• Enough.

  • Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
Η πάθηση της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας, η θεωρία της και η θεραπεία της.
 #27066  από Neutralis
 Σάβ Μάιος 08, 2010 12:12 pm
Χα! Άλλη μία απόδειξη πως ο ωρολογοποιός είναι τυφλός.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Blind_Watchmaker

Αν υπήρχε παρατηρητής στο σύμπαν, θα σας έλεγα πως παίζει κακόγουστα αστεία, αλλά είμαστε totally alone out there...
 #27074  από soulla
 Σάβ Μάιος 08, 2010 2:16 pm
δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα όποιος μπορει ας μας πει :D τι ακριβώς λέει :?:
 #27227  από swt
 Τρί Μάιος 11, 2010 6:32 pm
Neutralis έγραψε:Πώς γίνεται η ΧΕΝΦΑ να είναι βασικός παράγοντας επιδείνωσης της νόσου; Στα μάτια μου, ή είναι η αιτία ή δε μπορώ να φανταστώ τί άλλο, έπειτα από τόσες διαβολικές συμπτώσεις.
swt έγραψε:Το πρόβλημα με τη σχέση αιτίου-αιτιατού προκύπτει από την ύπαρξη της ΧΕΝΦΑ σε μεγάλο ποσοστό υγιών ατομών (22,4%-25,9%) στη μελέτη του BNAC. Είναι δύσκολο να υποθέσουμε ότι όλοι αυτοί πρόκειται τελικά να αναπτύξουν ΣΚΠ. (Η μόνη εξήγηση που θα μπορούσε να δοθεί, είναι το δείγμα των υγιών να μην ήταν αμερόληπτο, όπως λέμε στη στατιστική, μεταφραζόμενο δηλαδή στο ότι οι περισσότεροι "υγιείς" που πήγαν στο BNAC είχαν κάποιο άγχος μήπως έχουν ΣΚΠ και άρα μεγάλη πιθανότητα ανάπτυξης ΣΚΠ)
Επανεξέτασα τα παραπάνω και βλέποντας ότι τα ποσοστά ΧΕΝΦΑ που εντοπίζονται με επιλεκτική φλεβογραφία σε ασθενείς διαγνωσμένους με ΠΣ είναι πολύ κοντά στο 100%, υποθέτω πια, ότι η ΧΕΝΦΑ μπορεί τελικά να μην είναι μόνο ο πιο σημαντικός παράγοντας επιδείνωσης, αλλά "αναγκαία συνθήκη" για την εμφάνιση ΠΣ. Το τελευταίο δεν έρχεται σε αντίθεση με την ύπαρξη ΧΕΝΦΑ σε υγιή άτομα και σε περίπτωση που επαληθευτεί θα σημαίνει ότι η διόρθωση της ΧΕΝΦΑ είναι ουσιαστικά και η θεραπεία της ΠΣ.
 #28959  από Neutralis
 Πέμ Ιουν 03, 2010 10:48 pm
Αύγουστος 2003: οπτική νευρίτιδα στο δεξί μάτι.

Οκτώβρης 2009: ίλιγγος, διπλωπία και αστάθεια.
Διάγνωση: πιθανή απομυελινωτική νόσος, μία εστία στην παρεγκεφαλίδα.

Ιανουάριος 2010: μικρή σπαστικότητα, συχνουρία, λάθη στη γλώσσα, πρόβλημα μνήμης και συγκέντρωσης, μεγάλη εξάντληση, συνεχείς πονοκέφαλοι και/ή ημικρανίες, ζάλη, ναυτία και διπλωπία σε ακραίες θέσεις του οπτικού πεδίου, προβλήματα ύπνου
Διάγνωση: πιθανή MS.

Καμία φαρμακευτική αγωγή, μία εστία στον εγκέφαλο, συνεχώς επιδεινούμενα συμπτώματα.

Μάρτιος 2010: διάγνωση Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας με την χρήση doppler.

12 Απριλίου 2010: επεμβατική φλεβογραφία πιστοποιεί το εύρημα υπερήχου περί απουσίας ροής στην αριστερή σφαγίτιδα, την οποία χαρακτηρίζει υποπλαστική.

13 Απριλίου 2010: αγγειοπλαστική με μπαλονάκι για την διάνοιξη της αριστερής σφαγίτιδας.


Ιούνιος 2010:
Δεν υπάρχει συχνουρία.
Δεν υπάρχουν προβλήματα ύπνου.
Δεν υπάρχει ναυτία.
Δεν υπάρχουν γνωστικές διαταραχές (μνήμη, γλώσσα, συγκέντρωση).
Δεν υπάρχει εξάντληση.
Δεν υπάρχουν πονοκέφαλοι και ημικρανίες.
Δεν υπάρχει σπαστικότητα.

Υπάρχει: μικρή ζάλη και διπλωπία περιορισμένη στην αριστερή κατεύθυνση.

Παρενέργεια από την επέμβαση: καμία.

Νέα υποτροπή μετά την επέμβαση: καμία.

Είναι χρήσιμο ίσως όλοι όσοι κάναμε την σχετική επέμβαση να ενημερώνουμε τακτικά το φόρουμ για την εξέλιξη που παρατηρούμε στο σώμα μας. Το εντυπωσιακό με τα παραπάνω θετικά αποτελέσματα είναι ότι δεν χρειάστηκαν καν μήνα για να εκδηλωθούν, απλά δίσταζα να τα εκθέσω νωρίτερα μη τυχόν ήμουν κι εγώ ένα από τα θύματα του placebo. Το έχω και τώρα το placebo στο μυαλό μου βέβαια, και καλό είναι όλοι να το έχουμε, αλλά, για να μιλήσω και λαϊκά, placebo και η συχνουρία; Σηκωνόμουν 3 με 4 φορές μέσα στη νύχτα, τώρα ούτε μία.

Να πω σε αυτό το σημείο ξανά πως δεν έπαιρνα ποτέ πριν φαρμακευτική αγωγή ή κορτιζόνη. Και πως ήμουν και αδιάγνωστη - τί άλλο ήθελα για να διαγνωστώ άραγε; Μία εστία μόνο έδινε τέτοια κλινική εικόνα.

Επειδή το φόρουμ δέχτηκε αρκετούς νέους επισκέπτες τις τελευταίες μέρες, τους συνιστώ θερμά να ψάξουν μέχρι εξαντλήσεως το θέμα της φλεβικής ανεπάρκειας, είτε εδώ είτε σε διεθνείς ιστοσελίδες, και να κρατήσουν την παραίνεση Sapere audere - dare to use your reason, dare to know.