• e-mail στον Schelling

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #50524  από pelopidas
 Δευ Απρ 04, 2011 10:07 pm
τι ειδικοτητα εχει ο Schelling?
 #50531  από Neutralis
 Τρί Απρ 05, 2011 12:08 am
Καλή μου Jerry (το ποντίκι), οφείλω να υπενθυμίσω πως ο Dr. Schelling ήταν ο πρώτος που εντόπισε το δικό μου βαλβιδικό πρόβλημα στη δεξιά σφαγίτιδα, κοιτώντας τη φλεβογραφία μου, έξι μήνες πριν. Επιβεβαιώθηκε από τον Dr. Sclafani στη συνέχεια, οπότε καλή επιτυχία και στη δική σου αναζήτηση!
 #50534  από Neutralis
 Τρί Απρ 05, 2011 12:25 am
Και καλά κάνεις. Χρειάζονται προσεκτικά και συντηρητικά βήματα.

Αν δν έχεις εσύ cd, μπορεί να διαθέτει το ιατρικό κέντρο στο οποίο έκανες τη μαγνητική.
 #50665  από Isolexion
 Τετ Απρ 06, 2011 7:04 pm
podiki έγραψε:Αυτό που τόνισε ιδιαίτερα είναι οτι πρέπει να δει τις μαγνητικές μου προκειμένου να καταλάβει αν η σκλήρυνση που έχω προέρχεται από τις φλέβες
Αυτό ρε ποντικάκι δεν το κατάλαβα, θα βοηθούσαν περεταίρω πληροφορίες αν ήταν εύκολο. Δηλαδή αν δεν είναι απο τις φλέβες κάποια ΣΚΠ απο τι μπορεί να είναι κατα τον Schelling? Σας ευχαριστούμε πολύ και εσένα και την μαμά σου!!! :text-thankyouyellow:
 #51228  από navona43
 Πέμ Απρ 14, 2011 7:48 pm
podiki έγραψε:Η αλήθεια είναι πώς αυτή την απορία έχω κι εγώ αλλά δεν μας το διευκρίνισε , είπε μόνο να μην κάνω τίποτα μέχρι να μας πει , όταν του στείλουμε τις μαγνητικές και μας απαντήσει θα τον ρωτήσουμε και παραπάνω , η μάνα μου αγχώθηκε που μιλούσε μ έναν γιατρό ( μαμάδες καταλαβαίνεις ) και ξέχασε να τον ρωτήσει . Επίσης μόλις του είπαμε πως κάνω tysabri είπε πως αυτό είναι μεγάλο ρίσκο. Τι να πω , λίγες μέρες υπομονή!

Ρίσκο με το Tysabri? Non ci posso credere, που θα 'λεγε και ο Zamboni)
Δηλαδή εγώ τραβιέμαι, τρυπιέμαι για το Tysabri, δεν έχω δει καμία βελτίωση,-το
αντίθετο θα έλεγα-, και παίρνω και μεγάλο ρίσκο?
Εντάξει, αλλά στο ρίσκο, υπάρχει και η πιθανότητα κέρδους.
Είναι ο νόμος του τζόγου, εκτός αν μιλάμε για απάτη, για σημαδεμένη τράπουλα.
Στην περίπτωση του Tysabri, ποιο είναι το πιθανό κέρδος?
Άσε, μην πεις, φοβάμαι ότι έχω μπλέξει σε παιχνίδι, χωρίς κέρδος.
Βοήθεια μου
 #51233  από Neutralis
 Πέμ Απρ 14, 2011 9:19 pm
Νομίζω πως αυτό που εννοεί ο Dr. Schelling, για το αν η σκλήρυνση η δική σου είναι φλεβική, είναι αν έγινε σωστή διάγνωση αποκλείοντας όλες τις άλλες πιθανές αιτίες που προκαλούν παρόμοιες νευρολογικές βλάβες, π.χ. έκθεση σε τοξικές ουσίες. Από τη μαγνητική σου, θα θέλει να δει αν έχεις τις χαρακτηριστικές της "φλεβικής" σκλήρυνσης εστίες στα Dawson's fingers και αλλού. Εσύ βέβαια ξέρεις ήδη ότι έχεις CCSVI, άρα μην αγχώνεσαι πως κάτι άλλο εννοεί.
 #51301  από Κατερίνα
 Παρ Απρ 15, 2011 6:03 pm
podiki έγραψε:Χτες οι γονείς μου έστειλαν σε CD τις μαγνητικές μου , αναμένουμε με αγωνία την απάντηση!
Κι εμείς... :romance-kisscheek:
 #62370  από maria72
 Σάβ Οκτ 22, 2011 11:23 am
Neutralis έγραψε: Από τη μαγνητική σου, θα θέλει να δει αν έχεις τις χαρακτηριστικές της "φλεβικής" σκλήρυνσης εστίες στα Dawson's fingers και αλλού. Εσύ βέβαια ξέρεις ήδη ότι έχεις CCSVI, άρα μην αγχώνεσαι πως κάτι άλλο εννοεί.

υπάρχει κάπου γραμμένο ότι τα Dawson's fingers είναι της "φλεβικής" σκλήρυνσης εστίες ?
γιατί μέχρι τώρα το ήξερα ως τυπικό απεικονιστικό εύρημα ms.
Μην με παρεξηγήσεις Neutralis . Aν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος ας μου το διευκρινίσει.
 #62372  από maraki12
 Σάβ Οκτ 22, 2011 11:50 am
Από το http://ccsvitalk.gr/blog/?page_id=223

"Οι εστίες του εγκεφάλου

Σε αντίθεση με τις εστίες του νωτιαίου μυελού που έχουν πριονωτά όρια, οι εστίες του εγκεφάλου εμφανίζουν ομαλή περιφέρεια και ομοιόμορφο εσωτερικό. Κι εδώ η βλάβη αφορά πρωταρχικά τη μυελίνη και λιγότερο τους νευράξονες, αν και γενικά οι τελευταίοι φαίνονται περισσότερο τραυματισμένοι απ’ ότι στον νωτιαίο μυελό. Αυτές ήταν οι πρώτες παρατηρήσεις του Dawson. Επιπλέον, οι εστίες συνδέονται πάντα με κάποια διογκωμένη η παραμορφωμένη φλέβα. Μάλιστα, οι φλεγμονές και αλλοιώσεις στα τοιχώματα των φλεβών συχνά έπονται των ιστολογικών αλλοιώσεων στο εσωτερικό των εστιών. Επιπλέον, με βάση τα σχεδιαγράμματα του Dawson, υπήρχουν ολόκληρα τμήματα των ενδοεστιακών φλεβών που διέρχονται μέσα από κενά (πλήρης έλλειψη εγκεφαλικού ιστού) των οποίων η διάμετρος φτάνει μέχρι και το επταπλάσιο της διαμέτρου αυτών των φλεβών.

Αργότερα, ο Fog απέδειξε ότι οι χαρακτηριστικές της ΠΣ εστίες του εγκεφάλου (Dawson’s fingers, Steiner’s splashes) ξεκινούν από φλέβες που διακλαδίζονται από τις μεγάλες περικοιλιακές φλέβες. Η ανάπτυξή τους δεν είναι ομοιόμορφη γύρω από την εκάστοτε φλέβα, αλλά έκκεντρη ως προς αυτήν. Οι μεμονωμένες εστίες, από την άλλη, παρατηρήθηκε ότι δημιουργούνται συνηθέστερα σε σημεία όπου οι φλέβες στενεύουν, στρίβουν (δηλαδή το αίμα αλλάζει απότομα διεύθυνση) ή διακλαδίζονται."
 #62386  από maria72
 Σάβ Οκτ 22, 2011 4:03 pm
εξακολουθει η ίδια απορία.
Τα dawson fingers είναι γνωστά, όπως και η παρουσία φλεβιδιου στις βλάβες (το οποίο και με βαση αυτό που γράφεις διατηρείται παρα την υπαρξη εστίας).
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι όταν υπαρχουν dawson fingers στο mri, θεωρείται <<φλεβική>> σκλήρυνση (δηλ.ccsiv????).
Αυτό ηθελε να δει ο Schelling ή/και την μικρη φλέβα ( κάτι ειπώθηκε για φακό) στα mri για να πει ότι το ποντίκι είχε ccsvi?