• CCSVI-tracking.com

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #47760  από FANTOMAS
 Δευ Φεβ 07, 2011 7:12 pm
Aντιμετωπίζω δυσκολία με την ορολογία και δεν μπορω καν να συμπληρωσω το προφιλ μου :confusion-seeingstars:
 #47776  από Akatamakata
 Δευ Φεβ 07, 2011 11:03 pm
Φαντομά μία απο τα ίδια.
Εχω μπερδευτεί τελείως με την ιατρικη ορολογία.

Το χειρότερο είναι οτι στην εξέταση που έκανα, δεν νομίζω ο γιατρός που επέλεξα να τσέκαρε ούτε το 40%.

Εκει τι γράφω ρε παιδιά;;;;;;

Παράδειγμα στην νεφρική φλέβα, δεν νομίζω καν ο αγγειοχειρουργος να ξερει οτι ειναι μέσα στο ccsvi, εκει τι γράφω;;;

:think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
 #47781  από Π.Μ79
 Δευ Φεβ 07, 2011 11:55 pm
Left Internal Jugular Vein: Αριστερή έσω σφαγίτιδα.
Right Internal Jugular Vein: Δεξιά έσω σφαγίτιδα.
Brachiocephalic Veins: Βραχιοκεφαλικές φλέβες.
Vertebral Veins: Σπονδυλικές φλέβες.
Azygos Vein: Άζυγος φλέβα.
Renal Veins: Νεφρικές φλέβες.
Lumbar Veins: Κατώτερες κοιλιακές φλέβες.
Iliac Veins: Ειλεϊκές (Λαγόνιες) φλέβες.

Θα γράψετε ό,τι γνωρίζετε παίδες. Αν δεν ξέρετε τι σας έκανε ο γιατρός σας, νομίζω πρέπει να τον ρωτήσετε.
Πχ εσένα Θωμά αν βρήκε μεμβράνες στην άζυγο και τη δεξιά σφαγίτιδα θα βάλεις:

Right Internal Jugular Vein - membranus obstruction - balloon angioplasty.
Azygos Vein - membranus obstruction - balloon angioplasty.

κ.ο.κ

Κοπρέντε? :-D :-D
 #47783  από maraki12
 Τρί Φεβ 08, 2011 1:57 am
Και μένα ρε Παρη που προφορικά μου είπε εκεινη την ώρα ότι είχε διαφραγμα και η ημιάζυγος?

Την έβαλα σαν new και έβαλα catheter insertion γιατι δεν κοβω χέρι ότι εκανε οντως μπαλονακι. Για να τον ρωτήσω, πρεπει να τον βρω και τον τελευταίο καιρό δεν πολυπαίζει αυτο. Μάλλον θα κάτσω να ξαναδω το cd.
 #47788  από Π.Μ79
 Τρί Φεβ 08, 2011 9:51 am
Μαράκι, η ημιάζυγος είναι η azygos/Low Abdomen. Για το μπαλονάκι, δε μπορώ να ξέρω τι έκανε ο ντοκτόρι. :mrgreen:
 #47789  από maraki12
 Τρί Φεβ 08, 2011 10:13 am
Π.Μ79 έγραψε:Μαράκι, η ημιάζυγος είναι η azygos/Low Abdomen.
Όπως λέμε και στη δουλειά μου.. "Copied".

Thanks για τη διευκρίνηση. Το διορθωσα :handgestures-salute: :-D
 #47795  από Akatamakata
 Τρί Φεβ 08, 2011 12:15 pm
Δέν είναι μόνο αυτά Πάρη μακάρι να ήταν μόνο αυτά.

Εχει μετά 2 σελίδες να συμπληρώσεις με συμπτώματα και διάφορες επιπλέον ορολογίες.

Εγω προσωπικά τα έφτιαξα εχθές, αγκαλιά με το http://translate.google.com/ και με λίγο ψάξιμο, πιστεύω τα κατάφερα.

:greetings-clappingyellow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akatamakata την Τρί Φεβ 08, 2011 5:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #47810  από stathis_agelopoulos
 Τρί Φεβ 08, 2011 4:51 pm
Σταύρο επανέρχομαι και θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρέπει να ασχοληθεί κάποιος αποκλειστικά με αυτό αφήνοντας όλα τα άλλα. Αλλά ποιος αγγειοχειρουργός ή επεμβατικός θα το κάνει, όταν σε άλλα έχει
ειδικευτεί. Είναι θέμα της παγκόσμιας ιατρικής κοινότητας να ασχοληθεί με την ΧΕΝΦΑ σαν ξεχωριστή νόσο, έτσι ώστε να αρχίζει να διδάσκεται και να τηρείται πρωτόκολλο.
Μέχρι σήμερα η αγγειοχειρουργική ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με αρτηρίες και όχι με φλέβες. Για αυτό και οι περισσότεροι έχουν άγνοια για διάνοιξη σε φλέβες. Δεν τους κατηγορώ, αλλά είναι η πικρή αλήθεια. Και δεν μιλώ για Ελλάδα, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο.
Για φλεβικές νόσους συνήθως χορηγούνται φάρμακα.
 #47891  από stathis_agelopoulos
 Πέμ Φεβ 10, 2011 1:22 pm
Παιδιά η ιδέα του tracking έτσι όπως το είδαμε δεν είναι δύσκολο να δημιουργηθεί με ελληνικές ορολογίες. Το θέμα είναι αν σας καλύπτουν οι ερωτήσεις - απαντήσεις που ζητάει η βάση δεδομένων, ή έχετε να προτείνετε κάτι επί πλέον πέραν των όσων είδατε.

Ακούω προτάσεις για να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να δημιουργούμε το greek ms tracking αν πιστεύετε ότι είναι ενδιαφέρον.
 #47926  από Akatamakata
 Παρ Φεβ 11, 2011 12:36 pm
Η Ορολογία ειναι το πιο απλό σε ένα τέτοιο site.
Τα δύσκολα είναι η βάση ,τα στατιστικά και όλα αυτά για web.

Aν ειναι γινει για την Ελλαδα θα πρέπει να στειλουν την δομη και την βαση και μετα απλα να μεταφραστεί.