• Αναπηρικό Αμάξι και ΚΕΠΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #133088  από Dhm
 Τρί Αύγ 11, 2020 10:24 am
Καλημέρα παιδιά! Ελπίζω να είστε όλοι καλά, ειδικά σε αυτές τις δύσκολες εποχές που ζούμε!

Πρόκειται να αγοράσω αμάξι και επειδή έχω απόφαση ΚΕΠΑ με ποσοστό αναπηρίας 67%, αναρωτιόμουν αν πρέπει να είναι αναπηρικό το αμάξι (δηλαδή όλες οι λειτουργίες στα χέρια αν δεν κάνω λάθος;) για να δικαιούμαι μηδενικά τέλη κυκλοφορίας, ταξινόμησης, διόδια, κλπ. Γνωρίζει κάποιος; Γιατί δεν το βρίσκω ακριβώς στο ίντερνετ :/

Ευχαριστώ και να περνάτε όμορφα! :emojis-10:
 #133091  από dimos
 Τρί Αύγ 11, 2020 9:42 pm
Dhm έγραψε: Τρί Αύγ 11, 2020 10:24 am Καλημέρα παιδιά! Ελπίζω να είστε όλοι καλά, ειδικά σε αυτές τις δύσκολες εποχές που ζούμε!

Πρόκειται να αγοράσω αμάξι και επειδή έχω απόφαση ΚΕΠΑ με ποσοστό αναπηρίας 67%, αναρωτιόμουν αν πρέπει να είναι αναπηρικό το αμάξι (δηλαδή όλες οι λειτουργίες στα χέρια αν δεν κάνω λάθος;) για να δικαιούμαι μηδενικά τέλη κυκλοφορίας, ταξινόμησης, διόδια, κλπ. Γνωρίζει κάποιος; Γιατί δεν το βρίσκω ακριβώς στο ίντερνετ :/

Ευχαριστώ και να περνάτε όμορφα! :emojis-10:
Κοίτα, η γνωμάτευση λογικά θα πρέπει να γράφει 'Σοβαρή κινητική αναπηρία του ενός ή και των δύο κάτω άκρων με ποσοστό αναπηρίας συνολικά 67%, του Πίνακα του Παραρτήματος ΙΙ της με αρ.Δ18Α 5038263 κτλ' οπότε καλό είναι να βγάλεις αναπηρικό δίπλωμα για να κρίνουν οι ειδικοί τι χρειάζεσαι να είναι στα χέρια. Τώρα αν είχες αυτοκίνητο με κανονικό δίπλωμα, με την γνωμάτευση 67% και με αυτό που σου έγραψα πως πρέπει να γράφει, δικαιούσαι μηδενικά τέλη με αίτηση στην ΔΟΥ σου. Σχετικά με τα διόδια ισχύουν διάφορες εκπτώσεις τα οποία θα δεις στην πορεία
 #133093  από Still
 Τετ Αύγ 12, 2020 9:53 pm
πρόταση: μην κάνεις το δίπλωμα οδήγησης αναπηρικό, πολλοί αντιμετώπισαν θέματα με την ασφαλιστική τους.

Παρόλαυτά, μπορείς να έχεις άνετα αναπηρικό αυτοκίνητο με κανονικό δίπλωμα
 #133094  από dimos
 Πέμ Αύγ 13, 2020 2:45 am
Αυτή την περίπτωση μου την είχε πει ένας φίλος για γνωστό του στο εξωτερικό όπου ο οδηγός αμεα βρήκε τον μπελά του. Σκέψου να εμπλακείς σε τροχαίο, ακόμα και χωρίς να φταις, και να κινηθεί,-είς νομικά για να βρεις το δίκιο σου. Όπου θα προσεύχεσαι να μην γίνει γνωστό το πρόβλημά σου γιατί αυτομάτως θα βρεις τον μπελά σου καθώς ενώ έχεις κάποια κινητικά προβλήματα που πιστοποιούνται και στην γνωμάτευση ΚΕΠΑ δεν φρόντισες να τροποποιήσεις κατάλληλα το όχημά σου παίρνοντας το κατάλληλο δίπλωμα(αναπηρικό που πιστοποιεί την ικανότητα οδήγησής του). Οπότε τότε θα έχεις λογικά πρόβλημα με την ασφαλιστική όπου δεν θα σε καλύψει πουθενά. Σημειωτέων και εγώ κανονικό δίπλωμα έχω, αλλά νομίζω πως το αναπηρικό είναι η πιο safe επιλογή αφού έχεις πρόβλημα,
 #133103  από Dhm
 Τετ Αύγ 19, 2020 9:11 am
Σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Άρα αν κατάλαβα καλά, μπορώ χωρίς να αναφέρω κάτι στην αντιπροσωπεία, να έχω τα πλεονεκτήματα; Το αναπηρικό δίπλωμα πώς γίνεται; 1η φορά το ακούω...
Να πω επίσης πως δεν έχω σημαντικά-έως καθόλου-κινητικά προβλήματα, οπότε και δεν είναι θεωρώ αναγκαίο το αναπηρικό αυτοκίνητο στην περίπτωσή μου...
 #133106  από dimos
 Σάβ Αύγ 22, 2020 2:58 am
Dhm έγραψε: Τετ Αύγ 19, 2020 9:11 am Σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Άρα αν κατάλαβα καλά, μπορώ χωρίς να αναφέρω κάτι στην αντιπροσωπεία, να έχω τα πλεονεκτήματα; Το αναπηρικό δίπλωμα πώς γίνεται; 1η φορά το ακούω...
Να πω επίσης πως δεν έχω σημαντικά-έως καθόλου-κινητικά προβλήματα, οπότε και δεν είναι θεωρώ αναγκαίο το αναπηρικό αυτοκίνητο στην περίπτωσή μου...
Για αναπηρικό δίπλωμα παίρνεις τηλέφωνο τον ΗΝΙΟΧΟ για λεπτομέρειες και ραντεβού. Το κακό με αυτό το δίπλωμα είναι ότι θέλει ανανέωση ανα διετία. Αφού αισθάνεσαι καλά και δεν θες κάποια μετατροπή στο ΙΧ πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία αυτοκινήτων που σε ενδιαφέρει, λες ότι θες να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο.....διαπραγματεύεσαι.....μετά τους λες ότι το θες αδασμολόγητο γτ έχεις βεβαίωση από ΚΕΠΑ που αναφέρει τον σχετικό νόμο και ο Θεός βοηθός
 #133124  από Dhm
 Πέμ Αύγ 27, 2020 2:59 pm
Α ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έβαλα τον καθηγητή που μου είχε κάνει το δίπλωμα να ρωτήσει τι και πως και να μου πει.
 #133135  από Dhm
 Τρί Σεπ 01, 2020 1:42 pm
Καλημέρα σας και καλό μήνα! Μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι δεν δικαιούμαι αν κατάλαβα καλά αναπηρικό κλπ γιατί θέλει να έχω μεγαλύτερο ποσοστό (πάνω από 80% νομίζω) και να το έχω και εφόρου ζωής. Έτσι κι αλλιώς βέβαια επειδή θα πάρω υβριδικό, δεν έχω έξοδα ταξινόμησης κλπ. Οπότε αυτό που με νοιάζει ουσιαστικά είναι τα διόδια, που κανείς δεν ήξερε να απαντήσει. Που να απευθυνθώ λέτε; Πρέπει να γίνει πριν πάρω το αμάξι;
 #133137  από dimos
 Τετ Σεπ 02, 2020 7:20 pm
Dhm έγραψε: Τρί Σεπ 01, 2020 1:42 pm Καλημέρα σας και καλό μήνα! Μου είπαν από την αντιπροσωπεία ότι δεν δικαιούμαι αν κατάλαβα καλά αναπηρικό κλπ γιατί θέλει να έχω μεγαλύτερο ποσοστό (πάνω από 80% νομίζω) και να το έχω και εφόρου ζωής. Έτσι κι αλλιώς βέβαια επειδή θα πάρω υβριδικό, δεν έχω έξοδα ταξινόμησης κλπ. Οπότε αυτό που με νοιάζει ουσιαστικά είναι τα διόδια, που κανείς δεν ήξερε να απαντήσει. Που να απευθυνθώ λέτε; Πρέπει να γίνει πριν πάρω το αμάξι;
Καλό μήνα, άρθρο 16 Ν.1798/88 δες τους δικαιούχους και ειδικά ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ περίπτωση 2 που λογικά σε αφορά. Δες και την απόφαση ΚΕΠΑ σου αν αναγράφει το άνωθεν που σου έγραψα. Φυσικά αν δεν το έχεις ζητήσει στην αίτησή σου δεν θα αναγράφει τίποτα.
Σχετικά με τα διόδια η κάθε εταιρία εκμετάλλευσης αυτών έχει την δική της πολιτική εκπτώσεων ή και απαλλαγών. Αυτά που θυμάμαι είναι η έκπτωση που είχε στην γέφυρα Ρίο-Αντίρριο, 5€ με την επίδειξη της μπλε κάρτας στάθμευσης, στον αυτοκινητόδρομο Αιγαίου έχει άλλη διδικασία όπου σου στέλνουν μια κάρτα κτλ. Εν ολίγοις πρέπει να επικοινωνήσεις με τις αντίστοιχες εταιρίες και να ακολουθήσεις τις διδικασίες που θα σου πουν αν έχουν κάποια πολιτική εκπτώσεων αμεα.
 #133144  από Dhm
 Πέμ Σεπ 03, 2020 1:10 pm
Ναι, από ότι διάβασα πρέπει αφού παραλάβω το αμάξι, να βγάλω κάρτα στάθμευσης ΑΜΕΑ που γίνεται με το ποσοστό 67% και μετά να βγάλω την κάρτα για κάθε εταιρία διοδίων :)
Τώρα με αυτά που είχατε πει για την ασφαλιστική δεν ξέρω τι θα γίνει...