• Η ΧΕΝΦΑ και εγω

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #87921  από Μιμικαμ
 Τρί Μαρ 26, 2013 12:21 pm
Κουκλίτσα μου, παρομοίως......εύχομαι πάντα ολο και καλύτερα :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #87929  από soulla
 Τρί Μαρ 26, 2013 4:12 pm
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ :romance-kisscheek:
 #87937  από κατερινα 55
 Τρί Μαρ 26, 2013 6:04 pm
Ωραία νέα κοριτσάκι. :clap: :clap: :clap:
 #87976  από βικυ
 Τετ Μαρ 27, 2013 11:14 am
:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow:
brazil μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 #88001  από Φαίδρα
 Τετ Μαρ 27, 2013 3:13 pm
Σας ευχαριστώ πάααααρα πολύ!! Φιλάκια σε όλες :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: (ένα για τη κάθε μία :-D )
 #96910  από Φαίδρα
 Σάβ Νοέμ 23, 2013 12:41 am
Ένας χρόνος από την επέμβαση CCSVI.

Πέρασε ένας χρόνος σήμερα από την επέμβαση και θεώρησα σωστό να ενημερώσω μέσα από το φόρουμ. Είναι σημαντικό για 'μένα να υπάρχουν καταγεγραμένες ιστορίες ασθενών, με όποιο τρόπο κι αν επιλέγουμε να αντιμετωπίσουμε την πάθηση. Θέλω να τονίσω το επιλέγουν γιατί κάνενας ιατρός δε μπορεί να σας πει ποτέ με σιγουριά ποια "θεραπεία" είναι η κατάλληλη (αν είναι κάποια) για εσάς. Όλα βασίζονται στη καλύτερη περίπτωση σε δικές του παρατηρήσεις και στη χειρότερη σε ποια εταιρία του δίνει τα περισσότερα.

Όμως η ΧΕΝΦΑ είναι από μόνη της μια πάθηση. Κι έτσι ακριβώς την αντιμετώπισα. Έκανα την εξέταση, είδα πως έπασχα και έσπευσα να το διορθώσω. Για καλή μου τύχη, λόγω της σύνδεσής της με τη Σκλήρυνση, με ανακούφισε από όλα τα συμπτώματα που αντιμετώπιζα. Τελικά τα συμπτώματα αυτά ήταν χενφικά όπως αποδείχθηκε. Με λίγα λόγια το αίμα δεν κυκλοφορούσε σωστά, κυρίως στον εγκέφαλο :smile-surprised: . Δεν ξέρω αν μπορούμε να καταλάβουμε τη σημασία αυτού.

Η κόπωση, η θολούρα του μυαλού, οι κράμπες, το tinnitus, μουδιάσματα, ζαλάδες... ήταν τα συμπτώματα τα οποία προσωπικά ξεφορτώθηκα μέσα στους πρώτους μήνες μετά τη διάνοιξη των φλεβών. Μπορείτε να δείτε αναλυτικά το ιστορικό μου εδω. Και τότε κατάλαβα τη σημασία του να μη κυκλοφορεί σωστά το αίμα!

Από υποτροπές είχα δύο σοβαρές στο ιστορικό μου πριν την επέμβαση. Μια οπτική νευρίτιδα και τενοντίτιδες στα χέρια σε συνδυασμό με μουδιάσματα. Έπαθα μια ακόμη οπτική νευρίτιδα (στο άλλο μάτι αυτή τη φορά) 11μιση μήνες μετά την επέμβαση. Ωστόσο καμία σχέση με τη πρώτη. Δε μπορώ να είμαι σίγουρη αν η ΧΕΝΦΑ έβαλε το χεράκι της, αλλά τη πέρασα πολύ πιο ελαφριά. Πήρα 3g κορτιζόνης και το μάτι επανήλθε 100%. Κατά καιρούς μπορεί να νιώσω δάχτυλα να μυρμηγκιάζουν, καμια κράμπα στον ύπνο μου και τέτοια μικρά αλλά όλα αυτά έχουν διάρκεια λίγες μέρες και δεν είναι καθόλου έντονα. Συγκριτικά με πριν δε, είναι αμελητέα και σε διάρκεια αλλά και σε ένταση!

Βοηθήθηκα πάρα πολύ από την επέμβαση! Θυμάμαι πως ήμουν έναν χρόνο πριν και... ούτε να τα σκέφτομαι δε θέλω πλεόν. Δε ξέρω τι θα φέρει το μέλλον προφανώς, αλλά νιώθω πως τη πολέμησα και νίκησα για τώρα. Ούτε στον νευρολόγο έχω πάει, ούτε μαγνητική έχω κάνει έναν χρόνο. Ποιός ο λόγος; Παίρνω τα συμπληρώματα διατροφής (αντιοξειδωτικά, αντιφλεγμονώδη και για βελτίωση ροής του κυκλοφορικού) και φυσικά φροντίζω γενικά τη διατροφή μου, τον ύπνο μου αλλά και να μην υπερβαίνω τα όριά μου. Δε θέλω να πηγαίνω γυρεύοντας.

Συμπερασματικά, ωφελήθηκα αρκετά από την επέμβαση και συνεχίζω να βιώνω τα θετικά αποτελέσματα. Θυμάμαι πριν τη κάνω, όταν έψαχνα και -δε σας κρύβω- φοβόμουν λίγο, διάβαζα στο φόρουμ τις δικές σας ιστορίες και μου έδωσαν δύναμη. Ελπίζω να μάθουν περισσότεροι ασθενείς για την ύπαρξη του CCSVI και τη σχέση του με τη Σκλήρυνση κατά Πλάκας.
 #96934  από sofia13
 Σάβ Νοέμ 23, 2013 11:38 pm
Γερή και δυνατή πάντα , χαρούμενη και γελαστή !
 #105963  από soft-machine
 Σάβ Σεπ 13, 2014 1:56 pm
Επειδή στο παρελθόν είχε ζητηθεί και σήμερα 13/9 κλείνω δύο χρόνια από την αγγειοπλαστική,θα γράψω κάποια πράγματα για τις αλλαγές που έχουν παρατηρηθεί.
Σύμφωνα με τον επεμβατικό ήμουν ένα από τα χειρότερα αν όχι το χειρότερο περιστατικό σε σύνολο 110.Η δική μου επέμβαση κράτησε 4.5 ώρες.Βελτιώσεις εμφανίστηκαν αμέσως και άλλες στην πορεία,έπειτα από μήνες ή μετά τον πρώτο χρόνο.
Το πρώτο βράδυ ένιωθα ένα μυρμήγκιασμα στο κεφάλι.Προφανώς ο εγκέφαλος μου άρχισε να αιματώνεται σωστά και έπρεπε να εξοικειωθεί με τις μεγαλύτερες ποσότητες αίματος..
Στην πορεία άλλαξε το χρώμα μου,ξεπρήστικα σε λαιμό και πατούσες.Σε συνδυασμό με μια διαφοροποίηση στη διατροφή έχασα αρκετά κιλά.Απέκτησα θερμά άκρα.Παλαιότερα οι γάμπες μου ήταν κρύες και θερμές σε συγκεκριιμένα σημεία.
Άλλαξε η όψη μου.Αλλαγές παρατηρήθηκαν σε θέματα που έχουν να κάνουν με την ταχύτητα της σκέψης,της ομιλίας,την άρθρωση,την ικανότητα συγκέντρωσης.Βελτίωση υπήρξε και στην ψυχική διάθεση.
Σημαντική βελτίωση στην χρόνια κόπωση,μικρότερη στη δυσανεξία στη ζέστη
Σε παλαιά ημερολόγια ούρησης είχα 17(!) ουρήσεις τη μέρα με 2 ποτήρια νερό.Σε ποιο πρόσφατο 9 ουρήσεις με 7 ποτήρια.
Μειώθηκαν τα τρέμουλα στα χέρια και βελτιώθηκε αισθητά η γραφή μου.
Μετά την αγγειοπλαστική άρχισαν σταδιακά να ενεργοποιούνται μια σειρά μυικές ομάδες που πριν ήταν εν υπνώσει(κοιλιακοί,γλουτιαίοι,λαγονοψοίτες,γαστροκνήμιοι,οπίσθιοι μηριαίοι,ιγνυακοί).Οι τελευταίοι δύο ενεργοποιήθηκαν τον τελευταίο μήνα.Παραμένουν αδύναμοι.Πρόοδος υπάρχει,αλλά σε αργούς ρυθμούς και με πλατό.Σαν τα σκαλοπάτια..
Συμπέρασμα-Δεν με χτύπησε η νεράιδα με το ραβδάκι,αλλά η βελτίωση είναι εμφανής.Νευρολόγος με εξέτασε την άνοιξη και με βρήκε πολύ καλύτερα κλινικά σε σχέση με 1.5 χρόνο πριν.Αναρωτήθηκε αν έχω κάποιο μυστικό..
 #111099  από Teo
 Τετ Μάιος 20, 2015 8:48 am
Καλημέρα σε όλους!

Δευτέρα πάω να κάνω τον υπέρηχο...

Ευχηθείτε μου να δείξει κάτι...

Ευχαριστώ!
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41