• Εκπαιδευτικοι....τι γινεται???

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #25420  από nikol
 Δευ Απρ 19, 2010 11:53 am
Γεια σε ολους τους συντροφους στην παθηση κ ελπιζω κ στην τρελα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τι γινεται με τους αναπληρωτες εκπαιδευτικους. Τα δικαιωματα μας, τι δικαιουμαστε κ τι οχι γενικα...!Καποια ιδιαιτεροτητα εναντι των αλλων εκπαιδευτικων που δεν ειναι στον πινακα Α???Κ ποια η διαφορα που αναγραφεται στον πινακα Α μεταξυ ειδικης κατηγοριας:ΝΑΙ ή ΟΧΙ???

Ευχαριστω εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις..
Να ειστε ολοι καλα κ δυνατοι.... :D
 #25425  από Ευτυχία
 Δευ Απρ 19, 2010 12:22 pm
nikol :) καλημέρα
με πρόλαβες! το ιδιο θεμα ήθελα να ανοίξω κ γω.. πολλές οι απορίες μου κ μενα σχετικά με αυτό.
το μόνο που γνωρίζω είναι αυτο :
1. α. Από τις διατάξεις της παρ.5 περίπτ α΄ του άρθρου 6 του Ν.3255/2004 (ΦΕΚ 138/22-07-2004 τ.Α’) ορίζεται ότι από την έναρξη του σχολικού έτους 2005-2006 η πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών στα σχολεία πρωτοβάθµιας και δευτεροβάθµιας εκπαίδευσης γίνεται από ενιαίο πίνακα στον οποίο κατατάσσονται, µε αίτησή τους, οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί κατά σειρά που εξαρτάται από …αα) …προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωροµίσθιου εκπαιδευτικού, ένα µόριο για κάθε µήνα της προϋπηρεσίας τους, ββ) σε όσους έλαβαν τη βαθµολογική βάση κατά τον τελευταίο προ της συντάξεως του ως άνω πίνακα διαγωνισµό του Α.Σ.Ε.Π., ένα µόριο για κάθε βαθµολογική µονάδα πάνω από τη βαθµολογική βάση, γγ) σε όσους έλαβαν τη βαθµολογική βάση κατά τον αντίστοιχο προτελευταίο διαγωνισµό, µισό µόριο για κάθε βαθµολογική µονάδα πάνω από τη βαθµολογική βάση. ΄Οσοι υπάγονται σε περισσότερες της µιας από τις ανωτέρω περιπτώσεις λαµβάνουν αθροιστικά τα µόρια αυτών.

5. Από τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ.8 του Ν.3194/2003 (ΦΕΚ 267/20-11-2003 τ.Α΄) και τις διατάξεις του άρθρου 17 του Ν.3402/2005 (ΦΕΚ 258/17-10-2005 τ.Α΄) ορίζεται ότι οι εκπαιδευτικοί που πάσχουν από σκλήρυνση κατά πλάκας προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωροµισθίων εκπαιδευτικών αµέσως µετά τους υποψηφίους που είναι πολύτεκνοι εξ ιδίας οικογενείας και τους υποψήφιους που πάσχουν από οµόζυγη µεσογειακή αναιµία και δρεπανο-µικροδρεπανοκυτταρική αναιµία.
 #25449  από maestro
 Δευ Απρ 19, 2010 5:59 pm
δεστε και αυτα κορίτσια...
Αφορά τους έχοντες προϋπηρεσία,

viewtopic.php?f=24&t=553&start=10

Στα τελη 2009, υπηρξε εγκύκλιος-διαταγμα (Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων) σχετικά με τη μονιμοποίηση των εκπαιδευτικών με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, που έχουν συμπληρώσει 12 μήνες πραγματικής προϋπηρεσίας τουλάχιστον.
Άρθρο 39 παρ. 4 του ν. 3794 /2009 (ΦΕΚ 156 Α΄)
Φέτος δεν έχει ακουστεί ακόμα κάτι!!!
 #25454  από Ευτυχία
 Δευ Απρ 19, 2010 8:17 pm
σ'ευχαριστούμε maestro :) αν κ μενα προσωπικά αυτό με τη πραγματική προυπηρεσία δε με "πιάνει" καθως τα μορια που εχω είναι απο επιτυχία σε προηγούμενο ασεπ κ οχι "πραγματικά"
φετος το μονο που εχει ακουστεί..είναι μια μικρή αναφορα στα κοινωνικά κριτήρια ως παράγοντα πρόσληψης -μεσα στο πολυνομοσχέδιο- χωρίς ομως να εχει συγκεκριμενοποιηθεί ακομα κατι...
κανεις για να μας ξεμπερδέψει οσον αφορά τα ηδη ισχύοντα? π.χ. το ερώτημα της nikol σχετικά με πίνακες κλπ? κανείς?
 #26043  από nick1981
 Κυρ Απρ 25, 2010 5:46 pm
kaλησπερα σ ολους γενικα χαθηκα γιατι εχω σπασει τον καρπο στο μπασκετ κ δεν μπορω να γραψω!!

λοιπον εγω φετος προσληφθηκα αφου εμαθα το προβλημα υγειας μου.
καταρχας ΔΕΝ γινεται τιποτα εαν δεν δωσεις ασεπ για να μπεις στον πινακα Α.ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΥΤΟ.εγω ειχα δωσει 2 φορες.
μετα περνας απο υγειονομικη επιτροπη για να παρεις το 67%.δεν ξερω αν ειναι ευκολο εγω εβαλα γνωστη για να το σιγουρεψω.
κανεις τα χαρτια σου αρχες ιουνιου για αναπληρωτης κ μετα ασε βαζουν πρωτο στον πινακα αναλογα την ειδικοτητα σου (εγω κλαδος φυσικων, ειδ.γεωλογος) μετα απο πολυτεκνους κ ατομα με μεσογειακη αναιμια.εγω μπηκα δευτερος.
Σαν εμπειρια ειναι τελεια.λιγο η φασαρια των παιδιων αλλα καλα.κ ελευθερος χρονος απλετος.αφου του χρονου ξεκιναω κ διδακτορικο.κ τωρα με το χερι 20 μερες αδεια με αποδοχες.ειχα κ τις διακοπες του πασχα.βαρεθηκα.σκεφτομαι να σπασω την αδεια..
3 μηνες θελω ακομα για να συμπληρωσω το δωδεκαμηνο.
η νεα κυβερνηση αλλαξε πολλα με το νεο νομοσχεδιο!!!!!!!2012-2013 αλλαζουν οι πινακες.ισως ωπρολαβενετε να δωσετε κ να γινετε αναπληρωτες.το δωδεκαμηνο ομως δεν προλαβαινετε να το συμπληρωσετε!!!μετα θα αλλαξει ο τροπος διοριασμου.παντως η προυπηρεσια σιγουρα θα μετραει.
οποιος θελει περαιτερω λεπτομ.ασ στειλει πμ
 #26044  από nick1981
 Κυρ Απρ 25, 2010 5:52 pm
λοιππον ευτυχια αφου εχεις μορια σημαινει οτι εισαι στον πινακα α.κανε τα χαρτια σου στη νομαρχια κ πες οτι το θες για προσληψη για να περασεις συντομα..αλλιως αργει πολυ!!!!Κ ΧΩΡΙς ΓΝΩΣΤΟ.ΑΝ ΣΕ ΚΟΨΟΥΝ ΠΑς ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ.ισα ισα που προλαβαινεις.οποτε στα μεσα ιουνιου κανεις τα χαρτια σου για αναπληρωτρια.
δες στον υποργειο τον πινακα της ειδικοτητας σου ποσα ατομα ειναι ειδικη κατηγοριΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ
 #26135  από nikol
 Δευ Απρ 26, 2010 12:06 pm
Γεια σας παιδια!!!

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....
Το ονομα μου ειναι στον πινακα Α οπως θα επρεπε αλλωστε.Στα κουτακια με τα στοιχεια,αν εχετε παρατηρησει,αναφερεται το στοιχειο ειδικη κατηγορια
Στα δικα μου στοιχεια λοιπον αναγραφεται ΝΑΙ. Παρ' ολα αυτα...υπαρχουν 5 ατομα πανω απο εμενα που εχουν την ενδειξη ΟΧΙ!Οταν επικοινωνησα με το ΥΠΕΠΘ η απαντηση ηταν, οτι οσοι ειναι στον πινακα Α ειναι ειδικη κατηγορια ανεξαρτητα αν αναγραφεται ειδικη κατηγορια η οχι. Σε αντιθεση ομως με τα λεγομενα τους, η εγκυκλιος γραφει οτι προηγουνται οι ειδικες κατηγοριες που ειναι μονο 3: α)πολυτεκνοι,β)μεσογειακη αναιμια κ γ)σκπ. Μετεπειτα εμαθα οτι στον πινακα Α ανηκει κ καποιος που ειναι για παραδειγμα νεφροπαθης κ λογικα σε αυτον, το διπλανο κουτακι φερει την ενδειξη ΟΧΙ(καθως δεν ειναι μεσα στις 3 ειδ. κατηγοριες).Δεν διαφωνω στο να ειναι στον πινακα Α, αλλα γιατι να ειναι πανω απο εμενα απο τη στιγμη που δεν το οριζει η εγκυκλιος??? Κ πως γινεται να πηραν απο τον πινακα μου τους 6 πρωτους κ τον 8ο κ εμενα που ημουν 7η να με παρουν στην επομενη φαση???Η απαντηση του ΥΠΕΠΘ ηταν οτι πηραν τον 8ο απο διαφορετικο πινακα γιατι ηταν πολυτεκνος.Πραγμα που θα επρεπε να τον τοποθετησει πριν απο εμενα εξ' αρχης. Γνωριζει κανεις αν μπορω να κανω ενσταση??? Μην απορειτε που τα αφησα λιγο στην τυχη..,απλα ειμαι νεα σε αυτα κ μαλλον ανυποψιαστη απ΄οτι φαινεται.Ακομα μαθαινω... : :roll:
Ευχαριστω...... :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikol την Δευ Απρ 26, 2010 12:19 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
 #26312  από Ευτυχία
 Τρί Απρ 27, 2010 9:48 pm
καλησπέρα ,
Nick σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ περαστικά σου κ απο μενα :)
οπως είπα τα μόρια που εχω είναι απο επιτυχία στο τελευταίο ασεπ κ οχι απο προυπηρεσία - εκτος αυτού διαγνώσθηκα με ms αφου είχα καταθέσει τα χαρτιά μου κ αφου είχα δώσει ασεπ .
είμαι λοιπόν στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (πίνακας Β αν εχω καταλάβει καλά) κ τα άτομα που είναι ειδικη κατηγορία στην ειδικότητα μου -ΠΕ60- είναι γυρω στα 24...
στο νεο πολυνομοσχέδιο αναφέρεται κάπου οτι άτομα με σ.κ.π. μοριοδοτούνται με 5 μονάδες..
τι να πω? δε ξέρω...είμαι πολυ μπερδεμένη κ γω..
το μόνο σίγουρο είναι οτι τωρα με τη "πολυμπούρδα" -οπως πολυ σωστα αναφερθηκε αλλου- τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο
nikol@ μακάρι να ήξερα την απάντηση που ψάχνεις, οπως βλέπεις ειμαι κ γω στα χαμενα
σου προτείνω(?) να μπεις στο http://www.pde.gr κ να θεσεις το ερώτημα σου, είναι φορουμ εκπαιδευτικών -φαντάζομαι το ξερεις ηδη- κ λογικά κάποιος απο ολους θα ξερει να σου απαντήσει...εγω πάντως δε τολμάω να τους ρωτησω τίποτα απο αυτα που θέλω..
πριν ακόμα μάθω οτι εχω σκπ είχα παρατηρήσει -μεσα στο φόρουμ- οτι οι περισσότεροι συνάδελφοι εχουν μια.. αν οχι ρατσιστική.. τουλάχιστον υποτιμητική συμπεριφορά απέναντι σε Α.μ.Ε.Α. λες ..κ το διαλέξαμε εμείς ή το θελήσαμε να βρεθουμε στη θεση που είμαστε..you know..τους τρώμε τις θέσεις :roll: κ θελουν κ καποιοι απο αυτούς να λέγονται κ παιδαγωγοί....ελεοςςςς.......
θυμάμαι καποια στιγμή που είχαν ολοι -σχεδον ολοι- κάνει επίθεση σε κοπέλα που εφυγε αναπληρώτρια ενω είχε λιγα μόρια....το τι της σύρανε ...δε λέγεται...καποιοι απο αυτους καναν καταγγελίες..χαμός.. τελικα το κορίτσι είχε ms..κ οταν βγήκε κ το είπε..παλι βρέθηκε καποιος καλοψυχος κ ειπε οτι εχει μπαμπα γιατρο κ της εβγαλε ψευτικο χαρτι :evil: ελεος, ντροπή κ αίσχος..
συγχύστηκα παλι.... :evil:
δε θελω να σε αποτρέψω απο το να τους ρωτήσεις μάλλον να σε προστατέψω θελω - εννοω να μη συγχυστείς- απο την αλλη ομως μακάρι να εχεις τη δυναμη να τους ρωτήσεις...εγω δε την εχω... αν το κανεις εκει τριγύρω θα είμαι για συμπαράσταση ;)
 #26505  από evoula
 Πέμ Απρ 29, 2010 5:02 pm
geia sas k apo mena...i diki m istoria stous pinakes exei ws exhs: 4 xronia imoun ston eniaio pinaka anaplirwtwn k to kalokairi pou ematha gia thn ms esteila symplirwmatika xartia sto ypourgeio mesw ths deyterovathmias k imoun ston idio pinaka alla se kali seira logw eidikis kathgorias...den eimai ston A pinaka...gia na mpw ekei ti prepei na kanw????epishs telos tou sxolikou etous sumplirwnw 12mino...an vgoun prokurixeis gia diorismo kanw aithsh h tha prepei na anaferetai eidika o diorismos stous ekpaideytikous me 67% kai anw?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14