• Παροχές για άτομα με ΣΚΠ και στράτευση

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #133001  από MasterminD
 Παρ Ιούλ 03, 2020 3:47 am
Καλησπέρα σας,

Πάσχω από πολλαπλή σκλήρυνση υποτροπιάζουσα. Ευτυχώς μόνο μία υποτροπή είχα στα 20 μου (πριν 3 χρόνια δηλαδή) κι έκτοτε δεν με έχει ξαναενοχλήσει η πάθηση. Γενικά πέρα από την αγωγή μου δεν έχω ψαχτεί για περεταίρω παροχές αλλα θέλω να βγάλω από τη μέση το ζήτημα του στρατού και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να πάρω απαλλαγή λόγω της κατάστασης, όπως επίσης και για περεταίρω παροχές που ενδεχομένως να δικαιούμαι. Θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 #133002  από Στάθης
 Σάβ Ιούλ 04, 2020 1:45 pm
MasterminD έγραψε: Παρ Ιούλ 03, 2020 3:47 am Καλησπέρα σας,

Πάσχω από πολλαπλή σκλήρυνση υποτροπιάζουσα. Ευτυχώς μόνο μία υποτροπή είχα στα 20 μου (πριν 3 χρόνια δηλαδή) κι έκτοτε δεν με έχει ξαναενοχλήσει η πάθηση. Γενικά πέρα από την αγωγή μου δεν έχω ψαχτεί για περεταίρω παροχές αλλα θέλω να βγάλω από τη μέση το ζήτημα του στρατού και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να πάρω απαλλαγή λόγω της κατάστασης, όπως επίσης και για περεταίρω παροχές που ενδεχομένως να δικαιούμαι. Θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μην σε αγχώνει ο στρατός, υπάρχει ειδική διάταξη που απαλλάσσει ανθρώπους που πάσχουν από απομυελινωτική νόσο να υπηρετήσουν. Αφού έχεις διάγνωση, τότε περνάς από μια επιτροπή (με τις αποδείξεις σου) πρώτα σου δίνουν μια μικρή αναβολή (1 ή 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά), και μετά ξαναπερνάς και σε απαλλάσσουν για πάντα.

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, ελπίζω να μας διαφωτίσει μέλος.
Καλή συνέχεια !