• ΕΠΊΔΟΜΑ ΚΊΝΗΣΗΣ

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #129059  από kostasp
 Τετ Νοέμ 08, 2017 11:33 pm
επίδομα κίνησης από που το παίρνω και Πως ? Μηπως γνώριζει κάνεις έχω 67% κινιτικη αναπηρία 80% Σύνολο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #129061  από ahilleas
 Πέμ Νοέμ 09, 2017 12:06 pm
Ακριβώς το ίδιο κάνω αυτό τον καιρό κι εγώ.Πηρα την απόφαση του ΚΕΠΑ την κατέθεσα στο ΙΚΑ και περιμένω ειδοποιηση σε 2-3 μήνες μου είπαν.
 #129062  από kostasp
 Πέμ Νοέμ 09, 2017 5:54 pm
Τι ποσόστο χρειάζεται Αχιλλέα?
 #129063  από adp_pappas
 Πέμ Νοέμ 09, 2017 11:21 pm
«Χορήγηση Επιδόματος Κίνησης» (ΦΕΚ 1313/ΤΒ'/7-7-2008)

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. Π3α/Φ.15/Γ.Π.οικ.88483/27-6-2008 Κ.Υ.Α (ΦΕΚ 1313, 7-7-2008, τ.Β’), Κ.Υ.Α του επιδόματος κίνησης σε άτομα με ακρωτηριασμό και των δύο άκρων και σε άτομα με παράλυση των δύο κάτω άκρων, με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, ανεξάρτητα από το αν είναι κύριοι, νομείς, κάτοχοι ή χρήστες Ιδιωτικής Χρήσης επιβατικού οχήματος».

Το ποσό του χορηγούμενου επιδόματος ορίζεται στα 165,00€ μηνιαία. Το επίδομα αυτό δεν φορολογείται ούτε υπόκειται σε οποιαδήποτε κράτηση ή εισφορά.

Δικαιούχοι
- Έλληνες πολίτες.
- Οι υπήκοοι των Κρατών-Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
- Οι αναγνωρισμένοι πρόσφυγες που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα.
- Κάτοχοι Δελτίου Ταυτότητας Ομογενούς.

Λόγοι διακοπής ή αναστολής
Το επίδομα διακόπτεται σε περίπτωση θανάτου και αναστέλλεται στις περιπτώσεις απουσίας στο εξωτερικό για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του 4μήνου ή περίθαλψης σε νοσηλευτικό ίδρυμα ή παραμονή του ανάπηρου ατόμου εσωτερικά σε προνοιακή δομή, για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του 3μήνου.

Αναγνώριση δικαιούχου-Δικαιολογητικά
1. Το επίδομα κίνησης χορηγείται από τις αρμόδιες Δ/νσεις-Τμήματα Πρόνοιας, των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων της χώρας κατόπιν απόφασης αναγνώρισης του δικαιούχου από τον οικείο Νομάρχη.
2. Η ημερομηνία έναρξης για τη χορήγηση του επιδόματος κίνησης στους αναγνωριζόμενους ως δικαιούχους, ορίζεται η ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης στην αρμόδια Δ/νση ή Τμήμα Κοινωνικής Πρόνοιας της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης.
3. Στη περίπτωση της μετοίκησης ο φάκελος του δικαιούχου ανάπηρου διαβιβάζεται αμέσως στην υπηρεσία Κοινωνικής Πρόνοιας της Νομαρχίας που μετοικεί.
4. Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσει ο ενδιαφερόμενος προκειμένου να αναγνωριστεί ως δικαιούχος του επιδόματος κίνησης είναι τα εξής:

Αίτηση του ενδιαφερόμενου ή του νόμιμου αντιπροσώπου του.
Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου, ή Δελτίου Ταυτότητας Ομογενούς του ενδιαφερομένου.
Άδεια διαμονής για τους δικαιούχους του άρθρου 3 (δηλ. υπηκόους των Κρατών-Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης) από το οικείο Αστυνομικό Τμήμα της κατοικίας τους.
Πιστοποιητικό οικογενειακής καταστάσεως.
Γνωμάτευση των Υγειονομικών Επιτροπών του ν.3528/2008 με την οποία θα βεβαιώνεται η αναπηρία: ακρωτηριασμός και των δύο κάτω άκρων και παράλυση των δύο κάτω άκρων, με ποσοστό αναπηρίας 80% κι άνω.
Οι δικαιούχοι του επιδόματος καυσίμων όπως ορίζονται βάσει της υπ’ αριθμ. Γ4α/Φ. 15/849 (ΦΕΚ 168, τ.Β`, 24/3/1988) κοινή υπουργική απόφαση «Χορήγηση επιδόματος καυσίμων στα άτομα με πλήρη παράλυση των κάτω άκρων ή ακρωτηριασμό των δύο ποδιών» δεν θα επανεξετάζονται από τις αρμόδιες Υγειονομικές Επιτροπές, διότι πληρούν τις προϋποθέσεις αναπηρίας της παρούσας κοινής Υπουργικής Απόφασης.
Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία θα δηλώνονται τα ακόλουθα:
1. Ότι το επίδομα θα χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες του δικαιούχου.

2. Ότι αναλαμβάνει την υποχρέωση να ενημερώσει αμέσως την αρμόδια υπηρεσία όταν συντρέχουν οι εξής λόγοι:
- Βελτίωση της κατάστασης υγείας του.
- Αλλαγή του τόπου κατοικίας του.
- Απουσία του στο εξωτερικό για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από τέσσερις (4) μήνες.
- Περίθαλψη σε νοσηλευτικό ίδρυμα ή παραμονή του ανάπηρου ατόμου εσωτερικά σε προνοιακή δομή, για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του 3μήνου.

Σε περίπτωση όπου έχει ορισθεί νόμιμος αντιπρόσωπος του δικαιούχου, υποχρεούνται να ενημερώνει για τα ανωτέρω καθώς και για τη περίπτωση θανάτου του.

Διαδικασία Πληρωμής
Η διαδικασία πληρωμής του επιδόματος κίνησης ρυθμίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις των υπ’ αριθμ.193/1979 (ΦΕΚ 143/Β’) και 1481/1981 (ΦΕΚ 466/Β’) κοινών Υπουργικών αποφάσεων.
Η υπ’ αρίθμ. Γ4α/Φ.15/849 (ΦΕΚ 168/τ.’Β/24.3.1988) κοινή υπουργική απόφαση «Χορήγηση επιδόματος καυσίμων στα άτομα με πλήρη παράλυση των κάτω άκρων ή ακρωτηριασμό και των δύο ποδιών» καταργείται. Οι δικαιούχοι του επιδόματος καυσίμων εντάσσονται στο επίδομα κίνησης και στα σχετικά Μητρώα δικαιούχων.
 #129064  από basilis361
 Παρ Νοέμ 10, 2017 12:52 am
Νομιζω οτι οποιος παιρνει το εξωιδριματικο επιδομα ,δεν δικαιουται να παιρνει και αυτο ,οποτε πρεπει να διαλεξει ποιο απο τα δυο θα παιρνει ..εαν παιρνετε το εξωιδριματικο ,καλο ειναι να το ψαξετε καλα πρωτου ζητησετε να παρετε και αυτο ..
 #129072  από ahilleas
 Κυρ Νοέμ 12, 2017 10:28 am
Έχω 67% κινητικο και 75% συνολικό ποσοστό.Έχω ζητησει επιδομα παραπληγίας και όλοι μου λένε ότι το παίρνω με 67%.Δε τα ξέρω κι εγώ καλά,έχω και ανάλογο θέμα ανοίξει εδώ,τώρα μαθαίνω τι δικαιούμε με αυτά τα ποσοστά.
 #129076  από adp_pappas
 Δευ Νοέμ 13, 2017 1:10 pm
Το επίδομα παραπληγίας το παίρνεις όταν έχεις ποσοστό κινητικής αναπηρίας ίσο ή μεγαλύτερο του 67%.
ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ - ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΑΣ

Δικαιούχοι:
• Συνταξιούχοι και μέλη οικογένειας που πάσχουν από παραπληγία-τετραπληγία, διπληγία, τριπληγία, παραπάρεση, τετραπάρεση, με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω.

Το επίδομα κίνησης το παίρνεις όταν έχεις κινητική αναπηρία κάτω άκρων 80% και άνω.

«Χορήγηση Επιδόματος Κίνησης» (ΦΕΚ 1313/ΤΒ'/7-7-2008)

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. Π3α/Φ.15/Γ.Π.οικ.88483/27-6-2008 Κ.Υ.Α (ΦΕΚ 1313, 7-7-2008, τ.Β’), Κ.Υ.Α του επιδόματος κίνησης σε άτομα με ακρωτηριασμό και των δύο άκρων και σε άτομα με παράλυση των δύο κάτω άκρων, με ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω, ανεξάρτητα από το αν είναι κύριοι, νομείς, κάτοχοι ή χρήστες Ιδιωτικής Χρήσης επιβατικού οχήματος».

Πρέπει η κινητική αναπηρία κάτω άκρων να είναι ίση ή μεγαλύτερη του 80%.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑTA
- Συνολικό ποσοστό 85% . (Π.χ. 75% κινητική αναπηρία ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ και 10% άλλης μορφής αναπηρία ) . Σε αυτή την περίπτωση δικαιούμαστε μόνο το επίδομα ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ – ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΑΣ.

- Συνολικό ποσοστό 80% (80% κινητική αναπηρία ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ και 0% άλλης μορφής Αναπηρία ) . Σε αυτή την περίπτωση δικαιούμαστε το επίδομα ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ – ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΑΣ και το ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΙΝΗΣΗΣ.


- Συνολικό ποσοστό 85% (81% κινητική αναπηρία ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ και 4% άλλης μορφής Αναπηρία ) . Σε αυτή την περίπτωση δικαιούμαστε το επίδομα ΠΑΡΑΠΛΗΓΙΑΣ – ΤΕΤΡΑΠΛΗΓΙΑΣ και το ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΙΝΗΣΗΣ.

- Μπορούμε ταυτόχρονα να λαμβάνουμε και τα 2 επιδόματα,
ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ.
 #129083  από kostasp
 Τρί Νοέμ 14, 2017 10:20 pm
Ευχαριστώ πάρα Πολύ ήσουν πολυ κατατοπιστικος
 #131982  από mrantos
 Τρί Σεπ 24, 2019 1:27 pm
Καλημέρα σε όλους,

Η ερωτηση αφορά τον πατέρα μου ο οποίος έχει συνολική αναπηρία 90 % και κινητική αναπηρία 80 %, αλλά ή αίτηση για το επίδομα κίνησης απορριφθηκε χωρίς να γνωρίζω τον λόγο. Συμφωνα με το ΚΕΠΑ δικαιούται του εξωιδρυματικου επιδόματος. Μηπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ως προς το αίτιολογικό της απορριψης του επιδόματος κίνησης ;

ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Μιχάλης