• Εργατολογος που να κατεχει..

  • Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
Συζητήσεις για επιδόματα αναπηρίας, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κοινωνικά ιδρύματα και άλλων υπηρεσιών.
 #108542  από billios
 Τετ Ιαν 07, 2015 7:24 pm
Θα εκτιμουσα την βοηθεια οποιου-ας ξερει να μου προτηνει εναν εργατολογο που να εχει και γνωση των δικων μας ιδιαιτεροτητων και αναγκων.Θα πρεπει να εχει καπου εδρα (Αθηνα) να μπορεσω να τον επισκεφτω γιατι τα θεματα ειναι μπολικα και τηλεφωνικα δεν λυνονται.
Τα κουραγια μου στενεψαν τρομακτικα,δεν μπορω να συνεχισω στο ιδιο μοτιβο οσο και να σφιξω τα δοντια,πρεπει να μαθω αν μετα απο 17 χρονια δουλειας αν μπορω να βγω σε συνταξη δεδομενου και της καταστασης μου που κινητικα ειναι καλη.
Σε αυτη τη περιπτωση ποιο 67% ειναι αυτο που χρειαζεται ! Αυτο που πρεπει τα κεπα να σε χαρακτηρησουν με παραπαρεση ή αυτο της παθησης !
(δεν ξερω πως αλλιως να το μεταφερω και ζητω συγνωμη για το χοντροκομενο)
 #108551  από Κώστας
 Πέμ Ιαν 08, 2015 12:51 am
Μπίλλιο, πιστεύω πως ο Γεωργιόπουλος μπορεί να σε βοηθήσει.
Δημήτριος Γεωργιόπουλος,
Δικηγόρος Αρείου Πάγου & Συμβουλίου Επικρατείας, πρώην Πρόεδρος Εξελεγκτικής Επιτροπής Εθνικής Ομοσπονδίας Κινητικά Αναπήρων, άριστος γνώστης Ελληνικής & Κοινοτικής Νομοθεσίας για ΑμεΑ, και προϋποθέσεων για χορήγηση επιδομάτων Αναπηρίας από όλα τα ασφαλιστικά ταμεία & στεγαστικών δανείων από τράπεζες, καθώς & θεμάτων Επαγγελματικής Αποκαταστάσεως με τον Ν.2643/98, προσφέρει δωρεάν νομικές συμβουλές για τα δικαιώματα των ΑμεΑ, Δευτέρα-Παρασκευή (9πμ-6μμ), Ελπίδος 7 και Φιλιππίδου 13, Πλ. Βικτωρίας, Αθήνα 10564, τηλ./fax: 2103221596, 6945788928.
 #108565  από LL--MM
 Πέμ Ιαν 08, 2015 2:55 pm
http://www.ine.otoe.gr/UplDocs/ekdoseis ... laio_4.pdf (στη σελ 10)
Βέβαια, ο Δημήτρης μπορεί να σου καταφέρει κάτι καλύτερο, αλλά εκεί θα δείς ποιός είναι αμερικάνος και γιατί
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LL--MM την Σάβ Ιαν 17, 2015 2:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #108568  από billios
 Πέμ Ιαν 08, 2015 5:33 pm
Ευχαριστω για την βοηθεια.
Κωστα τον Γεωργιοπουλο τον ειχα παρει τηλ. ευγενεστατος δε μπορω να πω και εξυπηρετικος,αλλα μολις του ζητησα να τον δω απο κοντα τον καταλαβα οτι τραβηχτηκε με τον τροπο του και δεν επεμεινα,θα ξαναδοκιμασω ομως γιατι νιωθω πολλυ 'ζορισμενος'.
Κασσανδρα πολλυ ενημερωτικο και ακριβές το link και μου ελυσε την απορια των 19 χρονων (6000 μερες εργασιας) που μου ειχε αναφερει ο Γεωργιοπουλος για πληρη συνταξη.
Αλλα και παλι μου τα χαλας,ή εγω δεν καταλαβαινω ή εσυ τρωγεσαι,τι εννοεις τωρα! Εννοεις οτι θα δω πως ο Γεωργιοπουλος ειναι αμεα και για καποιο λογο θα παθω κατι !
 #108569  από LL--MM
 Πέμ Ιαν 08, 2015 6:13 pm
billios έγραψε:Κασσανδρα πολλυ ενημερωτικο και ακριβές το link και μου ελυσε την απορια των 19 χρονων (6000 μερες εργασιας) που μου ειχε αναφερει ο Γεωργιοπουλος για πληρη συνταξη.
Αλλα και παλι μου τα χαλας,ή εγω δεν καταλαβαινω ή εσυ τρωγεσαι,τι εννοεις τωρα! Εννοεις οτι θα δω πως ο Γεωργιοπουλος ειναι αμεα και για καποιο λογο θα παθω κατι !
Όπως ξέρεις, ο Δημήτρης ΕΙΝΑΙ ΑμεΑ (από κακή γέννα) αν και δεν συνταξιοδοτείται ακόμα κι αυτό, με δική του επιλογή: Και μονο καλό θα δείς από αυτόν, έχει αίσθηση αλληλεγγύης και παράγει έργο μεγάλο, ώς γνωστό.

Η αναφορα είναι για την επίσκεψή σου στα ΚΕΠΑ, και την απόφαση που θα σου βγάλουν... διότι πρόκειται γι'αυτήν που χρειάζεται την παραπάρεση, (σύνταξη του άρθρου 1 του ν. 612/1977) ειδεμή ΜΠΟΡΕΙ να σου δώσουν αναπηρική, βέβαια, ρώτα και στο ταμείο σου: εσύ αποφασίζεις άν αξίζει τον κόπο :| . Νόμιζα ότι είμουν σαφής. Καλό κουράγιο.
 #108570  από billios
 Πέμ Ιαν 08, 2015 8:33 pm
Ησουν σαφεστατη,σ'ευχαριστω για ολες τις διευκρινησεις.
Τον κοπο σιγουρα τον αξιζει γιατι οι δυναμεις μου με εχουν εγκαταληψει και στην εργασια μου απαιτουνται.
Ξερω οτι αν θα περασω κεπα θα γελανε τα τσιμεντα,γι αυτο και δεν εχω παει για κανεναν λογο,αν ειναι πραγματι ετσι που τα λες και δεν υπαρχει παραθυρακι τοτε ναι,θα κοιταξω για αναπηρικη και αυτη ισως οπως λες.Υπαρχουν και κανα δυο αλλα ζητηματα ομως που χρειαζομαι την συμβουλη εργατολογου και ισως συμπληρωθουν τα κενα.
 #108572  από Κώστας
 Πέμ Ιαν 08, 2015 11:42 pm
Βασίλη δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο την Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία (ΕΣΑμεΑ), οι οποίοι μάλλον θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν ή να σου προτείνουν κάποιον εργατολόγο.
Εθνική Συνομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία (ΕΣΑμεΑ)
Κεντρικά Γραφεία
Ελ. Βενιζέλου 236, 16341, Ηλιούπολη, Αθήνα
Τηλ.: 210 9949837
Φαξ: 210 5238967
E-mail: esaea@otenet.gr

Ένας καλός εργατολόγος είναι το Δικηγορικό Γραφείο Αλέξη Π. Μητρόπουλου και Συνεργατών
Σίνα 18, 2ος και 3ος όροφος
106 72 Αθήνα
Τηλ:(210) 3603340 - 3614503 - 3645077 - 3624726
Fax:(210) 3617818 - 3613592
e-mail: a-mitrop@otenet.gr, amlex@hotmail.com
Μπορείς να δοκιμάσεις και σ΄ αυτόν
 #108575  από ΑΝΝΑ59
 Παρ Ιαν 09, 2015 10:00 am
billios έγραψε:Ησουν σαφεστατη,σ'ευχαριστω για ολες τις διευκρινησεις.
Τον κοπο σιγουρα τον αξιζει γιατι οι δυναμεις μου με εχουν εγκαταληψει και στην εργασια μου απαιτουνται.
Ξερω οτι αν θα περασω κεπα θα γελανε τα τσιμεντα,γι αυτο και δεν εχω παει για κανεναν λογο,αν ειναι πραγματι ετσι που τα λες και δεν υπαρχει παραθυρακι τοτε ναι,θα κοιταξω για αναπηρικη και αυτη ισως οπως λες.Υπαρχουν και κανα δυο αλλα ζητηματα ομως που χρειαζομαι την συμβουλη εργατολογου και ισως συμπληρωθουν τα κενα.
:smile-hi: Μπιλλακο !!!!!! Γιατι θα γελασουν και τα τσιμεντα , αν πας στα ΚΕΠΑ ? Η αναπηρια δεν ειναι μονο κινητικη !!!!!!!!!! Η χρονια κοπωση σου , τι ειναι ? Δεν ειναι αναπηρια ? Δεν σε εμποδιζει να εργαστεις ?Μονο για το παραπληγικο επιδομα απαιτειται κινητικη αναπηρια 67% τουλαχιστον . Στα ΚΕΠΑ , εξεταζονται ανθρωποι με πολλων ειδων αναπηριες ..........Οχι μονο κινητικες !!!!!Καρδιοπαθεις...ανθρωποι με προβληματα ορασης...νεφροπαθεις...διαβητικοι...κλπ .Αναπηρικη συνταξη παιρνει καποιος , οταν εχει ποσοστο αναπηριας τουλαχιστον 50%.ΥΓ.Προσεξε τα γραφεια των εργατολογων !!!!! Ακομα και για μια απλη συμβουλη.............γδερνουν......
 #108577  από LL--MM
 Παρ Ιαν 09, 2015 10:55 am
Μόνο που για τη σκπ, "εξομοιώνεται" το 67% με 80 σε άλλους, οπότε δίνεται η γήρατος: και η διαφορά μεταξύ σύνταξης γήρατος και αναπηρικής, γδέρνει και αυτή: είναι περίπου η μισή...

Και τα τσιμέντα άς γελάσουν, δε θ'αποφασίσουν αυτά, αλλά η επιτροπή. Δυστυχως, η κούραση λένε τώρα πως εμπεριέχεται στα 35%, που δίνουν ώς ελάχιστο για σκπ.

Για τα οπτικά, θέλουν ταχέως εξαπλωνόμενη αμφιβληστροειδοπάθεια μαζί με τις εξετάσεις του οπτικού νεύρου, άσε που χρειαζόταν και εγχείρηση καταράκτη σε κάποιους νομούς επειδή άλλοτε μοίραζαν τυφλότητες αβέρτα... Κι έτσι, τρώνε κι εγχείρηστρα...
 #108588  από billios
 Παρ Ιαν 09, 2015 6:48 pm
Κωστα βρηκα και εγω 2-3 ονοματα απο ψαχτικη που εκανα στο δυκτιο αλλα ζητησα απο το φορουμ βοηθεια για να μην πεσω σε κανα ''κορακι'',ενταξει να πληρωσω δε λεω αλλα να παρω και απαντησεις,θα τον βαλω στη λιστα μου ομως Κωστα,ευχαριστω που ασχοληθηκες.Φαντασου οτι στην ΕΣΑμεΑ πηγαινω για δουλεια καθε 6 μηνες και παρολο που εχω προσπαθησει δεν εχω καταφερει να αποσπασω καποιο 'δυνατο ονομα',θα δοκιμασω και τηλ.

Αννα εγω το συνεριζομαι αυτο που λες γιατι ετσι ειναι,ετσι ομως οπως τα εχουν φτιαξει και με τις εμπειριες των υπολοιπων παιδιων που εχουν περασει κεπα φοβαμαι οτι μολις με δουν πραγματικα θα βαλουν τα γελια,αυτο το 50% θελω να εξακριβωσω γιατι αν ισχυει τοτε ισως να εχω καποια ελπιδα.

Κασσνδρα ναι,μεγαλη διαφορα η γηρατος απο την αναπηρικη αλλα νομιζω πως θα προτιμησω το κατι απο το τιποτα,θα πρεπει να κανω μια αρχη για να δω που θα καταληξω και σε ποσα ντουβαρια θα πεσω.