• CCSVI in ALS

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #45836  από Neutralis
 Παρ Δεκ 31, 2010 6:58 pm
Τέσσερις τουλάχιστο ασθενείς με πλάγια μυοατροφική σκλήρυνση (βλέπε Stephen Hawking) διαγνώσθηκαν με CCSVI.

Κάποιοι ακόμη ισχυρίζονται πως είναι ακίνδυνο να έχεις κλειστές φλέβες στην περιοχή του λαιμού και της σπονδυλικής στήλης.

Προτάθηκε ήδη πιθανό μοντέλο αιμοδυναμικής διαταραχής που θα μπορούσε να προκαλεί ALS.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20400230

Μία από τις τέσσερις ασθενείς υποβλήθηκε σε αγγειοπλαστική με αναπάντεχα αποτελέσματα: επανήλθε η ικανότητα κατάποσης, η καθαρότητα στον λόγο, η κίνηση στα άνω άκρα, η διάθεση και το χρώμα στο πρόσωπο.

http://www.thisisms.com/ftopic-10680-da ... -4230.html

Καλό αλλά όχι αρκετό. Κάτι άλλο συνυπάρχει στην ALS και προκαλεί τον εκφυλισμό. Πιθανόν στενώσεις ενδοκρανιακά σε αρτηρίες:
http://www.jneuroinflammation.com/content/5/1/29

Ο Ζαμπόνι, βέβαια, στις αρχικές μελέτες του είχε υπογραμμίσει πως το CCSVI υπήρχε μόνο σε ασθενείς με σκλήρυνση κατά πλάκας και όχι ασθενείς άλλων νευρολογικών νόσων. Ωστόσο μπορεί το πρόβλημα τελικά να είναι η ονομασία: ποιός μηχανισμός διαφοροποιεί την MS από την ALS? Δεν πρέπει να επαναπροσδιορισθεί και η MS ούτως ή άλλως;

Για τον Schelling, η MS ορίζεται εκ της περιγραφής των εστιών: όχι το πλήθος τους, αλλά η γεωγραφία τους, π.χ. περικοιλιακά, στα Dawson's fingers, η δε προέλευσή της είναι φλεβική.

Για την ALS, τα πράγματα είναι λιγότερο σαφή, είναι εντυπωσιακό το εύρημα όμως στο παραπάνω paper: 30 λεπτά occlusion σε αρτηρία στο κεφάλι ήταν αρκετά ώστε να προκαλέσουν χαρακτηριστική εστία στον αυχένα και δράση γλοίων στη σπονδυλική στήλη.
 #45839  από βάλια
 Παρ Δεκ 31, 2010 8:30 pm
Προχωράμε και μου αρέσει :greetings-clappingyellow:Επίσης νομίζω ότι υπάρχουν περιπτώσεις ασθενών στους οποίους συνυπάρχει η ΜS και η ALS.
 #45840  από litsa
 Παρ Δεκ 31, 2010 9:18 pm
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ
μακάρι να βγουν αληθινά...

θα τα προωθήσω να τα διαβάσει άνθρωπος που πάσχει απο ALS ΜΕ ΠΟΛΎ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
 #45885  από κωστας
 Σάβ Ιαν 01, 2011 4:39 pm
γνωριζω πατερα με als και γιο με σκπ!!!!!τυχαιο?
 #45889  από βάλια
 Σάβ Ιαν 01, 2011 5:11 pm
Δε νομίζω :eusa-naughty:
Υπάρχουν ασθενείς με ms που στη συνέχεια διαγνώστηκαν και με als.Ίσως ms και als έχουν κάποια συσχέτιση που η λύση της να βρίσκεται στη φλεβική ανεπάρκεια.Ποιος ξέρει πόσες άλλες παθήσεις σχετίζονται με αυτό.Για παράδειγμα,εμένα η θεία μου(αδερφή μητέρας) έχει επιληψία και ο παππούς(πατέρας μητέρας) είχε Altcheimer.
 #45931  από litsa
 Κυρ Ιαν 02, 2011 12:00 am
εμένα μου ειπαν στο πεπαγνή κρήτης ότι ίσως υπάρχει συσχέτιση μεταξύ του παρκινσον που ειχε ο παππούς μου και της σκπ ..
 #45961  από passenger
 Κυρ Ιαν 02, 2011 5:29 pm
κωστας έγραψε:γνωριζω πατερα με als και γιο με σκπ!!!!!τυχαιο?
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ