• Χενφα και γυμναστική

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #44488  από Blacksand
 Κυρ Δεκ 05, 2010 2:59 am
Βασικά ίσως να έχει ξαναγραφτεί,απλά θα ήθελα να πώ την προσωπική μου εμπειρία.

Θέλω να ρωτήσω κατά πόσο κάνει καλό να γυμναζόμαστε όσοι έχουμε αποδεδειγμένα στενώσεις
Εγώ π.χ. 2 φορές ξεκίνησα γυμναστήριο στα προηγούμενα χρόνια (μετά απο τη διάγνωση) και τις 2 φορές μετά απο 1 μήνα περίπου έπαθα υποτροπή.(Δεν θέλω να τρομάξω κανένα και να πώ ότι η άθληση ενεργεί αρνητικά)

Απλά θέλω να ρωτήσω αν έχει σχέση η χενφα με το ότι μετά απο άθληση (όχι έντονη,σε φυσιολογικούς ρυθμούς γυμναστηρίου) υπήρξαν προβλήματα.Επίσης φέτος το καλοκαίρι βγαίνοντας απο τη θάλασσα,είχα τρομερά έντονη ζαλάδα και ήθελα τουλάχιστον 5-10 λεπτά να συνέλθω μετά απο το κολύμπι (επίσης όχι ιδιαίτερα έντονο,15-20 λεπτά)

Εχει σχέση το ένα με το άλλο ή μου φαίνεται?Και επίσης,τι είδους άθληση θα πρέπει να ακολουθήσω?Να το πώ στον γυμναστη οτι έχω σκπ ή απλά να κάνω λιγότερο απο το νορμάλ που θα μου πεί?(αν τελικά πάω)
 #44501  από Blacksand
 Κυρ Δεκ 05, 2010 12:50 pm
Καλά εσύ κοντεύεις να τα τινάξεις όπως λένε οι γιατροί :romance-caress: λογικό να μη ζαλίζεσαι... :violence-pistoldouble:

Ευχαριστώ για την απάντηση,θα το κοιτάξω και σε φυσιοθεραπευτή
:greetings-waveyellow:
 #44511  από georgeand
 Κυρ Δεκ 05, 2010 4:21 pm
Blacksand έγραψε:Βασικά ίσως να έχει ξαναγραφτεί,απλά θα ήθελα να πώ την προσωπική μου εμπειρία.

Θέλω να ρωτήσω κατά πόσο κάνει καλό να γυμναζόμαστε όσοι έχουμε αποδεδειγμένα στενώσεις
Εγώ π.χ. 2 φορές ξεκίνησα γυμναστήριο στα προηγούμενα χρόνια (μετά απο τη διάγνωση) και τις 2 φορές μετά απο 1 μήνα περίπου έπαθα υποτροπή.(Δεν θέλω να τρομάξω κανένα και να πώ ότι η άθληση ενεργεί αρνητικά)

Απλά θέλω να ρωτήσω αν έχει σχέση η χενφα με το ότι μετά απο άθληση (όχι έντονη,σε φυσιολογικούς ρυθμούς γυμναστηρίου) υπήρξαν προβλήματα.Επίσης φέτος το καλοκαίρι βγαίνοντας απο τη θάλασσα,είχα τρομερά έντονη ζαλάδα και ήθελα τουλάχιστον 5-10 λεπτά να συνέλθω μετά απο το κολύμπι (επίσης όχι ιδιαίτερα έντονο,15-20 λεπτά)

Εχει σχέση το ένα με το άλλο ή μου φαίνεται?Και επίσης,τι είδους άθληση θα πρέπει να ακολουθήσω?Να το πώ στον γυμναστη οτι έχω σκπ ή απλά να κάνω λιγότερο απο το νορμάλ που θα μου πεί?(αν τελικά πάω)
συμπατριωτη και φυσικα θα πεις στον γυμναστη οτι εχεις σκπ
παω γυμναστηριο τωρα και 4 χρονια τον πρωτο καιρο δεν το ειχα πει με αποτελεσμα να κανω αλλα
αντ'αλλων να κουραζομαι και να ταλεπωρουμε χωρις αποτελεσμα οσπου το συζητισα με ενα καινουργιο γυμναστη και μου εβγαλε ενα προγραμα και απο τοτε εχω δει συμαντικη διαφορα.
 #44709  από geor.gia
 Τετ Δεκ 08, 2010 12:48 pm
dear blacksand
aloha :greetings-waveyellow:

καποια στιγμη αποφασισα να ξεκινησω γυμναστηριο και εθεσα απο την αρχη το θεμα της σκληρυνσης στο γυμναστη. μου ειπε οτι το πιο "φρονιμο" ειναι να κανω προγραμμα αποκαταστασης. δηλαδη τα προγραμματα που κανουν σε ατομα μετα απο π.χ. σοβαρο τροχαιο μετα απο εγχειρηση σοβαρη κλπ. δειυκρινισε οτι προκειται για ασκησεις που ναι μεν ενδυναμωνουν το σωμα αλλα δεν το καταπονουν. ισως να σε βοηθουσε να το εψαχνες καπως ετσι...

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγακι το συλλογισμο σου.

τις καλησπερες μου στον τοπο σου :greetings-waveyellow:
 #44718  από maestro
 Τετ Δεκ 08, 2010 4:54 pm
Γυμναστικη pilates για τη ΣΚΠ.
Ειναι ασκήσεις με μεγάλες μπάλες με σκοπο την ενδυνάμωση.
Δεν εχω κανει καμια φορά,
αν και στο γυμναστηριο που παω εδω και καιρο,
υπάρχει αυτη η δυνατοτητα.
Σχετικα, με το ειδος γυμναστικής που κάνω εγω,
αφορα ποικιλια ασκησεων χωρις να εχω συγκεκριμενο στοχο,
παρα μονο την ενδυναμωση.
Ο ξαδερφος μου και ιδιοκτητης του γυμναστηριου που πηγαινω,
αλλα και σε ερωτησεις που ειχα κανει σχετικα σε νευρολογους,
μου υποστηριξαν την αποψη,
να κανω ασκηση (κυριως κολυμβηση αν μπορω),
αλλα παντοτε με μετρο.
Το κακο με μενα, ειναι οτι,
θελοντας να θυμηθω τον παλιο μου εαυτο,
φτανω πολλες φορες στα ορια της εξαντλησης.
Μετα απο καποια ωρα επανερχομαι στην κατασταση προ της γυμναστικης.
Δεν εχω παρατηρησει επιδεινωση απο ολα αυτα.
 #44732  από Blacksand
 Πέμ Δεκ 09, 2010 12:09 am
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Για κολυμβητήριο το έχω ξανακούσει πολλές φορές,υπάρχουν ώρες για το κοινό στο Ρέθυμνο ευτυχώς αλλά είναι πρωί ή αργά το βράδυ δυστυχώς.