• Κριτική συζήτηση απέναντι στη θεωρία του Zamboni

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #65724  από maria72
 Παρ Δεκ 23, 2011 11:47 pm
PELLOPIDAS ΕΓΡΑΨΕ
οχι, θα βρεις κι αλλου αλλο ποστ μου
διαβασα τη θεωρια τον ιουνιο του 2010 και μου φανηκε απολυτα λογικη, σκεφτηκα "αυτο ειναι"
μετα εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολλους αλλα κολλησα στον σκλαφανι
γιατι ηταν ο μονος που χρησιμοποιουσε ενδαγγειακο υπερηχο και μου φανηκε οτι ηταν ενας καλος γιατρος και ανθρωπος
κι επισης ξερω οτι εχει παραιτηθει απο την θεση της επεμβτικης ακτινολογιας στο πανεπιστημιο του μπρουκλυν και κανει μονο αυτο
του εγραψα, μου απαντησε, συμπληρωσα τα ιστορικα ,εκλεισα ραντεβου και πηγα τον ιουνιο του 2011

maria72 ΕΓΡΑΨΕ
πελλοπιδα εχω διαβασει το ιστορικό σου στην χενφα
εχω μια -δυο ερωτησεις :
επανειλλημμενα εχω δει να παρομοιαζεις την διανοιξη των φλεβων με την διανοιξη των στεφανιαιων αγγειων.Η δικη σου <στενωση> , απ΄οσο αναφερεις ήταν 50% στην αριστερη σφαγίτιδα ,70% στην δεξια και δεν προσδιοριζεις για την αζυγο.ΣΤΑ στεφανιαία μπαινει stent (σκετο μπαλονακι έχει καταργηθει εδω και χρόνια λόγω επαναστένωσης-και με το stent ακόμα μπορεί να συμβει..), εφόσον υπαρχει στένωση >70%. Στις φλεβες π.χ τις δικες σου γιατι εγινε διανοιξη με αυτο το <ποσοστο>?
πως καθοριζεται και ποσοστικοποιειται ο βαθμος στενωσης μιας φλέβας που απο την φύση της είναι και ευπίεστη και διατεινεται από μόνη της παρα πολυ (λογω του τοιχωματος της που είναι διαφορετικό από αυτο των αρτηριων?)
και τι εννοείς λεγοντας ότι οι στενωσεις αφορούσαν βαλβίδες? τι καθοριζει την παθολογικη βαλβίδα?μακροπροθεσμα η επεμβαση πανω σε βαλβίδες δεν μπορει αυτη να προκαλεσει ανεπαρκή επαναφορά του αίματος???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maria72 την Δευ Ιαν 02, 2012 10:09 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #65725  από pelopidas
 Σάβ Δεκ 24, 2011 12:03 am
Μαρια

αυτα που ρωτας ειναι ολη η ιστορια του ενδοαγγειακου υπερηχου
αυτο το βιντεο πραγματικα αξιζει να το δεις
http://youtu.be/cRq7L1HQsbs

θα δεις πως μετρα τις στενωσεις ο σκλαφανι, πως προσδιοριζει το μεγεθος του μπαλονιου που θα χρησιμοποιησει
μετρα την cross sectional area του αγγγειου πριν και μετα την στενωση, ετσι το υπολογιζει


κι ακομα θα δεις πως μια φλεβογραφια μπορει να φαινεται φυσιολογικη, αλλα να μην ειναι καθολου (θα καταλαβεις δηλαδη γιατι καποιες φλεβογραφιες δεν εχουν επιτυχια)

ξερεις, μπορεις να τον ρωτησεις ο,τι θελεις και θα σου απαντησει εδω:

http://www.thisisms.com/forum/chronic-c ... 10680.html



σημειωση: ο σκλφανι δεν χρησιμοποιει στεντ, το κανει εξαιρετικα σπανια, μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις και οχι στις σφαγιτιδες

1. εκτος απο τις βαλβιδες υπαρχουν ακομα: διαφραγματα, διπλος αυλος, υποπλασια (το χειροτερο)
2.οι βαλβιδες που ανεπαρκουν εχουν γλωχινες που κανουν εναν ινιδισμο ή παραμενουν ανοιχτες. Το βλεπεις πολυ καλα στον υπερηχο. Αν πας ποτε στον Λιαση και εχεις βαλβιδικη ανεπαρκεια, ζητησε του απο περιεργεια να δεις και καποιες φυσιολογικες,θα χαρει να το κανει
3.οι στεφανιαιες αρτηριες δεν εχουν βεβαια βαλβιδες.Το παρομοιαζω απο αποψη βαρυτητας επεμβασης, αυτο εννοω
 #65728  από FANTOMAS
 Σάβ Δεκ 24, 2011 9:30 am
billios έγραψε:Αυτη πηγε απο τις καροτιδες στον τραχηλο,αρα σειρα εχουν οι αμυγδαλες και ο προστατης,ερε γλεντια.
:text-lol: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:





Pelopida : θα ήθελα να σε ευχαριστήσω άλλη μια φορά που μοιραζεσαι όλη την γνώση σου μαζί μας και ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ !!!!
 #65984  από maria72
 Δευ Ιαν 02, 2012 9:21 pm
pelopidas έγραψε:Μαρια

αυτα που ρωτας ειναι ολη η ιστορια του ενδοαγγειακου υπερηχου
αυτο το βιντεο πραγματικα αξιζει να το δεις
http://youtu.be/cRq7L1HQsbs

οκ. δηλ μονο με ivus?κάνει άλλος ivus?

θα δεις πως μετρα τις στενωσεις ο σκλαφανι, πως προσδιοριζει το μεγεθος του μπαλονιου που θα χρησιμοποιησει
μετρα την cross sectional area του αγγγειου πριν και μετα την στενωση, ετσι το υπολογιζει


κι ακομα θα δεις πως μια φλεβογραφια μπορει να φαινεται φυσιολογικη, αλλα να μην ειναι καθολου (θα καταλαβεις δηλαδη γιατι καποιες φλεβογραφιες δεν εχουν επιτυχια)

οπως επισης είδα γιατι καποιοι εκαναν ΛΑΘΟΣ επεμβαση.Γιατι τελικα όντως υπαρχουν μυς κοντα στα αγγεια που μπορουν να επηρεασουν ψευδως την ροη, όντως με την αναπνοη επηρεαζεται η ροή!!
αναφέρω μονο αυτα γιατι αυτα λεει ο ίδιος

ξερεις, μπορεις να τον ρωτησεις ο,τι θελεις και θα σου απαντησει εδω:

http://www.thisisms.com/forum/chronic-c ... 10680.html
ναι αλλα πρεπει πρωτα να κατσω να διαβασω όλες τις απαντησεις που εδωσε μεχρι τωρα ...κι εμενα όλη αυτη η θεωρεία δεν....

ξερεις το κοιταω κι αυτο...


σημειωση: ο σκλφανι δεν χρησιμοποιει στεντ, το κανει εξαιρετικα σπανια, μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις και οχι στις σφαγιτιδες

στην φιλη μας εβαλε 3 πάντως ..τι να εγινε αραγε??

1. εκτος απο τις βαλβιδες υπαρχουν ακομα:
διαφραγματα,
και γιατι ειναι παθολογικα τα διαφράγματα?
διπλος αυλος,
ειδα την εικόνα του διπλου αυλου -ανοικτους τους ειδα τους αυλους -κατι ειπε για ψευδη αυλο ή κανω λαθος?και ενω σκεφτομουνα τωρα θα μας πει για διαχωρισμο το πε!!!εδω πραγματικα με απογοητευσε

υποπλασια (το χειροτερο)

Υποπλασία το χειρότερο???Η φυσιολογική ανατομικη παραλλαγή? ελεος σε λιγο θα προχωρησουν οντως σε bypass φλεβων!!!(ξερω ότι καποιοι αυτοδιδαχτοι γιατροι, ερευνητες -ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΣΕΝΑ- ηδη το περιμενουν)

2.οι βαλβιδες που ανεπαρκουν εχουν γλωχινες που κανουν εναν ινιδισμο ή παραμενουν ανοιχτες.
εφοσον η βαλβιδα μένει ανοικτή , αυτο σημαινει ότι το αιμα ρεει και δεν παει πίσω
Το βλεπεις πολυ καλα στον υπερηχο. Αν πας ποτε στον Λιαση και εχεις βαλβιδικη ανεπαρκεια, ζητησε του απο περιεργεια να δεις και καποιες φυσιολογικες,θα χαρει να το κανει
3.οι στεφανιαιες αρτηριες δεν εχουν βεβαια βαλβιδες.Το παρομοιαζω απο αποψη βαρυτητας επεμβασης, αυτο εννοω
οντως... η διανοιξη φλέβας ειναι πάρα πολυ πιο ευκολο (τουλαχιστον αυτο μου λεν επεμβατικοι....)
 #65986  από pelopidas
 Δευ Ιαν 02, 2012 11:41 pm
[quote="maria72"][quote="pelopidas"]
οκ. δηλ μονο με ivus?κάνει άλλος ivus?

απ 'οσο ξερω, οχι. μερικοι τον χρησιμοποιουν στο εδιμβουργο και στην μαλτα, αλλα σε καποιες περιπτωσεις

σημειωση: ο σκλαφανι δεν χρησιμοποιει στεντ, το κανει εξαιρετικα σπανια, μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις και οχι στις σφαγιτιδες

στην φιλη μας εβαλε 3 πάντως ..τι να εγινε αραγε??
εγινε οτι και οι δυο σφαγιτιδες, απο οτι διαβασα, ηταν θρομβωμενες
στην μια εκανε rendezvous procedure χωρις επιτυχια, αρα του εμεινε μια, την οποια για να την σωσει εβαλε τρια στεντ με αλληλεπικαλυψη. Ξερω οτι το εκανε για πρωτη φορα και σιγουρα θα γραψει γι' αυτο. Περιμενουμε ολοι και ευχομαστε στην Μιμικα να παει καλα!

1. εκτος απο τις βαλβιδες υπαρχουν ακομα:
διαφραγματα,
και γιατι ειναι παθολογικα τα διαφράγματα?
γιατι κλεινουν την ροη της φλεβας


[/color]
υποπλασια (το χειροτερο)

Υποπλασία το χειρότερο???Η φυσιολογική ανατομικη παραλλαγή? ελεος σε λιγο θα προχωρησουν οντως σε bypass φλεβων!!!(ξερω ότι καποιοι αυτοδιδαχτοι γιατροι, ερευνητες -ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΣΕΝΑ- ηδη το περιμενουν)


δεν ειναι φυσιολογικο, ειδικα οταν η αλλη σφαγιτιδα εχει ενα π.χ. βαλβιδικο προβλημα.Αν η αλλη ειναι οκ, τοτε πιθανως η υποπλασια στην σφαγιτιδα ειναι ασυμπτωματικη. (Πρεπει να εχουμε οπωσδηποτε μια καλη σφαγιτιδα) Η Neutralis ηταν αυτη ακριβως η περιπτωση (μια υποπλαστικη, μια με βαλβιδικο προβλημα).
Ομως υπαρχουν υποπλασιες στην αζυγο, στις οσφυικες κι αυτες δεν αντιμετωπιζονται μεχρι τωρα.
Bypass σφαγιτιδας εχει γινει στην ιταλια. Τεχνικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο.
2.οι βαλβιδες που ανεπαρκουν εχουν γλωχινες που κανουν εναν ινιδισμο ή παραμενουν ανοιχτες.
εφοσον η βαλβιδα μένει ανοικτή , αυτο σημαινει ότι το αιμα ρεει και δεν παει πίσω
οι βαλβιδες δεν ειναι εντελως ανοικτες, δηλαδη κολλημενες στο τοιχωμα του αγγειου.. Ειναι σε μια θεση μεση, και δεν κλεινουν, ουτε ανοιγουν, μενουν ακινητες.. Στην ουσια ειναι ενα εμποδιο στην ροη.
 #66136  από maria72
 Σάβ Ιαν 07, 2012 4:13 pm
[quote="pelopidas"][quote="maria72"][quote="pelopidas"]
οκ. δηλ μονο με ivus?κάνει άλλος ivus?

απ 'οσο ξερω, οχι. μερικοι τον χρησιμοποιουν στο εδιμβουργο και στην μαλτα, αλλα σε καποιες περιπτωσεις

αρα, αν κάποιος από εμας θελει να είναι σίγουρος για ορθη αντιμετώπιση πρεπει να πάει στον dr.sclafani.Σωστα?

σημειωση: ο σκλαφανι δεν χρησιμοποιει στεντ, το κανει εξαιρετικα σπανια, μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις και οχι στις σφαγιτιδες

στην φιλη μας εβαλε 3 πάντως ..τι να εγινε αραγε??
εγινε οτι και οι δυο σφαγιτιδες, απο οτι διαβασα, ηταν θρομβωμενες
στην μια εκανε rendezvous procedure χωρις επιτυχια, αρα του εμεινε μια, την οποια για να την σωσει εβαλε τρια στεντ με αλληλεπικαλυψη.

και΄γω τα διάβασα , μηπως να ξαναδιαβαζες το ιστορικό από την αρχη??

Ξερω οτι το εκανε για πρωτη φορα και σιγουρα θα γραψει γι' αυτο. Περιμενουμε ολοι και ευχομαστε στην Μιμικα να παει καλα!
ΜΑΚΑΡΙ !ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΛΟΨΥΧΑ

1. εκτος απο τις βαλβιδες υπαρχουν ακομα:
διαφραγματα,
και γιατι ειναι παθολογικα τα διαφράγματα?
γιατι κλεινουν την ροη της φλεβας

σε πόσους υγιείς υπάρχουν διαφράγματα που κλείνουν την ροή της φλέβας?


[/color]
υποπλασια (το χειροτερο)

Υποπλασία το χειρότερο???Η φυσιολογική ανατομικη παραλλαγή? ελεος σε λιγο θα προχωρησουν οντως σε bypass φλεβων!!!(ξερω ότι καποιοι αυτοδιδαχτοι γιατροι, ερευνητες -ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΣΕΝΑ- ηδη το περιμενουν)


δεν ειναι φυσιολογικο, ειδικα οταν η αλλη σφαγιτιδα εχει ενα π.χ. βαλβιδικο προβλημα.Αν η αλλη ειναι οκ, τοτε πιθανως η υποπλασια στην σφαγιτιδα ειναι ασυμπτωματικη. (Πρεπει να εχουμε οπωσδηποτε μια καλη σφαγιτιδα) Η Neutralis ηταν αυτη ακριβως η περιπτωση (μια υποπλαστικη, μια με βαλβιδικο προβλημα).
ποσο< παραπλευρο> να χε αραγε?
ξερεις η ανατομία των φλεβων του εγκεφαλου δεν ειναι τυποποιημενη....
υπαρχουν άνθρωποι με απλασια φλεβωδους κολπου του εγκεφαλου και ειναι μια χαρα

οταν εχουμε θρομβωση φλεβώδους κόλπου του εγκεφαλου δεν έχουμε εικονα σκπ
οταν εχουμε θρομβωση σφαγιτιδος σε νεφροπαθεις δεν αναπτυσσεται σκπ.(καπου γραφτηκε ότι δεν προλαβαινουν να αναπτυξουν σκπ.Κι ομως , ζουν, ευτυχως για πολλα χρόνια)

Ομως υπαρχουν υποπλασιες στην αζυγο, στις οσφυικες κι αυτες δεν αντιμετωπιζονται μεχρι τωρα.

Αυτό μας έλειπε να πειράξουν και τις οσφυικές φλέβες, αλλα ετσι δικαιολογειται -και θα δικαολογειται, οπως εχει ηδη γινει -η οποιαδηποτε αποτυχια.Υπαρχει και η επαναστενωση βεβαια.

Bypass σφαγιτιδας εχει γινει στην ιταλια. για θεραπεία ΣΚΠ????? να τα λες όλα.
ΤεχνικΆ δεν ειναι και τοσο δυσκολο.
Δεν είπα το αντιθετο . Ας κανουμε ολοι !
εφοσον η βαλβιδα μένει ανοικτή , αυτο σημαινει ότι το αιμα ρεει και δεν παει πίσω
οι βαλβιδες δεν ειναι εντελως ανοικτες, δηλαδη κολλημενες στο τοιχωμα του αγγειου.. Ειναι σε μια θεση μεση, και δεν κλεινουν, ουτε ανοιγουν, μενουν ακινητες.. Στην ουσια ειναι ενα εμποδιο στην ροη.
Ξαναρωταω με τους υγιεις τι γινεται(βεβαια ο Λ.εχει πει στο σκαι ότι ειδε σημαντικες διαφορες και ενα μελος μας ότι της είπε-ο Λ.- ότι θα δημοσιευσει μελετες στο Ορλαντο.Θα δουμε...)
Στην τελική πόσες φλέβες έχουμε και πόσες βαλβιδες συνολικά??
Μας βλεπω να κανουμε ανα τρίμηνο αγγειοπλαστική, εφόσον εχουμε συμπτωματα.
και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ τι επιπτωση έχουν όλα αυτα μακροπρόθεσμα στο τοίχωμα και στην ροή του αγγείου?? μήπως αληθή ανεπάρκεια?έχει κάποιος απο εσας σταματήσει τα αντιπηκτικά ?
 #66142  από Π.Μ79
 Σάβ Ιαν 07, 2012 9:27 pm
maria72 έγραψε:αρα, αν κάποιος από εμας θελει να είναι σίγουρος για ορθη αντιμετώπιση πρεπει να πάει στον dr.sclafani.Σωστα?
Η επιλογή του δρ Σκλαφάνι είναι μέχρι τώρα η καλύτερη λύση και από άποψης εμπειρίας αλλά και μηχανημάτων.
Υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα με αυτή την επιλογή και αυτό είναι δυστυχώς όπως πάντα το οικονομικό.
maria72 έγραψε:σε πόσους υγιείς υπάρχουν διαφράγματα που κλείνουν την ροή της φλέβας?
Αυτό δεν είναι εύκολα μετρήσιμο καθώς οι σωστές έρευνες που έγιναν με δείγμα υγειών ανθρώπων με τα σωστά guidelines, δεν είναι μεγάλο.
Φαντάζομαι όμως ότι κάποια στιγμή, ευχόμαστε να βγουν οι απαντήσεις στα πολλά ερωτήματα που έχουμε όλοι.
Μέχρι τότε όμως, η καλυτέρευση της ποιότητας ζωής σε αρκετούς συνασθενείς, είναι κάτι που δε μπορούμε να παραβλέψουμε. :)
maria72 έγραψε:υπαρχουν άνθρωποι με απλασια φλεβωδους κολπου του εγκεφαλου και ειναι μια χαρα
Υπάρχει κάποια έρευνα που το δείχνει αυτό ή κάποιοι ασθενείς που έχεις δει η ίδια?
Επίσης το θέμα φλεβώδους κόλπου, Ληνός του Ηρόφιλου κλπ, ξέρεις ότι η ροή εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, πχ: επικράτηση ημισφαιρίου, φυλή, ηλικία κλπ.
Ναι η παροχέτευση πάει στην έσω σφαγίτιδα, αλλά μέχρι τώρα δεν ξέρω αν ελέγχθηκε η ροή από τον φλεβώδη κόλπο μέχρι την έσω σφαγίτιδα ώστε να έχουμε μεγαλύτερη σαφήνεια.
maria72 έγραψε:Αυτό μας έλειπε να πειράξουν και τις οσφυικές φλέβες, αλλα ετσι δικαιολογειται -και θα δικαολογειται, οπως εχει ηδη γινει -η οποιαδηποτε αποτυχια.Υπαρχει και η επαναστενωση βεβαια.
Είναι πολύ στενές φλέβες για να πειραχτούν. Δυστυχώς, σε άτομα με υποπλασία ή ανυπαρξία των οσφυικών φλεβών, δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Η επαναστένωση είναι ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα και που αν κάποια στιγμή ευτυχήσουμε να μάθουμε την απάντηση, καταλαβαίνεις ότι η επέμβαση αυτή θα γίνεται μία και έξω. :)
maria72 έγραψε:έχει κάποιος απο εσας σταματήσει τα αντιπηκτικά ?
Εγώ. Μου έδωσε ο γιατρός αντιπηκτικά για 1 μήνα μόνο.
Πέρασαν 6 μήνες από την επέμβαση, ο επανέλεγχος δείχνει τέλειες ροές και είμαι εντελώς ασυμπτωματικός.
Σίγουρα δεν είναι placebo η τέλεια ανοχή μου σε ζέστη και κρύο, μηδενική κόπωση, η σταθερότητά μου, η βάδιση με κλειστά μάτια και να έχει εξαφανιστεί η πυραμιδική και παρεγκεφαλιδική συνδρομή που είχα, όπως μου είπε ο ανεκδιήγητος νευρολόγος μου.
Ακόμα και αν δεν υπάρχουν απαντήσεις για όλα, τουλάχιστον αυτό λέει κάτι έτσι δεν είναι?
maria72 έγραψε:Μας βλεπω να κανουμε ανα τρίμηνο αγγειοπλαστική, εφόσον εχουμε συμπτωματα. και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ τι επιπτωση έχουν όλα αυτα μακροπρόθεσμα στο τοίχωμα και στην ροή του αγγείου?? μήπως αληθή ανεπάρκεια?
Ανά τρίμηνο δε γίνεται. Το λένε όλοι οι επεμβατικοί ότι πρέπει να δίνουμε χρόνο ανάμεσα σε αγγειοπλαστικές. Δε χρειάζεται να σου εξηγήσω τους λόγους, σίγουρα ξέρεις καλύτερα από μένα.
Η επίπτωση επίσης τη γνωρίζεις, απλά να σου πω ότι αν ο γιατρός είναι εκπαιδευμένος και έμπειρος, η πιθανότητα τραυματισμού του ενδοθηλίου (δημιουργία θρόμβου), η μερική διόρθωση του ccsvi κλπ είναι ελάχιστες έως μηδαμινές (πχ Σκλαφάνι με το ivus).

Προσωπικά πάντως πλήρωσα 2800 ευρώ για την επέμβαση.
Μετά από 6 μήνες, είμαι πλήρως ασυμπτωματικός.
Αν μου έλεγες να μαζεύω 3,000 ευρώ και να κάνω την επέμβαση αυτή 1 φορά το χρόνο και να είμαι μια χαρά μέχρι την επόμενη χρονιά, θα το έκανα με κλειστά μάτια.
 #66452  από maria72
 Κυρ Ιαν 15, 2012 5:14 pm
Π.Μ79 έγραψε:
maria72 έγραψε:
maria72 έγραψε:σε πόσους υγιείς υπάρχουν διαφράγματα που κλείνουν την ροή της φλέβας?


Αυτό δεν είναι εύκολα μετρήσιμο καθώς οι σωστές έρευνες που έγιναν με δείγμα υγειών ανθρώπων με τα σωστά guidelines, δεν είναι μεγάλο.
Φαντάζομαι όμως ότι κάποια στιγμή, ευχόμαστε να βγουν οι απαντήσεις στα πολλά ερωτήματα που έχουμε όλοι.
Μέχρι τότε όμως, η καλυτέρευση της ποιότητας ζωής σε αρκετούς συνασθενείς, είναι κάτι που δε μπορούμε να παραβλέψουμε. :)
maria72 έγραψε:
μεχρι τότε και μέχρι να βγει κάποια ιατρικη ειδικότητα (ακτινολογια θες?, αγγειολογία θες?
οποιαδηποτε !)και να πει ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΒΑΣΗ κιας τους νευρολόγους και όλες τις αλλες ειδικότητες να διαφωνουν, ΓΙΑΤΙ πρέπει κάποιοι να παροτρυνουν αλλους να την κάνουν?

ΠΜ 79 έγραψε:
Επίσης το θέμα φλεβώδους κόλπου, Ληνός του Ηρόφιλου κλπ, ξέρεις ότι η ροή εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, πχ: επικράτηση ημισφαιρίου, φυλή, ηλικία κλπ.
Ναι η παροχέτευση πάει στην έσω σφαγίτιδα, αλλά μέχρι τώρα δεν ξέρω αν ελέγχθηκε η ροή από τον φλεβώδη κόλπο μέχρι την έσω σφαγίτιδα ώστε να έχουμε μεγαλύτερη σαφήνεια.
maria72 έγραψε:
καλα αφου υποτιθεται ελέγχουν και τα ενδοκράνια... μεχρι και τις έσω εγκεφαλικες ελέγχουν!!(ποιος θα τολμησει να τα πειράξει ήθελα να ξερα.....)
maria72 έγραψε:Αυτό μας έλειπε να πειράξουν και τις οσφυικές φλέβες, αλλα ετσι δικαιολογειται -και θα δικαιολογειται, οπως εχει ηδη γινει -η οποιαδηποτε αποτυχια.Υπαρχει και η επαναστενωση βεβαια.


ΠΜ 79 έγραψε:
Είναι πολύ στενές φλέβες για να πειραχτούν. Δυστυχώς, σε άτομα με υποπλασία ή ανυπαρξία των οσφυικών φλεβών, δεν μπορεί να γίνει κάτι.
maria72 έγραψε:
υπαρκτες ή μη ,υποπλαστικές ή μη, οι οσφυικές φλέβες , αφού ειναι πολύ μικρές όπως ξέρεις και εσύ , θα ήταν ποοοοολυ μεγάλο ρίσκο για να μην πω έγκλημα.....
Και αφου ειναι πολυ μικρες φλέβες ΠΩΣ προκαλουν ΧΕΝΦΑ????


ΠΜ 79 έγραψε:
Η επαναστένωση είναι ένα από τα μεγαλύτερα ερωτήματα και που αν κάποια στιγμή ευτυχήσουμε να μάθουμε την απάντηση, καταλαβαίνεις ότι η επέμβαση αυτή θα γίνεται μία και έξω. :)
maria72 έγραψε:
μην είσαι σίγουρος πως οταν μάθεις την απάντηση θα ευτυχήσεις....

maria72 έγραψε:έχει κάποιος απο εσας σταματήσει τα αντιπηκτικά ?

ΠΜ 79 έγραψε:
Εγώ. Μου έδωσε ο γιατρός αντιπηκτικά για 1 μήνα μόνο.
maria72 έγραψε:
και τώρα τιποτα?

ΠΜ 79 έγραψε:
Πέρασαν 6 μήνες από την επέμβαση, ο επανέλεγχος δείχνει τέλειες ροές και είμαι εντελώς ασυμπτωματικός.
Σίγουρα δεν είναι placebo η τέλεια ανοχή μου σε ζέστη και κρύο, μηδενική κόπωση, η σταθερότητά μου, η βάδιση με κλειστά μάτια και να έχει εξαφανιστεί η πυραμιδική και παρεγκεφαλιδική συνδρομή που είχα, όπως μου είπε ο ανεκδιήγητος νευρολόγος μου
maria72 έγραψε:
Μπράβο τουλάχιστον πηγαίνεις ακόμα στον (ανεκδιήγητο) νευρολόγο σου..

ΠΜ 79 έγραψε:
Ακόμα και αν δεν υπάρχουν απαντήσεις για όλα, τουλάχιστον αυτό λέει κάτι έτσι δεν είναι?
maria72 έγραψε:
για μενα?Προσωπική αποψη, ησύχασε η σκπ σου...αν και όταν ξυπνήσει (δεν σου το ευχομαι) μην τρέξεις και για αλλη αγγειοπλαστικη!(ταπεινή μου γνώμη)
δεν μπορει όλοι να΄ναι <άχρηστοι> πλην των χενφικών.......συνωμοσία όλων των υπολοίπων γιατρών εις βάρος μας?????. :confusion-seeingstars:

maria72 έγραψε: στο τοίχωμα και στην ροή του αγγείου?? μήπως αληθή ανεπάρκεια?

αυτο ειναι που περιμένω να δείξει (ο χρόνος) για να σου πω αν πειράζει ή όχι να ανακουφιστείς/<απελευθερωθείς>...(με placebo effect ή στ΄άλήθεια....)

ΠΜ 79 έγραψε:
η μερική διόρθωση του ccsvi κλπ ......

maria72 έγραψε:
δεν αναγνωρίστηκε καν ως νοσολογική οντότητα...Αν κάνω λάθος διόρθωσε με, ΟΧΙ ομως παραπέμπωντας με σε σελίδες της χενφα (οπως εκανες στο παρελθον σε συζητηση που είχες- με τον bilio νομίζω)

ΠΜ 79 έγραψε:
Προσωπικά πάντως πλήρωσα ........
Μετά από 6 μήνες, είμαι πλήρως ασυμπτωματικός.
Αν μου έλεγες να μαζεύω 3,000 ευρώ και να κάνω την επέμβαση αυτή 1 φορά το χρόνο και να είμαι μια χαρά μέχρι την επόμενη χρονιά, θα το έκανα με κλειστά μάτια.

maria72 έγραψε:
ανέφερα κάτι για κόστος??
ας ηταν αληθινά <αληθινό> κιας κοστιζε...
 #66459  από Π.Μ79
 Κυρ Ιαν 15, 2012 10:37 pm
maria72 έγραψε:μεχρι τότε και μέχρι να βγει κάποια ιατρικη ειδικότητα (ακτινολογια θες?, αγγειολογία θες? οποιαδηποτε !)και να πει ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΒΑΣΗ κιας τους νευρολόγους και όλες τις αλλες ειδικότητες να διαφωνουν, ΓΙΑΤΙ πρέπει κάποιοι να παροτρυνουν αλλους να την κάνουν
Όταν κάποιος έχει μία φλέβα βουλωμένη στο πόδι που του προκαλεί συμπτώματα, του την ανοίγουν με μπαλονάκι.
Ο ασθενής με σκπ, με επικυρωμένα και αποδεδειγμένα βουλωμένες φλέβες στο τράχηλο, στο θώρακα και στον εγκέφαλο, δε δικαιούται να τις ανοίξει?
maria72 έγραψε:καλα αφου υποτιθεται ελέγχουν και τα ενδοκράνια... μεχρι και τις έσω εγκεφαλικες ελέγχουν!!(ποιος θα τολμησει να τα πειράξει ήθελα να ξερα.....)
Μιλάμε με απτά θέματα και όχι με ''υποτίθεται'', ''ίσως'' κλπ. Ας τα αφήσουμε τα υποθετικά για τους νευρολόγους, είναι άριστοι σ'αυτές τις προσεγγίσεις.
Κανείς δε μίλησε για 100% αντίληψη του ccsvi, είναι ακόμα σε θα έλεγα πρώιμα στάδια.
Αυτές οι επεμβάσεις, άμα γίνονται από εκπαιδευμένα άτομα, παρουσιάζουν βελτίωση στη ζωή των ασθενών με σκπ. Σαν γιατρός, θα έπρεπε έστω να το σχολιάσεις αυτό, όχι μόνο να διαφωνείς χωρίς ακόμα να βλέπω από πλευράς σου κάποιο επιστημονικό επιχείρημα.
maria72 έγραψε:υπαρκτες ή μη ,υποπλαστικές ή μη, οι οσφυικές φλέβες , αφού ειναι πολύ μικρές όπως ξέρεις και εσύ , θα ήταν ποοοοολυ μεγάλο ρίσκο για να μην πω έγκλημα.....
Και αφου ειναι πολυ μικρες φλέβες ΠΩΣ προκαλουν ΧΕΝΦΑ????
Αν χρειάζεται ένας ασήμαντος φυσιοθεραπευτής να πρέπει να εξηγήσει σε μία γιατρό το ρόλο των οσφυικών φλεβών, το ρόλο των παράπλευρων αγγειακών δικτύων κλπ, ζήτω που καήκαμε.
Με συγχωρείς, αλλά δε θα μπω σ'αυτή τη διαδικασία. Ξέρεις τι εννοούμε λέγοντας ΧΕΝΦΑ, οπότε σκέψου τα υπόλοιπα εκτός αν θες να μπεις στο blog που είναι όλα υπεραναλυμένα με έρευνες.
maria72 έγραψε:μην είσαι σίγουρος πως οταν μάθεις την απάντηση θα ευτυχήσεις....
Εγώ είμαι ευτυχισμένος ακόμα και τώρα χωρίς να ξέρω την απάντηση.
Μπορείς να ισχυριστείς το ίδιο και για σένα?

maria72 έγραψε:και τώρα τιποτα?
Από το γιατρό οδηγίες για προσεκτική διατροφή, αντιοξειδωτικά κλπ.
maria72 έγραψε:Μπράβο τουλάχιστον πηγαίνεις ακόμα στον (ανεκδιήγητο) νευρολόγο σου..
Πήγα σ'αυτό το άχρηστο υποκείμενο της ιατρικής, γιατί έβαζε στοίχημα ότι πυραμιδικές και παρεγκεφαλιδικές συνδρομές, δεν εξαφανίζονται με κανένα τρόπο.
Όταν με εξέτασε και είδε ότι δεν υπάρχουν, το επιστημονικό επιχείρημά του ήταν ότι είναι placebo effect.
Η λέξη ''ανεκδιήγητος'' που χρησιμοποίησα, είναι τουλάχιστον επιεικής, δε συμφωνείς?

maria72 έγραψε:για μενα?Προσωπική αποψη, ησύχασε η σκπ σου...αν και όταν ξυπνήσει (δεν σου το ευχομαι) μην τρέξεις και για αλλη αγγειοπλαστικη!(ταπεινή μου γνώμη)
δεν μπορει όλοι να΄ναι <άχρηστοι> πλην των χενφικών.......συνωμοσία όλων των υπολοίπων γιατρών εις βάρος μας?????.
Τα συμπτώματα που είχα Μαρία, τα είχα πάρα πολλά χρόνια, χωρίς να φεύγουν με κανένα τρόπο.
Δεν υπήρξε περίοδος έστω μίας ημέρας που να μην ένιωθα έστω 1-2 από αυτά.

Τώρα εδώ και 6 μήνες, δεν αισθάνομαι τίποτα απολύτως.
Το αν θα τρέξω για αγγειοπλαστική ή όχι δε το ξέρω, σίγουρα δε θα τρέξω για κορτιζόνες και να ακούω βλακείες και νουθεσίες ότι αν δεν πάρω ιντερφερόνη, θα μείνω σε αναπηρικό καρότσι.

maria72 έγραψε:αυτο ειναι που περιμένω να δείξει (ο χρόνος) για να σου πω αν πειράζει ή όχι να ανακουφιστείς/<απελευθερωθείς>...(με placebo effect ή στ΄άλήθεια....)
Αυτό περιμένουμε όλοι. Το κακό είναι ότι ο χρόνος είναι εχθρός μας.

maria72 έγραψε:δεν αναγνωρίστηκε καν ως νοσολογική οντότητα...Αν κάνω λάθος διόρθωσε με, ΟΧΙ ομως παραπέμπωντας με σε σελίδες της χενφα (οπως εκανες στο παρελθον σε συζητηση που είχες- με τον bilio νομίζω)
Αναγνωρίστηκε από την International Union of Phlebology.
Δε θυμάμαι πού σε παρέπεμψα. Μπορείς όμως άνετα να δεις το blog.
Εκεί μέσα, δεν γράφουν απ'το μυαλό τους, είναι γεμάτο με έρευνες.
maria72 έγραψε:ανέφερα κάτι για κόστος?? ας ηταν αληθινά <αληθινό> κιας κοστιζε...
Προσωπικά αλλά και άλλοι που κάναν την επέμβαση, πιστεύουμε ότι είναι αληθινό.
Όσοι δεν το πιστεύουν, είναι δικαίωμά τους να κάνουν ό,τι πιστεύουν καλύτερο.
Απλά να σου θυμίσω ότι πολλά παιδιά πήγαν σε νευρολόγους, σκάσαν πολλές χιλιάδες ευρώ για να τους κάνουν ορούς με κορτιζόνες, βιταμίνες κλπ, που τους έταζαν λαγούς με πετραχείλια κλπ.

Αυτά τα παιδιά, μπορούν από μόνα τους να σου πουν πώς είναι σήμερα, αφού άκουσαν τους νευρολόγους τους.
Επίσης όλοι οι υπόλοιποι που πιστεύουν την προσέγγιση της ιντερφερόνης, μπορούν επίσης να γράψουν την εμπειρία τους και την κατάστασή τους σήμερα.

ΥΓ: Για να μη ζαλιζόμαστε, ορίστε ο τρόπος να κάνεις παράθεση σ'αυτά που έγραψε κάποιος, για να μην έχουμε συνέχεια χρώματα κλπ.

Πχ

quote="Π.Μ79"Εδώ τώρα κάνεις copy paste αυτό που έγραψα και το κλείνεις με /quote

Από κάτω γράφεις την απάντησή σου.

Βάζεις ένα [ και ένα ] πριν και μετά τα quotes.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15