• Ιστορικό Επεμβάσεων CCSVI (ΧΕΝΦΑ)

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #35677  από soulla
 Παρ Αύγ 06, 2010 4:26 pm
soulla έγραψε:ηλικια 35 διαγνωση πριν 10 χρονια ...αλλά το πρώτο επεισοδιο πριν 20...
ΑΠΌ ΤΟ 2001 ΜΈΧΡΙ ΤΟ 2008 έκανα μιτοξενδρονη(δοσολογια όμως διαφορετικη απο την συνηθησμενη)ήμουνα σε πολύ καλή απίθανη θα έλεγα κατάσταση ...τα τελευταία χρόνια 2 συγκεκριμένα μετά από ένα βαρβάτο επεισόδιο μου άφησε πολλά προβλήματα κυρίως πόνους στα πόδια δυσκολία στην κίνηση και κατά διαστήματα προβλήματα και στα χέρια αλλλά και φριχτούς πονοκεφάλους ίλιγγο κ.λ.π
έκανα την επέμβαση στις 3 αυγούστου η άζυγος ήταν τελείος φραγμένη το ίδιο και η δεξιά σφαγήτιδα..μου έκανε μπαλονάκι και ένιωσα αμέσως πολύ καλύτερα το κεφάλι ...νομίζω καθάρισε το μυαλό μου... κοιμήθηκα πολύ καλά ..και μερικές στιγμες κατά την διάρκεια της ημέρας ξεχνάω και τους πόνους στα πόδια...ελπίζω να πράσει ο χρόνος και να συνεχίσω να νιώθω το ίδιο..είναι νωρίς για συμπεράσματα και από το dvd δεν βγάζω νόημα ...αν ισχύει η θεωρεία και αν δικαιωθούμε ο θεός ξέρει και ο χρόνος θα δείξει..την γνωματευση θα την εχω αναλυτικότερα από δευτέρα και θα ενημερώσω
δεν μετανιώνω που το αποφάσισα και το έκανα το χρωστούσα στον εαυτό από την στιγμή που δεν κάνω άλλη θεραπεία.... και αυτό το πίστεψα και το πιστέυω..εύχομαι να μας βοηθήσει όλους...προχωρήστε άφοβα δεν είναι ούτε επικύνδυνο ούτε επώδυνο...και κάπου υπάρχει και λογική εξήγηση
η συνέχεια έπεται
 #37776  από Biskoto10
 Κυρ Σεπ 05, 2010 9:11 pm
Συμπτωματα πριν απο την επεμβαση:
Εντονη σπαστικοτητα, αδυναμια βαδισης, επιτακτικες ουρισεις.

Triplex σφαγιτιδων - σπονδυλικων φλεβων - Test CCSVI:
Στην θεση Α φυσιολογικη ροη και διατομη των αγγειων
Στις θεσεις Β και C συμμετρικα μειωνεται η διατομη των αγγειων και αναγνωριζεται μεγαλου βαθμου συμφορηση στο κατωτερο τμημα αμφοτερων των σφαγιτιδων οπου ελεγχεται εντονος στροβιλισμος.

Αγγειογραφικος ελεγχος:

Στενωσεις στις εκφυσεις των σφαγιτιδων φλεβων αφροτερα, ακολουθησε αγγειοπλαστικη.
Καθετηριασμος της αζυγου φλεβας, ακολουθησε αγγειογραφικος ελεγχος χωρις ιδιαιτερα ευρηματα.

8/10/2010: Ενα μηνα σχεδον μετα την επεμβαση εχει ελαττωθει αρκετα η σπαστικοτητα.

7/12/2010: Τρεις μηνες μετα επανεμφανιση της σπαστικοτητας.

1ος Μετεγχειρητικος ελεγχος 26/1/2011:
Δεν αναγνωριζεται εμφανης παχυνση του τοιχωματος των αγγειων.
Εκ του ελεγχου των σπονδυλικων φλεβων δεν προκυπτουν παθολογικα ευρηματα.

Τεσσερις μηνες σχεδον μετα ελαττωση της σπαστικοτητας (αριστερο ποδι σε καλυτερη κατασταση), καλυτερος ελεγχος λεκανης και αντοχη στο σηκωμα αυτης (μετα και απο 2μηνες φυσικοθεραπειων).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Biskoto10 την Δευ Φεβ 28, 2011 2:03 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
 #39282  από kate2002
 Παρ Σεπ 17, 2010 6:57 pm
από τις 3/8/2010 εως σημερα δεν εχω παρουσιασει συμπτώματα.

Καλή πορεία σε όλους ευχομαι!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kate2002 την Κυρ Ιουν 22, 2014 9:30 pm, έχει επεξεργασθεί 9 φορές συνολικά.
 #39905  από maraki12
 Πέμ Σεπ 23, 2010 3:21 am
Συμπτώματα πριν την επέμβαση:
2007: Μούδιασμα στα πόδια.
2008: Οπισθοβολβική νευρίτιδα(τύφλωση από το ένα μάτι), μούδιασμα από το στήθος και κάτω, δυσαισθησία(αίσθηση εγκαύματος).
2009: Διπλωπία, δυσκολία στην κατάβαση σκάλας για οπτικούς :? λόγους, δυσκολία στην ανακτηση λέξεων.
2010: Μουδιασμα στα πόδια, στιγμιαίες απώλειες στη δύναμη των τετρακέφαλων και των δύο ποδιών και αίσθηση ότι δε θα με κρατήσουν όρθια, τρομερή κούραση, προβλήματα συγκέντρωσης, μνήμη χρυσόψαρου, τα περιστασιακά "εγκαυματάκια" μου και για να μην τα ξαναγράφω.. όλα του 2009 αυξημένα.

Φαρμακευτική αντιμετώπιση :
Avonex για 6 μήνες (μία ώση), Rebif για 9 μήνες (άλλη μία ώση).

20/8/2010 : Φλεβογραφία και διάνοιξη.

Διάφραγμα αζύγου φλέβας.
Διάφραγμα ημιαζύγου φλέβας.
Στένωση κατά 80% δεξιάς σφαγίτιδας φλέβας.

Αμέσως μετά την επέμβαση :
Διακοπή εξ ιδίας αποφάσεως του Rebif. ;)

1 μήνα μετά την επέμβαση :
Έφυγαν η κούραση, τα "εγκαύματα', το μούδιασμα, η αίσθηση αδυναμίας στα πόδια και ο μεγάλος φόβος για το μέλλον.

Έμεινε η διπλωπία και ίσως και άλλου είδους βλάβες στις ακραίες θέσεις του οπτικού πεδίου. Κατά συνέπεια έμειναν η δυσκολία με τις σκάλες και την οδήγηση, στιγμιαίες ζαλάδες καθώς και οι στενές επαφές 3ου τύπου με τα κουφώματα στο σπίτι μου.

Για τη μνήμη και τη συγκέντρωση είναι νωρίς και δύσκολο να "μετρήσω" την όποια διαφορά.
Αυτό που όμως έχει σίγουρα βελτιωθεί σημαντικά, είναι ο χρόνος ανάκτησης της χαμένης λέξης και η απώλεια ατενίσματος στο υπερπέραν κατά τη διαδικασία.

3 μήνες μετά την επέμβαση :

Έχει μείνει μια απειροελάχιστη διπλωπία, οπότε έφυγαν και τα ενοχλητικά επακόλουθά τηςΔεν είμαι σίγουρη όμως κατά πόσο αυτό έχει να κάνει με την επέμβαση ή θα συνέβαινε από μόνο του έτσι κι αλλιώς. Επίσης παρατηρώ βελτίωση στη μνήμη και τη συγκέντρωση που σας έλεγα παραπάνω. Νομίζω ότι είμαι σε μια κατάσταση που σχετίζεται με την ηλικία μου (χιχι) και το επίπεδο των καθημερινών μου υποχρεώσεων.
Εν ολίγοις είμαι μια χαρά (φτύστε) και ελπίζω να παραμείνω έτσι.

4 μήνες μετά την επέμβαση :

Το "φτύσιμο" δεν έπιασε. :? Μουδιασαν τα πόδια μου, όπως πάντα και τα δύο μέχρι τα γόνατα και ξεκίνησε ένα τρομερο πιάσιμο ψηλά στην πλάτη. Μούδιασμα ένας μήνας, πιάσιμο 2 μήνες.

7 μήνες μετά την επέμβαση :

Τα προαναφερθέντα έχουν περάσει πλήρως. Έχουν μείνει οι γνωστές ενοχλήσεις στα μάτια, που ενίοτε γίνονται πιο έντονες όταν εστιάζω σε κάποιο πρόσωπο σε πολύ μικρή απόσταση. Επίσης παρατηρώ, εκτός από τη γνωστή πια δυσκολία στην ανακτηση λέξεων, μια γενικότερη "δυσκολία" στην εκφορά του προφορικού λόγου.

13 μήνες μετά την επέμβαση :

Δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ στην εκτελεση κάποιων πνευματικών εργασιών, το οποίο δυστυχώς επηρεάζει τη δουλειά μου. Επίσης συνεχίζω να "ξεχνάω" λέξεις και να μπερδεύω τα λόγια μου, πράγμα που επίσης επηρεάζει τη δουλειά μου. Είναι σαν να υπάρχει μια σειρά λέξεων (και μερικές φορές πράξεων) που πρέπει να ειπωθούν για να βγει μια προταση και κάπου στη μέση προσπερνάω μια λέξη ή τμήμα της. Επίσης μου πέφτουν πράγματα ψιλοσυχνά και δεν ξέρω κατα πόσο οφείλεται στη σκλήρυνση. Αμα σου μπει μια ιδέα..
Για τα προβλήματα στη συγκέντρωση και διαφορα άλλα μικρα, θα ξενιτευτώ το Νοέμβριο για υπέρηχο και φλεβογραφία και θα τα ξαναπούμε μετά.

15 μήνες μετά την επέμβαση :

Ξενιτεύτηκα για νέα φλεβογραφία.

Στένωση της τάξης του 65% και στις δύο σφαγίτιδες και προβλήματα στις βαλβίδες τους.
"Ίστός αράχνης" στην άζυγο από υπολλείμματα του πρώην διαφράγματος που ενώθηκαν στο μεσοδιάστημα.
Υποπλασία της ascending lumbar φλέβας σε επίπεδο να μη μπαίνει ούτε ο καθετήρας.

16 μήνες μετά την πρώτη επέμβαση - 1 μήνας μετά τη δεύτερη :

Καμία φοβερή διαφορά με πριν. Εν αναμονή...

18 μήνες μετά την πρώτη επέμβαση - 3 μήνες μετά τη δεύτερη :

Ελαφρώς χειρότερα από πριν. Καμία διαφορά στην ανοχή στη ζέστη και στο θόρυβο. Μπερδεμένη ομιλία και χαμένες λέξεις. Μου πέφτουν διαρκώς πράγματα από το δεξί χέρι και διαπιστώνω και μια δυσκολία σε λεπτές κινήσεις.

19 μήνες μετά την πρώτη επέμβαση - 4 μήνες μετά τη δεύτερη :

Λες να βελτιώνεται η κατάσταση? Ίδωμεν..

20 μήνες μετά την πρώτη επέμβαση - 5 μήνες μετά τη δεύτερη :

Μπα.... Τα ίδια... Πρόβλημα στην ομιλία, αλλά βασικά ΠΡΟΒΛΗΜΑΑΑΑΑ με τη ζέστη!! Δεν την παλεύω...

23 μήνες μετά την πρώτη επέμβαση - 8 μήνες μετά τη δεύτερη :

Δεν ξέρω τι να πω.. Το θέμα με την ομιλία παραμένει αλλά ή είναι ελαφρώς λιγότερο ή το συνήθισα. Παραμένει και το θέμα με τη ζέστη ΑΛΛΑ σκέφτομαι μήπως φταίει ότι είμαι σε μια μόνιμη ημι-αφυδάτωση (πίνω ελάχιστο νερό) πράγμα που κάνει πολύ κακό στα αγγεία και στην κυκλοφορία. Επίσης έχω χώσει ηλιθιωδώς 15 παραπάνω κιλά στο φοβερό ύψος του 1.60 και αυτό αποκλείεται να βοηθάει. Ευτυχώς φέτος το πάει χαλαρά προς το παρόν(φτου φτου). Θα δείξει (ή δε θα δείξει).

27 μήνες μετά την πρώτη επέμβαση - 1 χρόνο μετά τη δεύτερη :

Παλιά, καλή, κανονική ώση με αδυναμία στο δεξί χέρι.

2.5 χρόνια μετά την πρώτη επέμβαση - ~1.5 χρόνο μετά τη δεύτερη :

Το χέρι είναι εντάξει. Έμειναν μικροπροβληματάκια στη λεπτή κίνηση...

~3.5 χρόνια μετά την πρώτη επέμβαση - 2 χρόνια μετά τη δεύτερη :

2 ώσεις σε διάστημα 2 μηνών. Ένα μούδιασμα προσώπου και μία δυσαισθησία με το γνωστό μου "έγκαυμα"..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maraki12 την Τετ Μαρ 05, 2014 4:39 am, έχει επεξεργασθεί 9 φορές συνολικά.
 #41231  από Στάθης
 Πέμ Οκτ 07, 2010 6:56 pm
ΙΣΤΟΡΙΚΟ ασθενούς

Φύλο: Αρσενικό
Ηλικία: 39
Διαγνωσμένος τον Οκτώβριο 2004
Εστίες στον εγκέφαλο, λίγες αυχενικές και θωρακικές εστίες στην σπονδυλική στήλη.
Θεραπείες: Betaferon (2 χρόνια), Tysabri (5 μήνες), Copaxone (1,5 χρόνο).
Θεραπεία σήμερα: Καμία.
Συμπλρωματική θεραπεία σήμερα: Κουρκουμάς, Λινέλαιο, Ginkgo Biloba, Ιατρική κάνναβη

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ πριν την επέμβαση:

Ζαλάδες (Vertigo).
Κούραση-Κόπωση (Fatigue).
Μη καθαρότητα του νου (Brain fog).
Πολύ έντονοι πονοκεφάλοι.
Mουδιάσματα από τα γόνατα και κάτω με πιο έντονα στις πατούσες.
Περιστασιακά μουδιάσματα στα δάχτυλα των χεριών. Μουδιάσματα πιο έντονα στην ζέστη.
Ήπια αντίδραση στην ζέστη.
Μόνιμo Σφύριγμα και στα δύο αυτιά (Tinnitus).
Σύνδρομο ανήσυχων ποδιών (Restless legs syndrome).

Αριθμός σοβαρών εξάρσεων τις πάθησης πριν την επέμβαση: 6
EDSS πριν την επέμβαση: 3 (αυτοεκτίμηση)

Ιστορικό ΠΡΩΤΗΣ επέμβασης ΧΕΝΦΑ 6/10/2010

ΜΕΘΟΔΟΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ-ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΤΕΝΩΣΕΩΝ

Test 1: Έγχρωμο Doppler Σφραγιτίδων - Σπονδυλικών Φλεβών. (ευρήματα πριν τις εκβολές στις έσω σφαγίτιδες, τρία τουλάχιστων κριτήρια για τον περαιτέρο έλεγχο)
Test 2: MRV (ένδειξη μιας στένωσης στην αριστερή σφαγίτιδα)
Test 3: Επεμβατική φλεβογραφία

Στένωση 60-70% στην εκβολή της αριστερής σφαγίτιδας
procedure1.jpg
procedure1.jpg (52.93 KiB) Προβλήθηκε 24666 φορές
Ακολούθησε Αγγειοπλαστική
procedure2.jpg
procedure2.jpg (76.73 KiB) Προβλήθηκε 24092 φορές
Διόρθωση στένωσης επιτυχής.
procedure3.jpg
procedure3.jpg (53.9 KiB) Προβλήθηκε 24083 φορές
Θεραπεία μετά την επέμβαση:
Καμία αντιθρομβωτική θεραπεία.

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ:

Αμέσως μετά (7/10/2010) :
+ Είναι εμφανής ότι η αποκατάσταση της ροής στις φλέβες έχει δώσει περισσότερη διαύγεια και μεγαλύτερη ενέργεια.
- Ελαφρύς πόνος κάτω αριστερά στον λαιμό και λίγο στο στήθος.

1 βδομάδα μετά (14/10/2010):
+ Η ενέργεια παραμένει σε πολύ καλό βαθμό.Τα σύμπτώματα Σύνδρομο ανήσυχων ποδιών και το σφύριγμα (Tinnitus) στο αριστερό αυτί έχουν σχεδόν εξαφανιστεί όπως και η ήπια αντίδραση στην ζέστη. Οι πολύ έντονοι πονοκεφάλοι έχουν μειωθεί αισθητά. Η δραστηριότητα της σκέψης και της ομιλίας έχει αυξηθεί.
- Ή αίσθηση της φοβερής διαύγειας μετά την επέμβαση έχει μειωθεί αισθητά, το tinnitus στο δεξί μου αυτί και τα μουδιάσματα παραμένουν.

6 μήνες μετά (07/04/2011):
+ Μεγάλες δόσεις ενέργειας, η αντοχή σε πολύ υψηλά επίπεδα, πονοκεφάλοι, ζαλάδες, σύμπτώματα Σύνδρομο ανήσυχων έχουν πλέον εξαφανιστεί. Η Άθληση έχει πλέον φτάσει επίπεδα κανονικά. Καλύτερη αίσθηση διαύγειας και συνειδητότητας μέσα στην ημέρα μου είναι γεγονός.
- Το tinnitus στο δεξί μου αυτί και τα μουδιάσματα παραμένουν.

1 χρόνο μετά (07/10/2011):
+ Η πορεία μου ένα χρόνο μετά την επέμβαση είναι πολύ σταθερή, χωρίς επιπλοκές, δηλαδή χωρίς τις λεγόμενες ώσεις ή υποτροπές.
- Μερικά συμτώματα έχουν πάλι εισχωρήσει στην καθημερινότητά μου όπως οι πονοκεφάλοι και η θολούρα.
- Το tinnitus στο δεξί μου αυτί και τα μουδιάσματα παραμένουν.

Αριθμός σοβαρών εξάρσεων τις πάθησης μετά την επέμβαση: 0
EDSS μετά την επέμβαση: 2.5 (αυτοεκτίμηση)


Ιστορικό ΔΕΥΤΕΡΗΣ επέμβασης ΧΕΝΦΑ 28/10/2011

ΜΕΘΟΔΟΣ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ-ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΣΤΕΝΩΣΕΩΝ

Test 1: Έγχρωμο Doppler Σφραγιτίδων - Σπονδυλικών Φλεβών. (ευρήματα πριν τις εκβολής στην αριστερή σφαγίτιδα.
Test 2: Επεμβατική φλεβογραφία

Επαναστένωση 60-70% στην εκβολή της αριστερής σφαγίτιδας και καθετηριασμός
slide3.jpg
slide3.jpg (50.35 KiB) Προβλήθηκε 18407 φορές

Θεραπεία μετά την επέμβαση:
1 Σαλοσπίρ (0,25) για ένα μήνα.

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ

Αμέσως μετά (29/10/2011) :
+ Μεγαλύτερη δύναμη στα πόδια από πριν.
- Πονοκέφαλος και κούραση λόγο επέμβασης.

6 μήνες μετά (29/4/2012) :
+ Παραμένουν Μεγάλες δόσεις ενέργειας, η αντοχή σε πολύ υψηλά επίπεδα, πονοκεφάλοι, ζαλάδες, σύμπτώματα Σύνδρομο ανήσυχων δεν υπάρχουν. Η Άθληση σε επίπεδα κανονικά. Καλύτερη αίσθηση διαύγειας και συνειδητότητας μέσα στην ημέρα.
+ Το tinnitus στο δεξί μου αυτί δεν είναι πλέον ενοχλητικό.
+ Τα μουδιάσματα των κάτω άκρων έχουν σχεδόν εξαλειφθεί μετά από 8 χρόνια!

Αριθμός σοβαρών εξάρσεων τις πάθησης μετά την επέμβαση: 0
EDSS μετά την επέμβαση: 2 (αυτοεκτίμηση)


4 Χρόνια και 10 μήνες μετά (10/8/2014) :

Αριθμός σοβαρών εξάρσεων τις πάθησης μετά την επέμβαση: 0
EDSS μετά την επέμβαση: 1 (αυτοεκτίμηση)


Εικόνα

Περίπου 8 Χρόνια μετά (23/4/2018) :

Αριθμός σοβαρών εξάρσεων τις πάθησης: 0
EDSS μετά την επέμβαση: 1 (αυτοεκτίμηση)


Ημερομηνία τελευταίας επεξεργασίας: 23 Απριλίου 2018
 #42229  από jou
 Δευ Οκτ 25, 2010 1:54 pm
Συμπτώματα πριν από την επέμβαση:

1. Πόνος σε δεξί πόδι και αριστερό χέρι.
2. Αδυναμία σε αριστερό πόδι.
3. Αίσθηση "μαξιλαριού" σε δεξία και αριστερή καμάρα πελμάτων.
4. Μικρή αστάθεια.
5. Κόπωση.

Αποτελέσματα Triplex σφαγίτιδων - σπονδυλικών φλεβών CCSVI:

Αναγνωρίζεται στις εκφύσεις αμφοτέρων των σφαγίτιδων η παρουσία μεμβρανών άμφω που πιθανόν δημιουργούν φαινόμενο βαλβίδας, ιδιαιτέρως σε ύπτια και καθήμενη θέση όπου αυξάνονται οι ταχύτητες ροής και αναγνωρίζεται μετρίου βαθμού συμφόρηση.

Φλεβογραφικός έλεγχος:

Πολλαπλά διαφράγματα στη συμβολή της αζύγου φλέβας με την άνω κοίλη φλέβα καθώς και τα αυτά ευρήματα στις έσω σφαγίτιδες φλέβες όπου διαπιστώθηκαν και στενώσεις.

Μετά την επέμβαση (27/9/2010):

27/9/2010 Ζεστά άκρα.
8/10/2010 Μείωση πόνου σε χέρι και πόδι.

Έπεται συνέχεια...


24/4/2012

Ο πόνος στο δεξί άκρο έχει εξαφανιστεί.
Παρατηρώ βέβαια μία μικρή αδυναμία στο αριστερό πόδι.
Η αίσθηση "μαξιλαριού" σε δεξία και αριστερή καμάρα πελμάτων κάνει την εμφάνισή της έπειτα από σωματική - ψυχολογική κούραση.

Επόμενος μου στόχος είναι να κοιτάξω και πάλι τις φλέβες...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jou την Τρί Απρ 24, 2012 1:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #44588  από Isolexion
 Δευ Δεκ 06, 2010 5:15 pm
Συμπτώματα πριν την επέμβαση:

κόπωση, δυσκολία στην βάδιση, αστάθεια


Εξέταση - test CCSVI, 20/09/2010

Αναγνωρίζεται μετρίου βαθμού συμφόρηση στο κατώτερο τμήμα αμφοτέρων

των σφαγίτιδων όπου ελέγχεται έντονος στροβιλισμός και διεύρυνση

της διατομής των αγγείων.
Αναγνωρίζεται αμφοτερόπλευρα η παρουσία ψευτομεμβρανών σε αμφότερες

τις εκφύσεις των σφαγίτιδων.


Επέμβαση, 30/09/2010

Παρουσία πολλαπλών διαφραγμάτων στη συμβολή της αζύγου φλέβας με την άνω κοίλη

φλέβα. Το ίδιο παρατηρήθηκε και στις έσω σφαγίτιδες φλέβες όπου

επιπλέον διαπιστώθηκαν και στενώσεις. Στην συνέχεια ακολούθησε

αγγειοπλαστική. Δόθηκε φαρμακευτική αγωγή Plavix 75mg και μετά απο

ένα μήνα Salospir 100mg.


Μετά την επέμβαση

Μειώθηκε σε μεγάλο βαθμό η κόπωση, πιο ζωηρό βλέμμα, καλύτερη

συγκέντρωση, καλύτερη στήριξη κορμού


2 μήνες μετά την επέμβαση

Παρατηρείται κόπωση σε κάποιο βαθμό και μια γενική ατονία.


Επανέλεγχος - Doppler, 26/11/2010

Αναγνωρίζεται μεγάλου βαθμού μείωση του εύρους της αριστερής

σφαγίτιδος.


Φλεβογραφία, 02/12/2010

Άζυγος - ημιάζυγος - δεξιά σφαγίτιδα υγιείς. Στην αριστερή

σφαγίτιδα διαπιστώθηκε θρόμβωση και χορηγήθηκε φαρμακευτική αγωγή

με ενέσεις Innohep 0,35ml για ένα μήνα προκειμένου να διαλυθεί ο

θρόμβος. θα ακολουθήσει επανέλεγχος μετά απο 3 μήνες...


2ος Επανέλεγχος - Doppler, 28/04/2011
Ο θρόμβος έχει υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό, υπάρχει ροή στην σφαγίτιδα ενώ κατά την διάρκεια της θρόμβωσης είχαμε απουσία ροής. Στην φλέβα διακρίνεται στένωση αλλά δεν είναι σίγουρο αν είναι 100% λόγω του θρόμβου ή έχει γίνει επαναστένωση. Η ροή είναι μικρή αλλά δεν υπάρχει παλινδρόμηση.
Η κλινική εικόνα παραμένει ίδια με μικρή σταδιακή βελτίωση κυρίως όσον αφορά την κόπωση και την βάδιση (παράλληλα με φυσικοθεραπεία). Καμία επειδείνωση.
Θα συνεχιστεί το plavix για 2 μήνες ακόμα όπου θα γίνει επανέλεγχος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Isolexion την Τρί Μάιος 03, 2011 5:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #46336  από Κατερίνα
 Δευ Ιαν 10, 2011 9:10 pm
Συμπτώματα πριν την επέμβαση:

Πρόβλημα μνήμης,δυσκολία στην ομιλία(μπέρδευα τα λόγια μου),
δυσκολία συγκέντρωσης,κόπωση.

Test CCSVI 15/07/2010

Αναγνωρίζεται σύνδρομο ανεπάρκειας στις εκφύσεις και τοιχωματική
παλινδρόμηση και αριστερά αλλά περισσότερο δεξιά και συνιστάται έλεγχος με αγγειογραφία.

Αγγειογραφία και αγγειοπλαστική 10/08/2010

Πολλαπλά διαφράγματα στην άζυγο φλέβα,στην δεξιά και αριστερή σφαγίτιδα.
Στις στενώσεις έγινε επέμβαση με μπαλονάκια,στην δεξιά σφαγίτιδα δύο.

Μετά την επέμβαση.

Καθαρό μυαλό,επανήλθε πλήρως η μνήμη μου,καμία δυσκολία στην ομιλία,
περισσότερη ενέργεια.Αγωγή για ένα μήνα ενέσεις innohep και μετά για
τρεις μήνες salospir 100mg

Τέσσερις μήνες μετά την επέμβαση.

Μουδιάζει όλο μου το κορμί,ξεκινώντας απο τον κορμό προς τα κάτω.

Επανέλεγχος με triplex 09/12/2010.

Επανελέγχεται στην έκφυση της δεξιας σφαγίτιδος ψευτομεμβράνη
η οποία δημιουργεί έντονο στροβιλισμο και τοιχωματική παλινδρόμηση
και στο έδαφος της.Συνιστάται έλεγχος με αγγειογραφία για την ψευτομεμβράνη.

Αγγειοπλαστική 28/12/2010

Επαναστένωση και των δύο σφαγίτιδων.Επέμβαση με μπαλονάκια.
Αγωγή με ενέσεις clexane 0.2ml και plavix 75mg για ένα μήνα,ενώ μετά
θα συνεχίσω τα plavix για άλλους δύο μήνες.

Έχει μείνει το μούδιασμα στα πόδια και ένα ανεπαίσθητο ρεύμα στην
σπονδυλική μου στήλη!Εξακολουθεί το μυαλό μου να είναι καθαρό και γενικά
ότι και μετά την πρώτη επέμβαση...

4 μήνες μετά και την δεύτερη επέμβαση

όλα τα συμπτώματα έχουν
υποχωρήσει,χωρίς κορτιζόνη ή κάτι άλλο και όλα είναι φυσιολογικά.Δεν κάνω καμία αγωγή
με ιντερφερόνες,παίρνω από μόνη μου βιταμίνες που βοηθάνε στην ελαστικότητα των αγγείων
και daflon 500.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κατερίνα την Σάβ Απρ 16, 2011 3:28 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #48143  από Akatamakata
 Τετ Φεβ 16, 2011 7:16 pm
Συμπτώματα πριν την επέμβαση:

Σπαστικότητα κάτω άκρων(Κυρίως Αριστερού).
Σπαστικότητα κορμού (αίσθημα ζώνης).
Ορθοκυστικές Διαταραχές.
Κόπωση.


Φαρμακευτική Αντιμετώπιση

Rebif 44.


Doppler, 1/12/2010:

Αναγνωρίζεται μικρού μήκους τοιχωματική παλινδρόμηση κυρίως στην δεξιά σφαγίτιδα.


Φλεβογραφία και διάνοιξη, 20/1/2011:

Στένωση αρ. σφαγίτιδας κατά 40%.
Μεμβράνη μπλόκαρε πλήρως την άζυγο.


Αμέσως μετά την επέμβαση:
Αισθητά ποιο ζεστά άκρα.
Ανακούφιση από το αίσθημα ζώνης.
Μικρή μείωση σπαστικότητας κάτω ακρών.

Φαρμακευτική Αντιμετώπιση μετά την επέμβαση.
Plavix 75mg 2 μήνες.
Mόνο.

6 μήνες μετά την επέμβαση:
Η κόπωση έχει εκμηδενιστεί.
Βελτίωση ορθοκυστικών διαταραχών.
Μικρή ανακούφιση απο το αίσθημα ζώνης και της σπαστικότητας.
Αντοχή στη ζέστη καμία μεταβολή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akatamakata την Δευ Ιαν 02, 2012 4:04 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #55194  από nikos
 Πέμ Ιουν 23, 2011 9:33 pm
44 ετων με δευτεροπαθης προιουσα ΣΚΠ.Πρωτο κρουσμα το 1990 .Επισημη διαγνωση το 2002.φαρμακα,αζαθιοπρινη copaxone, 4 δοσεις mitoxadron,δεν αντεξα αλλες!!Προβληματα δυσκολια στη κινηση λιγα βηματα χωρις βοηθεια σταση και αντα παλι!!Σπαστικοτητα επιτακτικες ουρησεις κουραση μειωμενη οραση διπλωπια στις ακραιες θεσεις!!!Το 10-2010 ελεγχος φλεβων!14-03-2011 αγγειοπλαστικη,αρ.σφαγιτιδα στενωση 80/100 δεξια 35με45/100 διανοιξη με 14αρι μπαλονι.Ολα πηγαν καλα.Αμεσως μετα εφτιαξε το χρωμα μου (ερυθρο προσωπο)καθαρο μυαλο και το βραδυ το βαρυ δεξι μου ποδι ελαφρυτερο!Μετα απο 7 μερες αντικειμενικη παρατηρηση βελτιωση στη κινηση κατα 15 με 20/100, βελτιωση στην οραση!Τρελη χαρα!!!Μετα απο ενα μηνα παθαινω ουρολοιμωξη.Πηρα αντιβιοση για 15 μερες.Ολα καλα!Ξεκιναω κολυμβητηριο και σε δυο μερες παθαινω λουμπακο!!!Πεφτω κατω σπαω το μικρο δαχτυλο του ποδιου.Μολις συνηλθα παθαινω φαρυγγιτιδα με 38,5 πυρετο!Ξανα αντιβιωση!Τωρα προσπσθω να μαζεψω τα κομματια μου!Πριν 10 μερες εκανα επανελεγχο,οι φλεβες ανοιχτες αλλα εγω ειμαι πολυ χαλια!!Μεγαλη δυσκολια στη κινηση!!Παρολα αυτα πιστευω οτι η ΧΕΝΦΑ και ΣΚΠ Εχουν αμεση σχεση!!