• Αναπληρωτές με Σκλήρυνση κατά Πλάκας!

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #130417  από queen_of_my_life
 Κυρ Αύγ 26, 2018 1:32 am
Καλησπέρα σας! ειδικότερα σε όσους είστε συνάδελφοι.'Όχι, ξεχάστε το. ΣΕ ΟΟΟΟΟΛΟΥΣ καλησπέρα! Απλώς η ερώτηση απευθύνεται σε συναδέλφους.

Όλοι αυτές τις μέρες κάνουμε την αίτησή μας.
Εγώ βέβαια δεν ξέρω αν θα την υποβάλω, γιατί πριν λίγο καιρό αναγκάστηκα λόγω της πάθησης και άφησα την πρόσληψη που χρόνια περίμενα, και δυστυχώς δε σημείωσα την παραμικρή βελτίωση.. Τέλος πάντων!

:eusa-think: Έχω μια ερώτηση..΄δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα για να ρωτήσω τη ../..Διεύθυνση όμως!

Στον Ενιαίο Πίνακα είδα το όνομά μου μέσα στα πρώτα 50 ονόματα όπου είναι η ειδική κατηγορία.

Αυτό σημαίνει ότι όταν ξεκινήσουν προσλήψεις θα αρχίσουν από εμάς????!!!
:happy-cheerleadersmileygirl:

Έτσι γίνεται??? θα τρελαθώ αν ισχύει! :smile-party:
και από χαρά και από λύπη που πλέον δεν μπορώ να εργαστώ..
 #130418  από queen_of_my_life
 Κυρ Αύγ 26, 2018 1:38 am
Και δεύτερη ερώτηση! :smile-sadsmile:

Αλήθεια, εμείς που ανήκουμε σε ειδική κατηγορία αναπληρωτών, έχουμε προνόμια , όπως λόγου χάρη να έρθουμε πιο κοντά στον τόπο κατοικίας μας???

Συγνώμη για τις ερωτήσεις, μα όπως ανέφερα δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα και επίσης δεν έχω εμπειρία στους διορισμούς και τι ισχύει.. πέρυσι με πρωτοπήραν και την άφησα τη θέση..
 #130421  από sofimn
 Δευ Αύγ 27, 2018 2:53 pm
Καλησπέρα...μάλλον ήδη έχεις πάρει την διεύθυνση..ναι έτσι είναι...είμαστε πάντα στη πρώτη φάση κ συνήθως πάμε και εκεί που δηλώνουμε..δεν κατάλαβα όμως το λόγο που δεν μπορείς να εργαστείς κ γτ σκέφτεσαι να μην κάνεις την αίτηση...
 #130503  από queen_of_my_life
 Πέμ Σεπ 20, 2018 1:22 am
Δεν μπορώ να εργαστώ λόγω της πάθησης. Ήμουν μια χαρά (μόνο μικρές αναπηρίες είχα) αλλά εδώ και μήνες το κεφάλι μου και τα αυτιά μου είναι τόσο χάλια που ειλικρινά ούτε να βγω έξω δεν μπορώ.

Φαντάζομαι είσαι συνάδελφος, σωστά? εύχομαι να είχες καλά αποτελέσματα! Εγώ τελικά δε δήλωσα
 #130507  από sofimn
 Πέμ Σεπ 20, 2018 11:38 pm
Συνάδελφος είμαι ναι...πάνω απ' όλα η υγεία μας, δεν το συζητω..μη στεναχωριεσαι..ετσι κ αλλιως με ενα χρόνο αποχης δεν χάνεις κάτι αφού όπως και να έχει την επόμενη χρονιά θα είσαι πάλι ψηλά στον πίνακα λόγω παθησης. Σου εύχομαι να είναι περαστικά κ την επόμενη χρονιά να επιστρέψεις.. :emojis-1:
 #131815  από gelasti
 Δευ Αύγ 26, 2019 10:29 pm
Καλησπέρα σας συνασθενείς και συνάδελφοι!
Ήθελα να υποβάλλω το εξής ερώτημα αν ξέρετε να μου απαντήσετε ή έχετε καταλάβει γιατί ομολογώ πως δεν έχω βγάλει συμπέρασμα. Είμαι καθηγήτρια με τη νόσο εδώ και 4 χρόνια αλλά δεν έχω καταφέρει(ακόμα τουλάχιστον)να εργαστώ ως αναπληρώτρια. Όμως διάβασα σε ένα άρθρο ότι θα καταργηθεί η ειδική κατηγορία και κατ επέκταση πρόταξη για τους μη έχοντες 50% αναπηρία και πάνω. Ξέρετε αν αυτό ισχύει μόνο για τους μόνιμους διορισμούς την ειδική αγωγή που έπονται ή θα ισχύει και στη γενική παιδεία στο εξής;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 #131840  από maestro
 Κυρ Σεπ 01, 2019 7:08 pm
Ενστάσεις για το νέο νόμο που ρυθμίζει τα κριτήρια του αξιολογικού πίνακα για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών Γενικής Εκπαίδευσης (ν. 4589/2019 ΦΕΚ Α 13/2019, άρθρο 57) υπέβαλε αντιπροσωπεία της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ατόμων με Σκλήρυνση Κατά Πλάκας (ΠΟΑμΣΚΠ) η οποία επισκέφτηκε το Υπουργείο Παιδείας.

Σύμφωνα με την Ομοσπονδία, με το νέο νόμο, έπαψε να ισχύει η πρόταξη των ατόμων με Πολλαπλή Σκλήρυνση- Σκλήρυνση Κατά Πλάκας (ΠΣ-ΣΚΠ) στην πρόσληψη αναπληρωτών, γιατί η διοίκηση, ακολουθώντας πολιτική ίσης μεταχείρισης προς όλους τους χρονίως πάσχοντες/ άτομα με αναπηρία σε ότι αφορά τους μόνιμους διορισμούς, αποφάσισε να μην κάνει διακριτή μεταχείριση προς καμία κατηγορία. Επιπλέον, το Υπουργείο προτίθεται να διορίσει τον απαιτούμενο αριθμό μόνιμων εκπαιδευτικών για να μην υπάρχει μεγάλη ανάγκη για αναπληρωτές...
Από
https://healthmag.gr/xanoyn-to-probadis ... sklhrynsh/
Με ημερομηνία 10 Μαΐου 2019 το παραπάνω άρθρο (με την προηγούμενη κυβέρνηση)...
Για φέτος ισχύουν όπως είναι γνωστό οι περσινοί πίνακες κατάταξης...
Για το νέο χρόνο δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχέδιο..
Ίσως ένα τηλέφωνο στην Ομοσπονδία θα σου έδινε περισσότερες πληροφορίες..

Σχετικά με αναπηρίες σαν κοινωνικά κριτήρια, ο νόμος 3848/10 στο άρθρο 3 αναφέρει ότι η μόνιμη αναπηρία 67% και άνω ή η πάθηση από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία ή η σκλήρυνση κατά πλάκας κλπ...δίνει +7 μονάδες (έχω την εντύπωση πως αυτό αφορά τον υπολογισμό των μορίων για διαγωνισμούς με σκοπό τους μόνιμους διορισμούς).
νόμος 3848/10