• Σύνταξη αορίστου χρόνου με 2η Γνωμάτευση ΚΕΠΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #132688  από Giannis06
 Πέμ Μαρ 19, 2020 5:51 pm
Αγαπητές/οί φίλες/οι

επειδή η αλληλοβοήθεια και η ενημέρωση στη χώρα που ζούμε είναι ζωτικής σημασίας και ένας από τους ρόλους του φόρουμ είναι αδιαμφισβήτητα και αυτός, θέλω να σας ενημερώσω ότι, μετά από τιτάνιο αγώνα στις δαιδαλώδεις υπηρεσίες του μορφώματος που ονομάζεται ΕΦΚΑ και του υπουργείου Εργασίας, εξασφάλισα έγγραφο (για τη δική μου περίπτωση, αλλά αποτελεί σίγουρα οδηγό για όλους τους συνασθενείς που αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα), στο οποίο αναφέρεται με σαφήνεια ότι ΟΣΟΙ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣκΠ ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ Ή/ΚΑΙ ΕΞΩΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ, ΑΥΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΕΦ' ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ (ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΡΙΤΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ.
Σημειώνω ότι όσοι έχουν περάσει πάνω από δυο φορές από Επιτροπή των ΚΕΠΑ, με διετείς Γνωματεύσεις και με Π.Α. μεγαλύτερο ή ίσο του 67%, τότε τα ΚΕΠΑ είναι υποχρεωμένα να μετατρέψουν οίκοθεν (μονομερώς και χωρίς αυτοπρόσωπη παρουσία του ενδιαφερομένου) τη Γνωμάτευση σε αορίστου χρόνου και να ενημερώσουν το αρμόδιο τμήμα συνταξιοδότησης ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ.
Όσοι χρειάζονται, βοήθεια, κατευθύνσεις, διευκρίνηση κλπ. μπορούν να μου στείλουν π.μ.
 #132725  από Asturias
 Τετ Απρ 01, 2020 10:41 am
Καλημέρα σε όλους και μια ερώτηση για να πάρει κάποιος που εργάζεται σύνταξη η επίδομα πρέπει να πάει σε ΚΕΠΑ για να περάσει επιτροπή ? Αν δουλεύει γίνεται? Δεν θέλω να σταματήσω τη δουλειά αλλά θέλω να πάρω ότι δικαιούμαι έχω σκπ από το 2000 με θεραπείες παύσεις κλπ αλλα σε ΚΕΠΑ πάω και κάνω αίτηση και βλέπουμε?
 #132730  από Giannis06
 Πέμ Απρ 02, 2020 10:25 pm
Μάλλον δεν κατάλαβα την ερώτησή σου. Να πάρεις σύνταξη και να συνεχίσεις να εργάζεσαι; Ή θα εργάζεσαι ή θα πάρεις σύνταξη. Αν -και για όσο- (σου εύχομαι για πάντα) έχεις τη δύναμη να εργάζεσαι, κατά την ταπεινή μου γνώμη συνέχισε να εργάζεσαι, αλλά εσύ ξέρεις. Το επίδομα όμως, είναι άλλη περίπτωση. Φυσικά και έχεις τη δυνατότητα να πάρεις επίδομα (π.χ. εξωιδρυματικό) ενώ εργάζεσαι ταυτόχρονα. Μπορείς να το κοιτάξεις. Εξαρτάται από τα συμπτώματα που έχεις...
 #132733  από adp_pappas
 Παρ Απρ 03, 2020 7:13 am
Μπορείς να δουλεύεις και ταυτόχρονα να παίρνεις το επίδομα.
Για να πάρεις το εξωιδρυματικό επίδομα πρέπει τα ΚΕΠΑ να σου πιστοποιήσουν κινητική αναπηρία 67% και άνω.
 #132829  από Giannis06
 Κυρ Μάιος 17, 2020 11:57 am
Για όσους ενδιαφέρονται και πιθανόν να εμπίπτουν εδώ μπορούν να δουν και να κατεβάσουν τη Διευκρινιστική Εγκύκλιο της κεντρικής υπηρεσίας προς τα ΚΕΠΑ:

http://www.ere.gr/assets/files/794/Pina ... riston.pdf

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν πρέπει να επιτρέπουμε τη μη εφαρμογή των νομίμων δικαιωμάτων μας.

Καλή επιτυχία και καλή πορεία σε όλους.
Εύχομαι να μην χρειαστεί σε κανέναν και καμία.
Καλημέρα.
 #133070  από ΣΩΤΗΡΗΣ
 Παρ Ιούλ 31, 2020 9:50 am
Πόσο καιρό έκανε να βγει η αποφαση; Σε ρωτάω γιατί έκανα και γω. Ο φάκελος πέρασε από επιτροπή στις 10-7 και 20 μέρες μετά ακόμα δεν εχει βγει απόφαση.
 #134303  από fantina
 Παρ Αύγ 20, 2021 4:55 am
Εχω κριση κεπα απο το 2012 μεχρι 2015, και δευτερη απο 2015 μεχρι 2019. Αφου εκανα αιτηση για επαναξιολογηση διαρκειας ζητωντας να γινει αοριστου,το καλοκαιρι του 2020,ελαβα αο τα κεπα αρνητικη απαντηση. Το σχετικο ΦΕΚ λεει πως αυτος ο πινακας προσδιορισμου αντικαθιστα ολους τους προηγουμενους ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΙΣΧΥΣΑΝ. Αρα απο την απονομη της δευτερης κρισης εμπιπτω στον πινακα.
πως να κινηθω?
ευχαριστω.