• e-mail στον Schelling

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #62387  από swt
 Σάβ Οκτ 22, 2011 4:11 pm
Φοβάμαι πως θα πρέπει να διαβάσεις τη θεωρία του Δρ. Schelling. Μπορείς να τη βρεις στον ακόλουθο σύνδεσμο:
Multiple Sclerosis: The Image and its Message. The Meaning of the Classic Lesion Forms. Dr. F. Alfons Schelling, M.D.
 #62391  από maria72
 Σάβ Οκτ 22, 2011 5:35 pm
swt σ΄ευχαριστώ ακόμα μία φορά.
το καταλαβαίνεις ότι μου είναι αδύνατο να το διαβάσω με τη μία.
Λίγο που κοίταξα πιο πολύ ιστορική αναδρομή μου φάνηκε με ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ και ακύρωση της ανοσολογικής θεωρείας .

Εγώ νόμισα ότι μιλούσατε για μια τέτοια mri εικόνα :
http://imaging.consult.com/image/case/d ... %2974279-9
η οποία υπάρχει σε πολλούς ασθενείς και βέβαια αν βάλειs dawson fingers mri -images στο google θα βρεις πολλές τέτοιες εικόνες ( καθώς και στο δικό μου mri).
θα το ξαναδώ αργότερα αλλά νομίζω (?) δεν μιλάει για mri. Ίσως (?) να το γράφει σε άλλο βιβλίο.....

αλλά και πάλι δεν μου το ξεκαθαρίζεις.H neutralis εννοούσε φλεβική σκλήρυνση την χενφα ή έτσι αποκαλεί γενικά την ΣΚΠ λόγω του schelling?
 #62443  από swt
 Κυρ Οκτ 23, 2011 10:59 am
Μια πιο σύντομη παρουσίαση της θεωρίας του δρ. Schelling είχε παρουσιαστεί από το 1986 στο περιοδικό Medical Hypotheses. Μπορεί κανείς να τη βρει στον παρακάω σύνδεσμο:

Damaging venous reflux into the skull or spine: Relevance to multiple sclerosis

Κινδυνεύοντας να κάνω λάθος, νομίζω ότι θεωρεί την ύπαρξη dawson fingers στη μαγνητική ως ξεκάθαρο σημάδι φλεβικής ΠΣ.

Ποια ακριβώς είναι η θέση της neutralis γα το θέμα δεν το γνωρίζω. Από όσο γνωρίζω έχει σταματήσει να γράφει στο φόρουμ, γράφει όμως στο http://ccsvitalk.gr/blog/

ΥΓ. Διάβασα ξανά τη συνέντευξη του δρ. Schelling στο ccsvitalk. Πράγματι, λοιπόν, θεωρεί την ύπαρξη dawson fingers στη μαγνητική ως ξεκάθαρο σημάδι φλεβικής ΠΣ, αφού αναφέρει ότι η επέκταση των dawson fingers καταδεικνύει ότι το υφιστάμενο φλεβικό πρόβλημα δεν έχει αντιμετωπιστεί. (βλ. http://ccsvitalk.gr/blog/?p=1238)
 #62835  από maria72
 Παρ Οκτ 28, 2011 8:52 pm
οκ θεωρεί ένα από τα τυπικά ευρηματα της MS(DAWSON FINGERS) , ένδειξη <<φλεβικής>> αιτιολογίας της σκλήρυνσης , επειδή υπάρχει το φλεβιδιο...
Είναι πολλές οι εστίες-βλάβες στο mri όπου συμμετέχει φλεβίδιο . Τα dawson fingers είναι τυπικά παρουσίας σκλήρυνσης.
δηλ. όλες αυτες οι βλάβες/εστίες οπου αποδεδειγμένα υπάρχει και το φλεβιδιο(συμμετοχή φλέβας στο κέντρο) και που είναι ποικίλης αιτιολογίας , με την χενφα θα γίνουν καλά/ή καλύτερα??
υγ.επισκέφτηκα και την σελίδα της neutralis , είδα που είναι αυτοί που <<έφυγαν>>, είπα να μην <<λερώσω>> το forum το δικό τους.Πάντως δώσε τα συγχαρητηρια μου γιατι πραγματικά πιστευει σ'αυτο που κάνει και ειναι ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΗ , άσχετα με το αν διαφωνούμε....
Και πάλι σ ΄ευχαριστώ Σωτήρη.
 #62846  από maraki12
 Σάβ Οκτ 29, 2011 1:32 am
Το νόημα της αντιμετώπισης της ΧΕΝΦΑ δεν είναι να "γίνουν καλά" οι εστίες/βλάβες που απεικονίζονται στη μαγνητική. Οι ιδιοι οι νευρολόγοι λένε πλέον ότι οι βλάβες αυτές δεν είναι ευθέως αναλογες με την κλινική εικόνα του ασθενη. Ήδη αρχίζει να "μειώνεται" η σημασία της μαγνητικής πέραν της πρώτης διάγνωσης.

Τη ΧΕΝΦΑ την αντιμετωπίζεις πρωτίστως για να εξαλειφθούν τα συμπτώματα που οφείλονται ξεκάθαρα σ'αυτήν (όπως πονοκεφαλοι, προβλήματα μνημης, συγκέντρωσης, δυσανεξία στη ζέστη κλπ κλπ). Και σε δευτερο επίπεδο για να αντιστρέψεις τις συνθήκες χρόνιας υποξίας που ταλαιπωρούν τα κυτταρα του ΚΝΣ και σε συνδυασμό με καλή διατροφη, άσκηση, ενυδάτωση (και άλλα τέτοια υγειινά ;) ) να τους φτιάξεις όσο το δυνατόν καλύτερο "περιβάλλον" ώστε να σταματήσει η περαιτέρω καταστροφή τους.

Παρεμπιπτόντως δε νομίζω ότι καμία εποικοδομητική συζήτηση με απόψεις, απορίες και επιχειρήματα, ακόμα και αν ειναι σε πλαίσια διαφωνίας, "λερώνει" κάποιο φόρουμ. 'Οσα εισαγωγικά και να βάλουμε. Οι διαφωνίες, αν δεν είναι στείρες, καμιά φορά μπορεί και να εμβαθύνουν έναν διάλογο και να βγει κατι καλό. Η προσπάθεια της Neutralis και των υπολοίπων είναι να ενημερώσει στα ελληνικά για επιστημονικα τεκταινόμενα που την αφορούν και που αδίκως αποσιωπουνται από μεγαλο μερος της ιατρικής κοινότητας και εμποδίζονται ποικιλοτρόπως από το να γίνουν αντικείμενο ευρύτατων μελετών ώστε να έρθει (ή όχι) η "πολυπόθητη" σύνδεση με τη ΣΚΠ.
 #62859  από maria72
 Σάβ Οκτ 29, 2011 11:52 am
maraki12 έγραψε:Το νόημα της αντιμετώπισης της ΧΕΝΦΑ δεν είναι να "γίνουν καλά" οι εστίες/βλάβες που απεικονίζονται στη μαγνητική. Οι ιδιοι οι νευρολόγοι λένε πλέον ότι οι βλάβες αυτές δεν είναι ευθέως αναλογες με την κλινική εικόνα του ασθενη. Ήδη αρχίζει να "μειώνεται" η σημασία της μαγνητικής πέραν της πρώτης διάγνωσης.

Τη ΧΕΝΦΑ την αντιμετωπίζεις πρωτίστως για να εξαλειφθούν τα συμπτώματα που οφείλονται ξεκάθαρα σ'αυτήν (όπως πονοκεφαλοι, προβλήματα μνημης, συγκέντρωσης, δυσανεξία στη ζέστη κλπ κλπ). Και σε δευτερο επίπεδο για να αντιστρέψεις τις συνθήκες χρόνιας υποξίας που ταλαιπωρούν τα κυτταρα του ΚΝΣ και σε συνδυασμό με καλή διατροφη, άσκηση, ενυδάτωση (και άλλα τέτοια υγειινά ;) ) να τους φτιάξεις όσο το δυνατόν καλύτερο "περιβάλλον" ώστε να σταματήσει η περαιτέρω καταστροφή τους.

Παρεμπιπτόντως δε νομίζω ότι καμία εποικοδομητική συζήτηση με απόψεις, απορίες και επιχειρήματα, ακόμα και αν ειναι σε πλαίσια διαφωνίας, "λερώνει" κάποιο φόρουμ. 'Οσα εισαγωγικά και να βάλουμε. Οι διαφωνίες, αν δεν είναι στείρες, καμιά φορά μπορεί και να εμβαθύνουν έναν διάλογο και να βγει κατι καλό. Η προσπάθεια της Neutralis και των υπολοίπων είναι να ενημερώσει στα ελληνικά για επιστημονικα τεκταινόμενα που την αφορούν και που αδίκως αποσιωπουνται από μεγαλο μερος της ιατρικής κοινότητας και εμποδίζονται ποικιλοτρόπως από το να γίνουν αντικείμενο ευρύτατων μελετών ώστε να έρθει (ή όχι) η "πολυπόθητη" σύνδεση με τη ΣΚΠ.
maraki12
δεν με καταλαβες,
ρωταω με βαση αυτά που γράφω πιο πάνω αν με την χενφα θα θεραπευτουν ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ και από αλλες νόσους που είναι γνωστη η συμμετοχη φλεβιδιου.


Και μάλλον με παρεξηγησες
δεν εχω απολυτως τιποτα εναντιον της neutralis ή του forum...
ΙΣΑ-ΙΣΑ είπα ότι την ΘΑΥΜΑΖΩ για όλα αυτα που κάνει...

ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΛΕΞΗ .Δεν ξερω να βαζω τα ανθρωπάκια ...........
 #62863  από maraki12
 Σάβ Οκτ 29, 2011 12:28 pm
maria72 έγραψε:maraki12
δεν με καταλαβες,
ρωταω με βαση αυτά που γράφω πιο πάνω αν με την χενφα θα θεραπευτουν ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ και από αλλες νόσους που είναι γνωστη η συμμετοχη φλεβιδιου.
Σόρυ, δεν το πιασα. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για την απάντηση σε αυτό.
maria72 έγραψε:Και μάλλον με παρεξηγησες
δεν εχω απολυτως τιποτα εναντιον της neutralis ή του forum...
ΙΣΑ-ΙΣΑ είπα ότι την ΘΑΥΜΑΖΩ για όλα αυτα που κάνει...

ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΛΕΞΗ .Δεν ξερω να βαζω τα ανθρωπάκια ...........
Απολογουμαι με τη σειρα μου. Ειδες βρε παιδι μου αυτά τα φορουμ. Οσο και να προσπαθησεις δεν ειναι ευκολο να καταλαβει ο αλλος τη χροια αυτών που λες. Δεν ειπα ότι εχεις κατι με τη Neutralis. Αντιθέτως. Απλα με ενοχλησε το ρημα και ηθελα με καποιο τροπο να σου πω ότι αν θες να συμμετάσχεις και στο ccsvitalk θα είσαι ευπροσδεκτη. Δε νομιζω ότι φτιάχτηκε για να ευλογούν τα γενια τους. Φτιάχτηκε για θέματα και ερωτήσεις όπως ας πούμε η αποπάνω η δικιά σου. Που είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα μ'αρεσε να ακουσω μια απάντηση που να στηρίζεται σε καποιο επιστημονικο άρθρο, αν εχει ψαχτεί αυτή η οπτική.


Υ.Γ. Αν θες να βάλεις ανθρωπάκι, εκει που έχεις τελειώσει ας πουμε μια λέξη πατάς με το ποντίκι ακριβώς αριστερα απο το παράθυρο που πληκτρολογείς σε ένα από τα φατσακια και αυτό που διάλεξες θα φανει στο υποβληθεν κειμενο. Να έτσι :greetings-waveyellow:
 #62878  από maria72
 Σάβ Οκτ 29, 2011 9:59 pm
maraki12, χαίρομαι που λύθηκε η << παρεξήγηση>> :-D
το θέμα συνεχίζω να το ψαχνω και ελπίζω και συ ! :)
σέυχαριστώ και για τα :-D :) :) :) :-D !Είδες?.....