• H ΧΕΝΦΑ και το Πρωτόκολλο του Dr Klenner για τη ΣΚΠ

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #30483  από homer
 Τρί Ιουν 15, 2010 2:17 pm
Παιδιά είπα να ανοίξω ένα καινούριο topic σε σχέση με τη θεραπεία που είχα βάλει ξανά στις "φυσικές Θεραπείες" σχετικά με το πρωτόκολλο του Dr Klenner και πως βοηθάει/συμβάλει μετά την επέμβαση της ΧΕΝΦΑ. Νομίζω πως θα βοηθούσε να αρχίσουμε να συζητηθεί τι θα μπορούσε να βοηθήσει γενικά αλλά κυρίως μετά την επέμβαση της ΧΕΝΦΑ στη υγεία των φλεβών και ειδικά η δοκιμασμένη θεραπεία του πρωτοκόλλου. Πιστεύω πως η θεραπεία αυτή βοηθούσε τόσο καιρό πολύ σε αυτό τον τομέα και ήταν ένας από τους λόγους που πολλοί ασθενείς πήγαιναν πολύ καλά (βλ. γιατο ρόλο της Νιασίνης και άλλων βιταμινών)
Προς το παρόν με όσους έχω επαφή από την ιστοσελίδα μου υπάρχουν κάποια πρώτα συμπεράσματα σε σχέση με το πρωτόκολλο και ελπίζω σύντομα να υπάρξουν και μαρτυρίες σχετικές. Κάποια πρώτα ζητήματα απαντιούνται εδώ http://www.mymultiplesclerosis.gr/index ... hives/1483.

Τη διάγνωση περίμενω να την κάνω και εγώ σύντομα και θα ενημερώσω και για την επέμβαση.
 #31097  από FANTOMAS
 Σάβ Ιουν 19, 2010 10:16 am
Αρκετα ενδιαφερον και χρησιμα αυτα που μας γραφεις , αλλα ξεχασες και εσυ (όπως και εγω) να τηρησεις το πρωτοκολλο.

Δηλαδη να μας συστηθεις .... :character-oldtimer:
 #31108  από homer
 Σάβ Ιουν 19, 2010 12:37 pm
FANTOMAS έγραψε:Αρκετα ενδιαφερον και χρησιμα αυτα που μας γραφεις , αλλα ξεχασες και εσυ (όπως και εγω) να τηρησεις το πρωτοκολλο.

Δηλαδη να μας συστηθεις .... :character-oldtimer:
Θα προτιμούσ προς το παρόν να μείνω στο πρωτόκολλο του Klenner και στο homer... ελπίζω να με καταλαβαίνετε. Εκτός αν με τον όρο "συστηθείς" εννοείς κάτι άλλο... ;)
 #31127  από homer
 Σάβ Ιουν 19, 2010 1:36 pm
TRIPLEX ΣΦΑΓΊΤΙΔΩΝ - ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ - ΤΕΣΤ CCSVI
Εκ της διερεύνησης Doppler στις διάφορες θέσεις αναγνωρίζεται σύνδρομο ανεπάρκειας σφαγίτιδων φλεβών το οποίο έγκειται:

1. Σε συμφόρηση ροής στα κατώτερα τμήματα όπου αναγνωρίζεται και η παρουσία μεμβρανών εντός του αυλού του αγγείου και αμφοτερόπλευρα (ψευτοβαλβίδες;;;)

2. Μεταβολή της διατομής του αγγείου κυρίως στις θέσεις: 45ο ύπτια και καθήμενη χωρίς στήριξη κορμού και είναι εμφανείς οι μεταβολές ροής κατά τη διαδικασία Valsava.

αυτά τα πολύτιμα ευρήματα προς το παρόν. Την εβδομάδα που μας έρχεται και η συνέχεια...

Προς το παρόν συνεχίζω με το πρωτόκολλο. Θα ενημερώσω πως ακριβώς θα κινηθώ και μετά την επέμβαση με λεπτομέρειες της πορείας της νόσου και άλλα ζητήματα εδώ και στον τομέα του ιστορικού επεμβάσεων.
Προς το παρόν συμπτώματα:

1. Σπαστικότητα κάτω άκρων (δυσκαμψία) κυρίως δεξιά.
2. Αστάθεια λόγω της σπαστικότητας.
3. Μουδιάσματα στα κάτω άκρα.
4. Είναι ζήτημα σε πιο βαθμό λειτουργεί το έντερο καθημερινά πράγμα που είναι βαρόμετρο για τη συνολική εικόνα.
 #31774  από homer
 Πέμ Ιουν 24, 2010 10:47 pm
Ύστερα από την επέμβαση συνεχίζω τα πάντα από το πρωτόκολλο και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού ΕΚΤΟΣ Βιταμίνης Ε, Fish Oil, που είναι γνωστό ότι αραιώνουν το αίμα και δεν πρέπει να λαμβάνονται για όσο παίρνονται τα αντιθρομβωτικά. Επίσης προς γενική ενημέρωση πρέπει να αποφεύγονται με τα αντιθρομβωτικά χρήση βιταμίνης Κ, Α (αρκετά τοξική) και μου είπε να μειώσω και τη βιταμίνη D λόγω των αντιθρομβωτικών (το τελαυταίο θέλω να τo ψάξω λίγο).
Αυτά
 #32491  από κωστας
 Πέμ Ιούλ 01, 2010 2:59 pm
επειδη ισως αφορα πολλους θα ηθελα να ρωτησω δημοσια τον homer πως μπορουμε να προμηθευτουμε τις βιταμινες β3 και C καθως και ποια θα ηταν η ασφαλη δοσολογια για αυτες τις βιταμινες!οπως ισως γνωριζεις εγω και οπως και αλλα παιδια εχουμε κανει την επεμβαση,τωρα μας ενδιαφερει καταρχας η αποκατασταση καθως και η ληψη καποιων βιταμινων και συμπληρωματων(βεβαια αφορα ολους και οσους δεν εχουν προβει σε αποκατασταση της χενφα)!ευχαριστω εκ των προτερων!
 #32684  από homer
 Παρ Ιούλ 02, 2010 1:39 pm
Φίλε Κώστα,
Ευκαιρία λοιπόν να πούμε δυο κουβέντες για το "μετά" που εγώ θεωρ'ω πολύ σημαντικό και για να ελαχιστοποιείται η πιθανότητα επαναστένωσης...(μακρυά από μας)

Νιασίνη παίρνω της Solgar (από τις λίγες που επιλέγω μια αρκετά τσιμπημένη αλλά πολύ αξιόπιστη εταιρία) και δεν είναι ανάγκη να πάρεις από εξωτερικό. Πήγαινε Ομόνοια (αν είσαι Αθήνα) και πάρε ένα μπουκαλάκι που έχει μέσα 100 ταμπλέτες των 100mg. Είναι ίδιες τιμές.
Από δω και πέρα Επειδή με τη Νιασίνη (δημιουργεί όπως ξέρεις υπεραιμία, είναι ευχάριστο το συναίσθημα - μη φόβάσαι και συνήθως σε κάνεις να νιώθεις και πιο άνετα με τα συμπτώματα της ΣΚΠ) το σώμα συνηθίζει και χρειάζεσαι όλο και περισσότερη δόση για να μη χαθεί σε μια πορεία το κοκκίνισμα δεν πρέπει να παίρνεις καθημερινά αλλά δυο φορές την εβδομάδα πρωί νηστικός και καλό είναι να είσαι και σκεπασμένος στο κρεβάτι για μάξιμουμ αποτέλεσμα.
Αν μετά από καιρό νιώθεις ότι δεν κοκκινίζεις αρκετά αυξάνεις κατά 50mg και μέχρι να περάσει το κοκκίνισμα τότε θα έχει περάσει πολύς καιρός (ίσως και χρόνια), ανα ξαναχαθεί αυξάνεις πάλι κοκ.

Τώρα για βιταμίνη C δεν σε συμφέρει να πάρεις από δω. Εγώ θεωρώ την καλύτερη λύση των συνδυασμό των εξής 2:

1. http://www.swansonvitamins.com/AM091/ItemDetail?n=0
Πρόκειται για τον τύπο Calcium Ascorbate που είναι και ό,τι καλύτερο αφού δεν είναι τοξική και μπορείς να πάρεις σε μεγαλύτερες ποσότητες. Η συγκεκριμένη περιέχει και φλαβονοειδή που κάνουν πολύ καλό στον εγκέφαλο.

2. http://www.swansonvitamins.com/SW948/ItemDetail?n=
Πρόκειται για τον ίδιο τύπο μόνο που δεν περιέχει φλαβονοειδή. Συνήθως τη συγλκεκριμένη την παίρνει κανείς σε ποσότητες ακόμα και μέχρι 20 γραμμάρια! Σε περιπτώσεις κρυωμάτων κλπ.

Προσωπικά δεν έχω πάρει φάρμακο τα τελευταία 5 χρόνια περίπου και δεν έχω αρρωστήσει παρά μια ή δυο φορές. Παίρνω δόση συντήρησης 4-5 γραμμαρίων ημερησίως (3grams Ester C και 2 grams Buffered C).
Υπάρχει και κάτι ακόμα. Η Βιταμίνη C σκόνη ώστε όταν χρειάζεσαι μεγαλύτερη ποσότητα να μη χαλάς τις ταμπλέτες. Κάθε κουταλιά είναι 3 γραμμάρια σε ένα ποτήρι με νερό. Μπορείς να τη βρεις εδώ:
http://www.swansonvitamins.com/NA372/ItemDetail?n=

Τέλος, δες και για μια γενική πρόταση βιταμινών στην ιστοσελίδα μου και πρόσεξε τις παρατηρήσεις για τα φαρμακεία:
http://www.mymultiplesclerosis.gr/index ... stion_vits

Μετά την επέμβαση, τέλος, επισημαίνω επειδή οι περισσότεροι είμαστε σε αντιθρομβωτικά πρέπει να αποφεύγεται ό,τι αραιώνει το αίμα ή επιδρά στο να μειώνει την επίδρασή τους (Fish Oil, Vitamin E, Gingko Biloba, Κουρκουμάς-Turmeric, Vitamin D, Chondroitin, Vitamin K, Vitamin A) καθώς και Ασβέστιο.
Από τροφές καλό είναι να τρώγονται σε μικρές ποσότητες και όχι καθημερινά όσες είναι υψηλές σε περιεκτικότητα Βιταμίνης Κ. Για περισσότερα δείτε:
http://www.dietandfitnesstoday.com/nutr ... ?nutid=430

Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω ότι τα φύλλα του πράσινου τσαγιού είναι μεγάλης περιεκτικότητας σε Βιταμίνη Κ όχι όμως και όταν βραστούν. Οπότε καλό θα είναι να πίνεται το πράσινο τσάι σας αφού πρώτα βραστεί καλά (το πράσινο τσάι ως γνωστό βοηθάει στηνη αποβολή του συσσωρευμένου σιδήρου).
Άλλη φυσική πηγή αποβολής σιδήρου είναι το λεγόμενο ΙP6 (inositol hexaphosphate)- προέρχεται από ρύζι, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1134551/ και υπάρχει σε συμπλήρωμα (δεν το έχω πάρει).

Προσωπικά παίρνω και για όσο είμαι σε αντιθρομβωτικά:
Vitamin C: 5 grams ημερησίως (όπως προανέφερα)
Beta Carotene: 25000IU ημερησίως
Magnesium: 500mg ημερησίως
Β100: 1 ημερησίως
Προβιοτικά
Σελήνιο 400mcg
Νιασίνη 150mg 2 φορές την εβδομάδα
MSM(οργανικό Θείο) 3000mg ημερησίως

Β1 - Thiamine: 400mg ενέσιμα ημερησίως
Liver Extract: 1ml δυο φορές την εβδομάδα
Ενίοτε Β12 Evaton ενέσιμη
Αντιπηκτικό: Innohep 1 ημερησίως
 #35123  από homer
 Πέμ Ιούλ 29, 2010 2:34 pm
Μετά από 1 μήνα και αφού σταματάω τα αντιπηκτικά ύστερα από τις καλές εξετάσεις αίματος και συνεχίζω με αντιθρομβωτικό Salospir - 100mg. Eνημερώνω ότι προσθέτω σε σχέση με το πρόγραμμα του πρωτοκόλλου όπως περιγράφεται στη σελίδα μου τα εξής:

Ασβέστιο - 500mg ημερησίως
Κουρκουμά - 500mg ημερησίως
Βιταμίνη Ε - 400iu (δεδομένης της μικρής ποσότητας του Salospir δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα - παρόλα αυτά αν δείτε κάποιο αιμορραγικό επεισόδιο σε κόπρανα ή αλλού σταματήστε τη Βιταμίνη Ε)
Βιταμίνη D - 2000Iu ημερησίως (δεν είναι ξεκάθαρο για το αν συμβάλει στην πήξη ή όχι του αίματος, υπάρχουν έρευνες που λένε ότι βοθάει στο να μην σχηματίζονται θρομβώσεις σε καρκινοπαθής. Λέω να δοκιμάσω με 2000 και όχι με 4000IU ή περισσότερο σε αυτή τη φάση)

Εξακολουθώ να μην παίρνω Fish Oil προς το παρόν.
Εκτιμώ ότι κάποιες αναγκαίες αλλαγές στο πρωτόκολλο μετά την επέμβαση με πήγαν πίσω όμως φαίνεται να είναι προσωρινό αφού τώρα προσθέτω πάλι όσα προανέφερα.
Για περισσότερα σχετικά με την πορεία της ΧΕΝΦΑ έχω κάνει update μετά από 1 μήνα στο ιστορικό επεμβάσεων.