• Βαλβιδική ανεπάρκεια

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #61493  από kika
 Δευ Οκτ 10, 2011 2:11 am
Η επέμβαση έγινε μετά από εξέταση με υπέρηχο σφαγίτιδων μόνο. Εκτός από εμενα, τό ίδιο έκανε και για άλλους 20 περίπου ασθενείς από όλο τον κόσμο. Δεν κάναμε φλεβογραφία. Ο υπέρηχος στην δική μου περίπτωση έδειξε στένωση στη δεξιά σφαγίτιδα και ανωμαλία ροής στην αριστερή. Πριν πάω σε αυτό το ραντεβού είχα ρωτήσει τον δρ. Σινάν, αν υπάρχει η κατάληλη υποδομή για να γίνουν πρώτα οι εξετάσεις. Με διαβεβαίωσε πως υπήρχαν. Έγινε όμως μόνο υπέρηχος σε όλους τους ασθενείς. Και μετά η επέμβαση. Όπως είπα και στο προηγούμενα μήνυμα, τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα, σε μένα τουλάχιστον. Μου είπε να περιμένω 2-3 μήνες. Δεν αλλαξε όμως κάτι. Σε ερωτηση μου μετα απο αυτα, μηπως δεν αντιμετωπιστηκαν προβληματα που πιθανα να ειχα στην αζυγο, απαντησε οτι θα τα αντιλαμβανονταν αν υπηρχαν, και θα τα αντιμετωπιζε γιατι απο εκει διηλθε κατα την επεμβαση. Απο τοτε συνεχιζω να παρακολουθω και θελω να ελπίζω στην υποθεση της ΧΕΝΦΑ και στη σχεση της με την ΣΚΠ. Με περισσοτερο ομως σκεπτικισμο. Ισως ειναι ακομα νωρις και δεν εχουν αντιμετωπιστει ολες οι παραμετροι του προβληματος. Ισως σε μενα δεν εγιναν σωστα οσα επρεπε να γίνουν. Πραγματικά δεν ξερω. Αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο, ειμαι στη διαθεσή σου. Κικα.
 #61496  από FANTOMAS
 Δευ Οκτ 10, 2011 10:03 am
kika έγραψε:Η επέμβαση έγινε μετά από εξέταση με υπέρηχο σφαγίτιδων μόνο. Εκτός από εμενα, τό ίδιο έκανε και για άλλους 20 περίπου ασθενείς από όλο τον κόσμο. Δεν κάναμε φλεβογραφία. Ο υπέρηχος στην δική μου περίπτωση έδειξε στένωση στη δεξιά σφαγίτιδα και ανωμαλία ροής στην αριστερή. Πριν πάω σε αυτό το ραντεβού είχα ρωτήσει τον δρ. Σινάν, αν υπάρχει η κατάληλη υποδομή για να γίνουν πρώτα οι εξετάσεις. Με διαβεβαίωσε πως υπήρχαν. Έγινε όμως μόνο υπέρηχος σε όλους τους ασθενείς. Και μετά η επέμβαση. Όπως είπα και στο προηγούμενα μήνυμα, τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα, σε μένα τουλάχιστον. Μου είπε να περιμένω 2-3 μήνες. Δεν αλλαξε όμως κάτι. Σε ερωτηση μου μετα απο αυτα, μηπως δεν αντιμετωπιστηκαν προβληματα που πιθανα να ειχα στην αζυγο, απαντησε οτι θα τα αντιλαμβανονταν αν υπηρχαν, και θα τα αντιμετωπιζε γιατι απο εκει διηλθε κατα την επεμβαση. Απο τοτε συνεχιζω να παρακολουθω και θελω να ελπίζω στην υποθεση της ΧΕΝΦΑ και στη σχεση της με την ΣΚΠ. Με περισσοτερο ομως σκεπτικισμο. Ισως ειναι ακομα νωρις και δεν εχουν αντιμετωπιστει ολες οι παραμετροι του προβληματος. Ισως σε μενα δεν εγιναν σωστα οσα επρεπε να γίνουν. Πραγματικά δεν ξερω. Αν θελεις να ρωτησεις κατι αλλο, ειμαι στη διαθεσή σου. Κικα.
το 2010 ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι ήταν τα πράγματα απο τότε έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα (και μέρα με την μέρα αλλάζουν) προς το καλύτερο πάντα. Και στην Ελλάδα έχουν γίνει μεγάλα βήματα αλλά στο εξωτερικό έχουν γίνει ΑΛΜΑΤΑ επεμβατικά. Η διαφορά -κατά την γνώμη μου - πέρα απο την εμπειρία των επεμβατικών ιατρών είναι και η γνώση χρήσης του IVUS γιατί όπως λένε και στο χωριό μου : ''τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα''
 #61510  από kika
 Δευ Οκτ 10, 2011 11:17 am
Φιλε Fantoma, δεν ξερω τι ακριβως ειναι το ivus. Να υποθεσω οτι ότι είναι το μηχάνημα που κανει τη φλεβογραφια? Επίσης γραψε μου αν δεν βαριέσαι, επιγραμματικα έστω, ποια κατα τη γνωμη σου είναι τα θετικα βήματα που εγιναν από τότε μεχρι σημερα. Θα σε καταλαβω και αν δεν το κανεις γιατι μαλλον ζηταω πολλα. Γεια σου. Κικα.
 #61524  από kika
 Δευ Οκτ 10, 2011 1:19 pm
Χαίρομαι παρα πολυ, που πας καλα. Θαθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει ivus στην Ελλαδα. Αν ναι θα κανω εξεταση οπωσδηποτε, οχι μονο στα σημεια αναφορας της ΧΕΝΦΑ αλλα και στα ποδια που εχω ανεξηγητους πονους και ενοχλησεις, Αυτα με ενοχλουν πολυ και δεν εχουν εξηγηθει απο καμια ιατρικη ειδικοτητα μεχρι σημερα. Παρακαλω ενημερωσέ με αν υπαρχει, ή γραψε μου την καλλίτερη δυνατή λυση που υπαρχει στην Αθηνα.Ευχαριστώ εκ των προτερων.Κικα
 #61540  από pelopidas
 Δευ Οκτ 10, 2011 4:20 pm
οχι, μεχρι στιγμης στην ελλαδα δεν χρησιμοποιειται ivus
 #61541  από iceearth
 Δευ Οκτ 10, 2011 4:27 pm
Να ελπίζουμε σύντομα ο γνωστός γιατρός στην Αθήνα θα μπορεί να το χρησιμοποιεί?
 #61546  από FANTOMAS
 Δευ Οκτ 10, 2011 4:42 pm
iceearth έγραψε:Να ελπίζουμε σύντομα ο γνωστός γιατρός στην Αθήνα θα μπορεί να το χρησιμοποιεί?
το κόστος αγοράς είναι τεράστιο , επίσης οι κεφαλες του υπερηχου είναι μιας χρήσης και εξίσου ακριβές, (καλά δεν τα λέω Πελοπίδα ?) σε κουβέντα μαζί του δεν είναι μέσα στους μεσοπρόθεσμους στόχους του η αγορά του πάντως.
 #61551  από FANTOMAS
 Δευ Οκτ 10, 2011 5:08 pm
iceearth έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας
διακρίνω ένα ψήγμα απαισιοδοξίας ? αν ναι είναι λάθος τα καλύτερα έρχονται