• ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #129092  από elena28
 Πέμ Νοέμ 16, 2017 1:38 pm
Καλησπερα σε όλους,

Είχα γράψει την ερώτησή μου σε άλλη κατηγορία του φόρουμ, αλλά μάλλον ταιριάζει εδώ καλύτερα:

Πρόσφατα διεγνώσθην με ΣΚΠ έπειτα από ένα πολύ δυσάρεστο επεισόδιο κατά το οποίο έχασα την όραση μου, μεταξύ άλλων.

Ευτυχώς επανήλθα πλήρως, και ξεκίνησα αγωγή με Copaxone 3x 40mg.

Καθώς βλέπω ότι τα μέλη του φόρουμ είναι πολύ βοηθητικά και πρόθυμα να καλοσορίσουν νέα μέλη, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες τις οποίες ίσως κάποιος θα μπορούσε να προσφέρει.

Αυτή τη στιγμή ζω στο εξωτερικό, οπότε δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με το σύστημα υγείας της Ελλάδας. Στη χώρα όπου διαμένω, το κοινωνικό σύστημα είναι πολύ καλό, μιας και παρέχεται στήριξη από το κράτος σε όλους, ακόμα και όταν χάσουν την εργασία τους.

Καθώς μία επιστροφή στην Ελλάδα είναι στο μυαλό μου, θα ήθελα να ρωτήσω τί ισχύει εκεί σχετικά με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ασθενών με χρόνια ασθένεια.

Για παράδειγμα, εάν κάποιος μείνει άνεργος (και συνεπώς ανασφάλιστος), υπάρχει δυνατότητα κάλυψης του κόστους της αγωγής του; Και ποια η διαδικασία; Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός σχετικά με το διάστημα για το οποίο μπορεί να του παραχθεί ιατροφαρμακευτική κάλυψη εκτός ασφάλισης;

Ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση!

Έλενα
 #129093  από emarydi
 Πέμ Νοέμ 16, 2017 7:51 pm
πουλακι μου, κατσε εκει που εισαι
 #129095  από Gianna
 Πέμ Νοέμ 16, 2017 8:51 pm
Έλενα γεια σου,

μερικά πραγματάκια και από μένα χωρίς να είναι δεσμευτικά,απλώς μια υποκειμενική γνώμη. :smile-hi:

Επειδή είσαι νέα στην πάθηση θα δεις το όλο θέμα σφαιρικά. Ολιστικό μοντέλο αντιμετώπισης!! Με σύνεση και στάθμιση όλων! Και συνδυασμό προσεγγίσεων με ιατρική καθοδήγηση από ειδικούς. (βιταμίνες, διατροφή, ασκηση, φαρμακα κτλ κτλ)

Επίσης, θα μπορούσες να ρωτήσεις στην Ελληνική Πρεσβεία ή στο Προξενείο που βρίσκονται στον τόπο διαμονής σου. Εκεί θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν με το Υπουργείο Υγείας της Ελλάδας. Να τεθούν ερωτήσεις, να πάρεις σωστές απαντήσεις.

Αν είσαι σε οργανωμένη χώρα του εξωτερικού (φαντάζομαι εννοείς Σκανδιναβία, Ολλανδία ή Δανία, Ελβετία!) τότε θα ξέρεις πώς ''τρέχει'' ένα νορμάλ σύστημα. Πριν πάρεις όποια απόφαση σκέψου και ψάξε καλά τα πάντα όλα.


Και όποια απόφαση και να πάρεις θα την έχεις πρώτα σταθμίσει καλά!!!

σου εύχομαι λοιπόν, τα καλύτερα είτε στο εξωτερικό είτε στην Ελλάδα :smile-flower:
 #129100  από elena28
 Σάβ Νοέμ 18, 2017 12:57 pm
Gianna σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Συμφωνώ απόλυτα στην ολιστική αντιμετώπιση : )

Αυτό τον καιρό είμαι στην Ελλάδα, οπότε το ψάχνω από εδώ. Από το Σύλλογο Ατόμων με ΣΚΠ μου είπαν ότι υπάρχει κάλυψη για όλους ανεξαρτήτως εργασιακής κατάστασης, αλλά σίγουρα θα το ψάξω περεταίρω.

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα. : )