• συνεδριο στο ιντερνετ, στις 20 Νοεμβριου για χενφα

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #64211  από Π.Μ79
 Κυρ Νοέμ 20, 2011 11:01 pm
Είπε η παρουσιάστρια ότι δε θα μπορέσει και τώρα μιλάει ο Dr. Haacke.
 #64214  από Π.Μ79
 Κυρ Νοέμ 20, 2011 11:06 pm
Ναι τώρα το είπε όντως ότι αναμένεται ο Ζαμπόνι.

Κανονικά ήταν να μιλήσει μετά τον Σκλαφάνι.

Άντε να ακούσουμε.
 #64223  από swt
 Δευ Νοέμ 21, 2011 12:00 am
Παραθέτω τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου σημεία από την ομιλία του καθ. Ζαμπόνι με την επιφύλαξη να μη μεταφέρω κάτι σωστά. Στην τελευταία περίπτωση, ελπίζω ότι οι υπόλοιποι φίλοι που επίσης παρακολούθησαν την ομιλία αυτή, θα με διορθώσουν.
Ο καθ. Ζαμπόνι μίλησε για τη μελέτη "brave dreams" στην οποία θα υπάρχει τυχαιοποίηση των ασθενών σε αυτούς που θα κάνουν αγγειοπλαστική και σε αυτούς που θα νομίζουν πως κάνουν αγγειοπλαστική.
Πιστεύει ότι με τα αποτελέσματά της θα πειστούν τελικά και οι νευρολόγοι για τη σημασία της ΧΕΝΦΑ.
Μίλησε και για την πληθυσμογραφία, μια μη επεμβατική διαγνωστική τεχνκή, η οποία δεν εξαρτάται από το χειριστή και έχει επιβεβαιώσει την ύπαρξη ΧΕΝΦΑ.
Όταν ρωτήθηκε για τη σύζυγό του, ανέφερε ότι είναι σε καλή κατάσταση, αλλά δεν μπορεί να μιλήσει γι' αυτήν αφού για ηθικούς λόγους δεν λάμβανε μέρος στην έρευνα. Για τους ασθενείς που συμμετείχαν στην έρευνα είπε ότι 3 χρόνια μετά την πρώτη επέμβαση, οι ασθενείς με PPMS, SPMS ακόμα και στις περιπτώσεις που δεν σταμάτησε η πορεία της νόσου, φαίνεται πως η επιδείνωσή τους είναι πιο αργή, ενώ για την πλειονότητα των ασθενών με RRMS, το EDSS score είναι καλύτερο.
 #64231  από elena
 Δευ Νοέμ 21, 2011 11:00 am
τελικά δεν είπε και κάτι το καινούριο.....ή το εξαιρετικά ενδιαφέρον.....πράγματα που γνωρίζουμε δηλαδή!κρίμα...και περίμενα κάτι παραπάνω....
anyway.....
 #64234  από ΑΝΝΑ59
 Δευ Νοέμ 21, 2011 11:27 am
swt έγραψε:Παραθέτω τα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου σημεία από την ομιλία του καθ. Ζαμπόνι με την επιφύλαξη να μη μεταφέρω κάτι σωστά. Στην τελευταία περίπτωση, ελπίζω ότι οι υπόλοιποι φίλοι που επίσης παρακολούθησαν την ομιλία αυτή, θα με διορθώσουν.
Ο καθ. Ζαμπόνι μίλησε για τη μελέτη "brave dreams" στην οποία θα υπάρχει τυχαιοποίηση των ασθενών σε αυτούς που θα κάνουν αγγειοπλαστική και σε αυτούς που θα νομίζουν πως κάνουν αγγειοπλαστική.
Πιστεύει ότι με τα αποτελέσματά της θα πειστούν τελικά και οι νευρολόγοι για τη σημασία της ΧΕΝΦΑ.
Μίλησε και για την πληθυσμογραφία, μια μη επεμβατική διαγνωστική τεχνκή, η οποία δεν εξαρτάται από το χειριστή και έχει επιβεβαιώσει την ύπαρξη ΧΕΝΦΑ.
Όταν ρωτήθηκε για τη σύζυγό του, ανέφερε ότι είναι σε καλή κατάσταση, αλλά δεν μπορεί να μιλήσει γι' αυτήν αφού για ηθικούς λόγους δεν λάμβανε μέρος στην έρευνα. Για τους ασθενείς που συμμετείχαν στην έρευνα είπε ότι 3 χρόνια μετά την πρώτη επέμβαση, οι ασθενείς με PPMS, SPMS ακόμα και στις περιπτώσεις που δεν σταμάτησε η πορεία της νόσου, φαίνεται πως η επιδείνωσή τους είναι πιο αργή, ενώ για την πλειονότητα των ασθενών με RRMS, το EDSS score είναι καλύτερο.
Δηλαδη....παλι σε πιθανοτητα ελπιζουμε :cry: :cry: :cry: ??????????????????????????????????????
 #64240  από Π.Μ79
 Δευ Νοέμ 21, 2011 1:18 pm
Οκ, βασικά μίλησα για το πριν και το μετά την επέμβαση.

Δυστυχώς ενώ είχα μες το πρόγραμμα να κράξω λίγο την ιατρική κοινότητα, περίμενε η Αυστραλή τη σειρά της και δεν πρόλαβα :D
 #65247  από maria72
 Κυρ Δεκ 11, 2011 10:06 pm
λοιπον παιδια περιμενω τοοοοοσες μερες να μας πειτε τα σημαντικα νεα απο το διαδικτυακο και δεν μιλαω γιατι δεν το παρακολουθησα ολοκληρο .
Περιμενα μήπως ανεβουν στο you tube....
εγω ΟΣΟ είδα ηταν τα ιδια και τα ιδια , με κάτι παρουσιαστριες να χαζογελάνε , με ενα στυλ - όλοι μια παρέα είμαστε , επιστημονική σοβαρότητα μετρια προς μικρη..........
Να υποθέσω λοιπον ότι σε μένα αυτα είχε να δώσει ???Μου λεγατε θα μου λύσει πολλες απορίες....και είχα ερωτηθει αν αυτοι οι γιατροι που κατηγορουν την χενφα θα το παρακολουθησουν.. εδώ ο ένας και μοναδικός που βρήκα να πιστεύει ότι μπορεί να έχει βάση και δεν πρόλαβε να το δει καθόλου και μου είπε ότι θα βγουν κάποια στιγμη στο internet...τοσο ενδιαφερεται γι'αυτό που ίσως ήδη και να κάνει..........
εδω ταιριαζει γάντι η υπογραφή του fantoma.............