• ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ: Ελεύθερη πρόσβαση;

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #131466  από Axilleas1
 Παρ Μάιος 17, 2019 1:43 pm
Γεια σας την επόμενη χρονιά θα πάω Γ λυκείου και βλέπω ότι μπορώ να περάσω ελεύθερα χωρίς εξετάσεις στις περισσότερες σχόλες.
Αυτό όντως ισχύει η πρέπει να έχω κάποιο αναγκαστικά βαθμό αναπηρίας η κάτι ανάλογο; Επίσης τι ακριβώς σημαίνει αυτό το 5%;

Ευχαριστώ :emojis-23:
 #131467  από Nikos_m
 Παρ Μάιος 17, 2019 2:31 pm
Οι παθήσεις για την εισαγωγή με το 5% στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/s ... paidefsi-4

Eισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με σοβαρές παθήσεις το ακαδ. έτος 2019-2020: https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/s ... -2019-2022
 #131470  από Dhm
 Δευ Μάιος 20, 2019 5:10 pm
Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι, εγώ πέρασα σε Α.Ε.Ι. το 2013 με το 5%. Μάλιστα, επειδή διαγνώστηκα ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες, ήταν δύσκολο να πάρω το χαρτί για την ειδική κατηγορία γιατί οι αιτήσεις ήταν μέχρι Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά, αλλά ευτυχώς μου έκαναν το χατήρι γιατί φαινόταν ξεκάθαρα στις εξετάσεις μου και πότε διαγνώστηκα και την σίγουρη διάγνωση. Έδωσα πανελλήνιες μόνο και μόνο για 'το γαμώτο' επειδή είχα κάνει όλη την διαδικασία με φροντιστήρια κλπ. Το αποτέλεσμα ήταν να με χειροτερέψουν εκείνη την στιγμή λόγω άγχους και να μου ρίξουν τον βαθμό απολυτηρίου λίγο. Αλλά πέρασα κανονικά με το 5%. Οπότε η απάντηση είναι πως δεν χρειάζεσαι ποσοστό αναπηρίας, παρά μόνο την διάγνωση (ίσως από δημόσιο νοσοκομείο)
5% σημαίνει πως από τις θέσεις εισακτέων που ανακοινώνονται για κάθε σχολή, το 5% αναλογεί στα άτομα με σοβαρές παθήσεις. Αντίστοιχο με τους εισακτέους με το 10%.
Ό,τι θέλεις ρώτησέ με ελεύθερα :)
 #131494  από Dhm
 Τετ Μάιος 22, 2019 10:20 am
Χαίρομαι :) Δεν ξέρω τι σχολή-ες θέλεις, αλλά πάντως θα συμβούλευα να κάνεις μια χ προετοιμασία, ειδικά αν εκεί που θες να περάσεις χρειάζονται ας πούμε κάποιες βάσεις μαθηματικών γ' λυκείου. Ίσως αν κάνεις προετοιμασία για πανελλήνιες χωρίς να σε νοιάζει το αποτέλεσμα, να τα πας καλύτερα και να μάθεις περισσότερα, επειδή δεν θα έχεις άγχος για το τι θα γίνει. ;) Ό,τι θέλεις πραγματικά στείλε μου και προσωπικό μήνυμα. Θα ήθελα κι εγώ να ήξερα πράγματα όταν περνούσα τότε όλο αυτό με τις σχολές...