• Αναστολή χορήγησης επιδομάτων κίνησης και παραπληγίας με γνωματεύσεις πλην ΚΕΠΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #132481  από Φίλιππος
 Δευ Ιαν 27, 2020 1:44 pm
Καλησπέρα σας,
έχω τη μητέρα μου, 85% εφόρους ζωής από ΑΣΥΕ, με ΣΚΠ και ενώ τους προηγούμενους μήνες πληρώθηκε κανονικά τα εν λόγω επιδόματα, στις 24 Ιανουαρίου διακόπηκε
μετά από τηλ. επικοινωνία με ΟΠΕΚΑ, Πρόνια Δήμων (τηρούν το φάκελο) και επίσκεψη στο Κέντρο Κοινότητας, πληροφορήθηκα ότι το έχουν αναστείλει σε όλους όσοι δεν έχουν γνωματεύσεις ΚΕΠΑ
1. ο νόμος ορίζει ισοδυναμία ΑΣΥΕ ΚΕΠΑ κ.λπ. επιτροπών
2. δεν υπήρξε καμία ενημέρωση στο site του ΟΠΕΚΑ
3. με ποια απόφαση το ανέστειλαν, ενώ εδώ και ένα χρόνο που λειτουργεί ο ΟΠΕΚΑ πληρωνόταν κανονικά

η απόφαση είναι ΑΣΥΕ, εφ' όρου ζωής και κάνει σαφή αναφορά ότι η αναπηρία οφείλεται στη ΣΚΠ

έχετε αντίστοιχες περιπτώσεις, γτ νομίζω τώρα το καταλαβαίνουν οι άνθρωποι σιγά-σιγά που δεν μπαίνουν τα χρήματα
p.s. υποψιάζομαι ότι όχι μόνο θα ζητούν "ψηφιοποίηση" του φακέλου (που υποχρεούνταν να κάνουν για τους παλιούς οι ίδιοι), αλλά φοβάμαι ότι θα βάλουν τους ανθρώπους να ξαναπερνάνε επιτροπές!!
 #132511  από Nikos_m
 Πέμ Ιαν 30, 2020 9:50 pm
Προτεινόμενες ενέργειες:
1. Αίτηση στον ΟΠΕΚΑ με την οποία ζητάμε ενημέρωση (ΕΓΓΡΑΦΩΣ), για τους λόγους για τους οποίους έγινε η αναστολή της χορήγησης του επιδόματος.
2. Αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη.

Οι νόμοι είναι ξεκάθαροι αλλά συνεχίζουν να κάνουν του κεφαλιού τους..

1. Πριν την ίδρυση των ΚΕ.Π.Α. (Ν. 3863/2010), προκειμένου κάποιος/α να ενταχθεί σε Πρόγραμμα Οικονομικής Ενίσχυσης ΑμεΑ, έπρεπε να προσκομίσει γνωμάτευση από Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Νομαρχίας του τόπου κατοικίας του/της ή της Περιφέρειας. Επίσης γίνονταν δεκτές και γνωματεύσεις από Α.Σ.Υ.Ε., Α.Ν.Υ.Ε., Α.Α.Υ.Ε., Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή της Ελληνικής Αστυνομίας και Ανώτατη Υγειονομική Επιτροπή του Πυροσβεστικού Σώματος. Μετά την ίδρυση των ΚΕ.Π.Α., οι ανωτέρω γνωματεύσεις διατηρούν την ισχύ τους έως τη λήξη τους, ενώ αυτές των οποίων η κρίση είναι εφ’ όρου ζωής, μπορούν να χρησιμοποιούνται επ’ αόριστον.

2. Στο άρθρο 1 παρ. 1 του Ν. 4331/2015 ορίζεται ότι: «Όσοι ενδιαφέρονται να ενταχθούν στα προνοιακά προγράμματα οικονομικής ενίσχυσης Ατόμων με Αναπηρία, καθώς και οι δικαιούχοι των οποίων η ισχύς των γνωματεύσεων ή πιστοποιητικών αναπηρίας έχει λήξει, εξετάζονται υποχρεωτικά από 01-09-2011 για την πιστοποίηση του βαθμού αναπηρίας τους από τις Υγειονομικές Επιτροπές ΚΕ.Π.Α. για τη χορήγηση ή την παράταση οικονομικής ενίσχυσης ή άλλης προνοιακής παροχής. Η εξέταση αποτελεί προϋπόθεση για τη χορήγηση ή την παράταση οικονομικής ενίσχυσης ή άλλης προνοιακής παροχής. Για την ένταξη στα προνοιακά προγράμματα οικονομικής ενίσχυσης Ατόμων με Αναπηρία γίνονται δεκτές και οι γνωματεύσεις της Α.Σ.Υ.Ε. ή της Α.Ν.Υ.Ε. ή της Α.Α.Υ.Ε. ή της Ανώτατης Υγειονομικής Επιτροπής της Ελληνικής Αστυνομίας ή της Ανώτατης Υγειονομικής Επιτροπής του Πυροσβεστικού Σώματος».
 #132515  από ΣΥΝΗΓΟΡΟΙ ΤΩΝ ΑΜΕΑ
 Παρ Ιαν 31, 2020 5:33 am
Καλημέρα σας!
Με εγκύκλιο προς τον ΟΠΕΚΑ στις 14-06-2019, ο Γενικός Γραμματέας Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Καρελλας τονίζει ότι ο ΟΠΕΚΑ πρέπει να κάνει δεκτές τις γνωματεύσεις Α.ΣΥ.Ε. ή της Α.Ν.Υ.Ε. ή της Α.Α.Υ.Ε. ή της Ανώτατης Υγειονομικής Επιτροπής της Ελληνικής Αστυνομίας ή της Ανώτατης Υγειονομικής Επιτροπής του Πυροσβεστικού Σώματος σε ισχύ που έχουν εκδοθεί από τους αιτούντες για άλλη αιτία, εφόσον πληρούνται με βάση αυτές οι ιατρικές προϋποθέσεις του κατά περίπτωση αιτούμενου προνοιακού προγράμματος οικονομικής ενίσχυσης.
Όσοι έχουν πρόβλημα ας εκτυπώσουν την παρακάτω εγκύκλιο και να την επιδείξουν στους υπαλλήλους.
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Δεν συμπεριλαμβάνονται οι αποφάσεις από τις πρώην Νομαρχιακές Υγειονομικές επιτροπές

https://drive.google.com/file/d/1fmcwtl ... l06Bn/view

Εικόνα
«Παναναπηρικός Σύλλογος υποστήριξης και κοινωνικού ακτιβισμού
υπέρ των δικαιωμάτων των αναπήρων
ΣΥΝΗΓΟΡΟΙ ΤΩΝ ΑμεΑ - ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ»

Email : sinigoroi.amea@gmail.com
 #132518  από Φίλιππος
 Δευ Φεβ 03, 2020 10:26 am
καλημέρα σας,
κατ' αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και την ενημέρωση
λοιπόν
πήγα στον οπεκα, όπου με παρέπεμψαν στον 6ο όροφο σε αρμόδιο υπάλληλο
του κατέθεσα την γνωμάτευση ΑΣΥΕ + αποφάσεις από δήμο (για παραπληγίας και κίνησης) + πρόσφατα ενημερωτικά σημειώματα (όπου φαίνεται ότι δε λαμβάνει επίδομα από άλλη πηγή για τον ίδιο λόγο)

ο υπάλληλος (ευγενικότατος η αλήθεια) με διαβεβαίωσε ότι:
1. έκανε εκείνη τη στιγμή την αναστολή πληρωμών (θα φανεί τον επόμενο μήνα...)
2. τα επιδόματα θα πληρωθούν τον επόμενο μήνα, μαζί με το μήνα που έχασε
3. ότι είχαν στείλει 15 μέρες πριν επιστολή μέσω ΕΛΤΑ (και σε όλους τους υπολοίπους), αλλά γενικά σχεδόν κανένας δεν την έλαβε

το θέμα που έχω να αναφέρω είναι ότι
καλά στην περίπτωση μου, η μητέρα μου έχει εμένα και "τρέχω" (3 μέρες περίμενα την αστυνομία για ένα γνήσιο υπογραφής !!!)
οι υπόλοιποι άνθρωποι Αμεα πως θα τα καταφέρουν να εξυπηρετηθούν!!!
πρόκειται για απαράδεκτη ενέργεια κατά τη γνώμη μου που χρήζει συλλογικής δράσης