• Περί ΧΕΝΦΑ ο λόγος...

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #32700  από gk68
 Παρ Ιούλ 02, 2010 4:37 pm
Καταρχάς, γεια σε όλους!
Επανέρχομαι σήμερα με ένα θέμα που τελευταία με απασχολεί έντονα: τη ΧΕΝΦΑ. Ξέρω βέβαια ότι η πάθηση και η θεραπεία της είναι αμφιλεγόμενες, ξέρω ότι οι περισσότεροι νευρολόγοι θεωρούν τη σχετική συζήτηση ανοησία, ξέρω όμως επίσης και ότι οι παραδεκτές "θεραπευτικές" αγωγές έχουν, στην καλύτερη περίπτωση, φτωχά αποτελέσματα. Φυσικά δεν είμαι αφελής, ξέρω ότι και η κουβέντα περί ΧΕΝΦΑ μπορεί να αποδειχτεί αβάσιμη, ότι μπορεί να αποδειχτεί πως απλώς έτρεφε και συντηρούσε μάταιες ελπίδες. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ παρά να κάνω την εξής σκέψη: αν μια εξέταση δείξει ότι έχω κάποιου είδους στένωση, ότι ο εγκέφαλός μου δεν αιματώνεται σωστά, αυτό, σκέφτομαι, δεν μπορεί να είναι καλό, δεν μπορεί παρά να έχει κάποιες επιπτώσεις. Σκέφτομαι λοιπόν ότι αξίζει τον κόπο να κάνω μια εξέταση. Για να δω τι συμβαίνει. Κι εδώ έρχομαι στο ερώτημά μου, που μπορεί σε κάποιους να φανεί αφελές: ξέρει κανείς ΠΟΥ στην Ελλάδα - ή και έξω από αυτήν - μπορώ να εξεταστώ; Απ' ό,τι διάβασα κάποιοι έκαναν και την εξέταση και την επέμβαση. Όποιος λοιπόν γνωρίζει κάτι, ας με διαφωτίσει, αν θέλει.
Γεια χαρά και καλή δύναμη σε όλους (μας)!