• ένσταση σε απόφαση ΚΕΠΑ κανείς;;;

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #131161  από Τάνια
 Δευ Μαρ 04, 2019 7:27 pm
Καλησπέρα σε όλους!
Ενώ είχα ποσοστό αναπηρίας 50% φέτος μου μειώθηκε σε 40%. Έμαθα από την γραμματέα ότι, ενώ ο πρόεδρος της επιτροπής είπε να μου το δώσουν αφού δεν διεκδικώ χρήματα,απλά το θέλω για τη δουλειά μου τελικά η απόφαση βγήκε εις βάρος μου. Είμαι δασκάλα διαγνωσμένη 20 χρόνια και τα τελευταία 3 χρόνια έμαθα ότι μπορώ να διεκδικήσω να μην κάνω υπηρεσίες στα διαλείμματα( να προσέχω δηλαδή τους 400 μαθητές που έχει το σχολείο στον αύλειο χώρο). Έχω ορθοκυστικές διαταραχές το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα (αστάθεια,εν τω βάθη και ούτε θυμάμαι τα άλλα )και το μόνο που ζητάω είναι αυτή η απαλλαγή.Ούτε επιπλέον μέρες άδειας θέλω ,ούτε να απέχω από δραστηριότητες του τύπου θεατρικά που είναι πολύ κουραστικές.
Έχει κάνει κανείς ένσταση και έχει δικαιωθεί;;Με ποιον τρόπο;;;
 #132644  από Poil
 Παρ Μαρ 06, 2020 3:22 am
Έκανα ένσταση σε ποσοστό 45% ότι δε συμφωνώ γιατί έχω πολλά προβλήματα και δε μπορώ να βρω δουλειά. Μου έδωσαν 50.
Είναι περιορισμένος ο χρόνος της ένστασης και αν είναι με κατάθεση χαρτιών δίνεις ξανά το ποσό. Συνήθως μετά την ένσταση ένα 5% έξτρα στο δίνουν. Μπορείς να γράψεις ακριβώς το λόγο που το θες θα σου το δώσουν. Δε ξέρω αν το έκανες τελικά αλλά έτσι λειτουργεί. Βάλε και καμία συνυπάρχουσα καλού κακού λειτουργούν με τους πίνακες. Το δικαιούμαστε δε κοροϊδεύουμε κανέναν. Αφού δε μας δίνουν τα αυτονόητα πρέπει να βρίσκουμε λύσεις. Έλεος δηλαδή με τα ζώα.