• Ισχύει γνωμάτευσης ΙΚΑ εφόρου ζωης

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #132227  από Lob31
 Τετ Νοέμ 13, 2019 1:52 am
Καλησπερα σας,

Αντιμετωπίζω κάποιο κινητικό πρόβλημα εκ γενετής.Σαν έμμεσα ασφαλισμένος από τον ασφαλιστικό φορέα των γονιών μου ΙΚΑ εχω θεμελιώσει ύστερα απο επανεξετάσεις συγκεκριμένα από το 1996 μέχρι το 2007 ποσοστό αναπηρίας 67% εφόρου ζωής.Ολα αυτά τα χρόνια μου χορηγείται το παραπληγικό επίδομα καθώς πάσχω από σπαστική διπληγια εκτος αυτού σύμφωνα με το νέο πίνακα ανήκω και στις μη αναστρέψιμες παθήσεις.Απευθυνομαι λοιπόν σε διάφορες υπηρεσίες του δημοσίου ώστε να ενταχθώ στις παροχές των ΑΜΕΑ και μου ζητούν να περάσω κεπα και ότι δεν ισχύει το ποσοστό με αποτέλεσμα να μην εχω πρόσβαση.Απο μια έρευνα που εχω κανει ότι για τελεσίδικες αποφάσεις πριν το 2011 που δημιουργηκε το κεπα δεν χρειάζεται να ξανά περάσω και να μπω σε αυτήν την διαδικασία.Ρωτώ ισχύει κάτι τέτοιο?Και αν αποφασίσω να περάσω και πάρω χαμηλότερο ποσοστό χάνω το επίδομα?Σε περίπτωση αν κάποια στιγμή μπορέσω και εργαστώ κόβετε το επίδομα?και αποκτήσω τα δικά μου ένσημα.Κανω την διαδικασία από την αρχή μετά κεπα?Τι προβλέπεται σε αυτήν τι περίπτωση.θα χαρώ να με βοηθήσετε.

Με εκτίμηση