• Σύνταξη και ΣΚΠ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #130402  από aggelos29
 Σάβ Αύγ 18, 2018 8:25 pm
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τι προϋποθέσεις χρειάζεται κάποιος, για να πάρει σύνταξη με ΣΚΠ. Τι διαδικασίες, χρειάζεται να κάνει; Η σύνταξη είναι μόνιμη η κάθε τρεις και λίγο επιτροπή. Διάβασα ότι από πέρσι, μπήκε η σκπ στις μη αναστρέψιμες ασθένειες. Επίσης όταν διέγνωσε με ΣΚΠ, μπορείς να πάρεις κάποιο επίδομα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #130404  από aggelos29
 Κυρ Αύγ 19, 2018 12:21 pm
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει; Πως βγαίνει το ποσοστό αναπηρίας; Εγώ είμαι υπό διερεύνηση, θα μπω το Σεπτέμβρη να επαναλάβω μαγνητικές και μάλλον να κάνω παρακέντηση.Απο ότι ξέρω από τη στιγμή που θα διαγνωστεις με ΣΚΠ έχεις ποσοστό αναπηρίας 50%,ισχυει αυτό; Πως πρέπει να κινηθώ, δικαιούμαι κάτι; Επίσης έχω κατάθλιψη, προσμετράται αυτό στο ποσοστό αναπηρίας; Συγνώμη για τις πολλές απορίες, αλλά όλα αυτά είναι καινούργια για μένα και θα ήθελα να γνωρίζω τι δικαιούμαι, γιατί η δουλειά μου φαντάζει βουνό.