• Και μετά την αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ τι;

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #43686  από FANTOMAS
 Κυρ Νοέμ 21, 2010 6:01 pm
Κατανοητα και συγκλονηστικα αυτα που γραφεις και χωρις να εχω τις απαιτουμενες γνωσεις βλεπω δυστυχως να στέκουν.

Αλλά, 27 χρόνια το σώμα μου δυσλειτουργούσε μεχρι να ''σκάσει'' η πρώτη ώση , τώρα εγω δλδ πρεπει να παλευω με ''επανεκπαιδευση'' κλπ για αλλο τόσο χρόνο μόνο και μόνο για να ''εκμεταλευτω'' οτι έχει μείνει ????


Πριν το 2006 ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ πουθενα φως στο τούνελ και ξαφνικά βρέθηκε ένας ''τρελοιταλός'' που βρήκε κατι απλοικό και ελπιδοφόρο (το μέλλον θα
δείξει ποσο). Εγω ΔΕΝ αποκλείω εν τέλει να βρεθεί η λύση.

Και αν θές να σου μεταφέρω μια σκέψη μου. Όλη αυτη η παγκόσμια κρίση μπορεί να βγεί υπερ μας, και εξηγώ.

Οι φαρμακευτικές που αποτελούν μια απο τις μεγαλύτερες δυνάμεις παγκοσμίως βλέπουν πλεον οτι το ταμείο είναι μείον και δεν θέλουν οι πελάτες τους (τα ασφαλιστικά ταμεία δλδ) να δηλώσουν πτώχευση και πάυση πληρωμων (για να χρησιμοποιησω και ορολογια της εποχης) , οπότε οι ίδιες που μεχρι τώρα καθυστερούσαν ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΙΖΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ, θα προτιμήσουν να βγουν ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΦΘΗΝΕΣ θεραπείες προκειμένου να συνεχίσουν να λαμβάνουν.

Θα μου πείς σιγα μην νοιάζονατι για εμάς μην ξεχνάς η Π.Σ δεν είναι η πάθηση των φτωχών αλλα και των πλουσίων, ποσοι πεθαίνουν στις μερες μας απο AIDS ????????

Φίλε κατι θα βρεθεί αν δεν το έχουν απο τώρα στα συρταρια τους...... είμαστε πολλοι ΔΕΝ τους συμφέρει να μας χασουν.
 #43709  από soulla
 Δευ Νοέμ 22, 2010 9:36 am
αν θέλετε να ακούσετε και την δικιά άποψη..απλή χωρίς πολλά επιστημονικά...αυτά τα αφήνω στον φίλο σταυρο που τα σπούδασε και τα ξέρει...εγώ σπούδασα την σκπ εδώ και 20 χρόνια ...τα τελευταία 10 διαγνωσμένη αλλά τα 3 τελευταία βαριά χτηπημένη...πέρασα όπως πολλοί εδω μέσα διάφορα μέχρι και ακίνητη για μήνες(με πολλή δυσκολία μόνο για τουαλέτα)τώρα είμαι καλύτερα ...από μόνα τους τα συμπτώματα υποχώρησαν 50%..και μετά την επέμβαση υποχώρησαν ακόμη 30%....για μένα η χένφα είναι ο λόγος που υπάρχω νιώθω ότι με αυτήν την ανακάλυψη ο ΘΕΟς μου έχει δώσει μια δεύτερη ευκαιρία...το νιώθω αυτό γιατί έχω πιο λίγα συμτωματα από ότι πριν..και δεν με χαλάει να ζήσω έτσι (για τα παιδιά μου και μόνο)ακόμη διακόσια...
ελπίζω να συνεχίσω να έχω αυτην την αίσθηση ...και να βοηθήσει η χένφα ή η ζωή μετά χένφα πολλή κόσμο με οποιοδήποτε τρόπο...είτε αυτή είναι φυσιοθεραπεία είτε γυμναστική είτε διατροφή ΕΙΤΕ ΠΙΣΤΗ...όλοι θα κάναμε τα αδύνατα δυνατά να μείνουμε τουλάχιστον στην οποιαδήποτε κατάσταση μας παρα να χειροτερευουμε...
 #43719  από FANTOMAS
 Δευ Νοέμ 22, 2010 12:38 pm
soulla έγραψε:αν θέλετε να ακούσετε και την δικιά άποψη..απλή χωρίς πολλά επιστημονικά...αυτά τα αφήνω στον φίλο σταυρο που τα σπούδασε και τα ξέρει...εγώ σπούδασα την σκπ εδώ και 20 χρόνια ...τα τελευταία 10 διαγνωσμένη αλλά τα 3 τελευταία βαριά χτηπημένη...πέρασα όπως πολλοί εδω μέσα διάφορα μέχρι και ακίνητη για μήνες(με πολλή δυσκολία μόνο για τουαλέτα)τώρα είμαι καλύτερα ...από μόνα τους τα συμπτώματα υποχώρησαν 50%..και μετά την επέμβαση υποχώρησαν ακόμη 30%....για μένα η χένφα είναι ο λόγος που υπάρχω νιώθω ότι με αυτήν την ανακάλυψη ο ΘΕΟς μου έχει δώσει μια δεύτερη ευκαιρία...το νιώθω αυτό γιατί έχω πιο λίγα συμτωματα από ότι πριν..και δεν με χαλάει να ζήσω έτσι (για τα παιδιά μου και μόνο)ακόμη διακόσια...
ελπίζω να συνεχίσω να έχω αυτην την αίσθηση ...και να βοηθήσει η χένφα ή η ζωή μετά χένφα πολλή κόσμο με οποιοδήποτε τρόπο...είτε αυτή είναι φυσιοθεραπεία είτε γυμναστική είτε διατροφή ΕΙΤΕ ΠΙΣΤΗ...όλοι θα κάναμε τα αδύνατα δυνατά να μείνουμε τουλάχιστον στην οποιαδήποτε κατάσταση μας παρα να χειροτερευουμε...
:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :text-bravo:
 #43724  από Π.Μ79
 Δευ Νοέμ 22, 2010 2:43 pm
Μετά την αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ, κάνουμε φυσιοθεραπείες, σφίγγουμε τα δόντια, δεήζουμε το ΚΝΣ μας να κάνει διάφορα bypasses, καταριόμαστε που δεν την κάναμε νωρίτερα, καταριόμαστε το νευρολόγο μας (έτσι για το γαμώτο) και η ζωή συνεχίζεται.
 #43726  από kate2002
 Δευ Νοέμ 22, 2010 3:27 pm
μετα την επεμβαση δηλ. τι;;;;;

εγω θελω να μεινω ετσι. οπως ειμαι τωρα. χωρις κανενα προβλημα, καμια αναπηρια. ειμαι 37 και απο αυτη την αποψη πολυ τυχερη. διαβαζω καποιους εδω μεσα, πως ειχαν προβληματα απο μικρη ηλικια. κανουν εγγραφες σχεδον εφηβοι! φοιτητες, νεοι, μικροι!!!! πολυ μικροι!!! εγω εκανα καπακωτα τα παιδια μου. και τωρα πρεπει να προσεξω εμενα. εχω ελαφρα συχνοουρια που την ελεγχω. με ελαφρα απώλεια αφης του αριστερου μου χεριου. δυσκολευομαι να οδηγω νυχτα στην εθνικη, το κανω. αλλα δεν επηρεαζεται η καθημερινοτητα μου. ειμαι καλα.
εγω αυτο επιζητω απο την επεμβαση, απο το μετα. το στοπ της κατηφορας.
η νευρολογος μου που με κυνηγα γιατι εκοψα τις ενεσεις λεει οτι ειμαι πολυ τυχερη. που ειμαι ορθια, που τρεχω και πηδαω. που παιζω και που προσεχω μονη μου τα μωρα μου. που εχω σπιτι, 7ωρο δουλεια, και εδιωξα και τη γυναικα που ερχοταν 2 φορες το μηνα για καθαρισμα. τωρα νιωθω οπως πριν ενα χρονο ακριβως, πριν ξεραθω η μιση, πριν μαθω... τωρα νιωθω (σωματικα) οτι μπορω να σπρωξω το μιτσικελι και να το κολλησω στον ολυμπο.
λενε οι περισσοτεροι οτι βιαστηκα. αυτο ισχυριζεται και ο ιδιος μου ο αντρας... οτι επρεπε να περιμενουμε, να μαθουμε, να δουμε... ειχα λεν περιθωρια ακομα.
αλλα δεν ειναι η δικη τους ζωη, ειμαι εγω. και γιαυτο βιαστηκα να ψαξω τη...χενφα μου, να την βρω και να την διορθωσω. και πρεπει και να την ξανατσεκαρω σε καποια φαση, να δω πως παει...
αισθανομουν οτι δεν ειχα περιθωρια, πως ηταν η κατασταση ασφυκτικη. και τωρα νιωθω μεγαλυτερη σιγουρια, αισιοδοξια. η "νεα θεωρια" μου προσφερε ενα δρομο εκει που εβλεπα αδιεξοδο. και τον περπαταω , απλα.
γιατι δεν θα ηθελα να καταριεμαι τον εαυτο μου που δεν την εκανα νωριτερα, αλλα ουτε και πχ τον αντρα μου που ηθελε να περιμενω...
εχω μια παραταση. μια ευκαιρια.

ΥΓ:.... σταυρο, σχεδον οοολοι μας, μονο εμπειρικα-πρακτικα-υποκειμενικα-γενικα μπορουμε να μιλησουμε... δεν ειμαστε γιατροι... δε θα γινουμε ποτε.... ουτε και τους καλους θα τους συχνοσυνανταμε... δεν εχουμε μελετες... δεν γνωριζουμε ορολογια... ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟς! ;)
 #43868  από passenger
 Τετ Νοέμ 24, 2010 6:19 pm
kate2002 έγραψε:μετα την επεμβαση δηλ. τι;;;;;

εγω θελω να μεινω ετσι. οπως ειμαι τωρα. χωρις κανενα προβλημα, καμια αναπηρια. ειμαι 37 και απο αυτη την αποψη πολυ τυχερη. διαβαζω καποιους εδω μεσα, πως ειχαν προβληματα απο μικρη ηλικια. κανουν εγγραφες σχεδον εφηβοι! φοιτητες, νεοι, μικροι!!!! πολυ μικροι!!! εγω εκανα καπακωτα τα παιδια μου. και τωρα πρεπει να προσεξω εμενα. εχω ελαφρα συχνοουρια που την ελεγχω. με ελαφρα απώλεια αφης του αριστερου μου χεριου. δυσκολευομαι να οδηγω νυχτα στην εθνικη, το κανω. αλλα δεν επηρεαζεται η καθημερινοτητα μου. ειμαι καλα.
εγω αυτο επιζητω απο την επεμβαση, απο το μετα. το στοπ της κατηφορας.
η νευρολογος μου που με κυνηγα γιατι εκοψα τις ενεσεις λεει οτι ειμαι πολυ τυχερη. που ειμαι ορθια, που τρεχω και πηδαω. που παιζω και που προσεχω μονη μου τα μωρα μου. που εχω σπιτι, 7ωρο δουλεια, και εδιωξα και τη γυναικα που ερχοταν 2 φορες το μηνα για καθαρισμα. τωρα νιωθω οπως πριν ενα χρονο ακριβως, πριν ξεραθω η μιση, πριν μαθω... τωρα νιωθω (σωματικα) οτι μπορω να σπρωξω το μιτσικελι και να το κολλησω στον ολυμπο.
λενε οι περισσοτεροι οτι βιαστηκα. αυτο ισχυριζεται και ο ιδιος μου ο αντρας... οτι επρεπε να περιμενουμε, να μαθουμε, να δουμε... ειχα λεν περιθωρια ακομα.
αλλα δεν ειναι η δικη τους ζωη, ειμαι εγω. και γιαυτο βιαστηκα να ψαξω τη...χενφα μου, να την βρω και να την διορθωσω. και πρεπει και να την ξανατσεκαρω σε καποια φαση, να δω πως παει...
αισθανομουν οτι δεν ειχα περιθωρια, πως ηταν η κατασταση ασφυκτικη. και τωρα νιωθω μεγαλυτερη σιγουρια, αισιοδοξια. η "νεα θεωρια" μου προσφερε ενα δρομο εκει που εβλεπα αδιεξοδο. και τον περπαταω , απλα.
γιατι δεν θα ηθελα να καταριεμαι τον εαυτο μου που δεν την εκανα νωριτερα, αλλα ουτε και πχ τον αντρα μου που ηθελε να περιμενω...
εχω μια παραταση. μια ευκαιρια.

ΥΓ:.... σταυρο, σχεδον οοολοι μας, μονο εμπειρικα-πρακτικα-υποκειμενικα-γενικα μπορουμε να μιλησουμε... δεν ειμαστε γιατροι... δε θα γινουμε ποτε.... ουτε και τους καλους θα τους συχνοσυνανταμε... δεν εχουμε μελετες... δεν γνωριζουμε ορολογια... ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟς! ;)

Μου αρεσει ο τροπος που σκευτεσαι!!! :clap: :clap: :clap:
 #44153  από FANTOMAS
 Δευ Νοέμ 29, 2010 2:25 pm
Επιστήμονες του πανεπιστημίου Χάρβαρντ των ΗΠΑ κατάφεραν όχι απλώς να επιβραδύνουν τη γήρανση σε ποντίκια, αλλά να την αντιστρέψουν, ένα επίτευγμα που κατέστη εφικτό για πρώτη φορά και αποτελεί ένα ακόμα βήμα στο δύσκολο δρόμο για την καταπολέμηση της φθοράς των κυττάρων με το πέρασμα του χρόνου.
Στο τέρμα του ανηφορικού δρόμου βρίσκεται ο πολυπόθητος στόχος: περισσότερα χρόνια ζωής με υγεία μέχρι τα βαθιά γεράματα. Για τους πιο ευφάνταστους, υπάρχει πάντα του όραμα του Μπένζαμιν Μπάτον, όπως στην ομώνυμη ταινία με τον Μπραντ Πιτ, που όσο γερνούσε, γινόταν ολοένα πιο νέος.
Οι ερευνητές της Ιατρικής Σχολής του κορυφαίου στον κόσμο πανεπιστημίου, υπό τον γενετιστή Ρόναλντ ντε Πίνιο, που παρουσίασαν την εργασία τους στο περιοδικό ?Nature?, σύμφωνα με τις βρετανικές «Γκάρντιαν» και «Ντέιλι Μέιλ», κατάφεραν να μετατρέψουν αδύναμα ζώα σε υγιή, αναγεννώντας τα όργανα του σώματός τους με μια πειραματική διαδικασία, η οποία μια μέρα μπορεί να εφαρμοστεί και στην αναζωογόνηση των ανθρωπίνων οργάνων, αντιστρέφοντας ή έστω καθυστερώντας τη -μέχρι σήμερα ανεπίστρεπτη- διαδικασία γήρανσης.
Τυχόν ανακάλυψη ενός «ελιξίριου» κατά της γήρανσης θα είχε καταλυτικές επιπτώσεις στη δημόσια υγεία και στο κόστος της, καθώς θα βελτιωνόταν η ποιότητα ζωής των ηλικιωμένων και θα μειώνονταν τα περιστατικά άνοιας, εγκεφαλικών, καρδιοπάθειας κ.α.
«Αυτό που είδαμε σε αυτά τα ζώα δεν ήταν η επιβράδυνση ή η σταθεροποίηση της διαδικασίας γήρανσης. Είδαμε μια δραματική αντιστροφή της και αυτό ήταν απρόσμενο», δήλωσε ο Ντε Πίνιο. «Αυτή η ανακάλυψη θα μπορούσε να οδηγήσει σε στρατηγικές που θα βελτιώνουν τη δυνατότητα αναγέννησης των οργάνων, καθώς οι άνθρωποι γερνάνε, κι έτσι να αυξηθεί η ποιότητα της ζωής τους. Κατά πόσο θα μπορούσε να αυξηθεί και η διάρκεια ζωής, είναι ένα ερώτημα που ακόμα δεν είμαστε σε θέση να απαντήσουμε», πρόσθεσε.
Η γήρανση είναι μια διαδικασία που προκαλείται από πολλούς παράγοντες και δεν έχει ακόμα γίνει πλήρως κατανοητή από τους επιστήμονες. Ανάμεσα στις αιτίες της είναι η δράση των ελεύθερων ριζών που βλάπτουν τα κύτταρα, το κάπνισμα, η υπεριώδης ακτινοβολία, άλλοι περιβαλλοντικοί παράγοντες κ.α.
Οι ερευνητές του Χάρβαρντ εστίασαν την προσοχή τους στη σμίκρυνση του μήκους των τελομερών. Τα περισσότερα κύτταρα του σώματος περιέχουν 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων, όπου υπάρχει το γενετικό υλικό (DNA). Στην άκρη κάθε χρωμοσώματος υπάρχει ένα τελομερές, που αποτελείται από επαναλαμβανόμενα τμήματα DNA. Συνιστά ένα είδος βιολογικού ρολογιού που προστατεύει τα χρωμοσώματα και παράλληλα κονταίνει λίγο κάθε φορά που ένα κύτταρο διαιρείται, ώσπου τελικά το κύτταρο παύει να λειτουργεί, «γερνάει» και πεθαίνει.
Οι επιστήμονες πειραματίστηκαν με γενετικά τροποποιημένα ποντίκια, από τα οποία είχε αφαιρεθεί η τελομεράση, ένα ένζυμο που ανακαλύφθηκε στη δεκαετία του ’80 και εμποδίζει τα τελομερή να μικρύνουν ανεξέλεγκτα. Χωρίς το ένζυμο, τα ποντίκια γέρασαν πρόωρα και υπέφεραν από διάφορα προβλήματα (μείωση ικανότητας οσμής, μικρότερος εγκέφαλος, αδυναμία γονιμότητας, γαστρεντερικές βλάβες κ.α.).
Όταν όμως οι ερευνητές ενεργοποίησαν ξανά το ένζυμο με τη βοήθεια της χημικής ουσίας 4-OHT, μετά από ένα μήνα περίπου οι κατεστραμμένοι ιστοί όχι μόνο αποκατέστησαν την ομαλή λειτουργία τους, αλλά και αναζωογονήθηκαν αντιστρέφοντας την μέχρι τότε πορεία γήρανσης (μεταξύ άλλων, δημιούργησαν νέους νευρώνες στον εγκέφαλό τους και απέκτησαν ξανά γονιμότητα). Σύμφωνα με τον Ντε Πίνιο, «σε ανθρώπινους όρους, είναι σαν να έχεις ένα 40χρονο που δείχνει πια 80χρονος και καταφέρνεις να αντιστρέψεις τη διαδικασία, ώστε να γίνεται ξανά 50χρονος. Φαίνεται πως υπάρχει ένα σημείο επιστροφής για τα γηράσκοντα όργανα, το οποίο δεν είχαμε ως τώρα εκτιμήσει σωστά»,
Όμως η επανάληψη ενός ανάλογου επιτεύγματος στους ανθρώπους θα είναι σαφώς πιο δύσκολη. Τα ποντίκια παράγουν τελομεράση σε όλη τη ζωή τους, ενώ στους ανθρώπους το ένζυμο σταματά να παράγεται στους ενηλίκους, κάτι που οι επιστήμονες θεωρούν εξελικτικό «συμβιβασμό», προκειμένου να περιορίζεται ο κίνδυνος καρκίνου από την ανεξέλεγκτη ανάπτυξη των κυττάρων. Η τεχνητή αύξηση των επιπέδων της τελομεράσης στους ανθρώπους μπορεί να επιβραδύνει τη γήρανση, αλλά αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου.
Ο Ντε Πίνιο πιστεύει όμως ότι μια θεραπεία με εισαγωγή τελομεράσης μέσω χαπιού στον ανθρώπινο οργανισμό μπορεί να είναι ασφαλής, αν γίνεται περιοδικά και μόνο σε νέους, οι οποίοι δεν έχουν ακόμα καρκινικά κύτταρα κρυμμένα κάπου μέσα στα σώμα τους. Όπως είπε, κανένα ποντίκι δεν ανέπτυξε καρκίνο μετά την θεραπεία. Οι ερευνητές ήδη μελετούν κατά πόσο η μέθοδός τους μπορεί να επεκτείνει τη διάρκεια ζωής των πειραματόζωων, πέρα από το να επιτρέπει να ζήσουν υγιείς ζωές μέχρι τα βαθιά γεράματα.
Ο δρ Στίβεν Αρτάντι, ειδικός στα τελομερή στο πανεπιστήμιο Στάνφορντ των ΗΠΑ, χαιρέτισε την ανακάλυψη, αλλά προειδοποίησε ότι οποιοδήποτε αντι-γηραντικό φάρμακο για τους ανθρώπους απέχει τουλάχιστον μια δεκαετία. Άλλοι ερευνητές όμως εμφανίστηκαν ακόμα πιο επιφυλακτικοί, λόγω των κινδύνων εμφάνισης καρκίνου και του γεγονότος ότι στους ανθρώπους η σταδιακή σμίκρυνση των τελομερών δεν είναι η μοναδική, ούτε ίσως καν η κυριότερη, αιτία γήρανσης.
Ο Ντε Πίνιο το παραδέχεται αυτό, αλλά επιμένει ότι αξίζει τον κόπο να δοκιμαστεί η αντι-γηραντική θεραπεία με τελομεράση, σε συνδυασμό με άλλες θεραπείες που πιθανώς στο μέλλον θα έχουν ανακαλυφθεί και οι οποίες θα στοχεύουν σε άλλες βιοχημικές διαδικασίες της γήρανσης, πέρα από τα τελομερή.

COPY - PASTE εκανα αν είναι ασχετο να το σβήσω !!!!!
 #55554  από Valsam75
 Τρί Ιουν 28, 2011 9:41 am
ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ

Υποβιβάζετε την ΤΑΧΥΤΗΤΑ των τεχνολογικων εξελιξεων η οποια ειναι σε ρυθμο
γεωμετρικης προοδου ..

και για να μην λεω και πολλα θυμιζω την παρακατω σελιδα που ειχε δημοσιευτει τοτε σε πολλες
εφημεριδες ... και αυτα ολα τωρα το 2011.. σε 3-5 χρονια θα σωθουμε μεσω φαρμακων
(αν ολα πανε καλα με τα τεστ τοξικοτητας) που θα ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΥΣ
ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ ΝΕΥΡΩΝΕΣ.. και σε 10-15 χρονια δεν θα χρειαζεται να παιρνεις και τιποτα.

και για να μην μιλαμε στον αερα και αν ειστε περιεργοι να δειτε πιος ειναι αυτος ο μαγκας
που καταφερε να νικησει εστω εργαστηριακα ακομα σε βαθμο 100% τα
Σκληρυνση κατα πλακας, Παρκινσον και Αλτζχαιμερ ...

δειτε εδω : http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=270275

Για οσους βαριοντουσαν να κλικαρουν το παραπανω συνδεσμο θα πω μονολεκτικα πως
η λυση ακουει στο ονομα : ΜΙΚΡΟ ΝΕΥΡΟ ΤΡΟΦΙΝΕΣ

Χρονος αφιξης της ουσιας στα φαρμακεια 3-5 χρονια απο τωρα.


Ο Πεσσιμισμος ανηκει στο σκοταδι του παρελθοντος. Τωρα υπαρχει φως στον οριζοντα.

Οσο για τα βλαστοκυτταρα εχουν ηδη δοκιμαστει και εχουν κατα γενικη ομολογια αποτυχει
στο συνολο τους.
 #55596  από FANTOMAS
 Τρί Ιουν 28, 2011 4:32 pm
sou έγραψε:
  • 1 στις 8000 ουσίες φτάνουν στα ράφια
  • Ακόμα και αν αναγεννήσεις νευρώνες (αν και εδώ λέει ότι απλά αναπτύσσει τους υπάρχοντες), πώς θα τους συνδέσεις εκεί που πρέπει να συδεθούν;
  • Οι νευρώνες στο ΚΝΣ μας δεν έχουν επαρκή ενέργεια/οξυγόνο για να επιβιώσουν. Πόσο καλά θα καταφέρουν να αναπτυχθούν κιόλας, δεδομένου του μεταβολικού προβλήματος το οποίο έχουν ήδη υποστεί;
  • Υποκίνηση της ανάπτυξης ενός ιστού τεχνητά φέρνει στο μυαλό μου καρκίνο...
  • Άντε και ανέπτυξες νέες συνδέσεις. Τι να τις κάνεις που το ΚΝΣ θα συνεχίσει να εκφυλίζεται;
  • Αν το ΚΝΣ μπορούσε να αναγεννηθεί και το έκανε συνεχώς, αυτό θα οδηγούσε στη διαταραχή των αναμνήσεων, της προσωπικότητας και των γνώσεών μας. Άσχετα με τις (αυθαίρετες) πεποιθήσεις για ψυχες, πνεύματα και ρεύματα, η αλήθεια είναι ότι η προσωπικότητά μας είναι μερικά τρισεκατομμύρια τρισεκατομμυρίων συνδέσεις.

Από βδομάδα έχω ραντεβού με τον Νευρολόγο μου - τον οποίο και εμπιστεύομαι γιατί δεν με βλέπει σαν πορτοφόλι αλλά σαν άνθρωπο κλπ κλπ κλπ -

και θα μου τα απαντήσει όλα να δω τι θα λες τότε





Λέμε και καμιά μ@λ@κία να περνά η ώρα
 #55601  από kate2002
 Τρί Ιουν 28, 2011 5:02 pm
:banana-dreads: :banana-dreads: φαντομα, μαρεσει πολυ ο τροπος που γραφεις!!!