• Η πρώτη μου εμπειρία από την επιτροπή του ΚΕΠΑ.

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #134564  από waterfall
 Κυρ Νοέμ 14, 2021 2:13 pm
Πέρασα προχθές από επιτροπή ΚΕΠΑ στην Πειραιώς για πρώτη φορά. Πήγα με μπαστούνι γιατί έχω κινητικό πρόβλημα. Με πήραν 15 λεπτά μετά την ώρα του ραντεβού μου και δεν περίμενα με τις ώρες. 'Ηταν όλοι ευγενικοί, σοβαροί, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μου ζήτησαν την ταυτότητά μου και υπέγραψα δίπλα στο όνομά μου σε μια κατάσταση που είχαν με ονόματα. Η νευρολόγος μου έκανε εξονυχιστική εξέταση.
Πρώτα εξέτασε τα αντανακλαστικά μου στα χέρια και στα γόνατα. Μετά ξάπλωσα, έβγαλα παπούτσια και κάλτσες και μου είπε να σηκώσω τα πόδια λυγισμένα προς το στήθος για να δει αν μπορώ να τα κρατήσω αλλά άρχισαν να τρέμουν και μου τα κατέβασε αμέσως και μετά μου πέρασε με ένα εργαλείο σαν στυλό τις πατούσες να δει την ανταπόκριση. Στη συνέχεια με έβαλε να περπατήσω χωρίς μπαστούνι και πήγαινα σαν τους γέρους με το Π και με ρώτησε γιατί περπατάτε έτσι; ,της απάντησα: γιατί δεν ανοίγει το βήμα μου, δεν μπορώ να κάνω μεγαλύτερα βήματα. Με έβαλε να περπατήσω στις μύτες και πήγα να φουντάρω με το κεφάλι λόγω αστάθειας αλλά ευτυχώς με έπιασε ο γιος μου. 'Ολα καλά, τα ποσοστά να δούμε τώρα τι θα είναι...

Για να ξέρετε κι εσείς, τώρα πρέπει να τους επιδείξεις στην είσοδο πιστοποιητικό εμβολιασμού, ή πιστοποιητικό νόσησης ή rapid test οι ανεμβολίαστοι και πρέπει να φοράτε μάσκα και γάντια και να έχετε εύκαιρη την ταυτότητά σας. Δεν μου ζήτησαν οι γιατροί (νευρολόγος και ψυχίατρος) να τους δείξω άλλες εξετάσεις. Τα είχαν όλα στο φάκελό μου. Επίσης η ψυχίατρος μου ζήτησε να της εξιστορήσω την κατάστασή μου αναλυτικά. Δεν ήταν δηλαδή του τύπου "μπαίνεις σε βλέπουν και φεύγεις". 'Εγινε σωστή δουλειά. 'Εχω ζητήσει σύνταξη αναπηρίας και εξωιδρυματικό και...περιμένω τώρα τα αποτελέσματα. Μου είπαν σε 15 μέρες θα τα πάρω από εκεί που κατέθεσα τα δικαιολογητικά. 'Ισως το δω και νωρίτερα ηλεκτρονικά με τους κωδικούς μου ΚΕΠΑ.
Σας τα γράφω αυτά για να πάρετε μια ιδέα για το πώς γίνεται η διαδικασία της επιτροπής. Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα ήταν ότι δεν υπήρχαν αρκετές καρέκλες για όλο τον κόσμο.