• Enough.

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #26398  από kate2002
 Τετ Απρ 28, 2010 5:53 pm
σημερα μιλησα εγω με 2 νευρολογους, ασχετους μεταξυ τους, και μάλιστα έδειξα και εκτυπώσεις σχετικες απο τις διαφορες σελιδες... και οι 2 ειπαν ακριβως το ίδιο, ότι ειναι τακτικη εκμεταλλευσης της ελπιδας για θεραπεια μιας ανίατης μεχρι σημερα παθησης, απο μια ομαδα επιτηδιων κυριως και αγγειο.. μεταξυ τους, και πως πριν την 4ετια η κατασταση εχει δραματικη καταληξη. Εικόνα
 #26399  από LL--MM
 Τετ Απρ 28, 2010 6:08 pm
Αυτοί δεν καταλαβαίνουν γλώσσα, πέστε τους δύο ξένες: PUBMED και ZAMBONI, κι άς τα βρούνε μόνοι τους, εμείς δεν είμαστε όντα με τα οποία το μεγαλείο τους καταδέχεται να συζητάει επιστημονικά... :evil:

Εδω βγάζουν τα μάτια ο ένας του άλλου για μια δημοσίευση: Όσοι δεν έχουν κανει αρκετές επειδή πήραν διατριβή, μάλλον, λένε για τους άλλους: "Υπάρχουν που δημοσιεύουν μόνο και μόνο για να δημοσιεύσουν..." Να'ταν η ζήλια ψώρα... :evil:
 #26405  από litsa
 Τετ Απρ 28, 2010 8:07 pm
telikα apo που θα αρχίσουμε????


:evil: :evil: :evil: :( :( :( :(
 #26450  από Στάθης
 Τετ Απρ 28, 2010 11:55 pm
sou έγραψε:Όχι george. Η μαγνητική δε μετρά ροές και δεν μπορεί να απεικονίσει καλά την άζυγο λόγω της κίνησης της καρδιάς. Ο χειριστής που θα την κάνει και ο ακτινολόγος που θα τη διαβάσει πρέπει να είναι υπερμάστορες για να καταλάβουν κάτι.

ΑΜΕΝ ΤΟ ΤΗΑΤ !!!!
 #26455  από nikos501
 Πέμ Απρ 29, 2010 12:07 am
ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ. ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΝΦΑ.. ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΤΕ..ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΧΕΝΦΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ.. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.. ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ..
 #26460  από Biskoto10
 Πέμ Απρ 29, 2010 2:53 am
Βασικα αν κανουμε την εξεταση στις φλεβες και δουμε οτι υπαρχουν στενωσεις και προσπαθησουμε να τις ανοιξουμε με τον τροπο που λεει ο Ζαμπονι τι αρνητικο μπορει να γινει ωστε να μας αποτρεπουν αυτη την ενχειρηση?
 #26462  από swt
 Πέμ Απρ 29, 2010 7:40 am
nikos501 έγραψε:ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΙΝΤΕΡΦΕΡΟΝΕΣ. ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΝΦΑ.. ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΤΕ..ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΧΕΝΦΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΠ.. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΡΓΟΥΝΤΑΙ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.. ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ..
Αν και απάντησε ήδη ο Σταύρος, θα έλεγα να θυμίσεις στο γιατρό ότι μιλάμε για ΧΕΝΦΑ κι όχι μόνο για ΧΕΦΑ, με άλλα λόγια η ανεπάρκεια αφορά και στον νωτιαίο σωλήνα.
 #26476  από michaelz21789
 Πέμ Απρ 29, 2010 12:22 pm
4. Tα νέου τύπου στεντ έχουν κατηγορηθεί για σοβαρές επιπλοκές.
Πόσο επικίνδυνα είναι τελικά;
Παρόλο που το πλεονέκτημα των επικαλυμμένων στεντ είναι ότι έχουν πολύ μικρό ποσοστό επαναστένωσης της διανοιγμένης αρτηρίας, το κύριο μειονέκτημά τους είναι ότι παρουσιάζεται αυξημένος κίνδυνος οξείας θρόμβωσης, αλλά και θανάτου από αυτήν. Aυτό είναι πολύ σοβαρό, αν λάβει κανείς υπόψη του ότι οι γιατροί έχουν το χρόνο για να αντιμετωπίσουν μια επαναστένωση, αλλά όχι και μια θρόμβωση, που προκαλεί οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου ή θάνατο. Aνησυχία προκαλεί και το γεγονός ότι η οξεία θρόμβωση μπορεί να συμβεί και αρκετό καιρό (1 και 2 χρόνια) μετά την εμφύτευση του επικαλυμμένου στεντ.
Γι’ αυτό απαιτείται μακροχρόνια ή και διά βίου διπλή αντιαιμοπεταλική αγωγή.
 #26498  από Μαριάννα
 Πέμ Απρ 29, 2010 4:08 pm
όταν οι εστίες είναι στην περικοιλιακή λευκή ουσία και στο ΔΕ παρεγκεφαλικό σκέλος και άλλες είναι κροταφικά και βρεγματικά τί σημαίνει αυτο? Γνωρίζει κάποιος?
 #26520  από sofia katogyritoy
 Πέμ Απρ 29, 2010 8:16 pm
pros sou kai neutralis

pos esthaneste? den ine poli epikindini afti i epembasi? makari na iste oli kala ke bravo sas pou ixate ta kotsia na to kanete.