• Τriplex καλό! Και μετα ...

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #44335  από Akatamakata
 Πέμ Δεκ 02, 2010 7:33 pm
Πήγα εν τελη στην πόλη που ήμουν φοιτητης και έκανα το Τριπλεξ.

Οι σφαγιτιδες μου ειναι μια χαρα και όπως γράφει και η γνωμάτευση " δεν αναγνωρίζεται συνδρομο ανεπάρκειας των σφαγιτιδων φλεβών".

Βρηκαμε (και καλα βοήθησα και εγώ) μονο, μικρου βαθμου τοιχωματικη παλινδρομηση κυριως δεξια και πιθανολογείται δυσχερεια ροής στο επιπεδο της αζυγου φλέβας.

Επίσης μου συνέστησε να κάνω βλεφογραφία για να δούμε τι γίνεται στην άζυγο, βεβαίως βεβαίως.

Βασικά δεν ξερω να χαρώ (όπως χάρηκε ο γιατρός) ή να ψιλοχαλαστώ (που κατι που πιστεύω οτι λειτουργεί, ίσως δεν λειτουργήσει πάνω μου) οεο;;;

Κοινώς έκανα υπέρηχο αλλά δεν είμαι έγκυος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akatamakata την Πέμ Δεκ 02, 2010 11:49 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #44342  από βάλια
 Πέμ Δεκ 02, 2010 8:54 pm
Γεια σου Akatamakata :greetings-waveyellow: Τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο δεν έδειξε σοβαρά ευρήματα.Όταν έκανα όμως φλεβογραφία βρέθηκε διαφραγμα στη δεξιά σφαγίτιδα το οποίο δεν είχε βρεθεί στις 2 προηγούμενες φλεβογραφίες.Οπότε τρέχα γύρευε...Με τη φλεβογραφία μπορεί να βρεθεί κάτι που δε μπόρεσε να δείξει ο υπέρηχος. Μπορεί όμως και να μη βρεθεί,χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει.Αν δε γίνει η φλεβογραφία, δεν θα μπορέσεις να μάθεις.Αν γίνει κάτι θα μάθεις..Καλή επιτυχία σε ότι κ αν κάνεις.Περιμένουμε νέα σου.
 #44344  από Akatamakata
 Πέμ Δεκ 02, 2010 9:49 pm
Βάλια αφού το ήξερες, έκανες την διάγνωση στον καφέ μην μου το αλλάζεις τώρα.

Είχες πει οτι δεν θα βρουν τίποτα στην σφαγιτιδες και οτι αν εχω προβλημα θα εχω στην άζυγο.

Αν βγουν όπως τα είχες πει να γίνεις οπτικόσυμπτωματολογικός ακτινολόγος. :-D :-D :-D :-D
 #44348  από βάλια
 Πέμ Δεκ 02, 2010 10:32 pm
:-D Καλά, δεν το είπα έτσι ακριβώς..Μακάρι να είχα τέτοιες ικανότητες.Θα έλυνα το βιοποριστικό πρόβλημα της ζωής μου...Μαθαίνοντας κάνοντας..Δυστυχώς, βρισκόμαστε στην αρχή..Το χειρότερο απ'ολα είναι ότι πρέπει να παίρνουμε κάποιες αποφάσεις από μόνοι μας χωρίς να είμαστε ειδικοί.Είναι σκατάσταση για γερά νεύρα.Το αισιόδοξο πάντως είναι ότι η ανακάλυψη της χενφα έχει ανοίξει νέους δρόμους εκεί που υπήρχε αδιέξοδος.Τώρα που θα οδηγήσουν αυτοί οι δρόμοι;Ελπίζω στο μέλλον να το μάθουμε. Σου εύχομαι Καλή Επιτυχία!
 #44375  από Π.Μ79
 Παρ Δεκ 03, 2010 1:46 pm
Θωμά,

Το tripplex μπορεί να αποβεί καθοριστικό μόνο όταν είναι βαρβάτο το πρόβλημα.
Δηλαδή, αν η σφαγίτιδα είναι καραβουλωμένη ή υποπλαστική.

Στην δικιά σου περίπτωση αλλά και στη δικιά μου, έδειξαν ακριβώς τα ίδια πράγματα που έγραψες.

Μόνο με μια καλή φλεβογραφία θα φανερωθούν τα προβλήματα στο μέγεθος που είναι.

Οψόμεθα...
 #44396  από Biskoto10
 Παρ Δεκ 03, 2010 4:44 pm
Δηλαδη αν το triplex δεν δειξει κατι πρεπει να κανουμε αγγειογραφιες καθε 3μηνες?