην είναι ποτέ,μπορεί να γίνουν, μπορεί και όχι.Ακόμη,μπορεί να είναι εξαρχής επιβλαβή,αλλά ο οργανισμός να μπορέσει να τα "εξουδετερώσει" χωρίς ανοσολογική απάντηση.Μπορεί να είναι επιβλαβή,αλλά ανάλογα με τις συνθήκες να μην εκδηλώσουν την τοξικότητά τους. Γι΄αυτό ένας πραγματικός επιστήμονας ΠΟΤΕ δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ. Μπορεί να έχεις δίκιο στην τοποθέτηση σου μπορεί και όχι. Μπορεί να έχεις μισό δίκιο.Σημασία έχει να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου ότι το βρήκες ή πραγματικά να πιέσουμε να πραγματοποιηθούν σοβαρές "ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΕΣ" έρευνες, με σκοπό να βρεθεί η αλήθεια κι έτσι να βρεθεί μια πραγματική λύση και να βοηθηθούμε εμείς που έχουμε πρόβλημα, αλλά και αυτοί που μπορεί να έχουν στο μέλλον.Ακόμη κι αν είσαι πεπεισμένος για κάτι, έχει ουσία να παίζουμε την κολοκυθιά με τις ώρες με υποθέσεις και θεωρίες οι οποίες στην πράξη μπορεί να ανατραπούν σε ένα δευτερόλεπτο, ή να δούμε τι μπορεί να γίνει,όχι μόνο για μας που ξέρουμε, αλλά και για αυτούς που δεν ξέρουν ή που δεν θέλουν να μάθουν;;;;;;
 #69418  από Ευανθία Καμινάρη
 Τρί Μαρ 27, 2012 5:36 pm
Κι όμως έτσι είναι! Ενα δευτερόλεπτο αρκεί όσο και να σου φαίνεται περίεργο, αλλά εσένα, απλά δεν σε νοιάζει. Σε ενδιαφέρει η θεωρία σου. Και φυσικά μπορεί να μην έχεις μαντικές ικανότητες να διαβάζεις τη σκέψη τη δική μου ή άλλων,αλλά έχεις αρκετή φαντασία να προεξοφλείς πώς θα αντιδράσει κάθε ξεχωριστός οργανισμός σε μια διακοπή της ανοσοθεραπείας που κάνει. Πολύ περισσότερο δε έχεις την φαντασία (όχι επιστημονική βέβαια)να ξέρεις, και με βεβαιότητα, πώς θα ήταν όλοι οι άνθρωποι με ΣΚΠ, αν δεν είχαν πάρει μια τέτοια θεραπεία. Θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα; Κι αν μπορείς απάντησε μου για το καθένα ξεχωριστά, με τα προβλήματα που μπορεί να έχει, που εσύ φυσικά ξέρεις, γιατί τα ξέρεις όλα και για όλους.Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα. Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με τον εαυτό σου. Αλλά δεν μπορείς να απορρίπτεις οτιδήποτε διαφορετικό, απλά επειδή είναι διαφορετικό από αυτό που έχεις στο κεφάλι σου. Δεν ξέρεις τι είναι σωστό και τι όχι, γιατί; Γιατί δεν έχει γίνει καμιά σοβαρή έρευνα που να το αποδεικνύει ή έστω να δίνει μια ικανοποιητική σιγουριά. Σου είπα ξανά ότι η αλήθεια μπορεί να είναι στη μέση.Οπως και να έχει δεν θα τροφοδοτήσω άλλο την ευχαρίστησή σου να επιβεβαιώνεσαι μέσα από την άρνηση και τη διαφωνία. Αυτό μάλλον πρέπει να το δουλέψεις μόνος σου. Και καλά θα κάνεις, να λες την άποψή σου , και εγώ θα έδινα τη ζωή μου για να μπορείς εσύ και ο καθένας να λέει ελεύθερα την άποψή του, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να παροτρύνεις κανέναν να διακόπτει τη θεραπεία του. Ολοι είμαστε μεγάλα παιδιά για να έχουμε την ευθύνη του εαυτού μας. Να είσαι καλά ότι κι αν κάνεις. :greetings-waveyellow:
 #69420  από κατερινα 55
 Τρί Μαρ 27, 2012 6:21 pm
:handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupright:
 #69458  από Ευανθία Καμινάρη
 Τετ Μαρ 28, 2012 12:44 pm
Podiki,καλημέρα. Εχεις δίκιο να έχεις αμφιβολίες, κι εγώ έχω κι ο καθένας μας , αφου δεν υπάρχει σαφή απάντηση τι φταίει τελικά. Για τη ΧΕΝΦΑ υπάρχουν ενδείξεις, κι εγώ δεν είμαι ενάντια. Για το ανοσοποιητικό επίσης.Παράδειγμα η κορτιζόνη έχει ωφελήσει πολύ κόσμο με ΣΚΠ, και πέρα από την αντιφλεγμωνώδη δράση επηρρεάζει και το ανοσοποιητικό. Γι αυτό ο καθένας αποφασίζει βάση του τι βλέπει να τον ωφελεί στην καθημερινότητά του.Βλέπω κόσμο που πάσχει από ΣΚΠ, λόγω δουλειάς, που έχει ωφεληθεί και από τα φάρμακα που επεμβαίνουν στο ανοσοποιητικό, και με κάποια άλλη θεραπεία.Σε αυτό που διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως είναι η απόλυτη άρνηση και στο ένα και στο άλλο. Πρέπει να πιέσουμε να μελετηθεί το θέμα της ΣΚΠ και της ΧΕΝΦΑ, σοβαρά, όχι με ενδείξεις, όχι με αμφισβητούμενες αποδείξεις.Και νομίζω ότι πραγματικά το ζητούμενο,πέρα από τις προσωπικές πεποιθήεις του καθενός είναι να βρούμε μια σωστή, ικανοποιητική λύση, όχι βρήκαμε τη ΧΕΝΦΑ, όλα δείχνουν ότι αυτή φταίει, δεν υπάρχει ανοσοποιητικό, δεν υπάρχει τίποτε άλλο τελειώσαμε. Κι εγώ είμαι υπερ της θεωρίας της ΧΕΝΦΑ, αλλά δεν πιατεύω, βάση εμπειρίας ότι είναι τόσο απλό το θέμα.Πρέπει να ερευνηθεί κι άλλο και αυτή η θεωρία και η αυτοάνοση θεωρία. Μέχρι τότε ,όμως, ο καθένας μπορεί να κρίνει μόνο για τον εαυτό του ,γιατί ακόμη και η ίδια θεραπεία έχει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα από άνθρωπο σε άνθρωπο. Και πάλι καλημέρα. :greetings-waveyellow:
 #69495  από Ευανθία Καμινάρη
 Πέμ Μαρ 29, 2012 8:38 am
Καλημέρα και πάλι σε όλους. Οχι δεν είμαι τρελλή ούτε ζω σε παράλληλα σύμπαντα!!!Θα ήθελα να ήμουν όμως, θα ήταν πιο εύκολο.... Δυστυχώς, η εμπειρία μου είναι από τη δουλειά μου, (είμαι φαρμακοποιός) κι έχω την "τύχη" (ατυχία είναι, αλλά είναι εξαίρετοι άνθρωποι όλοι), να έχω τρεις συγγενείς, πολύ κοντινούς (μαζί με τη μητέρα μου), με ΣΚΠ και περίπου δέκα ασθενείς με ΣΚΠ (τους λέω ασθενείς γιατί κανέναν δεν μπορώ να δω σαν πελάτη με ή χωρίς ΣΚΠ, μου φαίνεται κάπως).Κάποιοι παίρνουν διαφορετική αγωγή,κάποιο την ίδια. Αλλοι ιντερφερόνη, άλλοι κορτιζόνη, άλλοι τίποτε και έχουν υιοθετήσει έναν υγειινο τρόπο ζωής(όσο μπορούν). Εμένα προσωπικά με ψάχνουν, γιατί έχουν βρεθεί εστίες στο κεφάλι και στο μυελό, αλλά περιμένουν να αρρωστήσω πολύ πρώτα :greetings-clappingyellow: Εχοντας και το θέμα με τη μητέρα μου και το ενδιαφέρον για τους ανθρώπους μου(και τους άλλους δώδεκα), βλέπω διαφορές ακόμη και στην ίδια θεραπεία, από άνθρωπο σε άνθρωπο. Φανταστείτε τι μπορεί να συμβαίνει σε περιισότερο κόσμο, που δεν βλέπουμε. Οσο για την κορτιζόνη , δεν θέλω να σας μπερδέψω με πράγματα στρυφνά σαν αυτόν στην διαφήμιση που τον ρωτάει ο γιος του πώς γίνονται τα παιδιά. Σκεφτείττε απλά, γιατί η ενέσιμη κορτιζόνη σώζει τη ζωή σε αυτούς που έχουν αλλλεργία π.χ. στο τσίμπημα της μέλισσσας (λάθος αντίδραση του ανοσοποιητικού) ή γιατί βοηθά ανθρώπους με μυασθένεια ή ρευματοειδή αρθρίτιδα, που είναι αποδεδειγμένα αυτοάνοσες νόσοι. Γενικά, δεν μου αρέσει να διαφωνώ για να διαφωνώ. Για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας αν μπορείτε να σκεφτείτε κάποιο τρόπο, εκτός από το να τους απειλήσουμε με όπλο ή χειροβομβίδα, να μπορέσουν να πειστούν να ψάξουν λίγο περισσότερο το θέμα της ΧΕΝΦΑ.Και πάλι καλημέρα και να είστε όλοι καλά :romance-kisscheek:
 #69496  από Ευανθία Καμινάρη
 Πέμ Μαρ 29, 2012 8:55 am
Α!!! Και μου αρέσει να με κοροϊδεύετε, αρκεί αυτό να σας κάνει να γελάτε. Κι εγώ γελάω μαζί μου πολλές φορές, :teasing-neener: αλλά είναι δύσκολο όταν οι ανθρώποι που αγαπάς έχουν πρόβλημα να το ξεπεράσεις απλά, κι ειδικά αν πιστεύεις ότι μπορεί να βρεθεί θεραπεία σε αυτό το πρόβλημα. Εξάλλου οι φαρμαεκυτικές κι οι γιατροί πάντα θε βρίσκουν τρόπους να βγάζουν λεφτά είτε με ΧΕΝΦΑ, είτε με ΣΚΠ, είτε με ότι άλλο. Ζητάω τη γνώμη σας γιατί δεν θέλω και δεν μπορώ να βλέπω άλλο ανθρώπους να βασανίζονται κάθε μέρα και να μην μπορεί κάποιος να τους πει με ΣΙΓΟΥΡΙΑ, τι είναι σωστότερο να κάνουν.Και το βλέπετε κι εσείς ότι αυξανόμαστε πια με γεωμετρική πρόοδο,είτε Χενφικοί είτε με ΣΚΠ, είτε και με τα δύο...
 #69525  από Ευανθία Καμινάρη
 Πέμ Μαρ 29, 2012 6:57 pm
Podiki, σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου. Για τη μυασθένεια και τη ρευματοειδή αρθρίτιδα έχουν βρεθεί τα αντισώματα που προκαλούν βλάβες, κάτι, ππου δεν έχει γίνει ακόμη για τη σκλήρυνση, και μπορεί όντως να μη γίνει....Σε ευχαριστώ πάντως!

Hans,καλησπέρα και πάλι. Η αλλεργία είναι λανθασμένη αντίδραση σε κάτι ξένο, αλλά όχι επιβλαβές. 'Ομως η αντίδραση του ανοσιοποιητικού είναι υπερβολική και αδικαιολόγητη σε κάτι ναι μεν ξένο, αλλά ΟΧΙ επιβλαβές. Και μπορεί όντως για τη σκλήρυνση να φταίει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία τι να σου πω....Αλλά δεν μου απαντάς τι μπορούμε να κάνουμε για να σε πάρουν και σένα σοβαρά και εμένα και όσους ασχολούμαστε με το θέμα...Δεν μου απαντάς χρυσέ μου.Εξυπνάδες λεω κι εγώ. Σε παρακαλώ αν έχεις καμιά ιδέα πες μου... Καλό υπόλοιπο..
 #69554  από Ευανθία Καμινάρη
 Παρ Μαρ 30, 2012 8:40 am
Καλώς τον Χανς!!!!
Λοιπόν:
1) Δουλειά του ανοσοποιητικού δεν είναι να αφομοιώσει κάτι, είναι να σκοτώσει τους "κακούς", που μπορεί να μας βλάψουν. Ή αυτούς που θεωρεί "κακούς", κι εκεί αρχίζει το πρόβλημα. Στο ξακαθαρίζω γιατι νομίζω ότι κάτι έχεις καταλάβει λάθος στην ιστορία.
2) Το μόσχευμα δεν είναι επιβλαβές για τον οργανισμό, δεν είναι ο "κακός", που πρέπει να τον φάμε...ίσα , ίσα.Απλά ο οργανισμός τον βλέπει ξένο και ΚΑΚΟ, χωρίς να είναι ΚΑΚΟΣ, στο ΚΑΚΟΣ είναι η δουλεία ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΕΝΟΣ. Στο ότι τον θεωρεί το ανοσοποιητικό ΚΑΚΟ για να το εξουδετερώσει, ΟΧΙ να το αφομοιώσει, δεν το ενδιαφέρει να το αφομοιώσει. Το ανοσοποιητικό μας είναι ο στρατός μας, όχι κανένας εκπρόσωπος θρησκείας, που θέλει να προσηλυτίσει και να αφομοιώσει νέους πιστούς!!!
3)Επίσης, συνεχίζεις να μου λες αερολογίες, άχρηστες και χωρίς ουσία. Εχεις κάποιον πραγματικό τρόπο που μπορεί να πειστούν κάποιοι να ασχοληθουν με το θέμα; Ναι ή Ου; Τρόπο πέρα από το αν θα το συζητάμε εμείς ή όχι, γιατί αυτό χρυσέ μου μένει σε εμάς έτσι κι αλλιώς. Δεν είμαι ενάντια στη θεωρία,αλλιώς δεν θα το συζήταγα καν. Αλλά αν είναι να αποδειχθεί πρέπει να γίνει σωστά και πολύπλευρα, όχι με χαζομαρούλες και κόντρες και δογματικά πιστεύω.

Ποντικάκι μου καλημέρα!
Τα αντισώματα για τη μυασθένεια είναι τα anti-AchR και anti-Musk. Η διάγνωσή για τη μυασθένεια βασίζεται στην εύρεση αυτών των αντισωμάτων στο αίμα των ασθενών και η ανάλυση αίματος γίνεται στο Παστέρ. Επίσης για τη ρευματοειδή αρθρίτιδα λέγονται αντισώματα κυκλικού κιτρουλλινιωμένου πεπτιδίου (anti-CCR). Δεν θέλω μόνο σε παρακαλώ να πλατιάσουμε σε αυτό, γιατί είναι κάπως εκτός θέματος. Σε ευχαριστώ πολύ.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13