• ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΚΠ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #133176  από marios
 Τρί Σεπ 15, 2020 1:56 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΝΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ .ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ (ασφαλιση ικα) ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΤΥΣΑΜΠΡΙ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ(ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΔΟΣΗ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ?? ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΟΠΠΥ???ΚΑΙ ΜΕΤΑ???ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ??Η ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΔΛΔ ΟΔΗΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΛΠ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΟΡΘΙΩΣ Η ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Η ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ.ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΟ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΑΥΤΟ.ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 #133177  από Elianna
 Τρί Σεπ 15, 2020 4:44 pm
Καλησπέρα,
Όσο ισχύει η ασφάλιση του ταμείου σου συνεχίζεις και παίρνεις τα φάρμακα ακριβώς όπως πριν ακόμα κι αν είσαι άνεργος, η ασφάλιση ΕΟΠΥΥ νομίζω ισχύει για ένα χρόνο μετά την απόλυση αν το θυμάμαι καλα. Σε περίπτωση που μείνεις ανασφαλιστος παίρνεις πάλι τα φάρμακα της σκλήρυνσης εντελώς δωρεάν από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ γιατί είναι υψηλού κόστους και δεν έχουν συμμετοχή. Δηλαδή ότι και να συμβεί αν έχεις ΑΜΚΑ τα φάρμακα σου τα παίρνεις δωρεάν. Το ίδιο ισχύει και για όλες τις εξετάσεις και όλες τις νοσηλείες αρκεί να γίνονται σε δημόσια ιδρυματα (πχ νοσοκομείο) και να στα έχει συνταγογράφησει είτε ιατρός του ΕΟΠΥΥ είτε ιατρός δημοσίου νοσοκομείου. Βρέθηκα σε αυτήν την θέση και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Μην ανησυχείς γι'αυτό.
Εύχομαι τα καλύτερα!!