• Restenosis

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #32790  από Neutralis
 Σάβ Ιούλ 03, 2010 7:37 pm
Guys, ευχαριστώ για το sympathy, είναι το πλέον ουσιαστικό στις ανθρώπινες σχέσεις.

Fantoma, έχω κάνει κράτηση και Πολωνία, και Βουλγαρία, και Ιταλία. Και Αλάσκα θα πήγαινα, αν χρειαζόταν. Ακόμη και στον Πλούτωνα.

Isolexion, την επέμβαση την έκανα 13 Απριλίου και τρεις εβδομάδες μετά οι ενοχλήσεις μου είχαν φύγει ή υποχωρήσει.

Homer, fuck, αυτό έχω να (ξανα)πώ. Ο ακτινολόγος είχε δει απουσία ροής με το doppler. Η φλεβογραφία έδειξε την υποπλασία. Σκέφτομαι μήπως την παραμόρφωσα εγώ, που σήκωνα βάρη μετά την επέμβαση. Ή αντέδρασε έτσι ούτως ή άλλως γιατί έχει λάθος γενετικά μηνύματα κατασκευής. Ή γιατί δε γούσταρε το μπαλονάκι που την τραυμάτισε.

Τα νέα βέβαια παραμένουν ενθαρρυντικά για όλους μας. Το πρόβλημα βρίσκεται στις φλέβες, και εκεί, στα στενά μονοπάτια τους, παραμονεύει και η λύση, που σίγουρα θα είναι διαφορετική για τον καθένα. Φαίνεται πως σε κάποιους θα χρειαστούν πολλές προσπάθειες τρομπαρίσματος, ή άλλες εναλλακτικές.

Το θέμα είναι, μπορεί κάποιος να μου αλαφρύνει το κεφάλι που γυρίζει, όλο και γυρίζει; Βιώνω ένα basic mismatch με τον κόσμο.

"Ναι, γυρίζει" έλεγε ο Γαλιλαίος, και αυτή η ρήση έγινε η αγαπημένη μου όταν πέθανε το αυτοάνοσο μοντέλο και συστηθήκαμε με την ΧΕΝΦΑ.

Η φλεβική ανεπάρκεια ορίζει σήμερα αυτό που πάντα ήμαστε. Θυμάμαι, όταν ήμουν στο Πανεπιστήμιο, κοιμόμουν πολύ και οι φίλοι με έλεγαν υπναρού. Ούτε εμένα μου άρεζε, αλλά δε μπορούσα να κάνω αλλιώς. Σήμερα, φαίνεται πως ο εγκέφαλός μου έψαχνε ανάπαυση και οξυγόνο με κάθε δυνατό τρόπο, με οκτώ ή εννιά ώρες ύπνου. Θυμάμαι επίσης, από παιδί, να περπατάω νωχελικά και αργά, ρυθμό που τον κράτησα μέχρι σήμερα, σα να χαζεύω μόνιμα γλάρους ή ακριβές βιτρίνες. Οι φίλοι πάλι βαριόντουσαν και με προσπερνούσαν. Δεν ξέρω πόσο αυτό έχει σχέση, αλλά κάτι μου λέει πως η ΧΕΝΦΑ με ανάγκαζε να ρίχνω συνεχώς ρυθμούς.

Όταν έπαθα την οπτική νευρίτιδα, το πρώτο επεισόδιο, ήμουν Δρέσδη, και έλεγα πως αξιώθηκα τουλάχιστο ένα όμορφο θέαμα του Έλβα, με τα φωτισμένα σαξονικά φαναράκια. Μετά, το δεξί μάτι θόλωσε - και το αριστερό επίσης, από το δάκρυ.

Σήμερα δεν έχω στιγμές για χάσιμο. Έχω ένα ξανθό κεφαλάκι που μπουσουλάει στα πόδια μου και χαίρεται όταν ανάβω τον διακόπτη του ανεμιστήρα οροφής. Του αρέσει ο αέρας στο πρόσωπο, μου τον δείχνει με το δάχτυλο και περιμένει να του πω "Ναι, γυρίζει".
 #32920  από passenger
 Δευ Ιούλ 05, 2010 7:29 pm
Neutralis πότε κυκλοφορεί το επόμενο βιβλίο σου , να ξέρω να το πάρω πριν εξαφανιστεί από τα βιβλιοπωλεία
 #32961  από homer
 Τρί Ιούλ 06, 2010 11:27 am
Neutralis έγραψε:
Homer, fuck, αυτό έχω να (ξανα)πώ. Ο ακτινολόγος είχε δει απουσία ροής με το doppler. Η φλεβογραφία έδειξε την υποπλασία. Σκέφτομαι μήπως την παραμόρφωσα εγώ, που σήκωνα βάρη μετά την επέμβαση. Ή αντέδρασε έτσι ούτως ή άλλως γιατί έχει λάθος γενετικά μηνύματα κατασκευής. Ή γιατί δε γούσταρε το μπαλονάκι που την τραυμάτισε.
Η υποπλασία δεν είναι δυνατόν να δημιουργήθηκε από σένα, έτσι για να μην έχεις τύψεις. Είναι μια κατάσταση που υποθέτουμε είναι από "τη μάνα μας", από το εργοστάσιο που λένε...
Με τα βάρη ίσως το πολύ-πολύ να επέτεινες αυτό που ούτως ή άλλως θα συνέβαινε αργά ή γρήγορα, την επαναστένωση δηλαδή.
Αν πρόκειται για υποπλαστική φλέβα και όχι γρήγορη επαναστένωση είσαι στη μια από τις τρεις περιπτώσεις, που πρέπει να σκεφτείς άλλες λύσεις (αλλά αυτό το γνωρίζεις ήδη). Μην απογοητεύεσαι γιατί υπάρχουν!
 #32964  από κωστας
 Τρί Ιούλ 06, 2010 12:06 pm
Neutralis έγραψε:Θυμάμαι, όταν ήμουν στο Πανεπιστήμιο, κοιμόμουν πολύ και οι φίλοι με έλεγαν υπναρού. Ούτε εμένα μου άρεζε, αλλά δε μπορούσα να κάνω αλλιώς. Σήμερα, φαίνεται πως ο εγκέφαλός μου έψαχνε ανάπαυση και οξυγόνο με κάθε δυνατό τρόπο, με οκτώ ή εννιά ώρες ύπνου. Θυμάμαι επίσης, από παιδί, να περπατάω νωχελικά και αργά, ρυθμό που τον κράτησα μέχρι σήμερα, σα να χαζεύω μόνιμα γλάρους ή ακριβές βιτρίνες. Οι φίλοι πάλι βαριόντουσαν και με προσπερνούσαν. Δεν ξέρω πόσο αυτό έχει σχέση, αλλά κάτι μου λέει πως η ΧΕΝΦΑ με ανάγκαζε να ρίχνω συνεχώς ρυθμούς.
φιλη neutralis δεν νομιζω να εχουν σχεση αυτα που αναφερεις ανωτερω!εγω αντιθετα οταν ημουν μικρος(παρολο που ημουν υπερβαρος) ημουν υπερβολικα κινητικος λές και μου ειχαν βαλει φωτια στον κω... και απο γνωστους μου θυμαμαι παντα που λεγαν "μπραβο ρε κωστα,τα καταφερες παρολο τα κιλα σου!ακομα και οταν πηγαινα στην σχολη μου(ειδικος κλαδος σωματων ασφαλειας) διαρκειας 3 ετων αν και ειχα ηδη ms τα δυο χρονια ετρεχα ολη την ωρα με οπτικη νευριτιδα και στα δυο ματια και μεγαλη εξαντληση λογω εκπαιδευσης ειδικα τον πρωτο χρονο!η οκνηρια ξεκινησε στο τελος της σχολης, βεβαια τα κιλα μου εφυγαν απο 15 χρονων(τωρα θελω να παχυνω αλλα δεν μπορω),δεν ξερω εφοσον και'γω βρηκα σοβαρο φλεβικο προβλημα ισως να μην με ειχε επηρεασει πολυ τοτε!απο υπνο 6-7 ωρες την ημερα και ποτε το μεσημερι!
 #32978  από Neutralis
 Τρί Ιούλ 06, 2010 1:12 pm
Εντάξει Κώστα, μου κατέστρεψες το άλλοθι για τον ύπνο.

Η αριστερή σφαγίτιδα σχεδόν δεν υπήρχε, είχε πάχος τρίχας από την πρώτη φορά. Φαίνεται όντως πως τέτοιο σφάλμα μόνο κατασκευαστικό μπορεί να είναι.

Η μόνη εντολή που έχω πάρει είναι να πίνω πολλά υγρά, γιατί η αφυδάτωση προκαλεί επίσης συστολή των αγγείων, και να ετοιμάζομαι πιθανόν να σαλπάρω με το βαπόρι για Ιταλία. Μάλλον όχι για να δω το Κολοσσαίο.

Dear passenger, επαγγελματικές λεπτομέρειες σε προσωπικό μήνυμα. Η συν-επιβάτισσα.
 #33023  από ΜΙΜΙΚΑ
 Τρί Ιούλ 06, 2010 7:03 pm
Παιδιά, έχω ενημερώσει και το δικό μου Ιστορικό Επεμβάσεων με νέα εξέλιξη.
 #33029  από kate2002
 Τρί Ιούλ 06, 2010 7:25 pm
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε:Παιδιά, έχω ενημερώσει και το δικό μου Ιστορικό Επεμβάσεων με νέα εξέλιξη.
μιμικα αποτι καταλαβαινω, μπορει και να μη χρειαστει να ξανακανεις καποια επεμβαση.Εικόνα
μακαρι κοπελα....να πανε ολα πολυ καλα! :romance-kisscheek:
για να βλεπουμε το δρομο και οι υπολοιποι...Εικόνα
 #33034  από κωστας
 Τρί Ιούλ 06, 2010 8:23 pm
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε:Παιδιά, έχω ενημερώσει και το δικό μου Ιστορικό Επεμβάσεων με νέα εξέλιξη.
σε 10 μερες θα κανω και'γω μια επισκεψη για το εαν θα συνεχισω τις ενεσεις!απ'οτι καταλαβα κανεις και ενα triplex,ας ελπισουμε να την γλυτωσουμε μιμικα(οχι αλλη τρομπα)!βεβαια απο τα φαρμακα την προτιμω!






ο αγγειοχειρουργος στον ακτιλογο κατα την επεμβαση:εδω ειναι φουσκωσε ρε γαμωτο να ανοιξει η γ.....!!!
 #35579  από FANTOMAS
 Τετ Αύγ 04, 2010 2:23 pm
Neutralis δεν ειπες τωρα μετα τοσο καιρο ξεκουραση και καθαρο αερα πως εισαι ???
 #35585  από Neutralis
 Τετ Αύγ 04, 2010 3:18 pm
Μετά τόσο καιρό ξεκούραση και καθαρό αέρα, παραμένω χενφα-σμένη. Κι έχω και κάτι που μοιάζει με κατάθλιψη-πλήξη-απορία-αγωνία-ματαιότητα. Γενικά, καλά δεν είμαι. Αλλά περιμένω, όπως μου είπαν, κι αν δε γίνει κάτι τον Σεπτέμβρη στην Ελλάδα έχω ραντεβού με αλλοδαπούς γιατρούς. Συχνάζω πλέον, βλέπεις, μόνο δίπλα σε ακτινοδιαγνωστικά κέντρα αυτό το καλοκαίρι.

Αναρωτιέμαι, υπάρχει κόσμος που μπορεί να μπαλοναριστεί και ΔΕΝ το κάνει; Ας είχα αυτή τη δυνατότητα.