• Οι Καναδοί φωστήρες

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #37321  από βάλια
 Τρί Αύγ 31, 2010 11:17 pm
Not enough evidence;;;Δηλαδή τι περιμένουν να δουν;;;;Ενώ φυσικά για το AVONEX-REBIF-TYSABRI κτλπ υπάρχει enough evidence;;Δε ξέρω για εσάς εγώ πάντως αισθάνομαι θύμα ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ενέργειας.Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι τον θύτη η κοινωνία μας τον παρουσιάζει ως Σωτήρα....
 #37324  από Neutralis
 Τρί Αύγ 31, 2010 11:34 pm
Ωραία. Ας υποθέσουμε, για άλλη μία φορά, ότι η ΧΕΝΦΑ δεν είναι η βασική αιτία της MS. Προκύπτουν τότε, αναγκαστικά, δύο ερωτήματα:

α. Εφόσον η ΧΕΝΦΑ εντοπίζεται στην συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών με σκλήρυνση, τί είναι η ΧΕΝΦΑ σε σχέση με την σκλήρυνση; Αποτέλεσμα δε μπορεί να είναι, εκ φύσεως, καθώς κάθε βλάβη σχετική με φλέβες είναι κατά το ήττον ή μάλλον εγγενής - με εξαίρεση τις επίκτητες ανωμαλίες, που ωστόσο και αυτές προηγούνται χρονικά της εμφάνισης της νόσου. Η Καντιανή λογική θα έλεγε πως εάν κάτι προηγείται χρονικά, δύναται να προηγείται αιτιακά (cause-effect).

β. Ποιά είναι η αιτία της MS, που να περιλαμβάνει αναγκαστικά όμως και τη ΧΕΝΦΑ, εφόσον η τελευταία εμφανίζεται;

Η κωλυσιεργία τους είναι ασύμβατη με την αλήθεια. Είναι σα να γύρισες μόλις από τον πλανήτη Δείμα του τρίτου γαλαξία δεξιά μας και πέφτει στα χέρια σου γήινη μελέτη που λέει πως η επιστήμη μελετάει σοβαρά το ενδεχόμενο να υπάρχουν και άλλοι πλανήτες πλην της γης.

The truth is out there.
 #37327  από Στάθης
 Τρί Αύγ 31, 2010 11:38 pm
Αυτό κράτα το Βάλια:
βάλια έγραψε:Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι τον θύτη η κοινωνία μας τον παρουσιάζει ως Σωτήρα....
Η εξαπάτηση της μάζας θα λάβει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις στο μέλλον.

Σαν ένα κομμάτι της μάζας που ξύπνησε, εγώ εσύ και οι υπόλοιποι ήρωες που έχουμε αντιληφθεί τι παίζεται, η περιπέτεια μας τώρα αρχίζει...
 #37339  από petros
 Τετ Σεπ 01, 2010 9:33 am
δλδ για να καταλαβω...σε οοοοοοοολες τις υπολοιπες χιλιαδες μελετες που εχουν γινει ανα τον κοσμο υπηρχαν "αποδειξεις" η εστω ενδειξεις οτι θα εχουν αποτελεσμα? αμα ηταν ετσι να μην εκαναν μελετες οι δοκιμες. να εβγαζαν κατευθειαν το φαρμακακι στην αγορα... οπως ακριβως ακριβως με το tysarbi οπου ηταν καλα ανεκτο και χωρις ιδιαιτερες παρενεργειες! :scared-shocked: :obscene-drinkingchug: ...μην χασουν το τυρι τα καθικακια....μιας και ειπα τυρι. εδω που τα λεμε φταιει ο zamboni παιδια. επρεπε να κανει μπαλονακι πρωτα σε ποντικια να ειχαμε αρκετα evidence τοτε...
 #37342  από petros
 Τετ Σεπ 01, 2010 9:41 am
petros έγραψε:δλδ για να καταλαβω...σε οοοοοοοολες τις υπολοιπες χιλιαδες μελετες που εχουν γινει ανα τον κοσμο υπηρχαν "αποδειξεις" η εστω ενδειξεις οτι θα εχουν αποτελεσμα? αμα ηταν ετσι να μην εκαναν μελετες οι δοκιμες. να εβγαζαν κατευθειαν το φαρμακακι στην αγορα... οπως ακριβως ακριβως με το tysarbi οπου ηταν καλα ανεκτο και χωρις ιδιαιτερες παρενεργειες! :scared-shocked: :obscene-drinkingchug: ...μην χασουν το τυρι τα καθικακια....μιας και ειπα τυρι. εδω που τα λεμε φταιει ο zamboni παιδια. επρεπε να κανει μπαλονακι πρωτα σε ποντικια να ειχαμε αρκετα evidence τοτε...
για να κλεισω η χενφα μονο καλο μπορει να προσφερει σαν ιδεα και μονο και εξηγω. πρωτον εχει αποτελεσματα σε πααααρα πολλους.δευτερον προσφερει εναλλακτικη προσεγγιση σε καποιον που δεν θελει να ακολουθησει την "δυτικη ιατρικη", τριτον προσφερει ελπιδα σε παρα πολυ κοσμο που την εχει χασει και τεταρτον αλλα πολυ σημαντικο διμιουργει ενα κινημα που εμμεσα ασκει μια πιεση στην ιατρικη κοινοτητα να εργαστει ακομα πιο διαξοδικα και αποτελεματικα να βρει νεα φαρμακα ισως πιο αποτελεσματικα και λιγοτερο τοξικα....και ο νοων νοειτο....

;)
 #37347  από petros
 Τετ Σεπ 01, 2010 10:57 am
αγαπητε φιλε sou δεν ισχυριστηκα οτι η αγγειολογια δεν αποτελει "δυτικη ιατρικη". ειμαι προσεκτικος στο τι λεω. ειπα ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ στην συγκεκρημενη παθηση που μεχρι προσφατα δεν υπηρχε καν σαν επιλογη.
δευτερον γνωριζω οτι τα φαρμακα δρουν πυροσβεστικα σε πολλες περιπτωσεις αλλα να σου πω κατι ρε φιλε? οτι αποψη να εχω εγω και οτι αποψη να εχεις εσυ δεν μπορω και ουτε προκειτε να παραβλεψω οτι εδω μεσα που γραφω την αποψη μου υπαρχει ενας πολυ σημαντικος αριθμος ατομων που ακολουθουν φαρμακευτικη προσεγγιση. οπως δεν αποκλειω την θεωρια της χενφα και χαιρομαι που ανακαλυφθηκε ετσι θα μου επιτρεψεις να μην αποκλειω και καποια ρημαδα στιγμη να βγει ενα φαρμακο, ουσια, λυση οπως θες πες το, που να βοηθησει. εγω ασχετα με τις πεποιθησεις μου δεν θα πω σε κανεναν που παει καλα με ιντερφερονες ας πουμε οτι κανεις καλως η κακως.το τι θα εκανα εγω στην θεση του ειναι αλλο θεμα.
 #37370  από Neutralis
 Τετ Σεπ 01, 2010 5:42 pm
δεν θα πω σε κανεναν που παει καλα με ιντερφερονες ας πουμε οτι κανεις καλως η κακως
Φίλε Petro, αυτός που πάει καλά με τις ιντερφερόνες είναι αυτός που έχει καλό παράπλευρο φλεβικό δίκτυο απλά - και άρα δε χρειάζεται τις ιντερφερόνες.

Οι υπόλοιποι απλά αντιδρούν φυσιολογικά - όπου φυσιολογικό σημαίνει δεν τα πάνε καλά με τις ιντερφερόνες, γιατί τί δουλειά έχουν οι ιντερφερόνες με την σκλήρυνση;
 #37372  από FANTOMAS
 Τετ Σεπ 01, 2010 6:09 pm
Neutralis έγραψε:
δεν θα πω σε κανεναν που παει καλα με ιντερφερονες ας πουμε οτι κανεις καλως η κακως
Φίλε Petro, αυτός που πάει καλά με τις ιντερφερόνες είναι αυτός που έχει καλό παράπλευρο φλεβικό δίκτυο απλά - και άρα δε χρειάζεται τις ιντερφερόνες.

Οι υπόλοιποι απλά αντιδρούν φυσιολογικά - όπου φυσιολογικό σημαίνει δεν τα πάνε καλά με τις ιντερφερόνες, γιατί τί δουλειά έχουν οι ιντερφερόνες με την σκλήρυνση;


Ακριβώς έτσι , ειναι και η περιπτωση μου ΤΣΑΜΠΑ τρυπημα 10 χρονια. βεβαια καλιο αργα παρα ποτε !!!!
 #37427  από petros
 Πέμ Σεπ 02, 2010 9:57 am
δεν διαφωνω με κανεναν απο τους τρεις. ουτε εγω ειμαι υπερ της χημειας φιλοι μου. απο μικρος προτιμουσα την "φυσικη". δεν εχω τις γνωσεις που εχετε εσεις στο θεμα της χενφα προφανως το εχετε ψαξει περισσοτερο. νομιζω οτι ολοι εδω μεσα κανουν την ερευνα τους και ανταλασσουν αποψεις σε ολα τα θεματα και πραττουν οπως κρινουν . δεν υπαρχει ουτε ενας θεωρω που να μην θελει να λυνεται το προβλημα του με μια "απλη" επεμβαση και να σταματησει να τρυπιεται.