• Αρνητικές εμπειρίες μετά την αποκατάσταση της ΧΕΝΦΑ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #35611  από FANTOMAS
 Πέμ Αύγ 05, 2010 11:57 am
Δεν θα ηταν πιο χρησιμο απλα οσοι εχουμε κανει επεμβαση να καναμε πιο συχνα update στο post του amin ''Ιστορικο επεμβασεων ΧΕΝΦΑ'' ωτε να έχουμε ολες τις πληροφοριες συγκεντρωμενες ακομα και τις αρνητικες που λες ????
 #35634  από FANTOMAS
 Πέμ Αύγ 05, 2010 1:55 pm
Βαλια μου ουτε εγω ξερω τι εννοω , ισως οταν βλεπουμε καποιες αλλαγες θετικες ή αρνητικες ανεξαρτητου χρονικης διαρκειας απο την ημερομηνια της επεμβασης μας.

Αλλα το θεμα ειναι μηπως εννοει κατι αλλο ο sou που έθεσε και το ζητημα, και δεν το εχω ''πιασει''.
 #35636  από βάλια
 Πέμ Αύγ 05, 2010 2:12 pm
Ο καθένας από μας νομίζω ότι ανάλογα με τις αλλαγές που παρατηρεί, καλές ή κακές, οφείλει να ενημερώσει το φόρουμ, όταν αισθανθεί σίγουρος γι αυτό που του συμβαίνει...
 #35696  από Biskoto10
 Σάβ Αύγ 07, 2010 12:54 am
Βασικα δεν ειναι αρνητικη εμπειρια αλλα μια απορια που εχω.
Στα βιντεο του youtube βλεπουμε οτι πολλα ατομα μετα απο λιγες βδομαδα (οπτικα εστω) ειναι μια χαρα και περπατανε. Εδω στο site δεν εχω διαβασει ακομα οτι καποιος περπαταει μια χαρα, διαβαζω οτι καποια πραγματα εχουν καλυτερευσει και οτι σε μερικα αλλα υπαρχουν σκαμπανεβασματα.
Αυτες οι δυο αντιφασεις πως μπορουν να εξηγηθουν?
Εγω δεν ειμαι κατα της χενφα και μαλιστα θα κανω και αγγειογραφια μεσα στο μηνα.
 #35697  από Neutralis
 Σάβ Αύγ 07, 2010 1:16 am
Η διάνοιξη μίας στένωσης ανακουφίζει άμεσα από τα τυπικά συμπτώματα της ΧΕΝΦΑ - που παρέμεναν άτυπα στην κλασική θεώρηση της σκλήρυνσης - δηλαδή πονοκεφάλους, ημικρανίες και κόπωση. Επίσης αναιρεί τα συμπτώματα που έχουν σχέση με ενεργές φλεγμονές. Είναι χαρακτηριστικό, π.χ., πως ασθενείς που υποβλήθηκαν σε αγγειοπλαστική ενώ περνούσαν κάποια ώση, είδαν την ώση να εξαφανίζεται τις επόμενες ώρες/μέρες. Συμπτώματα που έχουν σχέση με μόνιμες βλάβες του κεντρικού νευρικού συστήματος θέλουν σαφώς περισσότερο χρόνο να αντιστραφούν, αν αντιστραφούν. Το μεγάλο στοίχημα της ΧΕΝΦΑ δεν είναι η θεραπεία της MS, αλλά η παύση της επιδείνωσης. Η ΧΕΝΦΑ θα θεραπεύσει την αιτία του προβλήματος, όχι τις συνέπειές του.

Είμαι γενικά επιφυλακτική με βίντεο που διαφημίζουν μεγάλες βελτιώσεις σε προηγουμένως μεγάλα προβλήματα, αλλά δεν αμφιβάλλω καθόλου πως βελτιώσεις, συνολικά, υπάρχουν.
 #35705  από kate2002
 Σάβ Αύγ 07, 2010 11:53 am
γεια σου σταυρο
σημα καμπανα, αν εισαι διπλα σε καμπαναριο! φυσικα
σοβαρα τωρα, αφου στεντ δε χρησιμοποιουνται πια και κυριως εδω στην ελλαδα, αρα δεν διατρεχεται τετοιος κινδυνος.
αυτο το "αν και εφ' όσο η ΧΕΝΦΑ ήταν η αιτία και μάλιστα η μοναδική..." με μαυρισε....
 #36722  από βάλια
 Δευ Αύγ 23, 2010 3:11 pm
Δυστυχώς, αυτό που μου συνέβει μετά τις διακοπές είναι επιδείνωση.... :( η κατάστασή μου έχει χειροτερεύσει πολύ:αδυναμία δεξιού χεριού,πολύ έντονο μούδιασμα στα χέρια και στα πόδια,αστάθεια)...Είμαι χειρότερα απ'ότι ήμουν πριν κάνω την επέμβαση.Αύριο θα ξανακάνω έλεγχο ροής και μπορεί να ξανακάνω και φλεβογραφία μήπως κάτι δεν πάει καλά με την φλέβα.Αν και είναι λίγο χλωμό το ενδεχόμενο επαναστένωσης επειδή είχα διάφραγμα....Αν δε βγει άκρη θα πάρω αναγκαστικά κορτιζόνη.Θα ενημερώσω για ότι νεότερο..μακάρι τα νέα να είναι ευχάριστα για όλους μας..Φιλιά!!! :romance-heartsthree:
 #36734  από litsa
 Δευ Αύγ 23, 2010 4:27 pm
βάλια μου, μην χάνεις το θάρρος σου, προχώρα το παρακάτω να δεις μήπως κάτι με τις φλέβες...

σου εύχομαι τα καλυτερότερα !!! :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Αύριο θα ξανακάνω έλεγχο ροής και μπορεί να ξανακάνω και φλεβογραφία μήπως κάτι δεν πάει καλά με την φλέβα.

Αν και είναι λίγο χλωμό το ενδεχόμενο επαναστένωσης επειδή είχα διάφραγμα....
τι εννοείς με το διάφραγμα??

περιμένουμε νέα σου!!!! :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #36735  από βάλια
 Δευ Αύγ 23, 2010 4:48 pm
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια :text-thankyouyellow:έχω σπαστεί γιατί πέσανε πάλι όλα μαζί. Διάφραγμα, σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο γιατρός είναι μια μεμβράνη μέσα στη φλέβα, η οποία εμποδίζει τη ροή του αίματος.Ο καθετήρας με το μπαλονάκι σκίζουν αυτή την μεμβράνη και οι πιθανότητες να ξαναδημιουργηθεί η μεμβράνη είναι σχεδόν μηδαμινές.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8