• Πρώτη "Επίσκεψη" σε ΚΕΠΑ?

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #133654  από bagia
 Δευ Μαρ 29, 2021 7:09 pm
Καλησπέρα σε όλους! Αν και είναι θέμα που έχει συζητηθεί πολύ και έχω διαβάσει πολλά από αυτά που έχετε ήδη πει.. Νομίζω χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Είμαι εκπαιδευτικός, συνάδελφοι, λοιπόν, με παροτρύνουν να περάσω από ΚΕΠΑ με στόχο να πάρω κάποιο ποσοστό αναπηρίας που θα με βοηθήσει στο διορισμό μου ως αναπληρώτρια. Είμαι σε φαρμακευτική αγωγή και σταθερή εδώ και 1.5 χρόνο.. Το ιστορικό μου μετράει 2 υποτροπές.. Δεν έχω κάποια σοβαρή αναπηρία ή κάποια δυσκολία που μπορεί αντικειμενικά να αποδειχθεί. Η κόπωση, τα μουδιάσματα, οι πόνοι δεν μπορούν να αποδειχθούν, οπότε βασιζόμαστε στα λεγόμενά μου.

Η ερώτησή μου, λοιπόν, είναι αν αξίζει τον κόπο να υποβληθώ σε αυτή τη διαδικασία και αν υπάρχουν πιθανότητες να πάρω το 50% που είναι απαραίτητο για την μοριοδότηση..
Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Υ.Γ. Σε 15 μέρες περίπου έχω ραντεβού με τον γιατρό μου για να συζητήσουμε και για αυτό το θέμα.. Θα ήθελα, όμως, τα "φώτα" σας! :smile-flower: :smile-flower:
 #133655  από GUS
 Δευ Μαρ 29, 2021 8:10 pm
Καλησπερα,

εχω το πολυποθητο 50αρι αλλα δν εχω δει φως...βεβαια ειμαι φιλολογος(φουλ ο πινακας!!!)οποτε μ εχει δωσει 20 μορια,οσο δλδ ενα μεταπτυχιακο...παλια σ εδινε προταξη στον πινακα οπως κ σε ασθενεις με μεσ. αναιμια...πλεον τπτ...βεβαια αυτα αλλαζει αναλογα τν ειδικοτητα κ σε τι φαση εισαι(αν εχεις δουλεψει κτλ) :smile-tongueout:
 #133656  από bagia
 Δευ Μαρ 29, 2021 9:40 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό το "πολυπόθητο" 50% έχει συγκεκριμένα κριτήρια για να το πάρεις; Αυτό δεν έχω καταλάβει.. Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένες δυσκολίες;;
 #133663  από mariaki87!
 Τρί Μαρ 30, 2021 8:52 pm
Αξίζει να περάσεις ΚΕΠΑ για μοριοδοτηση, σου συνιστώ να το κάνεις.... Πρέπει να διεκδικουμαι ότι δικαιούμαστε......ειναι λίγο χρονοβόρο αλλά αξίζει.... Μόνο που θα πρέπει να περνάμε κεπα κάθε 2 χρόνια..