• Η ΧΕΝΦΑ και εγω

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #31401  από κωστας
 Τρί Ιουν 22, 2010 11:53 am
kate2002 έγραψε:
κωστας έγραψε:kate2002 μονο με αγγειογραφια θα σου λυθει η απορια!εγω εκανα 2 triplex στο ενα υπηρχαν ενδειξεις!και καθαρα να βγαινανε εγω θα την εκανα!θελει εξειδικευση για να ημαστε σιγουροι παντος απ'οτι βλεπω υπαρχει μια διαφοροποιηση ροης!καλη συνεχεια στο ψαξιμο και καλη επιτυχια απ'οτι βλεπω μαλλον θα εισαι η επομενη!
κωστα, να σε ρωτησω, επειδη ...με κοβει το θεμα....
πηγες σπιτι μετα η διανυκτερευσες εκει;
κανεις κι εσυ καποια μετα-αγωγη;
την πρωτη μερα μενεις μεσα προληπτικα και ποιο πολυ για την τομη που μου εκαναν για να περασουν τον καθετηρα για να αποκλειστει περιπτωση αιμοραγιας !αντιθρομβωτικες ενεσεις κανω για ενα μηνα στην αρχη και βλεπουμε καθως και ισχυρα αντιοξειδωτικα(πρασινο τσαι)!
 #31422  από kate2002
 Τρί Ιουν 22, 2010 1:37 pm
homer έγραψε:TRIPLEX ΣΦΑΓΊΤΙΔΩΝ - ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΩΝ ΦΛΕΒΩΝ - ΤΕΣΤ CCSVI
Εκ της διερεύνησης Doppler στις διάφορες θέσεις αναγνωρίζεται σύνδρομο ανεπάρκειας σφαγίτιδων φλεβών το οποίο έγκειται:

1. Σε συμφόρηση ροής στα κατώτερα τμήματα όπου αναγνωρίζεται και η παρουσία μεμβρανών εντός του αυλού του αγγείου και αμφοτερόπλευρα (ψευτοβαλβίδες;;;)

2. Μεταβολή της διατομής του αγγείου κυρίως στις θέσεις: 45ο ύπτια και καθήμενη χωρίς στήριξη κορμού και είναι εμφανείς οι μεταβολές ροής κατά τη διαδικασία Valsava.
αμελησα να αναφερω, στοβιλισμο στο κατω μερος της δεξιας σφαγιτιδας, ένα ευδιακριτο"λεπι" στη βαση της και απουσια ροης κατα την διαδικασία Valsava...
δεν παρατηρηθηκε ομως παλινδρομιση
 #31522  από FANTOMAS
 Τετ Ιουν 23, 2010 12:33 pm
Τελικα ΟΛΑ τα προβληματα στο triplex ειναι στις θεσεις B και C ελα μου ομως που η φλεβογραφια στην Ελλαδα γινεται σε θεση Α (ξαπλα) :sad-pacing: και για αυτο πιθανον σε περιπτωσεις οπως και η δκια μου δεν δειχνουν κατι, η λυση kate πρεπει να ειναι αυτη που εγραψε πιο πανω ο sou :happy-smileyinthebox: (Poland i am coming) :animals-dogrun:
 #31526  από kate2002
 Τετ Ιουν 23, 2010 12:37 pm
αν ειναι αυτη η λυση, τοτε θα περιμενω καμποσο....
υπομονη....
 #31775  από homer
 Πέμ Ιουν 24, 2010 10:48 pm
Παίδες σήμερα ήρθα σπίτι. Χθες έκανα την επέμβαση. Ήμουν φραγμένος ΦΟΥΛ!

Αριστερή σφαγίτιδα: Μεμβράνη που μπλόκαρε τη ροή στη βάση σχεδόν τελείως. Χρειάστηκε απόφραξη (σπάσιμο της μεμράνης) ενώ εντοπίστηκαν στενώσεις στη βάση και στην κορυφή. άνοιξαν με 3 μπαλόνια! Πάνω από 90% οι στενώσεις.

Δεξιά σφαγίτιδα: 2 Μεμβράνες που μπλοκαραν τη ροή. Έσπασαν και οι δυο.

Άζυγος: Μια στένωση 99%! 1 μπαλόνι.

Με τις υγείες μας... Ο γιατρός πολύ ευχαριστημένος.
Προς το παρόν δεν θέλω να τολμήσω εκτιμήσεις είναι πολύ νωρίς και είμαι και πολύ ταλαιπωρημένος (2 ημέρες σχεδόν ξάγρυπνος...). Ένα πράγμα, που μοιάζει να μην είναι η ιδέα μου και έχει να κάνει και με άλλες μαρτυρίες μπορώ να το πω. Ένοιωσα άμεση ζεστασιά που εντάθηκε όσο περνούσε η ώρα στα πέλματα και τις πατούσες που ανέβηκε ως ένα σημείο. Η αίσθηση (φυσιολογική αίσθηση θερμοκρασίας - όχι κρύα πόδια δηλαδή -, μείωση μουδιάσματος) που έχω σε αυτό το τμήμα βελτιώθηκε και σήμερα και όσο περνά η ώρα.
Μονάχα η αίσθηση όμως, όχι κάτι φοβερό στην κίνηση.

Προς το παρόν παρενέργειες: Αμέσως μετά πολύ ελαφρύ αίσθημα "γδαρσίματος" και πολύ μικρού πόνου δεξιά και αριστερά από το λαιμό (περίπου όπως νιώθουμε στα πρόθυρα κρυώματος), πολύ λίγα τσιμπηματάκια στο στήθος και κατά την αναπνοή ή την κατάποση πιο αισθητά. Μια μέρα μετά, δηλαδή σήμερα ελαφριά ζάλη ενώ όλα τα άλλα σχεδόν έχουν φύγει. ΟΛΑ ΦΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.

Τι κάνω τώρα: Αντιθρομωτικές ενεσούλες για 1 μήνα και ύστερα εξέταση για το αν θα συνεχιστούν τα αντιθρομβωτικά. Επανέλεγχος triplex σε 2 μήνες.
Συνεχίζω τα πάντα από το πρωτόκολλο (βλ και http://mymultiplesclerosis.gr/index.php ... r-protocol) και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού ΕΚΤΟΣ Βιταμίνης Ε, Fish Oil, που είναι γνωστό ότι αραιώνουν το αίμα και δεν πρέπει να λαμβάνονται για όσο παίρνονται τα αντιθρομβωτικά. Επίσης προς γενική ενημέρωση πρέπει να αποφεύγονται με τα αντιθρομβωτικά χρήση βιταμίνης Κ, Α (αρκετά τοξική) και μου είπε να μειώσω και τη βιταμίνη D λόγω των αντιθρομβωτικών (το τελαυταίο θέλω να τo ψάξω λίγο)

Αναμένω και θα ενημερώσω όταν είμαι έτοιμος και πιο σίγουρος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος homer την Παρ Ιουν 25, 2010 11:25 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #31776  από elena
 Πέμ Ιουν 24, 2010 10:51 pm
Σιδερένιος και περαστικά σου!εύχομαι όλα να πάνε καλά και ταχεία ανάρρωση! :greetings-waveyellow:
 #31777  από βικυ
 Πέμ Ιουν 24, 2010 10:51 pm
Ευχομαι ολα να πανε καλυτερα!!!!!!!Καλη αναρρωση!!!!!!!!
Περιμενουμε νεωτερα!!!!!!
 #31780  από anni
 Πέμ Ιουν 24, 2010 11:00 pm
περαστικα σου........
ολα να πανε καλα.... :-D
 #31783  από Isolexion
 Πέμ Ιουν 24, 2010 11:18 pm
Μπράβο, εύχομαι μέρα με τη μέρα να πηγαίνεις καλύτερα!!!! Ανυπομονούμε για τα μελλοντικά καλά νέα σου!! :greetings-waveyellow:
 #31785  από κωστας
 Πέμ Ιουν 24, 2010 11:37 pm
σιδερενιος!!!καλη αναρρωση!!!δεν ηξερα οτι θα εχεις προβλημα με τα ιχθυελαια,καλα που το ανεφερες!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 41