• Enough.

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #26521  από kate2002
 Πέμ Απρ 29, 2010 8:44 pm
sofia katogyritoy έγραψε:pros sou kai neutralis

pos esthaneste? den ine poli epikindini afti i epembasi? makari na iste oli kala ke bravo sas pou ixate ta kotsia na to kanete.
προς τους ιδίους:
γραψτε μας ποιοι ειναι αυτοι οι γιατροι -γνωστες αυτου του πρωτοκολλου που πηγατε, πως ακριβως λεγεται η εξεταση 'η οι εξετασεις, ωστε να συννενοηθουμε μαζι τους...
ακόμα ενας νευρολογος σημερα μου ειπε πως δεν υπαρχουν μελετες επαρκης,σε βαθος χρονου που να πιστοποιουν κατι τετοιο. ηταν και στο τοροντο τις προάλες και ακουσε τον Ζαμπόνι. και αν θελω να το ψαξω, ειπε, να το κανω, για να μη με τρωει, δε φαινεται ομως μεχρι τωρα ότι μπορω να περιμενω αποτελεσματα θετικα... και απογοητευτηκα...
πεστε μαςλοιπον, εστω και να μας φυγει απο βαρος ότι κατι υπαρχει και δεν το παλαιψαμε, απο που ξεκιναμε , πως, και με τι.
και μην παρεξηγηθει το υφος μου παρακαλω, απλά σημερα , καπως, πηγα λιγο...πισω.
 #26522  από Μαριάννα
 Πέμ Απρ 29, 2010 9:05 pm
sou έγραψε:Πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου σχετικά με αυτό.

Από όσο έχω διαβάσει, οι περικοιλιακές εστίες δεν έχουν καμία εξήγηση με το αυτοάνοσο μοντέλο. Γιατί, δηλαδή, το ανοσοποιητικό να προτιμά τόσο ιδιαίτερα να καταστρέφει μυελίνη γύρω από τις πλευρικές κοιλίες (lateral ventricles) και το μεσολόβιο (corpus callosum) και όχι παντού στον εγκέφαλο;

Γύρω από τις κοιλίες περνούν κάποιες κύριες φλέβες του εγκεφάλου, οι οποίες παλλινδρομούν όταν υπάρχει ΧΕΝΦΑ. Ψάξε στο Internet για Dawson's fingers και για τη θέση των φλεβών του εγκεφάλου (deep cerebral veins και great vein of Gallen). Κάνε μια σύγκριση με τις θέσεις των εστιών σου και μετά κουβέντιασέ το με το γιατρό σου.

Είχα πρόβλημα στην αριστερή σφαγίτιδα και αυτή η εικόνα είναι ολόιδια με τη μαγνητική μου:

http://oldradiopaedia.liquidchapter.com ... Dawson.jpg

Μα τέτοια ομοιότητα σε αυτοάνοσο πάθηση; Είναι ένα τυπικό Dawson's finger και είναι πολύ κοινό στη ΣΚΠ.

Και ξανά: Θέλει σοβαρή συζήτηση με το γιατρό.

Ο γιατρος είπε οτι εκει που είναι οι εστίες είναι στο σημειο ισοροπίας και γι'αυτο δεν εχει και καλή ισοροπία
Η αλήθεια είναι οτι δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις δλδ μπορει να μην είναι και ΣΚΠ?
Μήπως δεν το είπα καλά?
 #26527  από Μαριάννα
 Πέμ Απρ 29, 2010 10:37 pm
Επειδη Σταύρο γνωριζεις πολλά θα 'θελα να μου πεις τι σημαινει η μαγνητική


20/03/09 MRI εγκεφαλου
Επαναλεγχονται οι γνωστές εστίες απομυελίνωσης στην εν τω βάθει περικοιλιακή λευκή ουσία και στο ΔΕ παρεγκεφαλικό σκέλος.Παρατηρείται ήπια αύξηση του μεγέθους και της έκτασης των αλλοιώσεων συγκριτικά με προηγουμενη εξεταση Δεν παρατηρειται εμπλουτισμος σε καμια απο τις προαναφερόμενες εστίες
Οι γεφυροπαραγκεφαλιδικες γωνιες,ο υπερεφυπτιακος και οι παραεφυπτιακοι χωροι είναι ελευθεροι παθολογιας
Φυσιολογικη απεικονιση του κοιλιακου συστηματος και του περιφερικου υπαραχνοειδους χωρου


17/02/10
Επαναλεγχονται οι γνωστες εστιες απομυελινωσης στην εν βαθει περικοιλιακή λευκή ουσία και κατα τοπους σε υποφλοιωδεις θεσεις ,οι οποιες συγκριτικα με προηγουμενη εξεταση παρουσιαζουν αυξηση του αριθμου τους. Επανελεγχονται οι εστιες και στο ΔΕ ημιμοριο της γεφυρας ,οι οποιες παρουσιαζουν αυξηση του μεγεθους τους. Μετα την εφ χορηγηση της παραμαγνητικης ουσιας παρατηρειται εμπλουτισμος σε δυο εστιες μια κροταφικα ΑΡ και μια βρεγματικά ΑΡ
Οι γεφυροπαραγκεφαλιδικες γωνιες,ο υπερεφυπτιακος και οι παραεφυπτιακοι χωροι είναι ελευθεροι παθολογιας
Φυσιολογικη απεικονιση του κοιλιακου συστηματος και του περιφερικου υπαραχνοειδους χωρου
 #26569  από Μαριάννα
 Παρ Απρ 30, 2010 9:14 am
sou έγραψε:Μαριάννα με συγχωρείς, αλλά πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου να σου εξηγήσει τι σημαίνουν αυτά. Δεν είναι καθόλου σωστό να το κάνω αυτό χωρίς να είμαι γιατρός και το πιθανότερο είναι να αραδιάσω ένα σωρό βλακείες.

Έχεις δίκιο και ζητω εγω συγνωμη που σε'βαλα σ'αυτη την θέση
 #26591  από swt
 Παρ Απρ 30, 2010 3:02 pm
Οι γνωματεύσεις των νευρολόγων μιλούν συνήθως για το μέγεθος και τη θέση των απομυελινώσεων καθώς και για το αν οι εστίες αυτές προσλαμβάνουν ή όχι την παραμαγνητική ουσία που εισάγεται ενδοφλεβίως (εφ). Όταν οι εστίες προσλαμβάνουν παραμαγνητική ουσία σημαίνει ότι η παραμαγνητική ουσία περνά το διάφραγμα αίματος-εγκεφάλου κι επομένως η εστία είναι ενεργή. Ανάλογα με τη θέση της εστίας, ο νευρολόγος γνωρίζει αν επηρεάζεται κάποια συγκεκριμένη λειτουργία. Περισσότερες εστίες ή/και μεγαλύτερες εστίες σημαίνει μεγαλύτερη απομυελίνωση. Μικρότερες ή/και λιγότερες εστίες σημαίνει επαναμυελίνωση. (ΔΕ=δεξιά, ΑΡ=αριστερά)
 #26770  από FANTOMAS
 Δευ Μάιος 03, 2010 4:04 pm
swt έγραψε:Οι γνωματεύσεις των νευρολόγων μιλούν συνήθως για το μέγεθος και τη θέση των απομυελινώσεων καθώς και για το αν οι εστίες αυτές προσλαμβάνουν ή όχι την παραμαγνητική ουσία που εισάγεται ενδοφλεβίως (εφ). Όταν οι εστίες προσλαμβάνουν παραμαγνητική ουσία σημαίνει ότι η παραμαγνητική ουσία περνά το διάφραγμα αίματος-εγκεφάλου κι επομένως η εστία είναι ενεργή. Ανάλογα με τη θέση της εστίας, ο νευρολόγος γνωρίζει αν επηρεάζεται κάποια συγκεκριμένη λειτουργία. Περισσότερες εστίες ή/και μεγαλύτερες εστίες σημαίνει μεγαλύτερη απομυελίνωση. Μικρότερες ή/και λιγότερες εστίες σημαίνει επαναμυελίνωση. (ΔΕ=δεξιά, ΑΡ=αριστερά)



Πως εξηγειται τοτε το γεγονος χωρις νεες εστιες να χειροτερευει η κλινικη κατασταση :?: :!: :?:
 #26772  από LL--MM
 Δευ Μάιος 03, 2010 5:22 pm
Δευτεροπαθώς - πρωτοπαθώς προϊούσα κατάσταση :ugeek:

Αυτό, βέβαια, είναι μόνο όρος, και όχι εξήγηση :oops:

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #26776  από Neutralis
 Δευ Μάιος 03, 2010 6:54 pm
Είναι μία απορία εύλογη, που καταδεικνύει τη μη χρησιμότητα της μαγνητικής τομογραφίας, πέραν της διάγνωσης.

Εξηγείται εξ αιτίας της συσσώρευσης σιδήρου που προκαλεί η ΧΕΝΦΑ. Αν κάναμε SWI και όχι MRI, θα βλέπαμε άλλη εικόνα του εγκεφάλου, και θα έχανε το νόημά της ακόμη και η κατηγοριοποίηση ανάμεσα σε possible, probable και definite MS. Αφήστε που η συγκεκριμένη εξέταση θα έδειχνε φλέβα στο κέντρο κάθε εστίας και συγκέντρωση σιδήρου - πολύ πιο χρήσιμη απεικόνιση από την MRI, που δείχνει μόνο ποιές κορυφές (εστίες) του παγόβουνου επιπλέουν.

Έτσι εξηγείται πώς υπάρχουν συμπτώματα χωρίς νέες εστίες. Οι εστίες, τελικά, δεν έχουν τη σημασία που τους αποδίδουμε.
 #27064  από FANTOMAS
 Σάβ Μάιος 08, 2010 11:33 am
Εδω και αρκετο διαστημα αντιμετωπιζω ενα συγκεκριμενο πρόβλημα με το pc στο γραφειο, και καθε φορα καλω την μηχανογραφηση για να μου το φτιάξουν, μετα απο καποιες απλες κινησης το πρόβλημα λυνεται, και λεω ρε παιδια για να δω τι κανετε να μην σας φωναζω καθε τρεις και λιγο, βεβαι η απαντηση τους ήταν αρνητικη, εγω ομως ''εκλεψα'' τι κανουν και ετσι απο τοτε ειμαι ανεξαρτητος και το φτιαχνω μονος μου χωρις να εχω ''υποχρεωση'' σε κανεναν.


sorry αν ειναι ασχετο (ή οχι) με το θεμα μας.
 #27065  από soulla
 Σάβ Μάιος 08, 2010 11:47 am
να σας πω και εγώ ένα άσχετο σχεδόν πάντα όταν ξεκινούσε μια ώση σταματούσε το ρολόι που φορούσα.τα τελευταία 2 χρόνια δεν ξέρω αν θα συνέχιζε γιατί έπαψα να φοράω

μακάρη πάντα να μπορούμε να κάνουμε τα πάντα μόνοι μας