• απο gylenia σε tecfidera

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #112853  από kon69
 Πέμ Σεπ 03, 2015 12:04 pm
Υπαρχει κανεις που να αφησε το τζιλενια και ξεκινησε tecfidera; Εγω αυτο παω να κανω γιατι το τζιλενια δε με βοηθησε αλλα θελω και γνωμες απο αλλους... ευχαριστω
 #129138  από Kpoplistener
 Τρί Νοέμ 21, 2017 10:44 am
Το Tecfydera μου το προτεινε η πρώην γιατρός μου (τώρα άλλαξα γιατρό) αλλά διάβασα πολλά άσχημα πράγματα και μια θεία μου που έχει και αυτή την ίδια πάθηση επερνε tecfydera είναι σε χάπια αλλά είναι επικίνδυνο έχει άσχημες παρενέργειες ..εγώ σου συνιστώ να μην το πάρεις το φάρμακο αλλά από κει και πέρα εσύ ξέρεις το τι θα κάνεις και το πώς νιώθεις ..επερνες φάρμακα σε ενέσιμη μορφή παλιότερα;
 #129411  από VASILIS
 Τετ Ιαν 03, 2018 8:29 pm
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες.
Εγώ έπαιρνα το tecfydera και τώρα αλλάζω σε gylenia.
Να περάσουν οι γιορτές και θα μπω νοσοκομείο για την αλλαγή.
Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως δεν είχα τις παρενέργειες με τα προηγούμενα σκευάσματα.
Τώρα, αν μιλήσουμε για.... "βελτίωση", μηδέν εις το πηλίκο που λένε.
 #129660  από VASILIS
 Τρί Φεβ 20, 2018 6:26 am
Εγινε η αλλαγή από tecfidera σε gylenia, και δεν ξερω ρε παιδιά, αλλά πέρα από τους πόνους που είναι μια από τα ίδια, από τη δεύτερη κιόλας μέρα, έχω τα ίδια συμπτώματα με εκείνα του avonex που έκανα προ αμνημονεύτων ετών.
Τρίτη εβδομάδα, και ο οργανισμός είναι άνω κάτω, τα μουδιάσματα πιο έντονα, και γενικότερα κομάτια.
Τι γίνεται με τα "θαυματουργά" μας φάρμακα, τις ΑΓΩΓΕΣ που είναι βαπτισμένες σαν "θεραπείες";