• Enough.

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #26291  από Neutralis
 Τρί Απρ 27, 2010 3:32 pm
Αν δεν κάνω λάθος swt, τα ποσοστά μπορεί να διαφεύγουν λόγω της χρήσης μαγνητικής φλεβογραφίας ως διαγνωστικού εργαλείου, και όχι της κλασικής αγγειο-φλεβογραφίας που χρησιμοποιεί ο Ζαμπόνι.

Επίσης να προσθέσω ότι, παρότι αδιάγνωστη, η στένωσή μου ήταν τέτοια, και σε τόσο μεγάλο μήκος, που αναθεωρεί από μόνη της τα κλασικά κατά McDonald κριτήρια. Έχω, είχα, σίγουρη ΧΕΝΦΑ και πιθανή MS. Εφόσον η πρώτη είναι βέβαιη, η δεύτερη, αν προκύψει, πόσο άσχετη τελικά μπορεί να είναι;

Εσύ, αλήθεια, το έχεις ψάξει; Συγνώμη αν το έγραψες αλλού και δεν το αντιλήφθηκα.
 #26295  από Neutralis
 Τρί Απρ 27, 2010 3:49 pm
Μία ερώτηση ακόμη - δεν είναι ρητορική, αν μπορείς να την απαντήσεις θα με βοηθούσες, γιατί εγώ δε μπορώ να το καταλάβω και το έχω δει να λέγεται συχνά. Πώς γίνεται η ΧΕΝΦΑ να είναι βασικός παράγοντας επιδείνωσης της νόσου; Στα μάτια μου, ή είναι η αιτία ή δε μπορώ να φανταστώ τί άλλο, έπειτα από τόσες διαβολικές συμπτώσεις. Εφόσον όμως τελευταίες μελέτες καταδεικνύουν την γενετική της προέλευση, εφόσον δηλαδή σίγουρα δεν είναι αυτή αποτέλεσμα της MS, πώς μπορεί να είναι επιβαρυντικός παράγοντας; Ποιός μηχανισμός την συμπεριλαμβάνει τελικά;

Ξέρεις, αν ισχύει η θεωρία πως ο τρίτος-τέταρτος μήνας της κύησης είναι πιθανώς υπεύθυνοι για τη μελλοντική εμφάνιση της φλεβικής ανεπάρκειας (μόλις βρω το paper, θα το κολλήσω εδώ) τότε αγαπητέ μου εν αρχή ην η ΧΕΝΦΑ.
 #26297  από georgeand
 Τρί Απρ 27, 2010 5:52 pm
Neutralis έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος swt, τα ποσοστά μπορεί να διαφεύγουν λόγω της χρήσης μαγνητικής φλεβογραφίας ως διαγνωστικού εργαλείου, και όχι της κλασικής αγγειο-φλεβογραφίας που χρησιμοποιεί ο Ζαμπόνι.

Επίσης να προσθέσω ότι, παρότι αδιάγνωστη, η στένωσή μου ήταν τέτοια, και σε τόσο μεγάλο μήκος, που αναθεωρεί από μόνη της τα κλασικά κατά McDonald κριτήρια. Έχω, είχα, σίγουρη ΧΕΝΦΑ και πιθανή MS. Εφόσον η πρώτη είναι βέβαιη, η δεύτερη, αν προκύψει, πόσο άσχετη τελικά μπορεί να είναι;

Εσύ, αλήθεια, το έχεις ψάξει; Συγνώμη αν το έγραψες αλλού και δεν το αντιλήφθηκα.
καλως ηλθες θελω και εγω να σου κανω μια ερωτηση εκανα υπεριχο βαση προτοκολου ζαμπονι σε ενα ακτινιλογο αρκετα ψαγμενο ,νομιζω; ο υπεριχος δεν εδιξε κατι κατα την γνωμη του που οφειλο να δεχτω εχω κλεισει ραντεβου για μαγνιτικη φλεβογραφια; την οποια καλιπτει 100% το ταμειο μου πρεπει να ενειμεροσω για κατι τον ακτινολογο ,τροπο εξετασης η κατι αλλο η κλασικη
αγειοφλεβογραφια ειναι κατι αλλο η μαγνιτικη δεν θα δειξει το προβλημα αν υπαρχει;;;;;
 #26301  από swt
 Τρί Απρ 27, 2010 6:30 pm
Neutralis έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος swt, τα ποσοστά μπορεί να διαφεύγουν λόγω της χρήσης μαγνητικής φλεβογραφίας ως διαγνωστικού εργαλείου, και όχι της κλασικής αγγειο-φλεβογραφίας που χρησιμοποιεί ο Ζαμπόνι.

Επίσης να προσθέσω ότι, παρότι αδιάγνωστη, η στένωσή μου ήταν τέτοια, και σε τόσο μεγάλο μήκος, που αναθεωρεί από μόνη της τα κλασικά κατά McDonald κριτήρια. Έχω, είχα, σίγουρη ΧΕΝΦΑ και πιθανή MS. Εφόσον η πρώτη είναι βέβαιη, η δεύτερη, αν προκύψει, πόσο άσχετη τελικά μπορεί να είναι;

Εσύ, αλήθεια, το έχεις ψάξει; Συγνώμη αν το έγραψες αλλού και δεν το αντιλήφθηκα.
Γεια σου και πάλι Neutralis. Πράγματι μπορεί το BNAC να μην βρήκε την υφιστάμενη ΧΕΝΦΑ σε κάποιους ασθενείς με ΣΚΠ και για το λόγο αυτό το ποσοστό να ήταν 56,4% με 62,5%. Άλλωστε αυτό είπε και ο Δρ. Ζιβαντίνοφ όταν ρωτήθηκε. Το διαγνωστικό εργαλείο, όμως, ήταν το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις (color-doppler US), ωστόσο τα μηχανήματα, το λογισμικό και η εμπειρία του γκρουπ του Ζαμπόνι ήταν σαφώς ανώτερα των αντίστοιχων του BNAC.
Το πρόβλημα με τη σχέση αιτίου-αιτιατού προκύπτει από την ύπαρξη της ΧΕΝΦΑ σε μεγάλο ποσοστό υγιών ατομών (22,4%-25,9%) στη μελέτη του BNAC. Είναι δύσκολο να υποθέσουμε ότι όλοι αυτοί πρόκειται τελικά να αναπτύξουν ΣΚΠ. (Η μόνη εξήγηση που θα μπορούσε να δοθεί, είναι το δείγμα των υγιών να μην ήταν αμερόληπτο, όπως λέμε στη στατιστική, μεταφραζόμενο δηλαδή στο ότι οι περισσότεροι "υγιείς" που πήγαν στο BNAC είχαν κάποιο άγχος μήπως έχουν ΣΚΠ και άρα μεγάλη πιθανότητα ανάπτυξης ΣΚΠ)
Όσο για το δεύτερο ερώτημά σου, η απάντηση είναι ναι, το αποτέλεσμα ήταν να μη βρω στενώσεις, αλλά δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από την ερμηνεία της αιμοδυναμικής μου εικόνας από τον ακτινολόγο που με εξέτασε. Έχω αποφασίσει να προχωρήσω σε επιλεκτική φλεβογραφία για να σιγουρευτώ.
 #26302  από swt
 Τρί Απρ 27, 2010 6:48 pm
Neutralis έγραψε:Μία ερώτηση ακόμη - δεν είναι ρητορική, αν μπορείς να την απαντήσεις θα με βοηθούσες, γιατί εγώ δε μπορώ να το καταλάβω και το έχω δει να λέγεται συχνά. Πώς γίνεται η ΧΕΝΦΑ να είναι βασικός παράγοντας επιδείνωσης της νόσου; Στα μάτια μου, ή είναι η αιτία ή δε μπορώ να φανταστώ τί άλλο, έπειτα από τόσες διαβολικές συμπτώσεις. Εφόσον όμως τελευταίες μελέτες καταδεικνύουν την γενετική της προέλευση, εφόσον δηλαδή σίγουρα δεν είναι αυτή αποτέλεσμα της MS, πώς μπορεί να είναι επιβαρυντικός παράγοντας; Ποιός μηχανισμός την συμπεριλαμβάνει τελικά;[...]
Προτείνω να διαβάσεις τη γνώμη του Δρ. Έμπρυ εδώ
:arrow: http://www.direct-ms.org/magazines/Embr ... 2%2010.pdf
Δεν ξέρω πως ακριβώς το καταλαβαίνει ο ίδιος, αλλά μια πιθανότητα θα μπορούσε να είναι η ακόλουθη:
Η ΣΚΠ μπορεί να προκαλείται από συνδυασμό παραγόντων που έχουν ως συνέπεια την κακή υγεία του ενδοθηλίου και εν τέλει τη διάρρηξη του φράγματος εγκεφάλου αίματος με τα γνωστά επακόλουθα. Η ΧΕΝΦΑ σαν παράγοντας επιδείνωσης μπορεί να εμποδίζει την ανάρρωση του ενδοθηλίου, με αποτέλεσμα πολύ συχνότερες διαρρήξεις.
 #26305  από swt
 Τρί Απρ 27, 2010 7:01 pm
Neutralis έγραψε:[...]Ξέρεις, αν ισχύει η θεωρία πως ο τρίτος-τέταρτος μήνας της κύησης είναι πιθανώς υπεύθυνοι για τη μελλοντική εμφάνιση της φλεβικής ανεπάρκειας (μόλις βρω το paper, θα το κολλήσω εδώ) τότε αγαπητέ μου εν αρχή ην η ΧΕΝΦΑ.
Ίσως εννοείς το ακόλουθο:
http://www.minervamedica.it/en/journals ... 10N02A0095
Παρεμπιπτόντως, όλη την έρευνα σχετικά με τη ΧΕΝΦΑ προσπαθώ να τη συγκεντρώνω στο :arrow: viewtopic.php?f=15&t=807&st=0&sk=t&sd=a
 #26310  από Neutralis
 Τρί Απρ 27, 2010 9:20 pm
Ενδιαφέροντα όσα επισύναψες. Και η θεωρία του Έμπρυ το ίδιο. Μου αρέσει που μιλάμε science and facts εδώ μέσα.

Καλά θα κάνεις που θα προχωρήσεις σε επιλεκτική φλεβογραφία. Αν διαβάζει και ο georgeand, ας την έχει υπόψη του.
 #26382  από georgeand
 Τετ Απρ 28, 2010 1:19 pm
Neutralis έγραψε:Ενδιαφέροντα όσα επισύναψες. Και η θεωρία του Έμπρυ το ίδιο. Μου αρέσει που μιλάμε science and facts εδώ μέσα.

Καλά θα κάνεις που θα προχωρήσεις σε επιλεκτική φλεβογραφία. Αν διαβάζει και ο georgeand, ας την έχει υπόψη του.
πια ειναι ρε παιδια η επιλεκτικη φλεβογραφια η μαγνιτικη φλεβογραφια εγκεφαλου-αυχενα δεν μας κανει :!: :!: :!: :!:
 #26391  από Neutralis
 Τετ Απρ 28, 2010 3:51 pm
Φλεβογραφία με καθετήρα, σαν στεφανιογραφία.
 #26397  από FANTOMAS
 Τετ Απρ 28, 2010 5:29 pm
SORRY αλλα βρήκα το post και χωθηκα σαν...

μετα απο τα σημερινα μου ραντεβου με ακτινολογο και αγγειοχειρουργο το ηθικο μου αναπτερωθηκε και οι δυο κατι εχουν ακουσει αλλα οχι συγκεκριμμενα πραγματα, με κοιταγαν και δυο με ανοιχτο το στομα -μεταφέροντας αυτα που κατα καιρου γράφει ο φιλος ο sou- κανοντας μου και οι δυο ερωτησεις σαν να ημουν ομιλητης σε συνεδριο.

τελικα ο αγγειοχειρουργος μου - θετικοτατος σε οτι του ελεγα- μου εγραψε ''μαγνητικη αγγειογραφια εγκεφαλου και αγγειων τραχηλου'' μηπως και δουμε κατι και επαιτε συνεχεια.

αλλα μου δηλωσε με ειλικρινια ο ανθρωπος, οτι ειναι αναρμόδιος λογω εξειδικευσης σε ανευρισματα και τετοια και μου προτεινε εναν αλλο.

ααααα, και στο νευρολογο κουβεντα