• Κριτική συζήτηση απέναντι στη θεωρία του Zamboni

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #65502  από billios
 Σάβ Δεκ 17, 2011 11:00 pm
kate2002 έγραψε:
billios έγραψε:Δυστηχως ειναι αδυνατον να αποτυπωθουν ολες οι σκεψεις μεσω ενος πληκτρολογιου,...
KI EΠΑΥΞΑΝΩ!
....Δεν λεω οτι για τις αυτοανοσες θεραπειες ισχυει κατι το δραματικα διαφορετικο.... ΚΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΠΡΟς ΤΙ ΤΟ ΜΕΝΟς ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΑΠΟ-ΤΥΧΗΜΕΝΟ ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥς;;;Δεν υπαρχει μενος,υπαρχει απλα διαφορετικη αντιληψη
...αυτα ουτε ο λιακοπουλος δεν τα λεει.... ΈΧΕΙς ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ; ΠΩς ΤΟ ΛΕς ΑΥΤΟ;;; ΤΑ ΛΕΕΙ.....ΤΑ ΛΕΕΙ....να που συμφωνουμε σε κατι ,ειδες!!
....δε νομιζω λοιπον οτι η παγκοσμια πλανη εχει πεσει επανω μας.... ΚΑΛΕ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΝΤΟΜΙΝΟ, Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΛΑΝΗ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΟΛΩΣΕΙ;;; ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΠΑΝΩ ΜΑς.... ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ...εννοουσα εμας τους νοσουντες και πολλους αριθμητικα ανα τον κοσμο
Με αγαπη παντα αλλα ετσι σκεφτομαι εγω.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΔΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ; αυτο ειναι ενα χαρακτηριστικο των ανθρωπων ευτηχως η' δυστηχως:greetings-waveyellow: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΑ...
 #65503  από billios
 Σάβ Δεκ 17, 2011 11:08 pm
Αναρωτιεμαι στα αλλα κρατη πως αντιμετωπιζονται οι ασθενεις σαν εμας,εμεις εδω περνουμε ενα πενιχρο επιδομα και καποιες ψωροδιευκολυνσεις [θεωρουμαστε η ουγκαντα της ευρωπης] παρολαυτα κοστιζουμε καποια χρηματα στο ελληνικο κρατος.Στα πιο ανεπτυγμενα κρατη αραγε τι προνομια εχουν οι ''προυχοντες'' της μοιρας μας! ποσα να ''κοστιζουν''!! Μιλαω παντα εκτος της ιντερφερονης.
 #65504  από kate2002
 Σάβ Δεκ 17, 2011 11:13 pm
μπιλλιος καντο νεο θεμα!
κι εγω ειμαι περιεργη... με αρρωστο τροπο, αφου εδω δε θα δουμε τετοια μεγαλεια...
αλλα κι εκει, εννοω εξω, ολο και κατι θα κοπει υποθετω... παντου οι προυχοντες ειναι αλλες κατηγοριες ανθρωπων...οχι οι αμεα...
 #65505  από maria72
 Σάβ Δεκ 17, 2011 11:19 pm
[quote="kate2002"]κριτικη συζητηση δεν ειναι το ιδιο πράμα με επικριτικο μονολογο ...
ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΑ???? όταν αλλοι γραφουν πράγματα με τα οποία συμφωνεις δεν ειναι επικριτικός μονολογος???

ουτε συνηθες, ουτε λογικο ειναι να μην υπαρχουν συζητησεις, διαφωνιες, αψιμαχιες αν θελεις, ζωντανος διαλογος! με κριτικο πνευμα! με την αποψη του ο καθενας. που θα προσπαθησει να την θεμελιωσει ωστε να την υποστηριξει. που καποιος θα γυρισει το βλεμμα του προς μια κατευθυνση, θα πει πως βλεπει κατι, και θα γυρισουν κι άλλοι, να προσπαθησουν να καταλαβουν τι θελει να τους δειξει. και ισως δουν κατι!!
αυτο που θελω να πω ειναι πως χωρις αντιλογο, προοδος δεν υπηρξε πουθενα.
ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

οι παρωπιδες μπορει να σε πανε, αλλα δεν επιλεγεις εσυ το δρομο, ουτε τον προορισμο...
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΩΣΤΕ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΤΙΣ ΦΟΡΑΝ !!


η θρησκεια εξηγει (αυτοανοσα) τη δημιουργια του γνωστου σε μας κόσμου... το πολιτικο μας συστημα τα σημερινα μας χάλια... η αυτοανοσια ειναι ενας ευγενικος τροπος που καθιερωθηκε ως ιατρικη ορολογια να πει ενας γιατρος πως δεν εχει την παραμικρη ιδεα γιατι συμβαινει οτι συμβαινει. η νευρολογια συγκεντρωνει ολα τα αυτοάνοσα, ή τα περισσοτερα. κι αυτο εμενα μου λεει κατι.

με συγχωρεις θα διαφωνησω έχω ήδη υποψη μου την ρευματολογία και την δερματολογια ως πιθανες υποψηφιες για τα περισσοτερα αυτοάνοσα , αλλα δεν πρόκειται να κάτσω να τα μετρήσω κιόλας!

σε οποιον προσπαθησει να βρει την "εξηγηση" επιβαλλεται να τον βοηθησουμε.

να τον βοηθησετε εαν το ζητησει κι όχι να του λετε καλωσορισες στην παρεα μας κοιτάξου για χενφα (το χεις κάνει επανειλλημμενα)

κι οσο αφορα την εξηγηση της σκ, εχουμε μερικους λογους (ιδιοτέλειας!!!) παραπανω να το κανουμε. ποτέ με παρωπιδες, ποτέ στα τυφλά, ποτέ ομως και "γιατι ετσι πρεπει". ολα στηριζονται στην απόδειξή τους.


εσυ εισαι σιγουρη για την απόδειξη της χενφα?εγω δεν υποστηριξα ΠΟΤΕ συγκεκριμένη θεραπεία ή αιτιολογια

η τροποποιηση του ανοσοποιητικου, η ανοσοκαταστολη γιατι να ειναι η "θεραπεια" της σκ οταν αυτος που στο δινει δεν ξερει να σου πει τον τροπο δρασης του ανοσοποιητικου στη δημιουργία της σκ;

ενω επειδη εσενα σου αραδιασαν κάποιους συνειρμους (παρατηρηση Ζαμπόνι- μελετη-συσσωρευση σιδηρου και αγγειοπλαστικη και αναφερόμενα θετικα αποτελέσματα εισαι οκ?)
ΚΟΙΤΑ ΛΙΓΟ , ΡΩΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΥΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ



όποια αποτυχημενη θεραπεια για κάτι θα φορτώνεται στους..."αυτοάνοσους";

μιλάς λες και ξοδευουν εκατομμύρια σε έρευνες για να τα φορτωσουν σε εμας
ΛΕς ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ <<ΑΥΤΟΑΝΟΣΕΣ>> ΝΑ ΤΑ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ (αφου ετσι κι αλλιως είναι αχρηστα γιατι σε μας κι όχι π.χστην σαρκοείδωση?

[/color]
σαν το περιφημο εμβόλιο της νεας γριπης ;;; σαν τα παιδακια στην αφρικη;;; είναι άτιμο να χρησιμοποιεις καποιον είτε ως πειραματοζωο, ειτε ως θυμα για χρηματικη εκμετάλλευση, χωρις τη συγκαταθεση του, ( εσυ αυτο το εκανες....) χωρις να γνωριζει ολες της παραμετρους, χωρις εξηγησεις στην τελικη!
(και στην τελική τα δυο τελευταία δεν τα γνωριζες)
κι ακομη πιο ατιμο ειναι να τον κοροιδευεις , στηριζομενος στην απόγνωσή του...
εδω συμφωνουμε απόλυτα
ποσα χρονια δοκιμαζεται η "εγκεκριμενη" θεραπεια της σκ; τα επιτευγματα της; το επιπεδο ζωης που προσφέρει; στην τελικη, το αποτέλεσμα; σαν το παιχνιδι με το λαβυρινθο στα σταυρόλεξα... τι πας όλο απο τον ιδιο δρόμο, αφου ειναι αδιέξοδο κάθε φορά;


Οι κακοι , οι κακιστοι, οι απεχθεστατοι νευρολόγοι μας, πάντα για το κακό μας προσπαθουν να μας δωσουν αχρηστα φαρμακα (με απώτερο σκοπό το οικονομικό κέρδος τους) , μας κρυβουν ότι υπαρχει λυση η( χενφα) και αυτό γινεται ανα το παγκόσμιο ....
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maria72 την Κυρ Δεκ 18, 2011 10:07 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #65506  από maria72
 Σάβ Δεκ 17, 2011 11:22 pm
pelopidas έγραψε:
maria72 έγραψε:
Thor έγραψε:Φυσικα δεν υιοθετω τη δημοσιγ ερευνα<

σιγουρα δεν μιλας για τον λιαση, ολοι τον βρισκουν, σε ολους απαντα, και ειναι απο τους πρωτους ακτινολογους που εκαναν κεντρικο νευρικο συστημα, πολλα χρονια πριν!
Οχιιιιι. κι ο Λ.ειναι ενας απο τους λογους που θεωρησα στην αρχη ότι η χενφα μπορει να ειχε βάση .
αλλα ας μου πει κάποιος με ειλικρίνεια ο συγκεκριμένος γιατρός σας ειπε ποτέ ότι είναι σίγουρος? ή σας το ξεκαθάριζε από την αρχη ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο??
 #65508  από pelopidas
 Σάβ Δεκ 17, 2011 11:56 pm
maria72 έγραψε:
Οχιιιιι. κι ο Λ.ειναι ενας απο τους λογους που θεωρησα στην αρχη ότι η χενφα μπορει να ειχε βάση .
αλλα ας μου πει κάποιος με ειλικρίνεια ο συγκεκριμένος γιατρός σας ειπε ποτέ ότι είναι σίγουρος? ή σας το ξεκαθάριζε από την αρχη ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο??
θα ελεγα να πηγαινες να τον ρωτησεις προσωπικα
ειναι μια πολυ καλη ιδεα
 #65509  από kate2002
 Κυρ Δεκ 18, 2011 12:21 am
να απαντησω για την δικη μου θεωρια, απο τη δικη μου εμπειρια. ειχα τις ωσεις μου, με σταδιακα μειουμενο το καθαρο μεσοδιαστημα. εκανα τις ιντερφερονες μου, και δεν ενιωσα ποτε πιο αρρωστη στη ζωή μου απο τον καιρο που τρυπιομουνα. δεν αρρωστησα ποτε περισσοτερες διαδοχικες φορες απο αυτο το διαστημα. δεν μου υποσχεθηκε κανενας οτι θα γινω καλα με αυτο τον τροπο. καν, δε με αφησε να ελπιζω σε ενα μελλον "ανθρωπινο" αφου οι συνθηκες της καθημερινοτητας μου απο τα παρατραγουδα των ενεσεων ηταν αθλιες. ενας νευρολογος δεν μου ειπε κατι, μια ιδεα, μια απαντηση, ενα προαισθημα, μια υποψια λυσης. ημουν, εκτος απο ψυχολογικα, και σωματικα κομματια. εψαξα τη θεωρια της χενφα. μιλησα με κοσμο. μιλησα με διαφορες ειδικοτητες. μιλησα και με εξωτερικο. εχει βαση. θεραπεια δεν μου υποσχεθηκε κανενας. ειναι επιλογη ζωης, μεταξυ στασεων ζωης, κρινοντας απο την ποιοτητα ζωης εκαστης στασης. πηγα κομματια σωματικα να κανω την επεμβαση. σε γιατρο (οχι στον Λιαση, προσωπικα δεν τον γνωριζω)που κι εμενα δεν εδωσε την καλυτερη εντυπωση, και για τον οποιο εχουν γραφει διαφορα. δεν ξερω, μονο μαθαινω την εξελιξη οσων εκαναν το ιδιο, στον ιδιο γιατρο. εγω απο κεινη τη στιγμη "πηρα βαθια ανασα". δεν ξαναπονεσα πουθενα. δεν ξαναζαλιστηκα. παρα μονο 2 φορες οταν αδιαθετησα. δεν ξαναμουδιασε κατι, πουθενα. δεν ξαναμπερδευτηκα. εχω καλυτερο προσανατολισμο. δεν κουραζομαι, νιωθω ντουρασελ. δεν εχω αναγκη πολυ υπνου, ξυπναω με κεφαλι ελαφρυ. δεν χανω τα μαλλια μου. δε μπερδευω τις λεξεις και τις σκεψεις μου. ναι , περασα ιώσεις. καμια σχεση με το τοτε ομως. εδω και εναμισι χρονο ολα αυτα, και αλλα που δε μουρχονται τωρα. δεν το μετανιωνω επ ουδενι.
τσατιζομαι να ακουω φιλους απο εδω μεσα να περναν αυτα που περναγα εγω, και θεωρω εντιμη σταση απο μερους μου να τους κανω γνωστα οοολα τα δεδομενα, κι ο καθενας αποφασιζει μονος του, για τη ζωη του. νιωθω οπως πριν πολλα πολλα χρονια, και μουχε λειψει αυτο. δεν ξερω αν η επεμβαση μου ηταν επιτυχης, αλλοι επαναστενωσαν και μια και δυο φορες... εγω νιωθω καλα, απο τις αρχες αυγουστου του 2010. θεωρω οτι ειμαι καλα. οτι σε μενα, κι επιζω να ειναι ειναι ετσι, πετυχε. ανοιξαν τα σημεια που επρεπε και εμειναν ανοιχτα.
ακομη κι αν δεν ειναι η χενφα η λυση της σκ, ή ενας παραγοντας αυτης, συγκρινοντας τη ζωη μου επι ιντερφερονης -σημειωτεον πως ουτε αυτη θεραπευει- και τωρα, ...απλα δεν συγκρινεται.
δεν πιστευω στο θεο, στην αυτοανοσια, στο μνημονιο, και σε πολλα αλλα.
και φυσικα θα προτεινω αυτο που σε μενα ειχε αποτελεσμα, σε καποιον που τυραννιεται απο τα ιδια προβληματα. το τι θα κανει, ειναι δικο του θεμα. αλλα να μαθει οτι υπαρχει και αυτο.
όσο για το τι φορτωνουν και σε ποιους, απο αποτυχημενες θεραπειες, οχι, οι σκληρυντικοι δεν εχουμε την αποκλειστικοτητα. και αλλου μοιραζουν αφειδως αποτυχημενα για το σκοπο δημιουργιας τους χημικα δηλητηρια.
η ηθικη των γιατρων και ο ορκος του ιπποκρατη, ειναι μεγαλο θεμα. με ρωτας αν υπαρχει φιλοτιμο, ιερα και οσια σημερα; καπου στον δικο μας πλανητη ή σε αλλο συμπαν;;; αυτη την εικονα σου δινει η ελλαδα του σημερα;;; οι εξαιρεσεις που υπαρχουν επιβεβαιωνουν τον κανονα, απλα.
δεν θεωρω οτι επεσα θυμα εκμεταλλευσης οικονομικης, καποιος πληρωθηκε να κανει (καλα θελω να πιστευω, εστω και μεμονωμενα) αυτο που ηθελα εγω να κανω.
το αποτελεσμα ηταν θετικο για τη δικη μου ζωη. και αμισθι δεν ειχε κανενας την υποχρεωση.
και τελος, δεν τσακωνομαι ποτε διαδυκτιακα :snooty:
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

συγνωμη για το μακροσκελες του...μονολογου μου...
 #65526  από billios
 Κυρ Δεκ 18, 2011 3:23 pm
Καμια αντιρηση σε οτι διαβασα.Να επισημανω μονο το να ΠΡΟΤΗΝΕΙΣ και οχι να ΕΠΙΜΗΝΕΙΣ,επισης αυτο που πραγματικα πιστευω και το εχω δηλωσει ειναι το εξης,επειδει εσενα σου εκατσε δε σημαινει οτι θα κατσει και σε μενα,εχουν ξαναστενεψει 1-2-3-4 φορες χωρις μαλιστα εμφανη καλλιτερευση [σε αυτα τα παιδια τι πρεπει να πουμε?] και αυτος ειναι ενας απο τους βασικους λογους που εγω δεν καλυπτομαι.Υπαρχουν ασθενεις που με καποια απο τις ιντερφερονες αισθανονται καλλιτερα χωρις αντικτιπο στην ψυχολογια τους λογω των τρυπιματων [σε αυτα τα παιδια τι πρεπει να πουμε επισης?].Υπαρχουν και αυτες οι λιγες περιπτωσεις που διαγνωστηκαν στα 65 κατα λαθος,προχθες εμαθα για μια κοπελα 38χ. στον ευριτερο κυκλο μου πως πηγε να κανει μαγνητικη μετα απο ατυχημα και της βρικανε σκλυρηνση! βεβαια το σοκ της ειναι μεγαλο και πιθανον να παθει ωση εξαιτιας της διαγνωσης απο το πουθενα.Θελω να πω πως το βαρελι δεν εχει πατο ακομα,ολοι θελουμε να ζησουμε ελευθεροι,ολοι ψαχνουμε την υγεια μας,τιποτα δεν εχει εξακριβωθει τιποτα δεν ειναι σιγουρο.Στην αρχη μιλαγατε για σταματημα της νοσου και αργοτερα αυτο εξελιγθηκε σε ''καλλιτερη ποιοτητα ζωης'' και δεν κανω λαθος γιατι εχω ξημεροβραδιαστει διαβαζοντας τα ποστ,εγω ειμαι με βιταμινες και παω γαματα αν μαλλιστα δεν ηξερα απο τι πασχω θα ειμουνα ''θεουλης'',ποιος θα παρει το ρισκο να με στειλει για διανοιξη,αν υπαρχει ενας που να μπορει το κανει χωρις φοβο και με σιγουρια περισια εγω θα παω μπουσουλοντας.
Ο χρονος ειναι ο μεγαλυτερος κριτης,μακαρι να θεμελιωθει και να πιστοπιοιθει η χενφα,το θελω οσο τιποτε αλλο,προς το παρον ομως το καλαθι μου ειναι μικρο.
 #65533  από kika
 Κυρ Δεκ 18, 2011 7:01 pm
Δεν έχω ξαναακούσει θερμότερη αποδοχή της θεωρίας της ΧΕΝΦΑ,και με βάση τα αποτελέσματα της επέμβασης πάνω σου, kate 2002. Χαίρομαι πολύ για σένα. Έκανα και εγώ επέμβαση τον Μάιο του 2010 και μάλιστα σε πρωτοκλασάτο όνομα στο χώρο της ΧΕΝΦΑ (Ταρίκ Σινάν) και τα αποτελέσματα ήταν μηδενικά. Έχω την δευτεροπαθώς προιούσα μορφή και το κυριότερο σύμπτωμά μου είναι το ότι κουτσένω και δεν μπορώ να περπατώ μεγάλες αποστάσεις. Θα μπορούσες να μου στείλεις πληροφορίες για τον δικό σου γιατρό? Ευχαριστώ.Εσύ Billio τι συμπτώματα έχεις? Ή μάλλον είχες ποτέ συμπτώματα? Τι βιταμίνες παίρνεις και σε τι σε βοηθούν? Σ΄ευχαριστώ και σένα. Κίκα.
 #65534  από billios
 Κυρ Δεκ 18, 2011 7:20 pm
Eιχα συμπτωματα πολλα και απανοτα,αν διαβασεις πως ''συστηνομαι'' θα καταλαβεις,επισης για το τροπο που ακολουθω αν θελεις μιλαμε με π.μ αν και τα εχω γραψει.Ειμαι τυχερος και δεν μου αφησε κατι στην πρωτη επισκεψη καθως ειμαι 9 μηνες διαγνωσμενος και εχω μελλον
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15