• Κριτική συζήτηση απέναντι στη θεωρία του Zamboni

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #65541  από maria72
 Κυρ Δεκ 18, 2011 9:24 pm
pelopidas έγραψε:
maria72 έγραψε:
Οχιιιιι. κι ο Λ.ειναι ενας απο τους λογους που θεωρησα στην αρχη ότι η χενφα μπορει να ειχε βάση .
αλλα ας μου πει κάποιος με ειλικρίνεια ο συγκεκριμένος γιατρός σας ειπε ποτέ ότι είναι σίγουρος? ή σας το ξεκαθάριζε από την αρχη ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο??
θα ελεγα να πηγαινες να τον ρωτησεις προσωπικα
ειναι μια πολυ καλη ιδεα

εχω ξαναπεί ότι είμαι μακρυα .Αν βρεθω Αθήνα και έχω τον χρόνο και εγω και αυτός εννοείται πως θα το ήθελα.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ εσυ που μένεις Αθήνα - και στο χω ξαναρωτησει αλλά δεν μου απαντησες- με τόσους αξιόλογους επεμβατικούς που υπάρχουν δεν μίλησες???
ειμαι σίγουρη ότι κι ο Λ. δεν μπορει να έταξε σε κανεναν έστω και βελτίωση...............
 #65543  από pelopidas
 Κυρ Δεκ 18, 2011 10:11 pm
maria72 έγραψε:

εχω ξαναπεί ότι είμαι μακρυα .Αν βρεθω Αθήνα και έχω τον χρόνο και εγω και αυτός εννοείται πως θα το ήθελα.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ εσυ που μένεις Αθήνα - και στο χω ξαναρωτησει αλλά δεν μου απαντησες- με τόσους αξιόλογους επεμβατικούς που υπάρχουν δεν μίλησες???
ειμαι σίγουρη ότι κι ο Λ. δεν μπορει να έταξε σε κανεναν έστω και βελτίωση...............


οχι, θα βρεις κι αλλου αλλο ποστ μου
διαβασα τη θεωρια τον ιουνιο του 2010 και μου φανηκε απολυτα λογικη, σκεφτηκα "αυτο ειναι"
μετα εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολλους αλλα κολλησα στον σκλαφανι
γιατι ηταν ο μονος που χρησιμοποιουσε ενδαγγειακο υπερηχο και μου φανηκε οτι ηταν ενας καλος γιατρος και ανθρωπος
κι επισης ξερω οτι εχει παραιτηθει απο την θεση της επεμβτικης ακτινολογιας στο πανεπιστημιο του μπρουκλυν και κανει μονο αυτο
του εγραψα, μου απαντησε, συμπληρωσα τα ιστορικα ,εκλεισα ραντεβου και πηγα τον ιουνιο του 2011

μεχρι τοτε δεν εκανα ουτε υπερηχο στην ελλαδα ουτε τιποτα

θελω να πω, οτι πηγα να κανω αγγειογραφια χωρις να ξερω αν εχω ευρηματα
ειχα απλα βεβαιωθει οτι ολα θα πηγαιναν καλα
και πηγαν


στον λιαση πηγα μονο μετα για παρακολουθηση

δεν ειδα κανεναν αλλο επεμβατικο, και μαλλον ετσι νομιζεις κι εσυ, δεν θα εμπιστευομουν κανεναν γιατρο που θα μου εταζε βελτιωση
και εννοω για οποιοδηποτε θεμα, οχι μονο αυτο της χενφα
μαλλον θα τον απεφευγα
ενας σοβαρος γιατρος θα ελεγε ας πουμε< ελπιζω να πας καλα, κατι τετοιο
 #65544  από elina
 Κυρ Δεκ 18, 2011 11:12 pm
maria72 έγραψε:ειμαι σίγουρη ότι κι ο Λ. δεν μπορει να έταξε σε κανεναν έστω και βελτίωση...............
Οι γιατροί δεν τάζουν, εξηγούν. Δεν έταξε, αλλά ήταν πολύ θετικός ως προς τα αποτελέσματα. Από τις μαρτυρίες των ασθενών πάντα. Εμένα μου ανέφερε περιστατικά. Αναλυτικά. Και τις βελτιώσεις αυτών.
Δεν μου έταξε τίποτε. Λες όμως να μην το πιστεύει;
 #65549  από nikos
 Κυρ Δεκ 18, 2011 11:57 pm
maria72 έγραψε:σ'ευχαριστώ και μαλιστα διπλά μιας και μια από τις 6 συνολικα δημοσιευσεις σου(από τον 6/2011 που έκανες εγγραφη) είναι για να με ειρωνευτεις
φανταζομαι ποσο ενοχλήθηκες για να καθησεις να γράψεις!!
nikos έγραψε:Maria72 Ωραιο περουκινη......!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ
maria 72 δε σε ειρωνευτηκα απλως μου αρεσε ο τυπος.. με το περουκινη!!Μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη το καθαρο προσωπο του και το βλεμα του!! SORRY
 #65629  από swt
 Τρί Δεκ 20, 2011 10:42 pm
Έπεσα κατά τύχη στο επόμενο βίντεο και η κ. Τσέλιου στο τέλος της παρουσίασης αναφέρει:
"Πολύ πολύ γρήγορα να πούμε όμως, ότι στο θέμα της σκλήρυνσης κατά πλάκας εμείς δεν έχουμε τελειώσει, θα πάρουμε και την άποψη των αγγειοχειρουργών, για να ικανοποιήσουμε όλες τις πλευρές, και περισσότερες πληροφορίες εδώ απ' το λάιφ, από την ιατρική μας στήλη."
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=222327
 #65682  από swt
 Πέμ Δεκ 22, 2011 6:24 pm
Η κα. Τσέλιου σε νέα εκπομπή με τίτλο "Θεραπευτικές προσεγγίσεις στη ΣΚΠ":
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=222479
Αυτή τη φορά δεν είναι τόσο αρνητική, ωστόσο για λόγους συνέχειας νομίζω ότι είναι σωστό να δημοσιευθεί κάτω από αυτό το θέμα. (Υπάρχει και τμήμα της συνέντευξης με τον κ. Λιάση.)
 #65702  από Nick.
 Παρ Δεκ 23, 2011 9:55 am
Καλημέρα. Είχα πάντα αυτή την απορία. Τί ειδικότητα έχει η κα Τσέλιου? Γιατρός κάτι? Δημοσιογράφος? Ανέλαβε το ιατρικό ρεπορτάζ επειδή έχει κάποια ειδικά προσόντα?
 #65709  από FANTOMAS
 Παρ Δεκ 23, 2011 3:26 pm
Nick. έγραψε:Καλημέρα. Είχα πάντα αυτή την απορία. Τί ειδικότητα έχει η κα Τσέλιου? Γιατρός κάτι? Δημοσιογράφος? Ανέλαβε το ιατρικό ρεπορτάζ επειδή έχει κάποια ειδικά προσόντα?
εύλογη η απορία σου , δεν είναι τυχαίο ότι είναι η μόνη που έκανε λόγο τις φλέβες του τραχήλου :confusion-seeingstars:
 #65718  από maria72
 Παρ Δεκ 23, 2011 10:38 pm
kate2002 έγραψε:να απαντησω για την δικη μου θεωρια, απο τη δικη μου εμπειρια.
θα κανω εντελως καλοπροαίρετο αντιλογο...

ειχα τις ωσεις μου, με σταδιακα μειουμενο το καθαρο μεσοδιαστημα.
ειχα κι εγω τις δικες μου., το μεσοδιαστημα επιδεινωθηκε <ενοχλητικα για μενα> το τελευταιο χρονο μονο ..

εκανα τις ιντερφερονες μου, και δεν ενιωσα ποτε πιο αρρωστη στη ζωή μου απο τον καιρο που τρυπιομουνα.
εγω παλι μόνο κάτι κοκκινίλες

δεν αρρωστησα ποτε περισσοτερες διαδοχικες φορες απο αυτο το διαστημα.
εγω πάλι ουτε καν κρυολογουσα τόσο εύκολα όσο πριν

δεν μου υποσχεθηκε κανενας οτι θα γινω καλα με αυτο τον τροπο.
πως θα μπορούσε αλλωστε , αφου η χρηση της ιντερφερόνης δεν προκαλει ιαση?

καν, δε με αφησε να ελπιζω σε ενα μελλον "ανθρωπινο"
κακως...υποτιθεται μας τα χορηγουν για να καθυστερήσουν την εξέλιξη της νόσου και μας ενημερωνουν., εμενα τουλαχιστον ....

αφου οι συνθηκες της καθημερινοτητας μου απο τα παρατραγουδα των ενεσεων ηταν αθλιες.
το συζητησες π.χ με τον γιατρό σου?

ενας νευρολογος δεν μου ειπε κατι, μια ιδεα, μια απαντηση, ενα προαισθημα, μια υποψια λυσηςι κλινικοί γιατροι είναι δεν είναι ερευνητες! προσπαθούν με τα εκαστοτε δεδομένα που εχουν να κανουν αυτο που θεωρουν καλυτερο .

ημουν, εκτος απο ψυχολογικα, και σωματικα κομματια.
το περναν πολλοι αυτό το σταδιο

πραγματικαεψαξα τη θεωρια της χενφα. μιλησα με κοσμο. μιλησα με διαφορες ειδικοτητες. μιλησα και με εξωτερικο. εχει βαση.

μουΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ , ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ!!ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΕΧΕΙ , ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΛΕΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΑΣΗ.
και δεν νομιζω ότι όλοι οι φίλοι και οι γνωστοι που ρωτησα ξέρουν ,αλλα παραδοξως το κρυβουν , το αρνουνται, λεν μην ασχολησαι.....γιατι?για να μην γινω καλά? ουτε καν να ελπιζω σε αυτο δεν μου λενε πια....


θεραπεια δεν μου υποσχεθηκε κανενας. ειναι επιλογη ζωης, μεταξυ στασεων ζωης, κρινοντας απο την ποιοτητα ζωης εκαστης στασης. πηγα κομματια σωματικα να κανω την επεμβαση. σε γιατρο (οχι στον Λιαση, προσωπικα δεν τον γνωριζω)που κι εμενα δεν εδωσε την καλυτερη εντυπωση, και για τον οποιο εχουν γραφει διαφορα. δεν ξερω, μονο μαθαινω την εξελιξη οσων εκαναν το ιδιο, στον ιδιο γιατρο. εγω απο κεινη τη στιγμη "πηρα βαθια ανασα". δεν ξαναπονεσα πουθενα. δεν ξαναζαλιστηκα. παρα μονο 2 φορες οταν αδιαθετησα. δεν ξαναμουδιασε κατι, πουθενα. δεν ξαναμπερδευτηκα. εχω καλυτερο προσανατολισμο. δεν κουραζομαι, νιωθω ντουρασελ. δεν εχω αναγκη πολυ υπνου, ξυπναω με κεφαλι ελαφρυ. δεν χανω τα μαλλια μου. δε μπερδευω τις λεξεις και τις σκεψεις μου. ναι , περασα ιώσεις. καμια σχεση με το τοτε ομως. εδω και εναμισι χρονο ολα αυτα, και αλλα που δε μουρχονται τωρα. δεν το μετανιωνω επ ουδενιι .

σου ευχομαι να σαι πάντα έτσι κιας μην μπορώ εγω να το αποδωσω στην διανοιξη

τσατιζομαι να ακουω φιλους απο εδω μεσα να περναν αυτα που περναγα εγω, και θεωρω εντιμη σταση απο μερους μου να τους κανω γνωστα οοολα τα δεδομενα, κι ο καθενας αποφασιζει μονος του, για τη ζωη του.
κι εγω για τον ιδιο λογο,- με αντιθετη με σένα άποψη ομως -επειδή δεν καταλαβαινω ναχει βαση-νιωθω ότι πρεπει να το πω

δεν θεωρω οτι επεσα θυμα εκμεταλλευσης οικονομικης, καποιος πληρωθηκε να κανει (καλα θελω να πιστευω, εστω και μεμονωμενα) αυτο που ηθελα εγω να κανω.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟΘΙ ΤΟΥ , ΕΣΥ ΤΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΣ..

το αποτελεσμα ηταν θετικο για τη δικη μου ζωη. και αμισθι δεν ειχε κανενας την υποχρεωση.

σαφως!Επίσης είναι γνωστό ότι αν βρεθει Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ και ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ, ΟΛΟΙ ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ......και το ξερουν και όλοι οι αλλοι.....<<κακοί ή καλοι >>


και τελος, δεν τσακωνομαι ποτε διαδυκτιακα :snooty:
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

Το διαδυκτιακο το καταλαβες σιγουρα ότι αφορουσε το δικό σου σχόλιο περί επικριτικου μονολογου

συγνωμη για το μακροσκελες του...μονολογου μου...



επισης για τον σχολιασμο μου..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maria72 την Δευ Ιαν 02, 2012 8:11 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #65722  από billios
 Παρ Δεκ 23, 2011 11:39 pm
Αυτη πηγε απο τις καροτιδες στον τραχηλο,αρα σειρα εχουν οι αμυγδαλες και ο προστατης,ερε γλεντια.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15