• ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΕΠΑ;

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #132791  από waterfall
 Πέμ Μάιος 07, 2020 10:46 am
Καλημέρα. 'Εχω μια απορία σχετικά με τα ΚΕΠΑ για σύνταξη αναπηρίας. Δεν έχω περάσει από την επιτροπή μέχρι στιγμής.

Για να δικαιούσαι κάποιο ποσοστό αναπηρίας πρέπει υποχρεωτικά να παίρνεις αγωγή/φάρμακα;

Εγώ δεν παίρνω φάρμακα από το 2018 γιατί με πείραξαν όσα δοκίμασα. Και έχω πρόβλημα με τα πόδια μου από το 2016 που πέρασα οξεία μυελίτιδα. Μονίμως μουδιασμένη μέχρι το στήθος και πρόβλημα βάδισης, όταν βγαίνω έξω χρειάζομαι μπαστούνι και έχω και λίγη αστάθεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #132793  από Still
 Πέμ Μάιος 07, 2020 3:33 pm
Δες κάτι, η λογική των κεπα είναι ότι έχεις κάτι, κάνεις κάτι για να το αντιμετωπίσεις, άρα βρίσκεσαι σε μία κατάσταση και αξιολογήσε.

Παράδειγμα, έχεις Ρευματοειδή Αρθρίτιδα, πέρνεις αγωγή, ανταποκρίνεσαι επαρκώς, άρα είσαι λειτουργικός και δεν παίρνεις μεγάλο ποσοστό.

ή έχεις Ρευματοειδή Αρθρίτιδα, κάνεις αγωγή, δεν ανταποκρίνεσαι επαρκώς, άρα έχεις θέματα και παίρνεις μεγάλο ποσοστό.

ή έχεις Ρευματοειδή Αρθρίτιδα, δοκιμάζεις αγωγές αλλά είτε δεν σου κάνουν είτε σου προκαλούν πρόβλημα, άρα έχεις θέματα και παίρνεις μεγάλο ποσοστό.

Γιατί στο 1ο παράδειγμα δεν παίρνεις μεγάλο ποσοστό;
Διότι το ταμείο σου επιβαρύνεται με το κόστος των φαρμάκων που σου χορηγούνται και εξαιτίας τους πλέον είσαι καλά.

Πρέπει κάποιος γιατρός να ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙ ότι έγινε ότι ήταν δυνατόν για να πάρεις αγωγή και αυτή ήταν επιβαρυντική για το σώμα σου και επιλέχθηκε να μείνεις χωρίς αγωγή.

Εάν υπάρχει αγωγή αλλά αρνήσε να τη δοκιμάσεις, θεωρείται ότι υπάρχει η λύση να γίνεις καλά και εξαιτίας σου υποφέρεις.

Αυτά έχω εντοπίσει εγώ.
Κατά τ' άλλα, καλή τύχη :) , σαφώς και μπορείς να κάνεις αίτηση για κρίση κεπα ακόμα και εάν έχεις ένα απλό σπυράκι, το ζήτημα έγκειται στο τί προσδοκείς.