• Διαδικασίες ΚΕΠΑ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #130933  από Dhm
 Πέμ Ιαν 10, 2019 12:17 pm
Καλησπέρα στην παρέα! Σίγουρα έχει ξανασυζητηθεί το θέμα ΚΕΠΑ αλλά δεν βγάζω άκρη.
Τόσα χρόνια με διάγνωση ΣΚΠ και δεν το είχα σκεφτεί ούτε μου το είχε πει κανείς. Τώρα το είπα στον γιατρό μου και μου έδωσε φάκελο για ΚΕΠΑ

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Αξίζει η ταλαιπωρία;
2) Εφόσον δεν είμαι σε αναπηρικό καροτσάκι (και ούτε σκοπεύω να το κάνω όπως ίσως προτείνει ο γιατρός μου) έχω καμιά ελπίδα;
3) Ουσιαστικά με νοιάζει να πάρω ένα χαρτί ή κάτι, για να μπορώ να παίρνω τα φάρμακά μου. Γιατί τώρα που τελειώνω την σχολή μου, (λογικά) δεν θα είμαι ασφαλισμένη στον πατέρα μου..

Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Καλή χρονιά και πάντα όλα καλά! :)
 #130935  από Gianna
 Πέμ Ιαν 10, 2019 5:04 pm
Δήμητρα (σωστο το ονομα?) Γεια σου,

Καλό είναι να έχεις την πιστοποίηση. Θα σε βοηθήσει σε διάφορες διαδικασίες γραφειοκρατικής φύσης, σε εκπτώσεις (Μουσεία, ΚΤΕΛ, κτλ), και σε άλλα θέματα που δίνει το εκάστοτε ποσοστό. Ταλαιπωρια δεν είναι. Απλώς γραφειοκρατικό κ διεκπεραιωτικο "τρεξιμο". Το δε προσωπο που δειχνει η εκαστοτε υγειονομικη επιτροπη ειναι ανθρωπινο!!!

Σου εύχομαι Καλό Πτυχίο και Καλή Σταδιοδρομία.
:smile-flower:

(Πρακτικά, αναζήτησε στο internet ΚΕΠΑ και θα αυτοκατευθυνθεις)
 #130936  από Dhm
 Παρ Ιαν 11, 2019 1:02 pm
Ευχαριστώ πολύ!! <3
 #131536  από Dhm
 Παρ Μάιος 24, 2019 1:39 pm
Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα μου....Τον Ιανουάριο πήγα στην πρόνοια να τους πω ότι θέλω να περάσω ΚΕΠΑ. Μου είπαν πως πρέπει να σημειώσουν το όνομά μου και θα με πάρουν τηλέφωνο για να πάω εκεί να κάνουμε μαζί την ηλεκτρονική αίτηση. Περιμένω περιμένω...Ξαναπάω μετά από 1-2 μήνες και τους λέω δεν με έχετε πάρει ακόμα τηλέφωνο, θα αργήσετε; Και λένε όχι η διαδικασία προχωράει κάποια στιγμή θα σας πάρουμε τηλέφωνο. Περιμένω περιμένω....Ξαναπάω σήμερα και λέω ακόμα δεν με έχετε πάρει τηλέφωνο. Και απαντάνε και ούτε πρόκειται...Πηγαίνετε στο τάδε γραφείο να κάνετε αίτηση. Πάω και εδώ έρχεται το ερώτημά μου:
Την αίτηση πήγα να την κάνω στην πρόνοια του Βόλου. Το Ε1 μου όμως το δηλώνω στην ΔΟΥ Α' Πειραιά. Οι της Αθήνας ή και του Βόλου τι προτείνετε; Να αλλάξω την φορολογική μου δήλωση μιας που ακόμα δεν την έχω καταθέσει και να δηλώσω Βόλο και να τα κάνω όλα εδώ; Ή να κάνω την αίτηση στον Βόλο για να περάσω ΚΕΠΑ (μιας που είναι η 1η φορά, αυτό γίνεται είπαν) και να περάσω επιτροπή στην Αθήνα;
Τελικά όντως είναι κάποιος μπελάς όλο αυτό! :smile-thinking:
 #131707  από Dhm
 Δευ Ιούλ 22, 2019 7:31 pm
Ποιος το περίμενε ότι το χαρτί του γιατρού για τα ΚΕΠΑ έχει ισχύ μόνο 4 μήνες (γιατί στην Ελλάδα, είναι φυσιολογικότατο μια χρόνια ασθένεια να εξαφανίζεται!) και έχοντάς με σε αναμονή αρκετούς μήνες, τώρα πρέπει να ξανατρέχω...
Συγγνώμη ήθελα να γκρινιάξω λίγο :emojis-12:
 #131710  από maestro
 Τετ Ιούλ 24, 2019 11:48 am
Dhm έγραψε: Παρ Μάιος 24, 2019 1:39 pm ....Τον Ιανουάριο πήγα στην πρόνοια να τους πω ότι θέλω να περάσω ΚΕΠΑ. Μου είπαν πως πρέπει να σημειώσουν το όνομά μου και θα με πάρουν τηλέφωνο....
Για να περάσεις Κε.Π.Α αιτήσεις γίνονται εκεί που στεγάζονταν το ΙΚΑ, όπου υπάρχει γραφείο ΚΕΠΑ.
Η πρόνοια είναι για άλλες περιπτώσεις όπως το επίδομα της πρόνοιας κλπ..
Σκέφτομαι πως υπάρχει ένας κίνδυνος η απόφαση ΚΕΠΑ να καταργήσει τα παλιότερα πιστοποιητικά της πρόνοιας τα οποία πχ αφορούσαν κάποιο επίδομα. εφορία κλπ...[/quote]
Dhm έγραψε:....Την αίτηση πήγα να την κάνω στην πρόνοια του Βόλου. Το Ε1 μου όμως το δηλώνω στην ΔΟΥ Α' Πειραιά. Οι της Αθήνας ή και του Βόλου τι προτείνετε;
Η απόφαση ΚΕΠΑ ισχύει σε όλη την επικράτεια ανεξάρτητα που έχει εκδοθεί ή που κάνεις φορολογική δήλωση. Για λόγους ευκολίας στο Βόλο καλύτερα το βλέπω. Ας ρωτήσει κάποιος όμως στο γραφείο ΚΕΠΑ του ΙΚΑ της περιοχής που σε βολεύει.
Dhm έγραψε:Τελικά όντως είναι κάποιος μπελάς όλο αυτό! :smile-thinking:
Είναι λίγο μπελάς, θα πρέπει να κάνεις γραπτώς αίτηση + φάκελο (έτσι γινόταν μέχρι τέλη του 2017)..
Θα πρέπει να δηλώσεις τι χαρτιά έχεις που να βοηθήσουν τους γιατρούς του ΚΕΠΑ να εκτιμήσουν την κατάστασή σου συμπληρωματικά με τον φάκελο, όπως πρόσφατη μαγνητική τομογραφία(φωτοτυπία πορίσματος), άλλες πρόσφατες γνωματεύσεις αν έχεις...κλπ..
Μετά την κατάθεση της αίτησης, περίπου σε ένα 4μηνο σε ειδοποιούν...
Σου εύχομαι να βρεθούν άνθρωποι να σε βοηθήσουν και να πάνε όλα καλά... :smile-cool: :smile-cool: :smile-cool:
Επειδή κάποια πράγματα αλλάζουν, νομίζω περισσότερες απαντήσεις θα πάρεις αν επισκεφτείς κάποιο ΚΕΠΑ.
ΚΕΠΑ - ΚΕΝΤΡΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ
Λεωφόρος Ειρήνης 129, Νέα Ιωνία Βόλου, 38446, ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
2421090029
Εικόναhttps://www.vrisko.gr/details/map/0jdg5 ... pe=ShowMap
 #131711  από Dhm
 Τετ Ιούλ 24, 2019 4:18 pm
Σε ευχαριστώ πολύυυ! Εσύ Βόλο μένεις;
Βέβαια όλα αυτά τα έχω ήδη διαλευκάνει. Αλλάζουν και όλα διαρκώς.
1. Πρόνοια για αίτηση πρωτοκόλλου (;). Αν κι έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται επειδή το κάνω για 1η φορά.
2. Γραμματεία ΚΕΠΑ στο ΙΚΑ για κατάθεση αίτησης και δημιουργία φακέλου.
3. Κωδικοί παρακολούθησης και αναμονή

Πήγα σήμερα να πάρω το νέο χαρτί για να συμπληρώσει η νευρολόγος. Άντε να δούμε.
Πάντως αυτό που έχω να πω είναι πως είναι ευγενέστατοι. Και στην Πρόνοια και στο ΙΚΑ. Δηλαδή, αν μετά από όλα αυτά, ήταν και αγενείς, πιστεύω θα τα είχα παρατήσει...
 #131764  από GUS
 Σάβ Αύγ 03, 2019 12:42 am
Καλησπέρα στους συνοδοιπόρους!!!μια ερωτηση καπως διαδικαστική...θα κάνω αίτηση κ παλι για εξέταση...Περασε 2ετια απο τοτε που μ δωσαν το πτυχιο!!!λες κ είναι συνάχι κ πέρασε...!χρειαζεται ξανα καταθεση ολων των εξετασεων π ειχα ηδη καταθεσει;δν εχει μια συνεχεια τα πραγμα;δν φαινεται οτι ειμαι ''παλιος''..?δν εχω κτ καινουργιο,περα απο μια μαγνητικη...
 #131765  από Dhm
 Σάβ Αύγ 03, 2019 4:42 pm
Νομίζω πως κρατάνε αρχείο με τις παλιές εξετάσεις, αλλά κάθε φορά που περνάς επιτροπή πρέπει να προσκομίζεις όποια νέα εξέταση. Θα στα πούνε λογικά όταν πας να κάνεις την αίτηση.
 #132047  από Dhm
 Τετ Οκτ 02, 2019 11:22 pm
update: επιτέλους μετά από τόσο καιρό τέλος ''καλό'' όλα ''καλά''.
Ξέρετε τι ποσό και κάθε πότε είναι για το 67% αναπηρία;